Ukončená VŠ a co z toho?

Ivan Nový

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #105 kdy: 27. 09. 2017, 16:02:35 »
Ne že bych byl na Marxe nějaký odborník, ale moc si ho do huby berou lidi, co se ho nikdy nesnažili pochopit. Každý problém podle nich způsobil Marx, Neo-Marx, Morfeus-Marx, atd. On to vystih docela přesně, ať se to někomu líbí nebo ne. To, že nějaká banda trotlů vzala jeho část názorů a postavila si na tom diktaturu je přece úplně jiná kapitola. Navíc on předpovídal, že se ta revoluce stane v průmyslově nejpokročilejších místech, tj. v Anglii nebo Německu. Že se nějaká revoluce odehrála ve zbídačeném Rusku je mimo jeho teorii. Nějaká banda diktátorů tam lidem akorát nakukala, že jsou pokračovatelé Marxe, protože se zrovna tehdy se lidem líbilo jeho názory. S komunismem to nemělo nic společného. Příklad komunismus byl třeba v 30. letech v Katalánsku během občanské války. Podobně se dneska lidem nakukává, že žijí v kapitalismu, přičemž ten systém má dneska daleko blíž k feudalismu. Škoda, že to lidi sami nevidí. Pak se zbytečně hádají jestli je komunismus nebo kapitalismus horší nebo lepší, přitom se baví úplně o něčem jiném. Banksteři se mezitim smějou, protože se spodina hádá o blbostech.

Diktaturu chtěl už Marx. Přečtěte si jeho Komunistický manifest. Byl to taky trotl.


Ivan Nový

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #106 kdy: 27. 09. 2017, 16:08:43 »
Ne že bych byl na Marxe nějaký odborník, ale moc si ho do huby berou lidi, co se ho nikdy nesnažili pochopit. Každý problém podle nich způsobil Marx, Neo-Marx, Morfeus-Marx, atd. On to vystih docela přesně, ať se to někomu líbí nebo ne.
Celý Kapitál je postaven na pracovní teorii hodnoty, která je prostě blbě (a jak se výjimečně trefil Ivan Nový, tak do 5ti let po vydání kapitálu několik ekonomové nezávisle(!!) publikovalo základy subjektivní teorie hodnoty). Takže celá ekonomie od Marxe je prostě totálně mimo. Že občas nějaká předpověď vyjde? I rozbité hodiny dávají 2x denně správný čas.
Jestli se trefil v něčem jiném, nedokážu posoudit, ale obávám se, že když se škrtnou jeho ekonomické názory, tak toho zas tak moc zajímavého nezbude.

Marx se ale trefil do poptávky zla, ke kterému tíhne určitá část intelektuálních elit, která si slabost konat zlo pod svým jménem, kompenzuje konáním zla ve jménu dobra pro všechny.

Aoidhghean

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #107 kdy: 27. 09. 2017, 16:10:36 »
kritiku nepravdivych tvrzeni o jeho vyuzitelnosti/uzitecnosti pro konkretni
Meleš tu kraviny a snažíš se je demagogicky obhajovat jakousi pseudoargumentací. Když chceš něco údajně nepravdivého vyvrátit, potřebuješ buď experiment nebo nějaké průkazné reference. Jenže jen mlátíš prázdnou slámu, což je jinak škoda, protože jde o zajímavé téma. Ovšem na tvé úrovni hospodských keců to je o ničem.

Ivan Nový

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #108 kdy: 27. 09. 2017, 16:26:12 »
Na téze, že práce je zlo, se prostě nenechali nachytat.

To máš odkiaľ, že Marx tvrdil, že práca je zlo? Ak niečo také tvrdíš, nemáš o Marxovi
a jeho ekonomickej teórii ani šajnu. Práca je podľa Marxa tou najdôležitejšou ekonomickou
entitou. To čo považoval za zlo, je vykorisťovanie práce. Vykorisťovanie je to, čo
robí napr. Samsung na Slovensku.

Nikoliv, Marx považoval za zlo samotnou práci, viz tzv. mladý Marx, Grundrisse publikované až v roce 1939. V Sovětském Rusku to bylo zpočátku taky, proto Stalin, aby to nezkrachovalo hned celé, musel znovu zavádět pracovní étos, a to se dělo pomocí soutěžení úderníků, později námi tak vysmívané a spojované s komunismem, když ve skutečnosti je jeho pravým opakem.

 

Aoidhghean

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #109 kdy: 27. 09. 2017, 16:27:51 »
Ta moje otázka na sociologii byla míněna zcela vážně, protože mám kamaráda, který tvrdí to samé. Tak by mě to prostě zajímalo. Můj osobní názor na sociologii je ten, že pokud člověk nemá zatraceně pevné základy v ekonomii, tak to bude dělat blbě - protože se to prostě kříží - a většina sociologů to blbě dělá. Ale ptám se, protože bych ten názor klidně změnil.
Já bych si v této souvislosti dovolil doporučit vynikající právě vydanou knihu Gordona a Hobbse “A Formal Theory of Commonsense Psychology: How People Think People Think”. Její velká část pojednává o agent-based modelling, což je někde na pomezí sociální psychologie a výpočetní sociologie. Tento obor znám z prací obou autorů (ta kniha je shrnutím jejich dlouholetého výzkumu), jde o velmi čtivé texty.


Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #110 kdy: 27. 09. 2017, 16:39:31 »
Když chceš něco údajně nepravdivého vyvrátit, potřebuješ buď experiment nebo nějaké průkazné reference. Jenže jen mlátíš prázdnou slámu, což je jinak škoda, protože jde o zajímavé téma.
No tak jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá:

Pokud chceš něco tvrdit, tak potřebuješ buď experiment nebo nějaké průkazné reference. Čili pokud chceš tvrdit například, že CT je užitečná pro Běžného Frantu Programátora, tak naval ty experimenty a neplácej krávoviny. Je to škoda, protože jde o zajímavé téma. Ovšem na tvé úrovni hospodských keců to je o ničem.

Nebo si myslíš, že je možné střílet káňata, a mít přitom v Berouně maštal? Mat.

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #111 kdy: 27. 09. 2017, 16:51:15 »
Já mám asi podobné zkušenosti s ekonomií jako se sociologií.
Jo, myslím, že to, co jsi popsal, platí skoro přesně na moji zkušenost. Jednak ti to přinese vůbec znalost nějakých základních pojmů a konceptů, se kterými pak snadněji a přesněji operuješ, navíc jsi schopný i dělat nějaké konkrétní věci - jak ty píšeš o nějakých reportech ziskovosti, tak sociolog je třeba zase schopný udělat nějaký výzkum. Např. nějakou satisfaction survey, nebo i nějaké takové ty produktové průzkumy apod. Ona víceméně žádná znalost, schopnost a zkušenost není úplně k zahození, ale konkrétně třeba sociologie, psychologie, ekonomie, právo jsou v IT vyloženě dobře využitelné, když už pro nic jinýho, tak proto, že lidí se znalostí obojího je málo.

Jinak do těch konkrétních příkladů se mi fakt moc nechce, protože se tady nechci nechat někým hloupě tahat za nohu, ale jedna věc, která je snad ne-kontroverzní a nevyvolá to, mě napadla. Čistě příklad, blbůstka:

Dejme tomu, že zkoumáš nějaký produkt a zamýšlíš se nad tím, jak ho zlepšit. Logicky teda dojde k úvaze nad tím, proč lidi vlastně ten produkt používají, jaký problém jím řeší. No a na tom se zasekneš, protože ti ten produkt přijde jako v podstatě děsná békovina a vůbec nechápeš, proč ho lidi používají. Zákys, se kterým nehneš. No a když's studoval sociologii, tak ses zaručeně potkal s pojmy "referenční skupina", "significant other" apod. - a dojde ti, že ti zákazníci vlastně produktem neřeší žádnou svoji konkrétní potřebu, ale používají ho proto, že se tím chtějí přiblížit své referenční skupině. Čili hledat konkrétní řešený problém nemá smysl, není tam. Když si tuhle hypotézu nějakým způsobem potvrdíš, můžeš pak s produktem pracovat tak, aby vypadal jako víc vázaný na tu referenční skupinu, víc jí odpovídal. Může to být cokoli: bude to vypadat víc motorkářsky, metlošsky, bude to víc hozený do ekologie...

Jesně, není to žádná raketová chirurgie, je to v podstatě banalita, ale pokud by ses s tím konceptem referenční skupiny nikdy nepotkal, tak tě to taky nemusí vůbec napadnout a budeš se točit na místě...

...to jenom taková jedna hloupá ilustrace, která mě tak napadla cestou pro děcka do školy ;)

Aoidhghean

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #112 kdy: 27. 09. 2017, 16:59:12 »
že CT je užitečná
Každá znalost se hodí, přinejhorším neuškodí. Znalost KT pro vývojáře (ve formě používané v CS, tedy různé operace vyšších řádů nad funkcemi a typy) ovšem průkazně vede k lepšímu kódu podle staré známé poučky, že každý ušetřený řádek kódu vede k lepší kvalitě (redukuje bugy, zlevňuje vývoj...). To snad pochopí i sociolog.

A protože jsem člověk dobře vůle, doporučuju speciálně tobě tu knihu zmíněnou v mém příspěvku výše, je fakt super a když už tak protěžuješ tu sociologií a psychologii, je to v tomto kontextu trefa do černého. Když budeš mít náladu, můžeš pak o ní napsat svůj názor. Zrovna o tomto díle bych si rád podiskutoval, ovšem ne na úrovni demagogckých žvástů, takže tady z toho nejspíš nic nebude.

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #113 kdy: 27. 09. 2017, 17:00:08 »
Jo, ještě k tomuhle:
Můj osobní názor na sociologii je ten, že pokud člověk nemá zatraceně pevné základy v ekonomii, tak to bude dělat blbě - protože se to prostě kříží - a většina sociologů to blbě dělá. Ale ptám se, protože bych ten názor klidně změnil.
No, to by asi bylo na dlouhý povídání a navíc já asi nejsem na tohle úplně erudovanej, ale řekl bych, že to je dost misconception. Sociologie, to už dneska vůbec nejsou takové ty velké koncepce a teorie všeho jako za otců zakladatelů. Dneska se spíš hodně jde po různých menších problémech - sociologie rodiny, sociální psychologie, sociologie náboženství, politická sociologie a tak. Konkrétní problémy a konkrétní odpovědi na ně. Žádné vélké teorie o tom, kam se ubírá lidstvo a jak to ubírání se korigovat lepším směrem. Takže tu úlohu ekonomie bych tam asi už neviděl jako zas tak zásadní...

Další problém pak je v tom, že v ekonomii (aspoň na některých fakultách) převládá jedno konkrétní vidění světa, např. "neoliberální" (nemám to slovo rád, ale nešť). No a když na takovou fakultu chodíš, tak máš pak pocit, že ti "levicovější" sociologové přece "prokazatelně" nemají v něčem pravdu. Ono to ale dost dobře může být tím, že ti jenom na tvé fakultě něco neřekli :)  (nechci tvrdit, že je to tvůj případ, ale je to celkem běžný, takže to minimálně stojí za zamyšlení)

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #114 kdy: 27. 09. 2017, 17:01:14 »
průkazně vede k
Tak to prokaž a neblábol!

Ivan Nový

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #115 kdy: 27. 09. 2017, 17:06:19 »
Já mám asi podobné zkušenosti s ekonomií jako se sociologií.
Jo, myslím, že to, co jsi popsal, platí skoro přesně na moji zkušenost. Jednak ti to přinese vůbec znalost nějakých základních pojmů a konceptů, se kterými pak snadněji a přesněji operuješ, navíc jsi schopný i dělat nějaké konkrétní věci - jak ty píšeš o nějakých reportech ziskovosti, tak sociolog je třeba zase schopný udělat nějaký výzkum. Např. nějakou satisfaction survey, nebo i nějaké takové ty produktové průzkumy apod. Ona víceméně žádná znalost, schopnost a zkušenost není úplně k zahození, ale konkrétně třeba sociologie, psychologie, ekonomie, právo jsou v IT vyloženě dobře využitelné, když už pro nic jinýho, tak proto, že lidí se znalostí obojího je málo.

Jinak do těch konkrétních příkladů se mi fakt moc nechce, protože se tady nechci nechat někým hloupě tahat za nohu, ale jedna věc, která je snad ne-kontroverzní a nevyvolá to, mě napadla. Čistě příklad, blbůstka:

Dejme tomu, že zkoumáš nějaký produkt a zamýšlíš se nad tím, jak ho zlepšit. Logicky teda dojde k úvaze nad tím, proč lidi vlastně ten produkt používají, jaký problém jím řeší. No a na tom se zasekneš, protože ti ten produkt přijde jako v podstatě děsná békovina a vůbec nechápeš, proč ho lidi používají. Zákys, se kterým nehneš. No a když's studoval sociologii, tak ses zaručeně potkal s pojmy "referenční skupina", "significant other" apod. - a dojde ti, že ti zákazníci vlastně produktem neřeší žádnou svoji konkrétní potřebu, ale používají ho proto, že se tím chtějí přiblížit své referenční skupině. Čili hledat konkrétní řešený problém nemá smysl, není tam. Když si tuhle hypotézu nějakým způsobem potvrdíš, můžeš pak s produktem pracovat tak, aby vypadal jako víc vázaný na tu referenční skupinu, víc jí odpovídal. Může to být cokoli: bude to vypadat víc motorkářsky, metlošsky, bude to víc hozený do ekologie...

Jesně, není to žádná raketová chirurgie, je to v podstatě banalita, ale pokud by ses s tím konceptem referenční skupiny nikdy nepotkal, tak tě to taky nemusí vůbec napadnout a budeš se točit na místě...

...to jenom taková jedna hloupá ilustrace, která mě tak napadla cestou pro děcka do školy ;)

To jsou banality, které zná každý obchodník s pětiletou praxí. Na to sociologii nepotřebujete, máte tvrdá data od zákazníků a empirickou zkušenost. Žádný praktický obchodník si nemyslí, že zákazník si koupí řeší nějakou svou konkrétní potřebu, to je takový marxistický pohled, ale ví, že si to zákazník má myslet, když s ní odchází z obchodu.

Totéž samozřejmě platí i pro zákazníky reklamních agentur, proto se jim často hraje sociologické divadélko. Ve skutečnosti producent nemá žádnou možnost, jak ovlivnit prodejnost svého výrobku, buď se trefí do aktuálního stavu systému, nebo ne. V podstatě jde o náhodu, kolem úspěšných řešení, takto náhodně vybraných, se teprve konstituují ty vaše "referenční" skupiny. Obchodník je využije díky svému přirozenému chování, kopírování úspěšné konkurence.

Kolektiv má vlastní inteligenci.



Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #116 kdy: 27. 09. 2017, 17:13:24 »
To jsou banality, které zná každý obchodník s pětiletou praxí.
Všechno na světě je banalita, když to člověk zná. Ale když to nezná, tak se na tom zasekne. Proto je dobré to znát. A kde a jak se to člověk dozví, je úplně jedno.

V podstatě jde o náhodu, kolem úspěšných řešení, takto náhodně vybraných, se teprve konstituují ty vaše "referenční" skupiny. Obchodník je využije díky svému přirozenému chování, kopírování úspěšné konkurence.
Buďto ten pojem neznáte, nebo jste nepochopil, co jsem chtěl říct. Tohle je něco úplně jiného.

Aoidhghean

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #117 kdy: 27. 09. 2017, 17:15:06 »
Já mám asi podobné zkušenosti s ekonomií jako se sociologií.
Jo, myslím, že to, co jsi popsal, platí skoro přesně na moji zkušenost. Jednak ti to přinese vůbec znalost nějakých základních pojmů a konceptů, se kterými pak snadněji a přesněji operuješ, navíc jsi schopný i dělat nějaké konkrétní věci - jak ty píšeš o nějakých reportech ziskovosti, tak sociolog je třeba zase schopný udělat nějaký výzkum. Např. nějakou satisfaction survey, nebo i nějaké takové ty produktové průzkumy apod. Ona víceméně žádná znalost, schopnost a zkušenost není úplně k zahození, ale konkrétně třeba sociologie, psychologie, ekonomie, právo jsou v IT vyloženě dobře využitelné, když už pro nic jinýho, tak proto, že lidí se znalostí obojího je málo.

Jinak do těch konkrétních příkladů se mi fakt moc nechce, protože se tady nechci nechat někým hloupě tahat za nohu, ale jedna věc, která je snad ne-kontroverzní a nevyvolá to, mě napadla. Čistě příklad, blbůstka:

Dejme tomu, že zkoumáš nějaký produkt a zamýšlíš se nad tím, jak ho zlepšit. Logicky teda dojde k úvaze nad tím, proč lidi vlastně ten produkt používají, jaký problém jím řeší. No a na tom se zasekneš, protože ti ten produkt přijde jako v podstatě děsná békovina a vůbec nechápeš, proč ho lidi používají. Zákys, se kterým nehneš. No a když's studoval sociologii, tak ses zaručeně potkal s pojmy "referenční skupina", "significant other" apod. - a dojde ti, že ti zákazníci vlastně produktem neřeší žádnou svoji konkrétní potřebu, ale používají ho proto, že se tím chtějí přiblížit své referenční skupině. Čili hledat konkrétní řešený problém nemá smysl, není tam. Když si tuhle hypotézu nějakým způsobem potvrdíš, můžeš pak s produktem pracovat tak, aby vypadal jako víc vázaný na tu referenční skupinu, víc jí odpovídal. Může to být cokoli: bude to vypadat víc motorkářsky, metlošsky, bude to víc hozený do ekologie...

Jesně, není to žádná raketová chirurgie, je to v podstatě banalita, ale pokud by ses s tím konceptem referenční skupiny nikdy nepotkal, tak tě to taky nemusí vůbec napadnout a budeš se točit na místě...

...to jenom taková jedna hloupá ilustrace, která mě tak napadla cestou pro děcka do školy ;)

To jsou banality, které zná každý obchodník s pětiletou praxí. Na to sociologii nepotřebujete, máte tvrdá data od zákazníků a empirickou zkušenost. Žádný praktický obchodník si nemyslí, že zákazník si koupí řeší nějakou svou konkrétní potřebu, to je takový marxistický pohled, ale ví, že si to zákazník má myslet, když s ní odchází z obchodu.

Totéž samozřejmě platí i pro zákazníky reklamních agentur, proto se jim často hraje sociologické divadélko. Ve skutečnosti producent nemá žádnou možnost, jak ovlivnit prodejnost svého výrobku, buď se trefí do aktuálního stavu systému, nebo ne. V podstatě jde o náhodu, kolem úspěšných řešení, takto náhodně vybraných, se teprve konstituují ty vaše "referenční" skupiny. Obchodník je využije díky svému přirozenému chování, kopírování úspěšné konkurence.

Kolektiv má vlastní inteligenci.
Nějak si ale musí sám pro sebe zdůvodnit ty roky promarněné studiem krávoviny.

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #118 kdy: 27. 09. 2017, 17:21:04 »
Nějak si ale musí sám pro sebe zdůvodnit ty roky promarněné studiem krávoviny.
Mno... abych to rekl uplne uprimne, mam daleko vetsi problem se zduvodnenim si dvou let studia magistra informatiky, ty me pali vic. Za sociologii jsem rad, byla to super zkusenost. (A byl jsem tenkrat mladej! :) )

Ivan Nový

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #119 kdy: 27. 09. 2017, 17:22:23 »
To jsou banality, které zná každý obchodník s pětiletou praxí.
Všechno na světě je banalita, když to člověk zná. Ale když to nezná, tak se na tom zasekne. Proto je dobré to znát. A kde a jak se to člověk dozví, je úplně jedno.

V podstatě jde o náhodu, kolem úspěšných řešení, takto náhodně vybraných, se teprve konstituují ty vaše "referenční" skupiny. Obchodník je využije díky svému přirozenému chování, kopírování úspěšné konkurence.
Buďto ten pojem neznáte, nebo jste nepochopil, co jsem chtěl říct. Tohle je něco úplně jiného.
Ne, to je to samé, jen ten obchodník to využívá neuvědoměle, přes přirozené kolektivní chování. Referenční skupiny jsou výsledkem toho jednání. Příčinou jejich vzniku je kopírování konkurence. Samec dnes není zelený proto, že chce být zelený, ale proto, že samičky dnes na zelené letí :-))) A jak to ví? Vidí to kolem sebe. A tak přirozeně vzniká vaše referenční skupina, většina lidí volí jako přežívací strategii kopírování úspěšných řešení jiných, jen malý zlomek, hledání inovací. Ale to vše jsou jen projevy kolektivní inteligence, která je z hlediska jednotlivce nepostřehnutelná.