Rozvrh středoškoláka

Karel

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #15 kdy: 31. 10. 2017, 10:12:13 »
...
Nechraňte děti tak moc, nejsou to žádní chudáci, jen budou muset holt trochu slevit ze svých zájmových aktivit. Stejně, jako jsme museli my, dospělí.

Osobně mi přijde divné, že už děti na SŠ učíme zlozvyky, které je pak budeme těžko odnaučovat. Kupříkladu že je normální celou středu a sudý čtvrtek nejíst a pak přijít večer domů a zbouchat ledničku. Případně si někde cestou koupit obloženou bagetu nebo hamburger, protože školní jídelna zavírá ve 14:00.

A ne, my dospělí nemusíme. Máme ze zákona nárok na pauzu na oběd a je naprosto běžná praxe, že je ten výběr na nás, nebo je pevně dané od kdy do kdy. Celý týden tak můžeme obědvat a to dokonce ve stejnou dobu. Jen na děcka jsme přísnější, nutíme je každý den obědvat o více než 2 hodiny jindy a některé dny je to pak už spíš odpolední svačina než oběd. Já takhle jíst tak mě můj gastroenterolog pošle do zadeke a na žaludeční neurózu budu užívat leda tak sodu. Tak proč proboha tyhle zlozvyky učíme už děcka na střední škole? To aby měli doktoři co léčit?


Ivan Nový

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #16 kdy: 31. 10. 2017, 10:25:37 »
Marie Curie Sklodowská denně 10 a více hodin osobně míchala stokilové dávky smolince, aby získala trochu Rádia pro svůj výzkum. Což byla těžká práce i pro muže. To jsou moderní kořeny naší civilizace.

Ještě před 50 lety bylo na dobrých školách běžné, že žáci uměli zpaměti třeba Epos o Gilgamešovi.

Na druhé straně před 30 lety si programátoři nedovedli představit, že by programovací jazyky měly tisíce funkcí ve stovkách knihoven a mohli s nimi efektivně pracovat.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #17 kdy: 31. 10. 2017, 10:30:34 »
Ale houby. Podle zákoníku práce má zaměstnanec nárok na přestávky po 6 hodinách práce (pak je to 30 minut), nebo mohou být častější (dvě), ale v trvání aspoň 15 minut. Samozřejmě, zaměstnavatel může poskytnout delší dobu na oddych, ale povinnost to není. Přestávka se nezapočítává do pracovní doby, proto je to 8 hodin práce + 30 minut přestávka.

O tom neni rec. Ta je o tom, z clovek se muze soustredit jen po omezenou dobu a pak treba blouma z okna nebo se dloube v nose.

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #18 kdy: 31. 10. 2017, 10:42:59 »
Osobně mi přijde divné, že už děti na SŠ učíme zlozvyky, které je pak budeme těžko odnaučovat. Kupříkladu že je normální celou středu a sudý čtvrtek nejíst a pak přijít večer domů a zbouchat ledničku. Případně si někde cestou koupit obloženou bagetu nebo hamburger, protože školní jídelna zavírá ve 14:00.

A ne, my dospělí nemusíme. Máme ze zákona nárok na pauzu na oběd a je naprosto běžná praxe, že je ten výběr na nás, nebo je pevně dané od kdy do kdy. Celý týden tak můžeme obědvat a to dokonce ve stejnou dobu. Jen na děcka jsme přísnější, nutíme je každý den obědvat o více než 2 hodiny jindy a některé dny je to pak už spíš odpolední svačina než oběd. Já takhle jíst tak mě můj gastroenterolog pošle do zadeke a na žaludeční neurózu budu užívat leda tak sodu. Tak proč proboha tyhle zlozvyky učíme už děcka na střední škole? To aby měli doktoři co léčit?

Pokud správně počítám, tak velká přestávka našemu "dítku" končí v 9:55 a na oběd odchází ve 14:15. To jsou 4:20 mezi dvěma jídly, s tím, že má mezitím ještě další dvě desetiminutové přestávky a jednu pětiminutovou. To by myslím, žádného gastroenterologa nevyděsilo, a pokud ano, měl by si sám skočit o ordinaci vedle, na nervový.

Bavíme se zde o tom samém rozvrhu, pro studenta druhé třídy střední školy, tedy přinejmenším o sedmnáctiletém, ale v praxi i devatenáctiletém studentovi?

Ad zákoník práce, pro nezletilé (15-18) zákoník připouští až 4,5 hodin práce v kuse (třeba u pásu, za pokladnou, ...), bez jediné přestávky. Tady se jedná o 4:20 minus 25 minut rozložených v přestávkách.

Zdá se mi, že se tento svět úplně zbláznil.

Unknown

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #19 kdy: 31. 10. 2017, 10:46:14 »
hladový jde lovit, proto je mozek připraven na mimořádný výkon, který lov vyžaduje.

Vy jste z latinskeho protestantismu presedlal na evolucni mechanismy?


Unknown

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #20 kdy: 31. 10. 2017, 10:50:04 »
...
prakticky dospělé lidi (nebudu je nazývat dětmi).

Mezi ditetem a dospelcem jsou pojmenovane mezistupne, treba pubescent ci adolescent.

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #21 kdy: 31. 10. 2017, 11:34:01 »
Mezi ditetem a dospelcem jsou pojmenovane mezistupne, treba pubescent ci adolescent.

Mění to něco na situaci, že 17-19letá osoba už musí umět vydržet bez jídla 4:20, obzvlášť, když jsou proloženy třemi přestávkami o úhrnné délce 25 minut?

student

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #22 kdy: 31. 10. 2017, 11:36:33 »

Stěžovat si na 8 hodin učení je podle mě nemístné. Je to 8x45 minut = ve skutečnosti 6 hodin "práce". Po střední škole, o 2 roky později, někteří nastoupí do běžného zaměstnání, kde je pracovní doba 8 hodin + 30 minut na oběd + 150 hodin zákonných přesčasů ročně.

Takhle pracují jen retardi. Jsme na IT webu a podobný režim tu určitě moc lidí nemá. Tohle není pípání u kasy. Takže je zbytečné učit děti na režim pro retardy, nemyslíš?

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #23 kdy: 31. 10. 2017, 11:50:32 »
Takhle pracují jen retardi. Jsme na IT webu a podobný režim tu určitě moc lidí nemá. Tohle není pípání u kasy. Takže je zbytečné učit děti na režim pro retardy, nemyslíš?

Vám v práci nestačí desetiminutová přestávka po 45 minutách makačky? Jak dlouho v kuse jste tedy ochotný pracovat?

student

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #24 kdy: 31. 10. 2017, 11:56:22 »
Tohle není sklad, takže žádná makačka. Ochotný jsem podle nálady, každý den jinak. Jelikož jsem placený za výsledky, tak nikdo neřeší, jestli něco dělám, kdy a kde. Prostě tu popisuješ nějakou práci pro retardy a podle toho chceš vychovávat i děti :D

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #25 kdy: 31. 10. 2017, 12:06:17 »
Tohle není sklad, takže žádná makačka. Ochotný jsem podle nálady, každý den jinak. Jelikož jsem placený za výsledky, tak nikdo neřeší, jestli něco dělám, kdy a kde. Prostě tu popisuješ nějakou práci pro retardy a podle toho chceš vychovávat i děti :D

Stoprocentně chci nejdříve vychovat děti k řádu a pořádku, teprve pak budou umět hospodařit se svobodou.
Ale to je už úplně jiná diskuse. Diskuse tu není o tom, jestli je správné školní den dělit na vyučovací hodiny a přestávky - určitě by se daly nalézt i jiné modely.

Diskuse je o tom, jestli v současném modelu hodina-přestávka-hodina, je zaslaný rozvrh v pořádku, či není. Já tvrdím, že je, že maximální doba od velké přestávky do oběda je 4:20, a mezi nimi jsou ještě další 3 přestávky. To je režim, který nemůže mladému člověku (ani starému) ublížit, a je dokonce mnohem vstřícnější, než i co připouští zákoník práce (kdyby to někdo chtěl srovnávat).

Volnost v čase, ale odpovědnost za výsledky sám uznávám, a u svých dětí to razím v případě domácích úkolů a mimoškolních aktivit, v tom s Vámi vůbec nejsem ve při.

ehmmm

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #26 kdy: 31. 10. 2017, 12:07:01 »
No vzhledem k tomu, ze velka cast rozvrhu jsou ruzne dvouhodiny nebo dokonce ctyrhodiny, tak ono to s tema prestavkama, zacatkem a koncem vyuky bude ve skutecnosti kdovijak. Nejhorsi smrt je z vydeseni.

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #27 kdy: 31. 10. 2017, 12:13:33 »
No vzhledem k tomu, ze velka cast rozvrhu jsou ruzne dvouhodiny nebo dokonce ctyrhodiny, tak ono to s tema prestavkama, zacatkem a koncem vyuky bude ve skutecnosti kdovijak. Nejhorsi smrt je z vydeseni.

Za mě: žák musí 45 minut umět udržet pozornost. Učitel naopak musí umět striktně dodržet přestávky, je to úplně stejná slušnost, jako to, že žák zdraví učitele i to, že žák nepřetahuje přestávky. Jakkoliv nemám americkou oprsklost rád, myslím si, že je zcela adekvátní, když se žák se zazvoněním sebere a odejde. Je pravdou, že ve škole, kam chodí mé děti, učitelé přestávky dodržují striktně, a berou za svoji pracovní povinnost si rozložení hodiny a čas hlídat. (Ad absurdum, nedodržování přestávek by mělo být napomínáno ředitelem formou výtky učiteli - ale opět záleží na kvalitě ředitele).

?

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #28 kdy: 31. 10. 2017, 13:10:29 »
Je to ŠKOLA. Ten, kdo kdy nějakou absolvoval, byť jen speciální, tak v tom přece nebude hledat logiku. Škola je velice specifický svět.

Pokud se jedná o nějaký učňák, je navíc docela pravděpodobný, že mají vyučující horší docházku než studenti, takže se ve třídě sotva potkají.

Od studentů se alespoň papírově očekává udržení pozornosti po dobu výuky. V zaměstnání, kde je udržený pozornosti kritické, jsou například přestávky po hodině povinné. Po hodině čučení na monitor/tabuli/z okna/... již pozornost můžete očekávávat marně.

Střední škola má připravit na nějaký profesní život. Všechny ty výchovy, co tvoří polovinu rovzhu, jsou ztrátou času. Proč by se například elektřikář měl zajímat o kotrmelce? Ve výsledku to stejně nikoho nezajímá, jen je to ztráta dvou hodin života týdně po dobu několika let.

Školy mají prachy dle počtu žáků a jejich výsledků, je tedy v jejich zájmu nabrat co nejvíc všemožné pakáže a pak jim rozdat papíry za nic. Pochopitelně se s tím pojí i to, že kvalitní učitel toto dělat nebude, takže pak "učí" kdejaký póvl. Stejný póvl pak většinou celé zařízení řediteluje.

petr

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #29 kdy: 31. 10. 2017, 13:24:03 »
Tělocvik 1x týdně a ještě po ránu? K  čemu to je? Pro zdraví určitě ne.