Jak často měnit práci?

Noob linux user

Jak často měnit práci?
« kdy: 05. 10. 2017, 19:35:49 »
Čtu různé články o tom, jak by dnešní generace měla častěji měnit pracovní místo a že to stigma, co bylo předtím, už vymizelo. V IT by to imho mělo platit dvojnásob.

I já jsem jeden z takových "job hopperů". Přijdu do firmy, nasaju know how, a když se úkoly často opakují a nikam to nevede, jdu jinam, kde si často i polepším k platu.

Po 2 letech jsem teď zas job hoppoval a překvapilo mě množství dotazů na střídání pozic a úplně jsem cítil to zhnusení od personalistů a hlavně taky od tech leadů. Nebude to žádnej reprezentativní vzorek, ale rozhodně to bylo něco přes 50% pohovorů, co jsem absolvoval.

Zajímá mě, jak to vnímáte vy. Ať uz z kterékoli strany stolu.


Nox

Re:Jak často měnit práci?
« Odpověď #1 kdy: 05. 10. 2017, 20:15:16 »
Dost bude zalezet, co konkretne delas. Ja sice nejsem z IT, ale delam neco, kde 6 mesicu trva vyznat se v zakladech a 2 roky na hrubou orientaci v projektu. Pokud by k nam prisel taky takovy job hopper a za 2 roky odesel, tak vlastne nic moc neudelal, jen jsme stravili cas jeho ucenim. Takze bych se tomu zhnuseni nedivil. Jenze nekdo jiny zase muze brat jako dvine, ze nekdo je ve stejne firme vic nez treba 5 let.

balki

Re:Jak často měnit práci?
« Odpověď #2 kdy: 05. 10. 2017, 20:56:27 »
Čtu různé články o tom, jak by dnešní generace měla častěji měnit pracovní místo a že to stigma, co bylo předtím, už vymizelo. V IT by to imho mělo platit dvojnásob.

I já jsem jeden z takových "job hopperů". Přijdu do firmy, nasaju know how, a když se úkoly často opakují a nikam to nevede, jdu jinam, kde si často i polepším k platu.

Po 2 letech jsem teď zas job hoppoval a překvapilo mě množství dotazů na střídání pozic a úplně jsem cítil to zhnusení od personalistů a hlavně taky od tech leadů. Nebude to žádnej reprezentativní vzorek, ale rozhodně to bylo něco přes 50% pohovorů, co jsem absolvoval.

Zajímá mě, jak to vnímáte vy. Ať uz z kterékoli strany stolu.

Robim v tej istej firme 8 rokov, v predchadzajucej som robil 1 a pol roka. Pri prepustackach fluktuanti letia ako prvi. Co ma dost sere, lebo to byvaju pracne vyskoleni juniori. Za pol roka uz sa nepytaju na kazdu kravinu a vtedy letia. Aj ked dnes ti mladi byvaju kadejaki posukovia, ze si odidu na mesiac do korei a tak a praca bez nich je rychlejsia, kritika od nich a konzultacie napadov mi prijde casto vhod. (Pokial nemaju nasrate v gebuli, co casto maju).

Rozmyslam, ze ked mi zasa pridelia junirov zdrhnem na pol roka do himalaji, nech si to odseru.

 

Záškodník obecný

Re:Jak často měnit práci?
« Odpověď #3 kdy: 05. 10. 2017, 21:44:25 »
Fluktuace tady ale není jen kvůli fluktuantům, lidi přece jdou jinam, protože politika většiny firem je zvyšování mzdy na základě toho, co ještě "stačí", přičemž to "stačí" určují právě flujtuanti - když lidi odchází moc, pak teprve firma bude přidávat. Jste směšní, když si vyléváte zlost na job hopperech, když místo toho si máte stěžovat vedení vaší dlouholeté firmy, kde už máte pohodlné zaprděné místečko ale Homer Simpson. Ti lidi jdou jinam, protože si přilepší kolikrát i o mnoho tisícovek, než o nějaké trapné 3000,- v typické české firmě. Navíc, pokud ti dlouholetí zaprděnci dostávají přidáno, tak je to díky těm, co z té firmy pravidelně odchází pryč.

Záškodník obecný

Re:Jak často měnit práci?
« Odpověď #4 kdy: 05. 10. 2017, 21:56:41 »
A jak často měnit práci? To je úplně jednoduché. Sleduješ svoji cenu na trhu práce a jakmile se ve své firmě dostaneš pod tebou již neakceptovatelnou mez, jdeš prostě jinam, a šlusem. Pokud ti zaměstnavatel férově přidává a nezkouší, jestli nejsi další Homer Simpson, který tam bude prdět na židli X-let za minimální zvýšení mzdy, (pokud takovouto firmu znáš, dej mi pls vědět) tak prostě půjdeš pryč, až tě to tam přestane bavit, a protože taková firma je slušná a raritní firma, je dobré tam zůstat co nejdýl.


Noob linux user

Re:Jak často měnit práci?
« Odpověď #5 kdy: 05. 10. 2017, 21:58:35 »
Chápu, že u velkých projektů to není úplně ideální. Na druhou stranu ve většině českých firem/korporací co dostaneš na začátku, to ti pak po odečtu inflace i z větší míry zůstane. Naprosto nefunguje, že by za tebou přišel management a nabídl ti solidní navýšení. Naopak ty sám musíš dolézat a bojovat o každých směšných pár procent... každý rok.

Lepší než bojovat o drobky mi přijde vhodnější využít stávající situace na trhu a job hoppovat klidně o desítky tisíc. Kdybych to nedělal, tak mi přijde, že bych měl tak třetinový plat stávajícího.

kz

Re:Jak často měnit práci?
« Odpověď #6 kdy: 05. 10. 2017, 22:12:13 »
Bývalý zaměstnavatel měl strategii "nikomu nepřidávat, radši nechat odejít a přijmout někoho nového za mnohem víc peněz"...

cumil

Re:Jak často měnit práci?
« Odpověď #7 kdy: 05. 10. 2017, 22:25:05 »
Na zapade se skace hodne. Treba po roce, dvou. Cesi sou treba v anglii nebu usa neco jako dinosauri. Nikdo nechape ze za svuj profesni zivot projdeme tak malo firem.
Pokud je firma seriozni a odmenuje tvrdou praci, zapust koreny, v opacnem pripade tak dlouho hledej nez ji najdes.
To je celkem racionalni ne?

Re:Jak často měnit práci?
« Odpověď #8 kdy: 06. 10. 2017, 00:13:00 »
Zajímá mě, jak to vnímáte vy. Ať uz z kterékoli strany stolu.

Záleží na uchazeči. Jsou tací, které beru i s vizí, že u mě budou dva roky, a přesto firmu svými zkušenostmi obohatí. Pak mi stačí získat přesvědčení, že své znalosti předají (z části) dál, a že to, co přinesli, jen neodnesou.

V obecném případě si však na takové uchazeče dávám velký pozor.

Cek

Re:Jak často měnit práci?
« Odpověď #9 kdy: 06. 10. 2017, 10:03:57 »
Zalezi co v IT taky delas. Treba u adminskych pozic vidim mnohem radsi delsi stabilitu nez meneni prace kazdou chvili, u vyvojaru se tomu divim mnohem min - skonci zajimavej projekt, tak se podiva co je kde k mani....

Petr

Re:Jak často měnit práci?
« Odpověď #10 kdy: 06. 10. 2017, 11:53:58 »
Zalezi co v IT taky delas. Treba u adminskych pozic vidim mnohem radsi delsi stabilitu nez meneni prace kazdou chvili, u vyvojaru se tomu divim mnohem min - skonci zajimavej projekt, tak se podiva co je kde k mani....

S tim bych souhlasil, ale zajimalo by me jak definovat konec projektu. Nasazeni do produkce? Predani supportnim tymum? Ukonceni provozu? Ja momentalne delam na projektu kde vyvoj zacal uz v devadesatych letech. Porad dostaveme change requesty od businessu. Jelikoz jsem v dobe kdy projekt zacinal jeste psal domaci ukoly do pisanky a momentalne jsem jediny full time vyvojar je evidentni ze k urcite fluktuaci doslo. Dokonce nekolikrat se otocil cely tym. a z kazdym odchodem se ztratila nejaka znalost.

Trochu me rozciluje kdyz nekdo prijde, neco zbastli a kdyz by to mel supportovat tak da vypoved se slovy: Kdybych mel tuhle hruzu supportovat tak se radsi obesim.

Phi

Re:Jak často měnit práci?
« Odpověď #11 kdy: 06. 10. 2017, 12:17:51 »
Moje historie je 2 roky, 2.5 roku, 3 měsíce, 1.5 roku, 5 let a pokračuju. Proč? Protože jsem v zaměstnání, kde mi pravidelně zvýší plat o inflaci + případně dobrou performance a problémy jsou dostatečně zajímavé. Klidně bych šel jinam, ale v zásadě není moc kam, abych si nepohorsil bud platove nebo náplní práce, nemluvě o tom že 90% nabídek je horší v obou směrech. Takže střídat je fajn, dokud máš kam růst. Logicky časem narazíš na limit, k jehož překonání bys musel obětovat něco, co obětovat nechceš. V mém případě čas na přítelkyni, děti a další koníčky.

Re:Jak často měnit práci?
« Odpověď #12 kdy: 06. 10. 2017, 16:52:02 »
Já jsem u stejné nadnárodní firmy už sedm let (moje druhá práce). Sice jsem změnil zemi (Švýcarsko -> Německo), ale u firmy jsem zůstal. Dobrý plat, dobré benefity, dobré pracovní prostředí. Museli by mě něčím nasrat, abych měnil. Jestli to znamená, že nezapadám do své generace, tak ať :)