Macbook Pro 2017 pro vývojáře?

Martin

Re:Macbook Pro 2017 pro vývojáře?
« Odpověď #15 kdy: 17. 11. 2017, 21:28:16 »
Mám MacBook Pro 2017, je to můj první mac a na jednu stranu jsem z něj nadšen. Oproti Win je ten systém super a nejspíš je to pro mě přestupní stanice na linux, ke kteérmu dlouhodobě inklinuji. Je to celkem fajn, pokud chce člověk mít na obě strany stejně daleko. Velký touchpad je super. Mám tu ale pár ale...
Vzhledem k ceně mě šokuje pár věcí, obzvláště, když stojí tolik kolik stojí... Psaní na klávesnici je po zvyknutí si celkem v pohodě. Co ovšem v pohodě není, že při větším zahřátí je každý stisk klávesy doprovázen zvukem, jak kdyby pod danou klávesou byla vylitá limonáda... (a obzlváště pro někoho kdo má puštěnou virtuálku, nebo aspoň docker image je to fakt děs). Problém lze najít i na google a trápí to nemálo lidí...


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook Pro 2017 pro vývojáře?
« Odpověď #16 kdy: 17. 11. 2017, 21:49:25 »
Oproti Win je ten systém super a nejspíš je to pro mě přestupní stanice na linux,

Kurva, to je ale draha prestupni stanice. Ja prestupoval rovnou skokem z vlaku na vlak, jak to delaji v americkych filmech.

anonym

Re:Macbook Pro 2017 pro vývojáře?
« Odpověď #17 kdy: 17. 11. 2017, 21:53:12 »
Oproti Win je ten systém super a nejspíš je to pro mě přestupní stanice na linux,

Kurva, to je ale draha prestupni stanice. Ja prestupoval rovnou skokem z vlaku na vlak, jak to delaji v americkych filmech.

Tak to si frajer Jardo, nejsi nahodou Neo z Matrixu?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook Pro 2017 pro vývojáře?
« Odpověď #18 kdy: 17. 11. 2017, 22:04:33 »
Tak to si frajer Jardo, nejsi nahodou Neo z Matrixu?

Nejsem, naopak Neo je mou filmovou podobou. My totiz, tedy ja i Neo, nepestujeme tohle "jezdim na vodnich lyzich, chtel by jezdit na snowboardu, tak jsem si koupil kolo", my si rasi precteme manual.

mbp

Re:Macbook Pro 2017 pro vývojáře?
« Odpověď #19 kdy: 17. 11. 2017, 23:38:54 »
Mám 13 palcový MBP 2016 s TouchBarem 8GB/512GB a jsem spokojen. Nahradil už stárnoucí MBP 2011. Monstrózní touchpad je super, touchbar je příjemná vychytávka, displej je skvělej, rychlost slušná.

Jedinou designovou chybu vidím ve velkých kurzorových klávesách vlevo a vpravo - v kombinaci s malými nahoru a dolů je to po hmatu neintuitivní. Ale to je asi opravdu bagatelní. A další drobnost - čtečka prstů je výborná věc, jenže v některých systémových dialozích vůbec se s existencí čtečky vůbec nepočítá (třeba v keychain). Rovněž ruční kopírování českého slovníku (který je v iOS mimochodem nejméně od roku 2009) je v roce 2017 trapné...

Trochu jsem se bál těch 8GB RAM, ale 16 už by bylo za cenu, kterou bych nebyl ochoten dát. Při volbě 512GB disk nebo 16GB ram za stejnou cenu vyhrál disk. Nicméně žádné omezení nevnímám.

Nedostatek portů nepociťuji - na jednom portu mám přes thunderbolt navěšených celkem 7 externích disků, do druhého občas dám usb-c čtečku karet, do třetího nabíječku a jeden mi ještě zbývá do rezervy :)

Zpracování fotek v Capture One Pro + stříhání videa ve FinalCutu Pro X naprosto bez problémů a svižně, není potřeba proxy soubory jako na starém MBP, a to ani pro 4K videa. Přitom samozřejmě na dalších plochách dalších X programů.

Moje "programovací" schopnosti končí u primitivních shellových skriptů, takže v tom radit nemůžu, ale v automatoru (což je úžasná vychytávka) jsem si naklikal spoustu "skriptíků", které automatizují a zjednodušují co se dá. Škoda že na automator tvůrci macOS v poslední době tak trochu kašlou.

Předpokládám nicméně čistě logickou úvahou, že tak jak je vidět, že ten stroj byl tvořen pro FCPX a FCPX pro něj, že podobně to bude i s Xcode.

Linux jsem na něm nativně nerozjel, resp. rozjel, ale bez touchbaru - to bych skousl; a klávesnice, což už chybělo víc. V Parallels ale běží dobře, navíc mu zpřístupňují systémovou knihovnu fotek, disky, a hlavně tam správně funguje klávesa "cmd", takže je to i pohodlnější. Doba, kdy jsem míval na jednom počítači nativně 4 operační systémy je holt asi dávno pryč, škoda...

Jistě, pokud by šlo jen o výkon, dá se za ty peníze postavit rychlejší stroj a možná že ne jen jeden :). A samozřejmě, i u mě to byla trochu emocionální volba.

macOS mi přijde na práci zcela subjektivně příjemný a pohodlný. Určitě má k linuxu blíž logikou systému i ovládáním než windows a alespoň jádro má open source. Já byl kdysi fanda OS/2, ale to umřelo, tak jsem přes linux došel k jablkům.



Tony

Re:Macbook Pro 2017 pro vývojáře?
« Odpověď #20 kdy: 18. 11. 2017, 07:41:04 »
Jasně, tak mi laskavě řekni, který apple servis se zabývá záchranou dat.

Toto macisti skoro nikdy neriesia. Kazdy komu zalezi na datach ma TimeMachine, ale o tomto komforte nieco vysvetlovat windowsakom ci linuxakom je dost tazke, lebo netusia ake skvele, rychle a jednoduche to je  :) Takze aj keby v servise nevedeli obnovit disk tak ti daju novy a doma si to pichnes k TM a za 15 minut pokracujes v povodnej masine tam kde si prestal...

Re:Macbook Pro 2017 pro vývojáře?
« Odpověď #21 kdy: 18. 11. 2017, 09:34:09 »
nejspíš je to pro mě přestupní stanice na linux, ke kteérmu dlouhodobě inklinuji.
Jsem presvedcen, ze do cilove stanice se nedostanes. Proc bys to delal? Na servery se pripojis v pohode, na dev mas docker. Pri nastupu do prace jsem mel moznost vyberu tak jsem to vzal jako challenge a sel do Apple. Po tydnu zvuknuti na ty rozdily podle poctu prstu na touchpadu, instalaci BetterTouchTool atd. jsem jen zacal premyslet, kdy a jak prejdu se zbytek veci na apple. Mezi notebooky jsem nevidel tak dobre HW zpracovani, tak vychytany SW...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

anonym

Re:Macbook Pro 2017 pro vývojáře?
« Odpověď #22 kdy: 18. 11. 2017, 09:56:37 »
Jo a tady jde videt jasny priklad na uzivateli to_je_jedno, ten uz se tady vyslovil, ze ma deti, ze s vlastnim bytem nejsi tak mobilni, a ze nevi, proc by s detma mel jezdit k mori, kdyz si muze zajit na ceske hory. Z toho plyne, ze decka chudaci poznaji tak leda Sumavu a ze se jim nestiti menit skolu a spoluzaky. Tusim, ze se snad nekde i vyslovil, ze to neni na skodu. Pritom kazde normalni dite normalnich rodicu skolu proste nemeni, protoze tam ma kamarady.

No a to_je_jedno se co? No rozplývá se nad Applem. Typicky uzivatel Applu. Nepouzivejte Apple, nebo dopadnete taky tak.

magor

Re:Macbook Pro 2017 pro vývojáře?
« Odpověď #23 kdy: 18. 11. 2017, 09:58:54 »
Jdi do apple storu a řekni, že chceš baterii do svýho macbooku z roku 2009, nebo klidně do toho z roku 2012, nebo klidně do toho loňskýho. Jaký na tebe asi budou házet pohledy.

Já to na tom apple.com našel, link ti dávat nebudu, takže potvrzuji, že nevíš o čem mluvíš.

Takže tohohle anonyma s nickem "?" klidně ignorujte...

vyvojar

Re:Macbook Pro 2017 pro vývojáře?
« Odpověď #24 kdy: 18. 11. 2017, 10:03:27 »
Díky všem za dosavadní poznatky.

Ještě uvažuju nad tím, jestli nejít do modelu 2014/2015, možná i bazarového. Co jsem koukal, tak na CZC se dá model 2015 15 displej pořídit za nějakých 53k. Záruka 3 roky. Na macbookárně (apple bazar) je za 52k model 2014, ale 1TB SSD, lepší grafika, lepší procesor.
Ještě budu mít těžký rozhodování.
Já už jsem v minulosti jeden Macbook Pro měl (model 2011) a byl jsem s ním nadmíru spokojen, jenže tenkrát stál nový nějakých 33k, takže to bylo na úrovni normálních notebooku v daný konfiguraci. Třeba dneska za těch cca 50k se dá sehnat např. Dell XPS 15, grafika tam je geforce 1050, no je to jiný dělo. Člověk se musí oprostit od toho porovnávání komponent, protože jak psal to_je_jedno, tak vychytaný HW a SW jako Apple nikdo nemá a tam je ta přidaná hodnota. Proč by to mělo stát jako výkonostně stejný notebook od jiné značky.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook Pro 2017 pro vývojáře?
« Odpověď #25 kdy: 18. 11. 2017, 10:23:51 »
Já už jsem v minulosti jeden Macbook Pro měl (model 2011) a byl jsem s ním nadmíru spokojen, jenže tenkrát stál nový nějakých 33k, takže to bylo na úrovni normálních notebooku v daný konfiguraci.

Jenze tehdy se jeste dala vymenit RAM a disk, i kdyz uz tehdy to byl pekny opruz, protoze se ta sracka musela cela rozebrat a clovek musel dat na modleni, aby mu nepraskl nejaky posrany kablik. A baterka byla normalne zacvakavaci, takze si clovek s sebou mohl nosit i rezervni.

Dneska ty krapy snad ani rozebrat nejdou, cimz trpi casto i konkurence, ale snad jeste ne do takove miry, aby disk byl prilepeny. A RAM napajena na mobo se dava snad jen do dnesnich upadkovych netbooku. Bohuzel Apple prodava za tezky peniz vyrobky, ktere jsou vyrobeny s pouzitim technologii stejnych, jake lze dnes najit v levnem aususu na jedno pouziti, jako treba ty netbooky.

Takze pokud trvate na tom Apple, tak leda konfiguraci, ktera vydrzi i bez upgradu a s prodlouzenou zarukou, aby se v tom sraci musel hrabat Apple a ne vy. To se ale docela prohnete.

Nevim jak vy, ale ja si za takove penize predstavuju neco jako byly kdysi ThinkPady. Mam tam oznacene sroubky a vim, ktere musim vynat, abych se dostal k disku, ktere musim vyndat, abych sundal klavesnici..... A nic se mi pri tom nerozlame, protoze je to delane tak, aby se to dalo rozebrat. A to, ze to treba neni ultraplacate, je mi uplne jedno. Az ten Apple jednou bude potrebovat vyluxovat, tak doma neudelate nejspis ani to a pobezite do obchodu s jabblky.

anonym

Re:Macbook Pro 2017 pro vývojáře?
« Odpověď #26 kdy: 18. 11. 2017, 11:28:11 »
Mimochodem, nevim jestli je to u Macbooku tak jako u iPadu, ale bez placeneho SW si neskrtnete. Na iPad se neda poridit ani nejaka normalni neplacena kalkulacka, budto je to totalni nedodelany opruz, nebo vam tam skacou reklamy, ale vetsinou oboji. Mozna by mi nejaky uhrovaty pubos ted vynadal, ze nejaka tam je, ze nehledam, ale ja vyzkousel dle nej hodnoceni asi 5 ruznych a vsechny byly tragicke.

Ta sama situace je u prehravacu videa nebo u ruznych downloaderu. VLC na iPad realne neexistuje, je to totalne zabugovana plecka. Ted Safari je kapitola sama pro sebe, odjakziva to ustavicne pada, zvlaste na Facebooku, to se mi s Chromem nikdy snad nestalo. Chrome pritom na iPadu neni, je tam jen to Chromium. Update, ktery vam stroj porad zpomaluje, nemuzete odmitnout, jinak vas furt otravuje.

Takze davat za NB 54000,- a pak jeste zjistit, ze si musim kupovat dalsi SW, aby to bylo pouzitelne, to ne.

anonym

Re:Macbook Pro 2017 pro vývojáře?
« Odpověď #27 kdy: 18. 11. 2017, 11:32:01 »
Ale co zase je plus, tak ten Mac je postaveny nad FreeBSD, ja jsem zkusil za zivot par distribuci Linuxu a nejlepsi system mi stejne prijde FreeBSD, hlavne diky dokumentaci a nejakemu centralizovanemu vedeni. Ale nepouzivam ho. Na druhou stranu FreeBSD hlasi, ze ackoliv ho Apple vyuziva, tak do nej NIKDY, NIKDY nicim nic neprispel. A to me taky dost irituje, kdyz nejaky korporat vyuziva komunitni projekt, ktery mu vydelava miliardy dolaru, ale neda komunite ani jedinou korunu. Tak se poznaji kovani bezpaterni hajzli.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail

Re:Macbook Pro 2017 pro vývojáře?
« Odpověď #29 kdy: 18. 11. 2017, 11:59:19 »
Ja jsem poridil Retinu Pro 13 brachovi zeny, protoze chtel neco mobilniho na strihani videa jako darek, a ackoli me osobne apple zatim nikdy nicim neoslovil, i presto jsem se mu kouknul pod poklicku a fakt se mi libilo, jak je to lehke a ta deska miniaturni. Inac pokud na to budes chtit narvat nejakej linux, tak bych pockal, nebo si nejdriv overil, ze vsechen nejnovejsi hardware ma zaroven podporu v kernelu.

Ja pouzivam Dell XPS, mel jesem/mam 13 9360 a 15 (2 verze 9550), tu aktualni napr. s 32GB RAM, pouzivam to jako docker server, a vzdycky tak pul roku/rok trva, nez neco poradne funguje. Samozrejme nainstalovat se to da, jen treba wifi nestabilni, touch display nebyl, hybrid jack connector. No a na macu to je asi jeste horsi bych rekl :-)

Ale tak, hlavne to uzij!