Jak pečovat o svůj zrak?

.

Jak pečovat o svůj zrak?
« kdy: 06. 12. 2017, 10:50:19 »
Dá se nějak pečovat o zrak z věčného hledění do monitoru, nebo víceméně žádný efektivní způsob neexistuje, kromě zkrácení času čučení do monitoru? Co vlastně způsobuje to, že se při hledění do monitoru "kazí oči", to oslňování světlem, popř. nevyužívání hledění do dálky?
« Poslední změna: 06. 12. 2017, 20:33:22 od Petr Krčmář »


lobo

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #1 kdy: 06. 12. 2017, 11:28:34 »
existuju cvicenia na oci. vygugluj si 'ocna joga'.
potom napriklad pozeranie do dialky - zatvor oci na par sekund, otvor oci a snaz sa zaostrit na nejaky strom alebo napis v dialke. to cvici svaly.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #2 kdy: 06. 12. 2017, 11:57:00 »
Taky pry je dobre koukat do zeleneho. Tak je dobre mit na stole kufr dolaru a obcas se do nej koukat.

Jinak neni spatne poridit si monitor, ktery mozna vypada mene frikulinsky, ale neunavuje oci silnym kontrastem mezi plochou displaye a ramem. Tedy nejaky neutralne sedivy nebo bezovy, jako se to delalo kdysi na CRT, ale ne cerny a pokud mozno ani ne bily. Bohuzel, u notebooku tohle je skoro vzdycky problem, vyrobci jsou paka a mysli si, ze cerna nebo bila jsou uplne nejlepsi a neni z ceho vybirat. Sedy nebo bezovy notebook jsem uz leta nevidel.

x14

  • ***
  • 182
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #3 kdy: 06. 12. 2017, 11:57:54 »
Očím nesvědčí nedostatek ostření do dálky, nedostatek světla a špatná strava.
Doporučuji přerušovat práci a dívat se do dáli, chodit do přírody a jíst borůvky.
Já osobně mám na oči dvě pojistky a jednou za rok vyzobu pixlu luteinu  :)

Digi

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #4 kdy: 06. 12. 2017, 12:02:07 »
Používáte nějaký kapky? Neměly by se teda používat dlouhodobě.


Frantaaa

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #5 kdy: 06. 12. 2017, 12:10:27 »
O svoje oci sa mozes "starat" aj softverovo https://www.blinkingmatters.com/ :-D.
Samozrejme hardverove riesenia (ocna joga, ostrenie do dialky, ...) su aj tak lepsie.

jpu

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #6 kdy: 06. 12. 2017, 12:18:38 »
Kvalitny monitor. Ziadne smejdy za 200€. To je zaklad. Robit si prestavky pri praci. Potom je dobre cvicenie 20:20:20. Umele slzy su dobre, ale bez konzervantov. Flux, dobra strava a oddych. Nedavno som kupoval https://m.alza.sk/27-eizo-ev2750-bk-d3039626.htm a je to naozaj poznat. Oci bolia menej

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #7 kdy: 06. 12. 2017, 12:19:52 »
BTW, mam na stroji rozjety Redshift (na Widle existuje f.lux). Rekl bych, ze to take pomaha.

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #8 kdy: 06. 12. 2017, 13:27:56 »
1) Občas ostřit do dálky
2) Slušný ideálně kalibrovaný monitor (6500K 2.2)
3) Osvětlit pozadí za ním - kvůli snížení kontrastu (vyvážit jas mezi pozadím a panelem)
4) V noci použít nějaký ten režim, který upraví barevnou teplotu pod 5500K

Chodit ven a sehnat si práci, kde netřeba tolik čumět do toho monitoru...  :D
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

Tomáš Roll

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #9 kdy: 06. 12. 2017, 14:03:39 »
Používáte nějaký kapky? Neměly by se teda používat dlouhodobě.
Umele slzy muzes pouzivat neomezene. A hodne mrkat.

CoffeeMan

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #10 kdy: 06. 12. 2017, 14:50:01 »
Bych do vlákna dodal, že důležité je taky mít ten monitor ve správné vzdálenosti, aby se zbytečně neunavoval ostřící aparát. Tj. ty pidisvalečky, co mění mohutnost čočky.

Cituji např. z wiki:

Konvenční zraková vzdálenost[editovat | editovat zdroj]

Konvenční zraková vzdálenost je vzdálenost předmětu od oka, při jehož zaostření se oko nejméně namáhá. Tato veličina se označuje d. Využívá se jí při výpočtech v optice. Především by šlo o vypočítání zvětšení předmětu pozorovaného lupou, mikroskopem nebo dalekohledem. Pro zdravé lidské oko je tato vzdálenost přibližně 25 centimetrů.


Sklicko

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #11 kdy: 06. 12. 2017, 14:55:44 »
Používáte nějaký kapky? Neměly by se teda používat dlouhodobě.
Umele slzy muzes pouzivat neomezene. A hodne mrkat.

Umele slzy nie su vhodne na dlhodobe pouzivanie. Pri jedle si treba dat silne feferonky, az Ti slzy vyhrknu... :-) Zeny to maju lahsie, mozu si poplakat aj na verejnosti, u chlapov je to tazsie. Na osviezenie zraku je dobre si oplachnut zatvorene oci studenou vodou, osvezi to.

CoffeeMan

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #12 kdy: 06. 12. 2017, 15:00:17 »
Používáte nějaký kapky? Neměly by se teda používat dlouhodobě.
Umele slzy muzes pouzivat neomezene. A hodne mrkat.

Umele slzy nie su vhodne na dlhodobe pouzivanie. Pri jedle si treba dat silne feferonky, az Ti slzy vyhrknu... :-) Zeny to maju lahsie, mozu si poplakat aj na verejnosti, u chlapov je to tazsie. Na osviezenie zraku je dobre si oplachnut zatvorene oci studenou vodou, osvezi to.

Domnívám se, že ty umělé slzy budou lepší než studená chlorovaná voda. Přeci jenom to má ten správný osmotický tlak a na tu rohovku to bude prostě lepší. Mám dojem, že jsem někde u obchodníků viděl i jakousi oční spršku, která prostě těm očím udělá myčku. Ale nezkoušel jsem  :D

x14

  • ***
  • 182
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #13 kdy: 06. 12. 2017, 15:02:41 »
Domnívám se, že ty umělé slzy budou lepší než studená chlorovaná voda. Přeci jenom to má ten správný osmotický tlak a na tu rohovku to bude prostě lepší. Mám dojem, že jsem někde u obchodníků viděl i jakousi oční spršku, která prostě těm očím udělá myčku. Ale nezkoušel jsem  :D
Nějaká nejasnost ve slově "zatvorene" ? ;)

CoffeeMan

Re:Jak pečovat u svůj zrak?
« Odpověď #14 kdy: 06. 12. 2017, 15:04:49 »
Domnívám se, že ty umělé slzy budou lepší než studená chlorovaná voda. Přeci jenom to má ten správný osmotický tlak a na tu rohovku to bude prostě lepší. Mám dojem, že jsem někde u obchodníků viděl i jakousi oční spršku, která prostě těm očím udělá myčku. Ale nezkoušel jsem  :D
Nějaká nejasnost ve slově "zatvorene" ? ;)

Když já nemám ve správné vzdálenosti monitor, tak jsem to přehlédl. Idu si opláchnout zatvorené oči.