Bitcoin - vývoj ceny

jenda

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #45 kdy: 07. 11. 2017, 02:05:37 »
Opakovani - matka moudrosti - i pro guru Prymka alias bitcoin neni mena ale spinave ponozky :

BTC fundament

https://forum.root.cz/index.php?topic=8078.msg116405#msg116405


Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #46 kdy: 07. 11. 2017, 02:28:29 »
Opakovani - matka moudrosti - i pro guru Prymka alias bitcoin neni mena ale spinave ponozky :
To's ale guru Prýmka špatně poslouchal, protože neříkal, že BTC jsou špinavé ponožky, ale že lidi se můžou rozhodnout přisoudit hodnotu čemukoli - klidně i špinavým ponožkám.

Například Elvisovy špinavý ponožky by měly určitě velkou cenu. Minimálně větší než ty tvoje.

Tomáš Roll

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #47 kdy: 07. 11. 2017, 07:52:49 »
Opakovani - matka moudrosti - i pro guru Prymka alias bitcoin neni mena ale spinave ponozky :

BTC fundament

https://forum.root.cz/index.php?topic=8078.msg116405#msg116405

BTC nemá fundament.

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #48 kdy: 07. 11. 2017, 10:00:14 »
Jak tady sleduju některé diskutující, tak každému asi ne... Tvoje postoje mi přijdou docela rozumné, my dva bysme se určitě na lecčems shodli.
Podla mna je to jasne kazdemu... vsetci su tu inteligentny... akurat sa bavia tym, ze troluju... verim(dufam), ze to tak je :D

Hlavní problém té teze o bezpečnosti je, že je založena na předpokladech, které nejsou splněny (získávám a utrácím kryptoměny, nepřevádím do fiat).
njn...

To záleží o jaké situaci vlastně mluvíš, proti čemu by vlastně měl BTC chránit....
No opat mi pride, ze to musi byt kazdemu jasne, ze ak by doslo k nejakej globalnej pohrome a neboli by internety, tak tie bitcoiny su nanic... to snad nema cenu ani pisat... :D ja som myslel skor osobnu katastrofu - trebars osobny bankrot, zablokovane ucty, exekutor a pod... neviem ako u vas, ale u nas su tie sudy vselijake a poznam minimalne 3 pripady, kde ludia prisli takmer o vsetko nepravom... nehovorim, ze bitcoin by ich zachranil a, ze vsetci si mali nakupit bitcoiny - to nie... len, ze pre take situacie by sa hodilo mat nieco odlozene vo forme, na ktoru vrchnost nema pristup... posledne napr. kamosovi zdrhla zena po 8 rokoch manzelstva a 3 detoch, a kym sa spamatal zo soku, tak zistil, ze kompletne vybielila vsetky ucty, vkladne knizky a zobrala vsetky cennosti a zanechala dlh cez 20000€, a exekutora... a zrazu nemal nic,  ucty prazdne a este aj zablokovane, dom mu mali zobrat, 3 hladne deti... nakoniec sa to vyriesilo (znamy sa specializuje na take pripady), sice peniaze co zobrala zena uz neuvidi, ale dom uz je jeho, musel si pozicat od kamaratov a viac menej zakladne veci ma poriesene, teraz sa len ako tak dat dokopy - ona ma na krku trestne stihanie... taktiez opakujem, ze bitcoiny by ho zrejme nezachranili (ten prevod by bol problem) ale keby nejake mal, mohol by ich teraz - ked ma exekutora a dlhy poriesene - vytiahnut a trochu si prilepsit do noveho startu... takto zialbohu zacina od nuly...
« Poslední změna: 07. 11. 2017, 10:02:35 od Linquerin »
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Bobanowicz

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #49 kdy: 07. 11. 2017, 10:05:01 »
Taky jsem přesvědčen, že bitcoin nemá fundament ani dlouhodobou budoucnost. Nicméně to vůbec nemá nic společného s tím, že se na bitcoinové bublině během minulých pár let dalo doslova pohádkově zbohatnout a byla to příležitost, která se opakuje často ani né jednou za život.
Mě osobně tak trochu užírá vědomí toho, že ač jsem byl už dokonce v roce 2010 jedním z nejspíš nemnoha lidí, kdo v ČR o existenci bitcoinu věděl, měl jsem tehdy k dispozici silně nadprůměrně "nabušené" PC (v tehdejší ceně cca. za 200 tisíc) a uvažoval jsem nad tím, že budu bitcoiny nějakou dobu počítat (výraz "dolování", nebo dokonce "ražení mincí" nepoužívám, protože to považuji za demagogii) jen pro zajímavost toho algoritmu.... tak jsem to nakonec vyhodnotil jako pitomost, prostě mi připadalo hloupé takto zbytečně pálit elektrický proud a nakonec jsem se rozhodl raději zapojit se do počítání SETI@home, dále projektu výzkumu rakoviny, apod.... Myšlenka využívání počítače k  počítání bitcoinů mě tehdy připadala natolik ujetá, že když jsem si ji představil, tak jsem tomu musel usmívat - připadal jsem si, že bych zapadl mezi kategorii nepraktických uhrovitých hračičkoidních rádobynerdů.... což je  skupina jejíž členství jsem si snad odbyl už na střední a během prvních dvou let na vysoký. :P
Nebudu zakrývat, že dneska mě docela mrzí, že jsem aspoň chvilku toho tehdy naddimenzovaného procesorového času nevyužil na počítání bitcoinu.
Možná, že je stále ještě čas na to přijít s další cryptoměnou založenou na blockchainu. Na bitcoinu je totiž toho strašně moc k vylepšení, toho, co by nová cryptoměna mohla mít už v základu tak aby se pro řadu zájemců stala zajímavější alternativou než je bitcoin. Na druhé strně ale je fakt, že různých cryptoměn je už teď přes 1000 a neustále přibývají nové a nové a já pochopitelně netuším jaké jsou jejich aktuální vlastnosti a nakolik už se jim "bottlenecky" bitcoinu podařilo překonat.


Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #50 kdy: 07. 11. 2017, 10:15:20 »
No opat mi pride, ze to musi byt kazdemu jasne, ze ak by doslo k nejakej globalnej pohrome a neboli by internety, tak tie bitcoiny su nanic... to snad nema cenu ani pisat... :D
Vzhledem k tomu, jak se tady pořád opakují teze o tom, jak jsou kryptoměny báječná jistota, nezávislá na čemkoli, tak asi má. Btw, on by ten internet nemusel nefungovat, úplně by stačilo, kdyby se síť rozpadla, vznikly nezávislé forky a tím totální chaos...

ja som myslel skor osobnu katastrofu - trebars osobny bankrot, zablokovane ucty, exekutor a pod...
Jj, taky mě to napadlo, ale nechtěl jsem příspěvek prodlužovat. Jenže zase:

1. Vybílení manželkou zabráníš prostě tak, že máš svůj účet, ke kterému nemá přístup. Problem solved.

2. Když už k takovéhle katastrofě dojde, potřebuješ na její řešení docela dost peněz. Myslíš, že je rozumné mít v jakékoliv kryptoměně třeba těch 20000E? Já myslím, že pro drtivou většinu lidí je to částka, se kterou si nemůžou dovolit takhle hazardovat. Když už bych měl s takovou situací počítat (a nikdo si tu možnost připouštět nechce...), tak by asi taky šlo vymyslet jiný způsob. Něco jako směnka splatná v hotovosti po částech, zlato v nějakém depositu apod. Levný by to asi nebylo, ale pořád bezpečnější než bláznivý BTC, schopný za měsíc ztratit polovinu hodnoty...

Bobanowicz

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #51 kdy: 07. 11. 2017, 10:21:50 »
to Linquerin: Před exekucí by tě bitcoin ochránil jen částečně, protože pokud by exekuce neskočila, nějak by se nevyřešila a ty bys nechtěl opustit ČR, tak jakmile bys bitcoin proměnil na peníze, příp. si cokoliv hodnotnějšího koupil, tak už bys měl za krkem exekutora, který by ti dotyčný nový majetek zabavil, takže ano, pokud by bitcoin zůstal tam kde je, tak by nejspíš ta hodnota, kterou aktuálně reprezentuje, zůstala před exekutorem skryta, ale co v reálu pak? Jak v reálu řešit situaci dál? Pokud by se ti exekuci nepodařilo zastavit, tak snad jedině emigrace, protože vědomí toho, že sice mám bitcoiny, může být hřejivé, leč poněkud k ničemu, když si za ně nic hodnotného nemůžu koupit.

Pytlik

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #52 kdy: 07. 11. 2017, 10:41:49 »
To tu v ČR na BTC opravdu někdo pohádkově zbohatl?
Nějak si nedokážu představit ty "uhrovité hračičkoidní rádobynerdy", jak řeší ten nával kamarádství a nabídek celoživotních partnerů  ;D ;D ;D

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #53 kdy: 07. 11. 2017, 10:49:38 »
 
1. Vybílení manželkou zabráníš prostě tak, že máš svůj účet, ke kterému nemá přístup. Problem solved.
Ty to tak mas?  ;D

2. Když už k takovéhle katastrofě dojde, potřebuješ na její řešení docela dost peněz. Myslíš, že je rozumné mít v jakékoliv kryptoměně třeba těch 20000E? Já myslím, že pro drtivou většinu lidí je to částka, se kterou si nemůžou dovolit takhle hazardovat. Když už bych měl s takovou situací počítat (a nikdo si tu možnost připouštět nechce...), tak by asi taky šlo vymyslet jiný způsob. Něco jako směnka splatná v hotovosti po částech, zlato v nějakém depositu apod. Levný by to asi nebylo, ale pořád bezpečnější než bláznivý BTC, schopný za měsíc ztratit polovinu hodnoty...
::)
citujem:
"... opakujem, ze bitcoiny by ho zrejme nezachranili... " - myslim, ze je to jasne napisane...
" mozno nieje az tak blby napad drzat v bitcoinoch nejaky ten prijatelny obnos" - ja tiez neberiem 20000€ ako prijatelny obnos na drzanie v bitcoinoch... kazdy si to imho urci podla svojich a moznosti... niekto napr. aj 0€

to Bobanowicz:
citujem:
"keby nejake mal, mohol by ich teraz - ked ma exekutora a dlhy poriesene - vytiahnut a trochu si prilepsit do noveho startu... takto zialbohu zacina od nuly..."

...Pokud by se ti exekuci nepodařilo zastavit, tak snad jedině emigrace...  ...ale co v reálu pak? Jak v reálu řešit situaci dál? ...
to neviem... ja som tam jasne napisal, za akych podmienok je podla mna vhodne previest bitcoiny na fiat... dokonca som to aj zvyraznil tucnym pismom...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #54 kdy: 07. 11. 2017, 10:59:02 »
Ty to tak mas?  ;D
Spousta manželů má každý svůj účet, na tom není vůbec nic divnýho. O nesezdaných párech ani nemluvě. A nemusí to tak mít primárně z důvodu nedůvěry.

" mozno nieje az tak blby napad drzat v bitcoinoch nejaky ten prijatelny obnos" - ja tiez neberiem 20000€ ako prijatelny obnos na drzanie v bitcoinoch... kazdy si to imho urci podla svojich a moznosti... niekto napr. aj 0€
No, já bych to řekl asi takhle: i krabička se zlatem, zakopaná na soukromé zahradě, je imho bezpečnější uložení hodnot pro případ katastrofy, než BTC.

Cca tisícovka ve zlatě vypadá takhle:



...takže fakt není problém ji schovat někam, kde ji nikdo nenajde a nebude o ní vědět... A úroveň jistoty je o několik řádů jinde než v případě nákupu BTC, neřku-li jiných coinů...

Bobanowicz

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #55 kdy: 07. 11. 2017, 11:06:39 »
To tu v ČR na BTC opravdu někdo pohádkově zbohatl?
Nějak si nedokážu představit ty "uhrovité hračičkoidní rádobynerdy", jak řeší ten nával kamarádství a nabídek celoživotních partnerů  ;D ;D ;D

No jo, uznávám, že je fakt, že při prvním náznaku zvýšení ceny bych ty bitcoiny nejspíš stejně prodal. Takže bych s nejvyšší pravděpodobností vydělal max. jen pár tisíc dolarů, což by můj život stejně nijak zvlášť nezměnilo.
Že bych vydržel až dodnes ty bitcoiny držet, to snad jedině v případě, že bych na ně zapomněl a pak je opět náhodně teď objevil.  :P

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #56 kdy: 07. 11. 2017, 11:08:52 »
Mně zastánci bitcoinu přijdou jako tech nerdi, co mají pocit, že vynalezli lepší peníze, ale nikdy se nenamáhali pochopit, co peníze vlastně jsou, protože ekonomie je něco pod jejich úroveň.

Jejich představa historie peněz je. Směnný obchod -> peníze (zlato) -> peníze (bankovky) -> dluhy, dluhopisy, akcie, deriváty, ... nebo cca tak nějak.

Směnný obchod jako hlavní způsob placení nikdy neexistoval a dluhy předcházely penězům, ne naopak (třeba hliněné tabulky s účetními transakcemi). Důkaz je jednoduchý. Když se s kolegou domluvíte, že dnes zaplatíte oběd, právě jste vytvořili směnku - formu dluhu. Neplatili jste mu nějakou slepicí, prostě si to do zaplacení oba pamatujete. Aha! a právě v systému vznikly nové peníze, které ale uznáváte jenom vy dva. Další den se vypořádáte s "lepšími" penězi, které jsou taky ale jenom dluhem, jenom vyššího celku - státu.

Peníze jsou vlastně jenom nějaká domluva, že když chci pak obchodovat s jiným kmenem, který moje směnky neuznává, musíme se domluvit na něčem, co obě strany uznají jako platidlo. Takže třeba pazourky, šípy, atd. No a časem všechny kultury zjistily, že proč platit šípy, když všichni ostatní rádi zlato kvůli jeho vlastnostem.

Bitcoin je jenom znovuvynalezení principu zlata. Tj. udělat něco relativně vzácného, aby si ho nemohl někdo natisknout dle libosti. Bitcoin má oproti zlatu navíc hezkou vlastnost - dá se velmi levně přenášet mezi kmeny. Alespoň do té doby, než se někdo rozhodne utnout místa, kde dochází ke směně se státními penězi.

Zlato, a tedy bitcoin, jsou vhodné pro mezikmenové nebo mezinárodní platby, protože se nemusím starat, jestli jsou směnky toho druhého kmene fajn nebo ne. Jenže na platby v rámci kmene jsou velmi těžkopádné. Proč bych platil kolegovi v práci zlatem nebo bitcoinem (který putuje někde po celém světě, než se ověří), než bychom si radši vystavil virtuální dluh a vypořádali ho později.

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #57 kdy: 07. 11. 2017, 11:09:52 »
Že bych vydržel až dodnes ty bitcoiny držet, to snad jedině v případě, že bych na ně zapomněl a pak je opět náhodně teď objevil.  :P
Nemusel jsi je jenom držet. Vtipně to udělal Franta Fuka - využil toho, že je známá osoba, a založil si osobní směnárnu-nesměnárnu s šíleným (aktuálně kolem 50%) spreadem. Mohl na tom postupně vydělat docela dost.

http://www.fuxoft.cz/vyplody/btc/

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #58 kdy: 07. 11. 2017, 11:12:05 »
Proč bych platil kolegovi v práci zlatem nebo bitcoinem (který putuje někde po celém světě, než se ověří), než bychom si radši vystavil virtuální dluh a vypořádali ho později.
Hlavně proč bys to dělal, když je dneska spousta bankovních převodů zadarmo :)

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #59 kdy: 07. 11. 2017, 11:22:56 »
Proč bych platil kolegovi v práci zlatem nebo bitcoinem (který putuje někde po celém světě, než se ověří), než bychom si radši vystavil virtuální dluh a vypořádali ho později.
Hlavně proč bys to dělal, když je dneska spousta bankovních převodů zadarmo :)

Třeba protože pořád žijeme v dost krizovém stavu od posledního finančního krachu. Celý systém funguje na tisku nových peněz, protože se vlády nedokážou domluvit, tak jim centrální banky kupují čas na úkor jejich bobtnající rozvahy. Jenom v Evropě je to tempo 60 miliard nových eur za měsíc [1].

Takže obavy ze špatného hospodaření států a možné hyperinflace jsou na místě. To má být ten fundament bitcoinu. Zastánci tvrdí, že tu hyperinflace už je, ale vůči nestátním penězům - tj. bitcoinu. Tzn. bitcoin nezdražuje, je pořád stejný, ale vše ostatní bobtná. To pak ale nevysvětluje, proč neroste zlato, proto bitcoin je spíš pravděpodobně hnaný tou bublinou.

[1] https://www.theguardian.com/business/2017/oct/26/ecb-to-halve-bond-buying-as-it-plans-to-scale-back-quantitative-easing