Proč jsou webové stránky stále náročnější?

Morpheus

Proč jsou webové stránky stále náročnější?
« kdy: 29. 11. 2017, 19:59:50 »
Vytáhnul jsem ze skříně přes 10 let starý notebook. Funguje. Nicméně se na něm nedá ani prohlížet web. Nezvládne to po hardwarové stránce.

To mě přivádí na otázku - proč? Proč se dnes webové stránky dělají tak jak se dělají - plné javacriptových hovadin, které jsou v reálu k ničemu, ale aby to běhalo potřebujete 8 GB RAM a procesor nějakou i5. Kvůli pitomému web browseru. Třeba internetové bankovnictví mojí banky - to je přesně tenhle typ stránky. Různé splashcreeny, vysouvací menu a pod. Na PC to jde, ale na tabletu je to nesnesitelně pomalé. A pokud není zrovna 4G signál, ale jen EDGE, tak to nemá smysl ani zkoušet. Tohle vždycky když vidím, tak proklínám ty co to spáchali. Nebo když už, tak by alespoň vedle toho mohli provozovat nějakou simple textovou verzi.

Víte, já si dělal do práce takovou jednoduchou aplikaci v PHP + MySQL na evidenci věcí. Design primitivní, v podstatě čisté HTML. JS tam byl akorát na to, aby odeslal form se selectem po výběru položky. Ovšem za to to chodí i na pravěkém mobilu při připojení přes 2G bez problémů. A tak to má být - u takových věcí (i u toho internet bankingu) by měla být funkčnost a praktičnost přednější před designem.

oni

Re:Proč jsou webové stránky stále náročnější?
« Odpověď #1 kdy: 29. 11. 2017, 20:30:02 »
Také blokuji mraky těchto srágor,ale je třeba si to rozškatulkovat:
- zbytečné mraky skriptů, které tvoří balast navíc bez funkčnosti (nějaké  3rd party  stránky typu newrelic, smartlook, polyfilly)- bezpečně blokovatelné a navíc i bezpečnostní riziko
- javascriptové frameworky - bez nich aplikace nepůjde, protože dnes je moderní psát aplikace, kdy na jednoduché filtrační form se použije půlmegová knihovna s desítkou pluginů
-pak se tady v rohu krčí 5kilobajtové skripty, které na míru  zajišťují funkčnost stránky bez velkch knihoven...

PS, například na rootu(fórum) je jen skromné množství balastu (u block hlásí 22%):
bbelements
navrcholu
gemius.pl
googleusercontent
fonty googl

to ho ale vůbec neomlouvá,že ostatní velké weby mají spíč poměr 1:10 užitečného obsahu ke smetí.

Livan

« Odpověď #2 kdy: 29. 11. 2017, 20:32:18 »
Vytáhnul jsem ze skříně přes 10 let starý notebook. Funguje. Nicméně se na něm nedá ani prohlížet web. Nezvládne to po hardwarové stránce.

To mě přivádí na otázku - proč? Proč se dnes webové stránky dělají tak jak se dělají - plné javacriptových hovadin, které jsou v reálu k ničemu, ale aby to běhalo potřebujete 8 GB RAM a procesor nějakou i5.
To je otázka skôr na tvorcov tých webov, avšak nezdielam Tvoj názor, že sa na starých počítačoch nedá prezerať web. Mám skúsenosť s jedným 12 ročným Acer Aspire 3003, ktorý má iba 1.5 GB RAM a na Linuxe (MX linux) sa dá web prezerať celkom v pohode. Tak isto na Asuse X200MA s 2 GB RAM a celeronom N2815 tiež web funguje bez problémov. Dokonca nemám ani povypínané skripty a podobné zásahy.

nu

« Odpověď #3 kdy: 29. 11. 2017, 20:32:45 »

borekz

• 477
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 29. 11. 2017, 20:44:18 »
Taky je otázka, proč se na všechno musí používat frameworky typu Angular. Možná proto, aby si to programátor mohl dát do životopisu.

Kit

« Odpověď #5 kdy: 29. 11. 2017, 20:44:40 »
Také rád píši jednoduché stránky s velmi krátkou odezvou. Do intranetu je to perfektní, ale na veřejném webu strohý design osloví spíš jen inteligentnější část populace, která hledá účelnost. Ostatní chtějí vidět omalovánky s hejblátky a bohužel to bývá právě cílová skupina.

Dalším problémem bývají manageři, kteří si od designéra nechají udělat návrh a po kodérovi chtějí, aby to udělal na pixel stejně. Z toho často vychází CSS delší než HTML.

No a pak jsou ti javascripteři, kteří neváhají periodicky ajaxovat jen proto, aby se v ikonce objevovalo čísilko s počtem zpráv. A kdyby jen to. Dělají to na nadupaných mašinách, takže jim vůbec nepřijde, že se to třeba na mobilech hroutí.

Kit

« Odpověď #6 kdy: 29. 11. 2017, 20:50:16 »
Taky je otázka, proč se na všechno musí používat frameworky typu Angular. Možná proto, aby si to programátor mohl dát do životopisu.

Frameworky obecně v poslední době stojí za houby. Například v PHP běžně způsobují desetinásobnou dobu odezvy, což už je příliš.

JardaP .

• 11 064
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 29. 11. 2017, 23:47:18 »
Dela se to, protoze je to mozne, lidska blbost nezna mezi a ucelem stranky casto neni jeji obsah, ale prave ty omalovanky a hejblatka. S vypnutym JS dnes spousta stranek uz ani nezobrazi hlasku, ze je potreba zapnout JS.

Kit

« Odpověď #8 kdy: 30. 11. 2017, 01:20:17 »
S vypnutym JS dnes spousta stranek uz ani nezobrazi hlasku, ze je potreba zapnout JS.

Taková hláška tam být ani nesmí. Má tam být náhradní obsah webu.

Lol Phirae

« Odpověď #9 kdy: 30. 11. 2017, 02:58:50 »
Protože je to responzývňý™®© !!!

LAL

« Odpověď #10 kdy: 30. 11. 2017, 03:13:05 »
Díky hráčům her, těžičům bitcoinů a těm, kteří zpomalují veškerý software, se hardware zrychluje a stává dostupnějším.

Takže tímto jim všem moc děkuju za to, že teď mám lepší hračky, na kterých můžu spouštět výpočty.

i

« Odpověď #11 kdy: 30. 11. 2017, 04:10:15 »
Protoze ti, kteri praci zadavaji a plati uz nemaji mentalne na to posoudit kvalitu ?

gll

« Odpověď #12 kdy: 30. 11. 2017, 05:39:36 »
No a pak jsou ti javascripteři, kteří neváhají periodicky ajaxovat jen proto, aby se v ikonce objevovalo čísilko s počtem zpráv. A kdyby jen to. Dělají to na nadupaných mašinách, takže jim vůbec nepřijde, že se to třeba na mobilech hroutí.

periodické ajaxování a překreslování jediného čísílka web určitě nezpomalí. Může to zatěžovat server, proto je vždy lepší použít websockety.

Pavouk106

• 2 347
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
« Odpověď #13 kdy: 30. 11. 2017, 07:17:11 »
... na veřejném webu strohý design osloví spíš jen inteligentnější část populace, která hledá účelnost. Ostatní chtějí vidět omalovánky s hejblátky a bohužel to bývá právě cílová skupina.
Tohle!

Cílová skupina neocení strohý ale účelný vzhled. To je ale způsobené tím, že jim někdo vymyl mozky právě těmi omalovánkami a hejblátky. Dnes běžný uživatel (to my tady na Root.cz nejsme) očekává, že web bude vypadat a chovat se podle nějakého standardu. Nevyjíždí lišta po najetí na menu? Je to podle něj špatně. Nezmění se pozadí po najetí na menu? Zase špatně... Já osobně oceňuju třeba vzhled tohohle fora. Stejně jako phpBB. Pro někoho to může bejt nepřehledný, pro mě to ale funguje skvěle a není to náročný (chybí tu přesně všechny ty moderní sračky).

JardaP .

• 11 064
    • Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: 30. 11. 2017, 08:00:48 »
S vypnutym JS dnes spousta stranek uz ani nezobrazi hlasku, ze je potreba zapnout JS.

Taková hláška tam být ani nesmí. Má tam být náhradní obsah webu.

Vzdyt jo, nahradnim obsahem je ta hlaska. Pust si Guugle mapy bez JS.