Jak na elektrotechniku?

Karel

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #15 kdy: 26. 10. 2017, 12:29:32 »
Co myslíte tím "neúčinná"? A z jakého důvodu se z toho všichni školí a sbírají osvědčení?

Setrvačnost a skutečnost, že zákon vlastně nic konkrétně nespecifikuje. Ze zákona musíte dodržet předpisy a normy a zaměstnavatel musí ověřovat, že pracovník má kvalifikaci k činnostem, které provádí. Předpisy a normy řeší věci jako je bezpečném napětí, požadavky na IP podle prostředí atd., to nikdy nebylo ve vyhlášce 50. Ze zákona prostě jen vypadl odkaz na nějakou vyhlášku, která by předepisovala, jak konkrétně se mají pracovníci přezkušovat.

Situace je taková, že řada firem a lidí přistoupila k názoru "když bude přezkoušení víceméně odpovídat tomu, co požadovala vyhláška 50, tak by to mělo split zákonný požadavek na ověření kvalifikace". To "víceméně" skrývá věci, které vyhláška 50 vyžadovala, ale teď se ignorují (u zkoušky nemusíte mít zástupce ROH, můžete ji skládat jinde než jen u svého zaměstnavatele atd.)

Zákon říká, že zaměstnavatel je povinnen ověřit kvalifikaci a způsobilost pracovníka k vykonávané práci. Přijímaná praxe je ta, že pracovník je odeslán k externí firmě, která provede přezkoušení v duchu vyhlášky 50 a následně vystaví písemné potvrzení o přezkoušení. Přičemž je úplně jedno to "50", důležité je to, že je přezkoušen z platných předpisů a norem.

Při průseru nebude soud zajímat, zda měl pracovník vyhlášku 50. Soud bude zajímat, zda měl kvalifikaci a pokud ne, tak jakto, že mu zaměstnavatel dovolil tu práci dělat?


Yarda

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #16 kdy: 26. 10. 2017, 12:49:59 »
IMHO pokud chce někdo mít osvědčení podle vyhlášky 50, vyšší než §3 nebo 4 (možná i než §11) které by mu dovolovalo práci pod napětí, musí k tomu mít elektrotechnické vzdělání. Co to je a kterých učebních a studijních oborů se týká je snad někde definováno. Tak třeba ekonom nebo právník se nemá co dotýkat drátů ani na zem spadlých, maximálně může otočit vypínačem, aby si rozsvítil v kadibudce. Po plyšáku jsou snahy tu vyhlášku prolomit, ale jsou různé názory, zda to lze a k čemu jsou různé rychlokursy to to údajně nabízejí.

qwertz

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #17 kdy: 26. 10. 2017, 13:41:37 »
Vyhláška 50 respektive její požadavek na elektrotechnické vzdělání je v kontextu dnšní doby zcela absurdní, bez ohledu na to, co si o tom myslí elektrotechnická lobby (neoficiálně mám info od lidí, kteří náhradu tohoto paskvilu pravidelně řeší, mají příslušné vzdělání a sedí i v komisích). Technologie 21. století neodpovídají době, ve které ta vyhláška vznikla.

Pro porovnání, zákon 258/2000 §44b definuje odbornou způsobilost pro nakládání s nebezpečnými látkami jako (velmi zjednodušeně):
a) VŠ vzdělání v příslušném oboru
b) VŠ vzdělání v jiném oboru + vykonání odborné zkoušky
c) jiné vzdělání + vykonání zkoušky odborné způsobilosti

Potenciální škody jsou v tomto případě mnohem vyšší, přesto zákon nepožaduje, aby dotyčný absolvoval příslušný obor, ale počítá s doplněním vzdělání zkouškou. Stejně tak by to mělo být v případě elektrotechniky. Není důvod, aby tkdokoli měl kvalifikaci dle vyhlášky 50, prokáže-li řádně potřebné znalosti (jasně, že ověření pak nemůže dělat Franta z dolní horní)

Hellraiser

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #18 kdy: 26. 10. 2017, 13:50:16 »
To qwertz: No pro zacatek bych si koupil obycejnou trafopajku, cin a kalafunu a naucil se letovat. Jo a multimetr se taky bude hodit. Pro zacatek postaci asi nejakej za stovku aby umel napeti, proud, odpor a diody (continuity test).
Az budes umet dobre pajet draty (ukroucene a mazlicky prehryzane draty od sluchatek, nabijecek a mysi jsou vcelku dobra zkouska) pak muzes skusit vymenit kondiky na nejake idealne vyhozene desce. Tam je for v tom kondik vymenit aniz utrhnes (upalis) medene cesticky od podkladoveho materialu.
Pokud vladnes anglictinou tak doporucuju jiz zminenej EEVblog a podobna instruktazni videa. Jinak v cestine ti zaklady popise toto: https://cs.wikibooks.org/wiki/Praktick%C3%A1_elektronika
No a co se tyce vedomosti tak me se osvedcil pristup najit si nejaky jednodussi projekt a vedomosti jak ho zrealizovat sbirat za pochodu. Ano projdes si tak mnoho slepych ulicek, ale o tom uceni je. Navic i kdyz tvuj tvuj bastl bude na poprve fungovat blbe, tak alespon budes pro priste chytrejsi a muze se to hodit az budes neco opravovat a najdes tam podobne chovani obvodu.
A pokud ti jde hlavne o vymeny kondenzatoru ve zdojich atd. pak je multimetr s merenim kapacity k nezaplaceni, bohuzel skoro doslova (tusim ze stoji kolem tisicovky a navic si nejspis budes muset vybrat mezi nizkymi nebo vysokymi kapacitami)

qwertz

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #19 kdy: 26. 10. 2017, 14:25:48 »
Měl jsem trafopájku, něco podobného jako ukazuje tady na videu (1:30), je byla černá a pájecí drát ve tvaru U se tam upevńoval šrouby v horizontální poloze. Že by se mi s tím líbilo pracovat se říct nedá. Není lepší koupit klasickou pájku s hrotem?


Ondro

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #20 kdy: 26. 10. 2017, 14:34:19 »
Už nějakou dobu uvažuju nad tím, že bych se ve volném čase dal pro zábavu na elekrotechniku. Nějak se mi ale nedaří přijít na to, jak to pojmout co nejefektivněji s co nejmenšími náklady. Nemám žádné velké ambice, jde mi spíše o zábavu. Prakticky něco ve stylu jak vyměnit kondenzátor v starším routeru nebo nějaký hezký HW mod (viz zajmavé modifikace ASUS wl500gP) apod. Kdyby to nakonec vedlo ke kvalifikaci dle vyhlášky 50, byl by to bonus, ale k ničemu to nepotřebuju. (kdo ví co bude v budoucnu dělat)

Řešili jste to někdo? A jak? Nějakým elektrotechnickým kroužkem a pokud jste chtěli vyhlášku 50 pak doplnění středoškolského vzdělání?
Osobne by som zacal s tymi kondeznatormi a so zakladnou vybavou. Potom by som sa snazil prejst na zlozitejsie veci ako meranie a vymena diod, tranzistorov,... Potom uvidis ci ako ta to chyti. Na HW mody ala upgrade RAM v Asuse na zaciatok zabudni. Na to potrebujes uz urcitu vybavu, zrucnosti a prax. Tak isto by som na uvod vobec neriesil nejaku vyhlasku.
AKo zakladnu vybavu by som ratal -
- trafo pajku 100VA (125 VA je vela a 75 VA je zase vo viacerych pripadoch malo ). osobne najcastejsie pri opravach pozuivam prave trafo pajku. Odpajkovanie suciastok(casto aj SMD), pajkovanie suciastok (okrem SMD)
-multimeter, na zaciatok staci zakladny za par korun, ktory dokaze merat odpor, prud, napetie, diody. Ideal s automatickym prepinanim rozsahov(dnes uz celkom bezna vec.)
- poriadny cin (olovnaty), kolofonia, medeny odsavaci pasik na odsavanie prebytocneho cinu
-naradie ako pinzety rozneho druhu, sadu skrutkovacov.
Odsavacku cinu nepouzivam, lebo malokedy mi priniesla uzitok a nasiel som si svoju vlastnu a ucinnejsiu/efektivnejsiu metodu odpajkovania suciastok.
AK naberies zrucnost v pajkovani a zakladnych opravach a stale ta to bude bavit, tak by som dokupil mikro pajku, meracie pristroje na ulahcenie merania jednotlivych pasivnych a aktivnych suciastok. nasledne by som rozmyslal nad teplovzdusnou pajkou, stabilizovanym zdrojom,..

Ako priklad dam moju vybavu. Venujem sa ako hobby opravam el. zariadeni(hlavne okolo PC).
Bezna trafo pajka 100VA(moje tiahne uz na 25 rokov), mikropajka, teplovzdusna pajka, multimeter(stary Metex 3850d),  merac kondenzatorov (PEAK Atlas ESR60).
Mam aj osciloskop ale to k opravam skoro vobec nepouzivam.
najcastejsie opravujem zdroje, nieje tam nic extra zloziteho a tam sa chyby opakuju. Nacjastejsia porucha su kondenzatory alebo odpalene tranzistory a/alebo diody kvoli prepetiu. Sem-tam odide nieco ine.
Ucil by som sa za pochodu ako pise Hellraiser.

p.s. To Hellraiser: Dnes je skor umenie tu plosku upalit. S tym bol problem na starych nekvalitnych doskach z cias socializmu.
To qwertz: kalsicka trafopajka je praktickejsia, lebo s mikropajkou si ani neskrtnes pri vecsich spojoch.

dustin

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #21 kdy: 26. 10. 2017, 14:57:35 »
K tomu měření kondenzátorů - doporučuji se kouknout na čínské testery. Mám už pár let https://www.aliexpress.com/item/new-All-in-1-Component-Tester-Transistor-Diode-Capacitance-ESR-Meter-Inductance/32372278385.html a už mi párkrát pomohl. Třeba zrovna pro měření ESR do nefunkčního pulzního zdroje. Lze koupit i modely s jiným LCD pod 10USD. Automatická detekce vývodů např. tranzistorů je velice příjemná, součástky to hned docela komplexně proměří. Přesnost jsem neřešil, pro mé amatérské účely dostačuje. Je v tom nějaký jednočip s AD/DA převodníky.

Ad pájení kondenzátorů - pár jsem jich na serverových deskách vyměňoval a s ROHS cínem a tlustou X-vrstvou základní deskou to není úplně snadné, rozhodně mi to nepřijde vhodné pro trénování začátečníka.

Souhlasím, že trafopájka je jednodušší na práci než hrotová. Bohužel někdy je potřeba ostrý hrot, ale opět pro začátečníka  bych volil trafopájku.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #22 kdy: 26. 10. 2017, 16:19:29 »
Měl jsem trafopájku, něco podobného jako ukazuje tady na videu (1:30), je byla černá a pájecí drát ve tvaru U se tam upevńoval šrouby v horizontální poloze. Že by se mi s tím líbilo pracovat se říct nedá. Není lepší koupit klasickou pájku s hrotem?

Opravdu neni, kazda ma sve vyhody. Mam obe a pouzivam podle okolnosti. Vetsinou ale pouziju trafopajku. A kdyz uz, tak se hodi mit i trafopajky dve. Klasickou 75W a na obcasne pouziti 100W.

Trafopajku bych doporucil sehnat starou komunistickou, nekde v bazaru. Ten ausus, co ted maji v obchodech, je naprosto tragicky. Nedavno na me jedna dokonce prskla a zacoudila a bylo po ni. Ty komunisticke vydrzely desitky let, pokud clovek nebyl blbec a neprehral je.

Alesh26

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #23 kdy: 26. 10. 2017, 18:14:10 »
Tak záleží žejo...
Já vytáhnout v práci trafopájku, tak odpálím půlku logiky na desce.
Jde o to, co tím budeš dělat, trafopájka trpí nešvarem takovým, že při sepnutí čí vypnutí skočí celkem velká proudová špička, což udělá slušné magnetické pole a už nám stačí jen jakákoliv smyčka, či delší kousek drátu a vytvoří se nemalé elektrické pole.
Píšu to takhle politicky, protože nevím, jak to velké je, ale vím, že mi to už u několika procesorů odpálilo pin, port periferii atd...
Takže na bastlení žárovek, elektronek, kondíků a odporů si ji klidně kup, opravují se s tím fajn desky s většími ploškami, nebo s velkou zemní plochou, která by ti jinak u hrotovky odváděla tolik tepla, že bys nakonec nezapájel nic.
Ale na nějaké pak věci ohledně logiky spíš tu hrotovku z lidlu :)
Ono to jde i tou trafopáječkou, ale chce to už nějaký ten cvik.
Nevím, kolik do toho máte v plánu nacpat peněz, ale fakt je super začít, jak už napsal někdo výše.
Vyhlídnout projekt a bastlit... vůbec nehledět na to, jak to vypadá, ale jestli to funguje...
Ta estetika je důležitá až na úplně jiným levelu...
Ale není od věci si doma vyzkoušet i nějakou tu výrobu plošňáků atd.
Každopádně držím palce takhle v úvodu, ten je vždycky nejlepší :)

ehmmm

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #24 kdy: 26. 10. 2017, 18:21:48 »
Ja se treba priznam, ze s trafopajkou nedokazu trefit teplotu.
Protoze sam vim, ze na pajeni jsem hodne nesikovnej, tak me laka trenovat na necem takovymhle:
https://www.ebay.com/itm/Orignal-Tech-DS0150-15001K-DSO-SHELL-DSO150-Digital-Oscilloscope-With-Housing/152756535548?hash=item2390ffc0fc:g:1rIAAOSwNJ9ZsmUn

Jinak uz tu dvakrat zaznelo, ze by si mel poridit merak na soucastky.
Skoro se nabizi myslenka, ze by si ho mohl zkusit zkonstruovat.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #25 kdy: 26. 10. 2017, 19:00:40 »
Já vytáhnout v práci trafopájku, tak odpálím půlku logiky na desce.
Jde o to, co tím budeš dělat, trafopájka trpí nešvarem takovým, že při sepnutí čí vypnutí skočí celkem velká proudová špička, což udělá slušné magnetické pole a už nám stačí jen jakákoliv smyčka, či delší kousek drátu a vytvoří se nemalé elektrické pole.

Tak pisu, ze pouzivam jednu nebo druhou, podle okolnosti, ne? A kdyz uz s tim clovek leze do logiky, tak nesmi cvaknout vypinacem. Take neskodi dat na modleni, dneska ta logika neni TTL a kolikrat staci se na ni krive podivat.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #26 kdy: 26. 10. 2017, 19:03:59 »
Ja se treba priznam, ze s trafopajkou nedokazu trefit teplotu.

Tak trafopajka se pouziva na veci, kde se teplota trefovat nemusi. Staci trocha zkusenosti, aby clovek vse nespalil vcetne cinu.

Citace
https://www.ebay.com/itm/Orignal-Tech-DS0150-15001K-DSO-SHELL-DSO150-Digital-Oscilloscope-With-Housing/152756535548?hash=item2390ffc0fc:g:1rIAAOSwNJ9ZsmUn

Hm, za ty prachy zajimave. Diky za link, mrknu na parametry a budu o tom uvazovat.

dustin

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #27 kdy: 26. 10. 2017, 19:16:05 »
Před lety jsem používal DSO201, několikanásobně dražší, než ten DSO150. Dalo se to, ale nelíbilo se mi ovládání, moc úkonů na jednoduché věci. Ovládání DSO150 se stejnými parametry (stejné STM32F103) vypadá podstatně použitelněji. Pro začátečníka 1MSps stačí. Navíc to má normální BNC konektor, narozdíl od šmejdu MCX v DSO2xx, který po čase ztratil kontakt.

Tomáš Marný

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #28 kdy: 26. 10. 2017, 19:39:04 »
Co myslíte tím "neúčinná"? A z jakého důvodu se z toho všichni školí a sbírají osvědčení?

Vyhláška je tzv. podzákonný normativní akt, k jehož vydání musí existovat zákonné zmocnění. Zákon, který zmocňoval ministerstvo k vydání této vyhlášky, však už neplatí, avšak samotná vyhláška nebyla zrušena. To je v našem právním bordýlku běžná situace, takových předpisů najdeme na tisíce. Právní praxe se s takovými situacemi vypořádává výkladem, tj. podle Listiny základních práv a svobod lze povinnosti ukládat jedině na základě zákona a v jeho mezích (čl. 4, odst. 1), z čehož plyne, že inkriminovaná vyhláška nemůže nikoho k ničemu zavazovat. Nemůžeme tedy říci, že je neplatná (k tomu by musela být explicitně zrušena), ale přistupujeme k ní, jako by neplatná byla, tj. říkáme, že je neúčinná.
To je všechno hezké. A teď ještě napište, jak bude soud postupovat v případě, že někdo udělá elektroinstalaci / změnu v instalaci a dojde k úrazu el. proudem a nebo i k úmrtí.
Úplně normálně. Bude zkoumat (na základě znaleckého posudku), zda ten někdo to zavinil nebo ne. Bumážka s kulatým razítkem by v daném případě nehrála žádnou roli.

Ondro

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #29 kdy: 26. 10. 2017, 23:17:16 »
Ad pájení kondenzátorů - pár jsem jich na serverových deskách vyměňoval a s ROHS cínem a tlustou X-vrstvou základní deskou to není úplně snadné, rozhodně mi to nepřijde vhodné pro trénování začátečníka.

Souhlasím, že trafopájka je jednodušší na práci než hrotová. Bohužel někdy je potřeba ostrý hrot, ale opět pro začátečníka  bych volil trafopájku.
To si ale vybral extrem.
Serverovska doska je ina kava a bezny smrtelnik sa s nou bezne nestretne. Menit kondik na obojstrannom plosaku routra  alebo na jednostrannom v zdroji monitora je dobre na zaciatok.
Ak ma clovek dobru techniku a naradie, tak vymenit kondik je to najlahsie.