Nemám rád kecy typu jedna paní povídala. Pokud se autor tohoto vlákna chce dozvědět něco relevantního o Siemens, tak doporučuji stavět na zkušenostech současných/minulých zaměstnanců. Já v brněnském Siemens Corporate Technology zabývajícím se R&D dopravních systémů pracuji sedmým rokem na pozici vývojáře a musí říct, že se Siemens jako zaměstnavatelem jsem víceméně spokojený.
S čím rozhodně nesouhlasím je to, že by Siemens vyhazoval lidi po konci projektu. Za své dosavadní působení v Siemens jsem prošel přes řadu projektů z čehož dva byly ukončeny a vždy se pro mě našlo místo jinde. Za celou dobu si pamatuji pouze jeden případ, kdy člověk z našeho oddělení odešel po konci projektu. Bylo to ovšem z důvodu, že nově nabízené pozice pro něj nebyly zajímavé. Za ostatními odchody byly jiné důvody (než ukončení projektu).
Lidi máme v oddělení super. Nevím o jedniném "asociálovi" se kterým by se nedalo vyjít. Myslím, že často se u přijímacího pohovoru upředňostňuje charakter před technickými znalostmi. Technické znalosti totiž člověka naučíte. Charakter změníte těžko. Vedoucí pozice jsou u nás obsazeny dobře. Obecně platí, že pokud má člověk zájem o vedoucí pozici, tak se mu v oddělení snažíme jeho přání splnit (pokud na to má předpoklady). Nejsem si vědom žádného protekcionismu. Sám jsem se hlásil na jednu vedoucí pozici, kde byl nakonec přijat někdo jiný. No a s odstupem času musím uznat, že to bylo správné. Na danou pozici jsem ještě nebyl připravený. Člověk, který dostal přednost byl vyzrálejší.
Co se týče náplně práce, tak zde má člověk možnost přičichnout k různým věcem, takže různorodost zde podle mě nechybí. Pokud se člověku nelíbí to co dělá, tak se jeho nadřízený (společně s dotyčným) snaží najít projekt, který by ho "bavil". Samozřejmě se ovšem pohybujeme v mantinelech toho co nám Siemens dovolí. Myslím, že team leadeři jsou u nás ovšem natolik uvědomělí, že se nesnaží člověka udržet za každou cenu u sebe na projektu. Ve chvíli, kdy chce člověk změnit pracovní náplň, tak je lepší dobrého zaměstnance poskytnout jinému týmu (oddělení) než ho ztratit nadobro.
Pokud bych měl něco Siemens vytknout, tak je to pomalost při rozhodování. Nemyslím si, že Siemens je nějak extra agilní. Často, když člověk chce něco změnit, tak je potřeba to řádně prodiskutovat, patřičné lidi přesvědčit a danou věc protlačit. No...a i tak se při implementaci může nakonec ukázat nějaké interné pravidlo/směrnice, která danou věc pohřbí. Dokážu si představit, že tyto věci můžou být v menší firmě flexibilnější. Ostatně množství směrnic a pravidel, kterými se musí člověk řídit je spousta. Ve firmě, která má jen v ČR cca 10k zaměstnanců to ovšem jinak asi nejde. Naštěstí praxe bývá trošku pružnější než to co je na papíře.
Další věc, která by mohla být lepší je zavádění nových technologií. Siemens často dělá řešení, které když se vydají, tak je třeba je dalších 20 let spravovat. Tímto je omezena volba technologií i to s jakými technologiemi člověk přichází do styku. Pokud se dostanete k vývoji nástroje, který se používá/vyvíjí 20let, tak buď musíte žít s technologiemi, které se před 20lety na projekt nasadily nebo přesvědčit patřičné lidi, že chcete něco nového zavést nebo něco starého přepsat. Občas se v Siemens objeví projekt, který může daný člověk postavit na zelené louce. Často se ovšem staví již na něčem co bylo v Siemens vyvinuto, takže si člověk musí dostudovat Siemens frameworky použité pro dané řešení, jejichž znalost nikde jinde nevyužije.
Sečteno a podtrženo Siemens považuji za zaměstnavatele, který si svých lidí cení, snaží se je udržet a patřičně i rozvíjet. Pracuje se na projektech, které v konečném důsledku ovlivňují životy mnoha lidí (ačkoliv si to mnozí ani neuvědomí, když cestou do práce projíždějí přes Siemens křižovatku nebo jedou Siemens vlakem, který je poháněný elektřinou ze Siemens větrníků nebo turbín).
P.S. Pokud by autor vlákna měl nějaký další dotaz, tak ať se ozve.