Upečení základní desky v troubě

MarSik

Re:Upečení základní desky v troubě
« Odpověď #30 kdy: 30. 11. 2017, 14:55:02 »
Peceni moc nerozumim ale muzu pouzit mikrovlnku kdyz nemam troubu ?

Jedině pokud cílem je ohňostroj :)


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Upečení základní desky v troubě
« Odpověď #31 kdy: 30. 11. 2017, 14:56:59 »
Peceni moc nerozumim ale muzu pouzit mikrovlnku kdyz nemam troubu ?

Muzes, ale pak uz s tim nikdo nic neudela. Dost mozna byhori i spoje na mobu.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Upečení základní desky v troubě
« Odpověď #32 kdy: 30. 11. 2017, 14:59:36 »
Peceni moc nerozumim ale muzu pouzit mikrovlnku kdyz nemam troubu ?

LOL :D

Nn, mnohem lepší je venku na otevřeném ohni, pěkně na kusu klacku a pozvolna otáčet :D

Karel

Re:Upečení základní desky v troubě
« Odpověď #33 kdy: 30. 11. 2017, 16:43:22 »
Peceni moc nerozumim ale muzu pouzit mikrovlnku kdyz nemam troubu ?

To se dělávalo, když jsi chtěl tu elektroniku zničit a reklamovat jako nefunkční. Po pár vteřinách v mikrovlnce už nefunguje nic. Ale výrobci se rychle naučili tento typ zničení rozeznat a reklamaci už dnes neuznají.

kyle

Re:Upečení základní desky v troubě
« Odpověď #34 kdy: 30. 11. 2017, 17:44:32 »
Ahoj, tiez sa chystam zapiect dosku, mam vsak otazku z ktorej strany ju mam do truby dat? Cital som ze zo spodu sa maju spravit nejake gulicky z alobalu ktore ju podopieraju aby nebola priamo na pekaci. Ktorou stranou teda opriet o tie gulicky? A druha otazka je, mame doma trubu kde sa da nastavit spodny, alebo horny ohrev, mam pouzit niektory z nich, alebo to piect z oboch stran?


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Upečení základní desky v troubě
« Odpověď #35 kdy: 30. 11. 2017, 17:59:33 »
To se dělávalo, když jsi chtěl tu elektroniku zničit a reklamovat jako nefunkční. Po pár vteřinách v mikrovlnce už nefunguje nic. Ale výrobci se rychle naučili tento typ zničení rozeznat a reklamaci už dnes neuznají.

Mozna by sla sikovne zabalit do alobalu a udelat dirku nad nejakym vypasenym, dulezite vypadajicim chipem. Stricit do trouby proti zarici a cvaknout tam par mikrovln.

MichalL

Re:Upečení základní desky v troubě
« Odpověď #36 kdy: 30. 11. 2017, 22:47:55 »
Kluci, já už jsem taky něco málo elektroniky pekl v troubě a minimálně v jednom případě to grafickou kartu opravilo. Ty grafiky vůbec bývají problém, protože je to velkej BGA čip a kroucením se někde naruší pájený spoj. Každopádně, když už péct tak určitě na 250°C, méně fakt nemá smysl. Ale co jsem chtěl říct, je to, že jsem začal dělat ve firmě kde se PCB desky vyrábí a co myslíte,že je reflow pec? Velká trouba.

kyle

Re:Upečení základní desky v troubě
« Odpověď #37 kdy: 01. 12. 2017, 02:10:16 »
Kluci, já už jsem taky něco málo elektroniky pekl v troubě a minimálně v jednom případě to grafickou kartu opravilo. Ty grafiky vůbec bývají problém, protože je to velkej BGA čip a kroucením se někde naruší pájený spoj. Každopádně, když už péct tak určitě na 250°C, méně fakt nemá smysl. Ale co jsem chtěl říct, je to, že jsem začal dělat ve firmě kde se PCB desky vyrábí a co myslíte,že je reflow pec? Velká trouba.

Prijde mi ze si tu asi v tomto najpovolanejsi, mozes mi prosim zodpovedat dotaz, par komentov hore? Dikes

Kolemjdoucí

Re:Upečení základní desky v troubě
« Odpověď #38 kdy: 01. 12. 2017, 07:59:26 »
Jiz nekolikrat jsem zapekal notas v troubě na max. 250°C, cca 10-15min. Vydrž od 1-12 mesicu i vic jak 3 roky ...
Takze teoretici klidek. Zadne velke odstrojovani desek.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Upečení základní desky v troubě
« Odpověď #39 kdy: 01. 12. 2017, 08:45:17 »
Vydrž od 1-12 mesicu i vic jak 3 roky ...
Takze teoretici klidek. Zadne velke odstrojovani desek.

Vyrzel tak malo mozna proto, ze jste neodstrojil elektrolyty.

MichalL

Re:Upečení základní desky v troubě
« Odpověď #40 kdy: 01. 12. 2017, 09:02:49 »
Ahoj, tiez sa chystam zapiect dosku, mam vsak otazku z ktorej strany ju mam do truby dat? Cital som ze zo spodu sa maju spravit nejake gulicky z alobalu ktore ju podopieraju aby nebola priamo na pekaci. Ktorou stranou teda opriet o tie gulicky? A druha otazka je, mame doma trubu kde sa da nastavit spodny, alebo horny ohrev, mam pouzit niektory z nich, alebo to piect z oboch stran?

Já teda zrovna nedělám SMD montáž, ale až následné operace. Ale v zásadě, velkými, těžkými součástkami nahoru. U těch hrozí riziko odpadnutí. Ty malé budou držet i zespodu desky kapilárními silami. A jak už mnoho lidí předestřelo, pokud jsou na desce vývodové součástky, hlavně kondenzátory, bylo by ideální je odpájet a pak zase zapájet. Dneska by jich mělo být již minimum, pokud vůbec. Jednak se zlepšují SMD součástky a druhak je opruz a drahé je na desku montovat.

Co je asi nejhorší, že při tom pečení není na desce tavidlo. (Pokud tam teda nezbyly tavidlové zbytky po nějaké No-clean pastě. A ty už stejně nejspíš nebudou fungovat.) Bez tavidlo se pájí fakt blbě, spíš to nejde vůbec. Na druou stranu, z praxe se ukazuje, že ten reflow v kuchyňské troubě funguje. Alespoň nějakou dobu.

A do třetice, já bych tam pustil horkovzduch. Pak budeš mít po celé troubě tu teplotu rovnoměrnou. Pokud ta trouba umí horní + spodní + horkovzduch, tak to. Teplotu určitě na těch 250°C, ideální by bylo k desce přidat i teploměr, abys viděl, jaká je skutečná teplota. A trik, který mi ukázal kolega, je ustřihnout si malý kousek cínu (Pb-Free), položit jej na tu desku a sledovat, kdy se začne přetavovat. Tak poznáš ideální teplotu. A určitě tu desku něčím podložit, ať se z ní neodvádí teplo do toho plechu.

Co by nebylo špatný, je du desku pár hodin temperovat v troubě na 60°C , ideální i s větším sáčkem silikagelu, ať se vysuší součástky. Hint SMD popcorn effect.

Ale popravdě, těch věci co mohou rozbít PCB desku je nesutečně moc. Reflow může pomoci hodně často, hlavně co se týká BGA čipů. Ale není to všespásné.

Gordon Ramsay

Re:Upecenie maticnej dosky v trube
« Odpověď #41 kdy: 01. 12. 2017, 11:58:11 »
Nezapomente potirat rozpustenym maslem, to doda tu spravnou kurcicku.

Aušusy se suší naloupané na plechu na 250° na médium.
Receptura na Lenova je 4 minuty s koriandrem.
Zatímco  Apple se dělá nakrájený v těstě jako štrůdl.
Acery (jen lístky) se spíš louhují do 90°– Jako čaj.
Hápé se zapékají  jako francouzské brambory.
Fujitsu se peče jako ryba.
MSI se grilují.
Dell se dellá ve velkém hrnci jako králík.
Toshiba pozor – není jedlá.