Siemens - Jaký je zaměstnavatel?

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #165 kdy: 18. 09. 2020, 16:17:11 »
No kluci tak takhle,

Chleba pořád stejně nestojí. Nemovitosti zdražily 2.5x za posledních 10 let, tudíž dnešní generace třicátníků, co shánějí bydlení pro rodinu mají obrovské problémy, protože reálně musí vydělat dvakrát tolik co stejný chytrolín před 10 lety aby byl na stejné (ne lepší, stejné!) úrovni.

K pěnezům v Praze, kde jsou nejdražší nemovitosti v přepočtu na kupní sílu v Evropě (dražší než Londýn, Berlín, Paříž atd - ano, vážně, stačí kouknout na nějaký data)

Není neobvyklé, že dnes v Praze mediorům nabízí 40 faktura (ekvivalent HPP skladníka) až 50 faktura (ekvivalent pokladní v lidlu v praze). Dokonce takové částky uvidíte ve většině pražských bodyshopů, nad 70 faktura / ekvivalent HPP se dostanete pouze jako senior u agentur, či korporátu, bčas u produktovky a to po vás často chtějí už nějaké vedení týmu - vše z mé dřívější zkušenosti.

Pokud běžná garsonka 36m2 stojí bezmála 4 mega, tak jste v Praze v zadeki. Pokud se budeme bavit že běžná rodina potřebuje minimálně 3kk, tam už jste u výměry 65m2 na 7 milionech - toto musí dnešní třicátnící ne vydělat, ale ušetřit, aby měli v důchodu naprosto stejný životní standard jako minulá generace v běžných korporátních i skladových jobech - tedy asi 4 úrovně pod programátorem.

K senioritě, schopnostem a kvalitě programátorů.

Když jsem před lety začínal a prošel své první kolečko několika firem spolu s pár spolužáky z výšky (takže například vzorek 15-20 firem v Praze/Brně) a probírali jsme jak schopní programátoři reálně u nás jsou tak zjistíš následující.

Průměrný senior ve firmě uměl asi tolik co já po prvních dvou letech praxe (a to sebe v rámci IT hodnotím jako čistý vydřený průměr 5/10, žádná špička, žádné vysoké IQ, žádný matfyz, žádné prgání od mala).

Průměrny medior a junior, ti byli často úplně neschopní, ale ne úplně jejich vinou, často to byli kluci co měli potenciál, ale jeli na módní vlně jednoho frameworku, klidně i několik dlouhých let, aniž by se naučili základy, od kterých by se mohli odrazit - nutno říct, že jsem potkal i mnoho "seniorů", kteří byli takoví "věční junioři" a zasekli se v tom dokonce života.

Většina lidí vůbec nevěděla co dělá, a jak by to měla dělat, nedokázali odůvodnit svá rozhodnutí, prostě jejich styl psaní kódu byl - opiš to z dokumentace, youtube, SO a vono to nějak pojede, po mě potopa.

Je to ale dané samozřejmě i povahou práce - kdy bodyshop dodává co nejlevněji v časovém presu, aby majiteli zbylo co nejvíc a klient to ještě ustál - pak ten kód taky tak vypadá.

Jinak ke krásné zajímavé práci - to si bohužel v ČR může dovolit málokdo, protože on je velký problém v dnešní době uživit/plánovat byt/dům/rodinu i když za umýváš mrtvoly v relativně dobře placeném korporátu.

Jak z toho ven? Sám nevím. Kdo s něčím přijde, tomu koupím dobré pivo (čti ne Plzen a jiné patoky).


Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #166 kdy: 18. 09. 2020, 20:37:58 »
> Jak z toho ven?

Mám pocit, že je teď ideální doba na remote práci pro zahraničí, ne? Třeba my (ISC) odměňujeme sw inženýry poměrně solidně a to jsme americká malá neziskovka, co dělá open source, a žádný korporát...

A vím, že poměrně dost amerických firem v mém poměrně úzkém oboru nabírá lidi i na remote práci. Ale chce to slušnou jazykovou znalost a vnitřní disciplínu.

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #167 kdy: 18. 09. 2020, 21:23:50 »
Taky bych souhlasil s tím, že záleží na práci ne na penězích. Reálně se IT nemají špatně at už mají skoro jakýkoliv plat, takže bych se spíše zaměřil na 1/3 života co strávím v práci více než malé přilepšení životní úrovně.

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #168 kdy: 19. 09. 2020, 13:11:59 »
No kluci tak takhle,

Chleba pořád stejně nestojí. Nemovitosti zdražily 2.5x za posledních 10 let, tudíž dnešní generace třicátníků, co shánějí bydlení pro rodinu mají obrovské problémy, protože reálně musí vydělat dvakrát tolik co stejný chytrolín před 10 lety aby byl na stejné (ne lepší, stejné!) úrovni.

...

Mladi lide maji obecne problem si poridit vlastni bydleni. To je asi fakt. Nebo alespon o tom vsude ctu a slysim. V mem okoli kdo fakt chtel, tak ve svem bydli. Pokud nekdo nema ani pozemek, ani pomoc od rodicu, sam si nic nezvladne udelat, neumi setrit,... a jeste k tomu chce bydlet jen na dobre adrese, tak to asi opravdu muze mit tezky.

Nicmene mladi lide pracujici v IT a jeste k tomu programatori snad mit takovy problem nemuzou, anebo muzou? Vzdyt prumerny programator musi mit ve triceti na uctu alespon jedno mega uspor. Ve triceti ma takovy prumerny programator v zivotopisu uz 5 let full-time praxe plus ruzne IT brigady. Je uz vcelku zabehnutym programatorem se zkusenostmi. Klidne se muze zacit rozhlizet kam se odstehovat a zacit delat vzdalene.

Takze mi dluzis pivo. Pro prumerne programatory je vcelku jednoducha rada co s tim :)

keks

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #169 kdy: 19. 09. 2020, 15:49:53 »
jedno mega uspor
To je vtip? Jak si má asi mladý člověk naspořit mega při současné ceně nájmu/bytů? Ne všichni bydlí v mamahotelu. Někdo tady výš psal, že v Praze nabízí 40-50 na IČO!!! mediorům! Tak nám už řekněte ty jména těch firem, co dávají víc než 45k-50k max pro mediora (i na tohle se tváří kysele)? Řekněte ty jména.

Ve triceti ma takovy prumerny programator v zivotopisu uz 5 let full-time praxe plus ruzne IT brigady.
Jo a kolik si tak v průměru vydělá v Praze nebo Brně (ostatní města jsou na tom dle mě ještě hůře)? Průměrný byt od bolševika 3+1 cca 75-80m2 stojí 6-7 mega, pokud to není zřícenina nebo ve "vyloučené" lokalite. Taky byli jste v posledním čase na nákupech? To jsem opravu jediný člověk co si všim jaký masakr je cena potravin? Opravdu to nikdo jiný nevidí, že jen náklady na žraní jsou tak o 10-15% vyšší od loňska, tak jaká pak 3%?

Tak kde jsou ty firmy které platí dost na to aby si tohle mohl medior dovolit a ideálně tak, aby v práci netrávil 12 a víc hodín denně? Hledám, hledám, ale márně. Je tu ještě možnost, že koronakrize je naprosto šílená i když se to snaží tutlat, ale reálně je to naprostý globální krach, 100x horší než 2008. Neumím si to jináč vysvětlit. Chtěl jsem v Brně 65k a všude mě poslali do pr...., že to není adekvátní. A co všechno po mě chtěli jsem tady už psal. To je naprosté šílenství, ale naprosté. Nakopal bych je všechny...


Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #170 kdy: 19. 09. 2020, 17:13:48 »
No kluci tak takhle,

Chleba pořád stejně nestojí. Nemovitosti zdražily 2.5x za posledních 10 let, tudíž dnešní generace třicátníků, co shánějí bydlení pro rodinu mají obrovské problémy, protože reálně musí vydělat dvakrát tolik co stejný chytrolín před 10 lety aby byl na stejné (ne lepší, stejné!) úrovni.

...

Mladi lide maji obecne problem si poridit vlastni bydleni. To je asi fakt. Nebo alespon o tom vsude ctu a slysim. V mem okoli kdo fakt chtel, tak ve svem bydli. Pokud nekdo nema ani pozemek, ani pomoc od rodicu, sam si nic nezvladne udelat, neumi setrit,... a jeste k tomu chce bydlet jen na dobre adrese, tak to asi opravdu muze mit tezky.

Nicmene mladi lide pracujici v IT a jeste k tomu programatori snad mit takovy problem nemuzou, anebo muzou? Vzdyt prumerny programator musi mit ve triceti na uctu alespon jedno mega uspor. Ve triceti ma takovy prumerny programator v zivotopisu uz 5 let full-time praxe plus ruzne IT brigady. Je uz vcelku zabehnutym programatorem se zkusenostmi. Klidne se muze zacit rozhlizet kam se odstehovat a zacit delat vzdalene.

Takze mi dluzis pivo. Pro prumerne programatory je vcelku jednoducha rada co s tim :)

Nejsem 30 letý průměrný programátor, ale pochybuju, že to většina má. Ale třeba se mýlím.. Třeba se někdo podělí, jak na tom byl v cca 30 letech.

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #171 kdy: 19. 09. 2020, 19:14:02 »
No kluci tak takhle,

Chleba pořád stejně nestojí. Nemovitosti zdražily 2.5x za posledních 10 let, tudíž dnešní generace třicátníků, co shánějí bydlení pro rodinu mají obrovské problémy, protože reálně musí vydělat dvakrát tolik co stejný chytrolín před 10 lety aby byl na stejné (ne lepší, stejné!) úrovni.

...

Mladi lide maji obecne problem si poridit vlastni bydleni. To je asi fakt. Nebo alespon o tom vsude ctu a slysim. V mem okoli kdo fakt chtel, tak ve svem bydli. Pokud nekdo nema ani pozemek, ani pomoc od rodicu, sam si nic nezvladne udelat, neumi setrit,... a jeste k tomu chce bydlet jen na dobre adrese, tak to asi opravdu muze mit tezky.

Nicmene mladi lide pracujici v IT a jeste k tomu programatori snad mit takovy problem nemuzou, anebo muzou? Vzdyt prumerny programator musi mit ve triceti na uctu alespon jedno mega uspor. Ve triceti ma takovy prumerny programator v zivotopisu uz 5 let full-time praxe plus ruzne IT brigady. Je uz vcelku zabehnutym programatorem se zkusenostmi. Klidne se muze zacit rozhlizet kam se odstehovat a zacit delat vzdalene.

Takze mi dluzis pivo. Pro prumerne programatory je vcelku jednoducha rada co s tim :)

Nejsem 30 letý průměrný programátor, ale pochybuju, že to většina má. Ale třeba se mýlím.. Třeba se někdo podělí, jak na tom byl v cca 30 letech.

Kdyz mi bylo 30 (6 let zpatky) bral sem 55k hrubeho. Bydlel sem s partnerkou ve vlastnim byte 3kk a cekali sme narozeni prvniho potomka.
Nasporeno sem mel asi pul mega a hypoteku splacenou.
Od rodicu jsem nic do zacatku nedostal, protoze nic nemeli. Od 19 let sem se zivil sam.

Nevim jestli jsou to uzitecne informace, ale mas cos chtel  :).

PS: povazoval sem se za nadprumerneho programatora stejne jako 90% ostatnich  ;D

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #172 kdy: 19. 09. 2020, 19:42:17 »
To je vtip? Jak si má asi mladý člověk naspořit mega při současné ceně nájmu/bytů? Ne všichni bydlí v mamahotelu. Někdo tady výš psal, že v Praze nabízí 40-50 na IČO!!! mediorům! Tak nám už řekněte ty jména těch firem, co dávají víc než 45k-50k max pro mediora (i na tohle se tváří kysele)? Řekněte ty jména.

Mozna se ceny nejak dramaticky zvedli. Nevim. Ja jsem praze v 2017 platil najem cca 19 tisic (vcetne energii) za luxusni 2+1 v centru. Tak predpokladam, ze se dali sehnat i levnejsi najmy. To mi nerikej, ze kdyz se vyfakturuje 40k tak nedas 10k stranou. To ti sice mega za pet let neda, ale i tak je to uz neco do zalohy.

Jo a kolik si tak v průměru vydělá v Praze nebo Brně (ostatní města jsou na tom dle mě ještě hůře)? Průměrný byt od bolševika 3+1 cca 75-80m2 stojí 6-7 mega, pokud to není zřícenina nebo ve "vyloučené" lokalite. Taky byli jste v posledním čase na nákupech? To jsem opravu jediný člověk co si všim jaký masakr je cena potravin? Opravdu to nikdo jiný nevidí, že jen náklady na žraní jsou tak o 10-15% vyšší od loňska, tak jaká pak 3%?

V okresnim meste se prodavaji za 6-7 mega velke byty v nejlepsich lokalitach. Kdyz nemas, tak udelas to same co vsichni ostatni koupis si neco za 3 mega - byt na sidlisti, dum za mestem. Maji na to delnasove ve fabrikach. Prumerny programator na to musi mit taky.

Longin

  • ***
  • 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #173 kdy: 09. 09. 2021, 15:41:58 »
Oživím toto téma...
Máte někdo reference na firemní kulturu v Siemens Advanta v Praze?
Teď dost nabírají...mě čeká pohovor na hw/embedded/test, tak by mě to dost zajímalo.

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #174 kdy: 10. 09. 2021, 10:49:07 »
Oživím toto téma...
Máte někdo reference na firemní kulturu v Siemens Advanta v Praze?
Teď dost nabírají...mě čeká pohovor na hw/embedded/test, tak by mě to dost zajímalo.
Manzelce rekli ze tam nechce pracovat. Ze je na tu pozici az moc dobra. Tak nevim. V dobe kdy jsem byl v Siemensu (disclaimer) tato divize jeste neexistovala.

Ale ocenuji tuhle uprimnost pokud se nejedna o skrytou zpravu - nemame na vas penize. Nerekla si zas az tolik.

Doufam ze je advanta mnohem lepsi nez PLM divize. U siemensu je zrada ta ze kazda divize funguje uplne jinak. Ma vlastni rizeni a vlastni subkulturu zavislou na nejblizsich nadrizenych .Muze to byt toxicke prostredi a peklo na zemi s blazincem na konci a nebo dobry start kariery.

Doporucuji vybirat divize ktere budou co nejvice navazany na zahranici. Idealne US.


Longin

  • ***
  • 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #175 kdy: 10. 09. 2021, 14:20:20 »
To zní jako pěknej red flag. :D



Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #176 kdy: 11. 09. 2021, 11:03:31 »
Se Siemensem mám poměrně nedávnou zkušenost a musím souhlasit s Trident Vasco. Hodně záleží na nejbližších nadřízených a v poslední době je tenhle trend ještě více "tlačen" od nejvyššího vedení. Např. nadřízený teď může schválit naprosto jakékoli množství HO uzná za vhodné (a dokáže si obhájit u svých nařízených).

Co vím, tak výsledkem je, že někde teď už chodí pořád do práce, protože pandemie je zažehnána a víc než 1 den jim nikdo nepovolí. Naopak na druhé straně patra na jiném oddělení mají všichni 3 dny HO, protože opravdu není důvod chodit častěji do práce a zavedli si sdílená místa, takže by se tam ani všichni nevešli...

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #177 kdy: 14. 09. 2021, 12:38:03 »
Siemens Advanta ? :)  .. rozporuplnné pocity... pracovní smlouva na dobu určitou na rok. Najmou lidi na projekt a na konci projektu je vyhážou. Když jsem byl poprvé na pohovoru dělal si ze mě srandu nějakej 27-ti letej chlapec - vedoucí vývoje - a říkal mi, že mě nemužou vzít protože by mě museli dát nástupní prémii a pak bych jim ale nesměl dát výpověď. :) roztomilé
takže moje osobní zkušenosti jenom to nejhorší ..

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #178 kdy: 14. 09. 2021, 13:53:00 »
Se Siemensem mám poměrně nedávnou zkušenost a musím souhlasit s Trident Vasco. Hodně záleží na nejbližších nadřízených a v poslední době je tenhle trend ještě více "tlačen" od nejvyššího vedení. Např. nadřízený teď může schválit naprosto jakékoli množství HO uzná za vhodné (a dokáže si obhájit u svých nařízených).

Co vím, tak výsledkem je, že někde teď už chodí pořád do práce, protože pandemie je zažehnána a víc než 1 den jim nikdo nepovolí. Naopak na druhé straně patra na jiném oddělení mají všichni 3 dny HO, protože opravdu není důvod chodit častěji do práce a zavedli si sdílená místa, takže by se tam ani všichni nevešli...
Moji znami ze siemensu - precijen je to kus zivota co jsem tam nechal, maji neomezene HO. Divize PLM / Mobility / Health.

Na cast jejich mist ted nastoupili obchodaci a nuti je vyhazovat geeky veci ktere jim tam delali prijemne prostredi. Neni to nic co by nemela kazda IT firma - relax koutek, vlastni mista... to vse jde do haje. Je to ale jedna divize. Parnik na stodulkach byl v tomhle vic ok - ale zas je to preplneny sklenik.
« Poslední změna: 14. 09. 2021, 13:56:51 od Trident Vasco »

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #179 kdy: 14. 09. 2021, 13:56:06 »
Siemens Advanta ? :)  .. rozporuplnné pocity... pracovní smlouva na dobu určitou na rok. Najmou lidi na projekt a na konci projektu je vyhážou. Když jsem byl poprvé na pohovoru dělal si ze mě srandu nějakej 27-ti letej chlapec - vedoucí vývoje - a říkal mi, že mě nemužou vzít protože by mě museli dát nástupní prémii a pak bych jim ale nesměl dát výpověď. :) roztomilé
takže moje osobní zkušenosti jenom to nejhorší ..
Typicky cesky manazer. Pryc odtamtud. Jinak mam velmi pozitivni zkusenost s US pobockou Siemensu v Ohiu. Delat primo pro nemce je taky ok pokud jste zvykli na nemeckou kulturu. Bohuzel Siemens je v cesku fakt dlouho a nachytal dost toxickych manazeru a jezibab na HR. Potrva jeste tak 10 let nez si ceske vedeni vytahne hlavy ze zadnich casti tela a nemci to tu trochu procisti.
Fakt by mi nevadilo tu mit americkeho nebo nemeckeho sefa. Bral bych vsemi deseti a mozna se do siemensu vratil.