Siemens - Jaký je zaměstnavatel?

JardaH

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #15 kdy: 17. 07. 2017, 16:23:29 »
Tak na Siemens jsem se kdysi málem nachytal... Viděl jsem inzerát nějaké hiring agency ve znění: baví tě linux, programování v C a máš povědomí o hardware? To mám, takže jsem kontaktoval agenturu a ta mě poslala právě do Siemensu...

Tady jsou dojmy z interview a otázky z Cčka:
https://www.glassdoor.ca/Interview/Siemens-Linux-Embedded-Security-Developer-for-Railway-Automation-Interview-Questions-EI_IE3510.0,7_KO8,64.htm#InterviewReview_7008829

Abych to shrnul, pipina z HA napsala můj současný příjem do nějakých podkladů, bylo to tehdy 75000 Kč. A první co mi u pohovoru řekli, ať s takovým platem radši zůstanu kde jsem a pak ze mě udělali čůráka, co tam nemá co pohledávat :D A tak jsem se místo embedded Linux vývojářem stal cloud (AWS) architektem a teď mám 125000 Kč...
Milfaus

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #16 kdy: 17. 07. 2017, 16:37:03 »
V korporátu můžeš dělat jak barevnej podle svého nejlepšího svědomí protože tě právě tvá práce baví, nebo proplouvat a vyhýbat se produktivní práci protože jsi šikovně výřečný a nebude to mít vliv na tvé ohodnocení.

Původně jsem si myslel že to je jen nemoc socialistických podniků, po revoluci jsem zjistil že tímtéž trpí i některé velké ryze české podniky vzniklé i léta po sametu ale nyní se zdá, že toutéž nemocí se může v česku infikovat i čistě zahraniční velký subjekt.

Zdá se, že rozhodujícím faktorem je buďto velikost firmy nebo její umístění ale ne její národnost   ;-)

Jo, no na druhou stranu platí lépe, než nějaký upocený živnostníček, který chce uškudlit ještě desítku na jarní dovolenou a taky se mu blíží splátka na Audinu...

UF

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #17 kdy: 17. 07. 2017, 16:59:59 »
A pokud bys snad chtěl uvažovat o nějakém kariérním růstu, tak ostříhat dohola a koupit si Indulonu.

to me docela zaujalo - tu indulonu asi docela chapu - proc ale to ostrihani dohola? v tom pripade tim je Siemens docela unikatni ...

Aby sefa neskrabaly vlasy v zadeki az tam polezes.....

diky!

barney

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #18 kdy: 17. 07. 2017, 18:33:55 »
Viete si predstavit jak budu vypadat tie produkty ked nie su schopni zaplatit ludi? Za tie prachy (30k) co ponukaju uz pracuju aj monteri/skladnici v automobilkach.

Kolemjdoucí

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #19 kdy: 17. 07. 2017, 20:49:06 »
Platy jsou slabší, junioři kolem 40k, zkušenější (mid a senioři) 50k+. Hodně záleží, co si vydupeš. Ale blbce někteří TL z lidí dělat umí a je pravda, že když přijde nespokojený senior, že chce přidat, tak mu většinou řeknou pápá. Všechno je to o konkrétních lidech.


Zelenac

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #20 kdy: 17. 07. 2017, 21:43:38 »
To jsou poměry. Kdybych tak měl pořádné péro, mohl jsem točit porno a nemusel jsem se srát s Javou a GITem.

Zelenac

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #21 kdy: 17. 07. 2017, 21:47:23 »
Proč my za takové prachy vůbec pracujem? Celý život se s těma počítačema člověk mrdal a pak mu dají někde 40k. Kdyby ta práce nebyla alespoň sračka a bavilo to.

Petr

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #22 kdy: 17. 07. 2017, 22:26:00 »
Proč my za takové prachy vůbec pracujem? Celý život se s těma počítačema člověk mrdal a pak mu dají někde 40k. Kdyby ta práce nebyla alespoň sračka a bavilo to.
Začíná mě tenhle obor totálně stát. Práce buď nuda nebo stres. Přijímací řízení náročné jak prase kdy člověka zkouší od databází přes integraci až pomalu k HTML, člověk si řekne "tak to tam musí valit bomby" a první den hup s nim do sraček . Před nedávnem jsem byl v O2, z 30ti otazek nějakého seniora jsem nevěděl tak 5 navíc šlo o nějaký hypoteticky scénář, nabídli mi Juniorni prachy, 65 jim bylo moc tak prý o 20 až 30 min. Každý třetí spolupracovnik asociál se kterým se nedá pomalu ani mluvit, člověk se tam hrabe v kódu, řeší záhady jak Sherlock Holmes od nevidím do nevidím, oči bolí, zada bolí, teplota v kanclu běžne 28+ a za to ti daji 50 a v 50ti te pošlou na dlažbu a můžeš se odporucet do hrobu protože IT je jako móda, každý rok letí něco jinyho.

Myslel jsem ze aspoň takové bohaté a stabilní firmy jako Siemens daji javistovi 80, zajímavou práci a alespoň nějakou jistotu ale jak se zda z odpovědi tak i tady to vypadá na dobre peklo.

Zelenac

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #23 kdy: 17. 07. 2017, 22:40:37 »
Jo, to je dalsi vec co me sere na it, ti lidi. Neni s nima proste zadna akce, zadna sranda a testosteron se jim vyhyba obloukem. Vetsinou jsou v pohode, ale je s nima proste nuda. Na pivo se jde jednou pul roku. Drzi mi hlavu nad vodou, jestli to neni Javou a temi korporacemi. Korporatisti porad tak nejak prechazeji mezi korporacmi a mam podezreni, ze tam delaji vesmes porad ty same typy lidi. Mozna by to chtelo uplne prehodit vyhybku a na takove ty Siemensy a dalsi se proste z vysoka vysrat. Nejnormalnejsi lidi jsou mezi projektakama, tam jsou proste v pohode.

Franta_

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #24 kdy: 18. 07. 2017, 10:07:31 »
Proč my za takové prachy vůbec pracujem? Celý život se s těma počítačema člověk mrdal a pak mu dají někde 40k. Kdyby ta práce nebyla alespoň sračka a bavilo to.

Tak to potom jedině do hor a pást barane a ošipané...

karbous

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #25 kdy: 18. 07. 2017, 14:09:41 »
Co to sou ošipané?

M.

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #26 kdy: 18. 07. 2017, 14:25:54 »
Tak to potom jedině do hor a pást barane a ošipané...

Asi to funguje, můj bývalý šéf (vedoucí oddělení vývoje a IT) se nakonec nasral, prodal podíl ve firmě, koupil salaš na horách a pase stádo ovcí a vypadal spokojeně. Akorát v kopcích stále patí, jak rychle zjistil, že je třeba být za dobře s místním knězem a ne mu nabourat do auta hned na začátek. Takže trvlo rok, než pan kněz řekl, že exšéf je slušný člověk a domorodci tak s ním začali teprve mluvit....

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #27 kdy: 18. 07. 2017, 14:29:36 »
Co to sou ošipané?
Nezpracované vepřové.

Pavel Vyvial

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #28 kdy: 18. 07. 2017, 15:28:51 »
Nemám rád kecy typu jedna paní povídala. Pokud se autor tohoto vlákna chce dozvědět něco relevantního o Siemens, tak doporučuji stavět na zkušenostech současných/minulých zaměstnanců. Já v brněnském Siemens Corporate Technology zabývajícím se R&D dopravních systémů pracuji sedmým rokem na pozici vývojáře a musí říct, že se Siemens jako zaměstnavatelem jsem víceméně spokojený.

S čím rozhodně nesouhlasím je to, že by Siemens vyhazoval lidi po konci projektu. Za své dosavadní působení v Siemens jsem prošel přes řadu projektů z čehož dva byly ukončeny a vždy se pro mě našlo místo jinde. Za celou dobu si pamatuji pouze jeden případ, kdy člověk z našeho oddělení odešel po konci projektu. Bylo to ovšem z důvodu, že nově nabízené pozice pro něj nebyly zajímavé. Za ostatními odchody byly jiné důvody (než ukončení projektu).

Lidi máme v oddělení super. Nevím o jedniném "asociálovi" se kterým by se nedalo vyjít. Myslím, že často se u přijímacího pohovoru upředňostňuje charakter před technickými znalostmi. Technické znalosti totiž člověka naučíte. Charakter změníte těžko. Vedoucí pozice jsou u nás obsazeny dobře. Obecně platí, že pokud má člověk zájem o vedoucí pozici, tak se mu v oddělení snažíme jeho přání splnit (pokud na to má předpoklady). Nejsem si vědom žádného protekcionismu. Sám jsem se hlásil na jednu vedoucí pozici, kde byl nakonec přijat někdo jiný. No a s odstupem času musím uznat, že to bylo správné. Na danou pozici jsem ještě nebyl připravený. Člověk, který dostal přednost byl vyzrálejší.

Co se týče náplně práce, tak zde má člověk možnost přičichnout k různým věcem, takže různorodost zde podle mě nechybí. Pokud se člověku nelíbí to co dělá, tak se jeho nadřízený (společně s dotyčným) snaží najít projekt, který by ho "bavil". Samozřejmě se ovšem pohybujeme v mantinelech toho co nám Siemens dovolí. Myslím, že team leadeři jsou u nás ovšem natolik uvědomělí, že se nesnaží člověka udržet za každou cenu u sebe na projektu. Ve chvíli, kdy chce člověk změnit pracovní náplň, tak je lepší dobrého zaměstnance poskytnout jinému týmu (oddělení) než ho ztratit nadobro.

Pokud bych měl něco Siemens vytknout, tak je to pomalost při rozhodování. Nemyslím si, že Siemens je nějak extra agilní. Často, když člověk chce něco změnit, tak je potřeba to řádně prodiskutovat, patřičné lidi přesvědčit a danou věc protlačit. No...a i tak se při implementaci může nakonec ukázat nějaké interné pravidlo/směrnice, která danou věc pohřbí. Dokážu si představit, že tyto věci můžou být v menší firmě flexibilnější. Ostatně množství směrnic a pravidel, kterými se musí člověk řídit je spousta. Ve firmě, která má jen v ČR cca 10k zaměstnanců to ovšem jinak asi nejde. Naštěstí praxe bývá trošku pružnější než to co je na papíře.

Další věc, která by mohla být lepší je zavádění nových technologií. Siemens často dělá řešení, které když se vydají, tak je třeba je dalších 20 let spravovat. Tímto je omezena volba technologií i to s jakými technologiemi člověk přichází do styku. Pokud se dostanete k vývoji nástroje, který se používá/vyvíjí 20let, tak buď musíte žít s technologiemi, které se před 20lety na projekt nasadily nebo přesvědčit patřičné lidi, že chcete něco nového zavést nebo něco starého přepsat. Občas se v Siemens objeví projekt, který může daný člověk postavit na zelené louce. Často se ovšem staví již na něčem co bylo v Siemens vyvinuto, takže si člověk musí dostudovat Siemens frameworky použité pro dané řešení, jejichž znalost nikde jinde nevyužije.

Sečteno a podtrženo Siemens považuji za zaměstnavatele, který si svých lidí cení, snaží se je udržet a patřičně i rozvíjet. Pracuje se na projektech, které v konečném důsledku ovlivňují životy mnoha lidí (ačkoliv si to mnozí ani neuvědomí, když cestou do práce projíždějí přes Siemens křižovatku nebo jedou Siemens vlakem, který je poháněný elektřinou ze Siemens větrníků nebo turbín).

P.S. Pokud by autor vlákna měl nějaký další dotaz, tak ať se ozve.

UF

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #29 kdy: 18. 07. 2017, 15:33:51 »
heheheheh - takze dreamjob - jasny :) beru to ... mas muj respekt - predpokladam oholenej - ostrihanej ... ne hele rozhodne jako ... respekt