Jak pečovat o svůj zrak?

jpu

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #15 kdy: 06. 12. 2017, 15:29:16 »
Používáte nějaký kapky? Neměly by se teda používat dlouhodobě.
Umele slzy muzes pouzivat neomezene. A hodne mrkat.

Umele slzy nie su vhodne na dlhodobe pouzivanie. Pri jedle si treba dat silne feferonky, az Ti slzy vyhrknu... :-) Zeny to maju lahsie, mozu si poplakat aj na verejnosti, u chlapov je to tazsie. Na osviezenie zraku je dobre si oplachnut zatvorene oci studenou vodou, osvezi to.
Pokial clovek trpi syndromom sucheho oka, tak mu nic ine neostava. Brat umele slzy nie je vobec naskodu. Hlavne musia byt bez konzervacnych latok.

x14:
hyaluronat, ktory je v umelych slzach, a ktory sa podoba prirodnym slziam, je rozdiel oproti chlorovanej vode. Ze si oplachnes zatvorene oci vodou, nemeni nic na fakte, ze budu stale suche.

Citace
je tato vzdálenost přibližně 25 centimetrů.
mam tomu chapat tak, ze monitor ma byt od oka 25cm vzdialeny?


CoffeeMan

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #16 kdy: 06. 12. 2017, 15:38:06 »
Ano, 25 cm je ideální vzdálenost na čtení či práci. Oční aparát se nejméně namáhá. Já vždycky říkám, že by to mělo být na délku předloktí.

Že to je v praxi blbost a lidi si přeci kydnou 27 palců metr před sebe? Hmmmm. Tak ale potom to oko je vlastně neustále v tenzi.

Richard

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #17 kdy: 06. 12. 2017, 16:49:35 »
Ano, 25 cm je ideální vzdálenost na čtení či práci. Oční aparát se nejméně namáhá. Já vždycky říkám, že by to mělo být na délku předloktí.

Že to je v praxi blbost a lidi si přeci kydnou 27 palců metr před sebe? Hmmmm. Tak ale potom to oko je vlastně neustále v tenzi.

No nevím, tohle mi moc nesedí, na 25 cm si neberu ani knížku na čtení. Ale k principu - uvolněné oko je zaostřené do dálky, tj. do nekonečna. Čím blíž má být oko zaostřené, tím víc se musí akomodační svaly napínat. Takže spíš jde o optimální poměr mezi vzdáleností a velikostí písma, aby bylo rozumně čitelné a obecně spíš asi čím dál tím líp ...

No a k péči o oči - pravidelně přeostřovat do daleka, koukat i do zeleného (vzdáleného), pravidelné pauzy a asi po nějakém čase kontrola u očního ...

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #18 kdy: 06. 12. 2017, 17:53:36 »
Pokud to zde ještě nezaznělo, myslím, že by byl šetrný k očím monitor s CCFL podsvětlením. Bez ohledu na gamut má LED prostě nezdravé spektrum. To platí i o umělemém osvětlení pomocí LED.

CoffeeMan

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #19 kdy: 06. 12. 2017, 18:00:29 »
Ano, 25 cm je ideální vzdálenost na čtení či práci. Oční aparát se nejméně namáhá. Já vždycky říkám, že by to mělo být na délku předloktí.

Že to je v praxi blbost a lidi si přeci kydnou 27 palců metr před sebe? Hmmmm. Tak ale potom to oko je vlastně neustále v tenzi.

No nevím, tohle mi moc nesedí, na 25 cm si neberu ani knížku na čtení. Ale k principu - uvolněné oko je zaostřené do dálky, tj. do nekonečna. Čím blíž má být oko zaostřené, tím víc se musí akomodační svaly napínat. Takže spíš jde o optimální poměr mezi vzdáleností a velikostí písma, aby bylo rozumně čitelné a obecně spíš asi čím dál tím líp ...

No a k péči o oči - pravidelně přeostřovat do daleka, koukat i do zeleného (vzdáleného), pravidelné pauzy a asi po nějakém čase kontrola u očního ...

Cituji z lékařských skript:

"V klidu udržují napětí čočky ligamenta lentis (závěsný aparát) a čočka má v tahu plochý tvar. Stahem m. ciliaris inervovaným parasympaticky z n. oculomotorius (n. III, ncl. Edinger-Westphali) se okraje řasnatého tělíska koncentricky přiblíží, tím se uvolní tah závěsného aparátu a čočka se vlastní pružností vyklene do konvexnějšího tvaru. Zvýší se její optická mohutnost, tím i lomivost paprsků a obraz blízkého předmětu se promítá na sítnici."

Tj. to oko bude mít zřejmě 2 uvolněné polohy. Jedna bude kolem konvenční zrakové vzdálenosti, která se mění s věkem a posouvá se nahoru. Druhá bude v nekonečnu.

Ale nejsem biofyzik ani oftalmolog. Tak je to třeba blebt.

Osobně říkám na předloktí. 8)


CoffeeMan

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #20 kdy: 06. 12. 2017, 18:22:47 »
Jinak s tou kontrolou u očního. Ano, lidi, kteří furt zírají do monitoru, mají zrakovou zátěž a podle toho by měli být prováděny periodické prohlídky. Tj. felčar by měl při pracovní periodické posílat na vyšetření na oční.

jpu

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #21 kdy: 06. 12. 2017, 18:28:42 »
Bol som u ocnej a povedala mi, ze ci nemozem menej sediet za pc. Jedine, ze by niekto iny za mna robil :D

CoffeeMan

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #22 kdy: 06. 12. 2017, 18:32:35 »
Bol som u ocnej a povedala mi, ze ci nemozem menej sediet za pc. Jedine, ze by niekto iny za mna robil :D

No, předat to tajně někomu do Indie.

Pak samozřejmě můžou být změny na očním pozadí. Následuje schůzka s právníkem, nějaké to hezké odškodnění od korporace. A do konce života Hawaii. 8)

Já furt přemýšlím, co dál. Asi si zotročím nějakého právníka a budu mastit zničená zádíčka a očička ajťáčků.

CoffeeMan

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #23 kdy: 06. 12. 2017, 18:39:46 »
Pokud to zde ještě nezaznělo, myslím, že by byl šetrný k očím monitor s CCFL podsvětlením. Bez ohledu na gamut má LED prostě nezdravé spektrum. To platí i o umělemém osvětlení pomocí LED.

Trubice i LED jsou xindl s nespojitým spektrem. Tj. oboje je tak trochu na smajlík veselé hovínko. Ale prý se na tom pracuje.

Ideální je, když lidé mají na pracovišti nějaký zdroj spojitého spektra. Ideální je sluneční světlo, že. Dokonce jsem slyšel, že za socíku na to byly nějaké normy, které sice vůbec nikdo nedodržoval, ale byly ;D

CoffeeMan

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #24 kdy: 06. 12. 2017, 18:56:54 »
Slibný vývoj, a lze i prakticky nasazovat dnes, jsou plasmové výbojky a indukční výbojky. Obojí dává spojité spektrum s dostatečným světelným tokem na watt. Stačí si zavolat do Číny. Kdybych dělal velkou kancelář, kde bych trávil den, tak jdu do toho.

Ale to se nebude plno korporacím líbit. Takových miliard na vývoj a výrobu LED zdrojů, že :-X

pepikx

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #25 kdy: 06. 12. 2017, 20:00:00 »
Idealni jsou treba "GUNNAR Office Collection Infinite onyx/ amber". Nejenze vyhodis dost penez, ale navic jejim tvarem zviraznis svou osobnost.

CoffeeMan

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #26 kdy: 06. 12. 2017, 20:53:59 »
Idealni jsou treba "GUNNAR Office Collection Infinite onyx/ amber". Nejenze vyhodis dost penez, ale navic jejim tvarem zviraznis svou osobnost.

Nekoukejme na cenu, ta je fakt úchylná. Opravdu ty oči mají vyšší kontrast, když se to spektrum trochu šoupne. Už dávno se to používá v armádním průmyslu. Tam jde o to, že lidské oko, ty světločivné buňky, jsou na určité vlnové délky více citlivé.
Ale s tím, že to má nějaký zdravotní benefit, bych byl opatrný. Spíše z toho asi člověk zblbne.

Sklicko

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #27 kdy: 07. 12. 2017, 09:32:30 »
Používáte nějaký kapky? Neměly by se teda používat dlouhodobě.
Umele slzy muzes pouzivat neomezene. A hodne mrkat.

Umele slzy nie su vhodne na dlhodobe pouzivanie. Pri jedle si treba dat silne feferonky, az Ti slzy vyhrknu... :-) Zeny to maju lahsie, mozu si poplakat aj na verejnosti, u chlapov je to tazsie. Na osviezenie zraku je dobre si oplachnut zatvorene oci studenou vodou, osvezi to.

Domnívám se, že ty umělé slzy budou lepší než studená chlorovaná voda. Přeci jenom to má ten správný osmotický tlak a na tu rohovku to bude prostě lepší. Mám dojem, že jsem někde u obchodníků viděl i jakousi oční spršku, která prostě těm očím udělá myčku. Ale nezkoušel jsem  :D

Ja som myslem zatvorit oci a oplachnut si zatvorene oci studenou vodou. Nie chlorovanu vodu do otvrenych oci.....