Přechod do IT ve 30 letech

Polymath

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #45 kdy: 25. 03. 2017, 12:29:35 »
Javaman prestan tu sermovat s Menza IQ testem, to že ti naměřil 90 bodů jenom potvrzuje jeho presnost.

90? To je preklep, 900 tam melo byt!
Jo, ale krát e**(i*π) ;)


Lol Phirae

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #46 kdy: 25. 03. 2017, 12:37:55 »
Javaman prestan tu sermovat s Menza IQ testem, to že ti naměřil 90 bodů jenom potvrzuje jeho presnost.

 8) 8) 8) ;D ;D ;D

dan67

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #47 kdy: 25. 03. 2017, 23:13:08 »
Zdravím všechny místní diskutéry,

rád bych se vás zeptal na názor, zda si myslíte, že je možné úspěšně přestoupit do IT v pokročilejším věku (konkrétně je mi 30 let). ...

Už jsem dlouho nepřispěl do diskuse... :-)
Tahle úvodní věta mě trochu nadzvedla. Sice nejsem nejmladší, ale ve svém věku si "pokročilejší věk" představuju trochu jinak. :-)

K tématu.
S počítačema si "hraju" od gymplu, od doby IQ151. Pak přes Atari130XE, kde jsem došel až k asembleru, pak PC, kde jsem od Paradoxu přešel k pascalu a Delphi...atd. Tohle všechno jako samouk. Baví mě to, rád zkoumám a poznávám... A baví mě to asi i proto, že to není moje zaměstnání.
Vystudoval jsem medicínu, u té jsem zůstal. A u toho kombinuju medicínské a počítačové znalosti. A celkem to jde. Jak se říká "mezi slepýma jednooký král". Zkus to podobně.

Ajťáků je moc a málo zároveň. Je potřeba přidat "něco navíc". Praktické uplatnění IT v konkrétním oboru. Tak se věnuj tomu, co jsi vystudoval a k tomu přidej počítačové znalosti. A hledej, přemýšlej a vymýšlej, kde ve tvém oboru více využit počítačů. Na různé úrovni. Od "blbostí" a drobností, až po třeba větší věci, které zatím nikoho nenapadly. Protože ajťáci neznají biologii a naopak biologové netuší, co všechno je možné s počítačem udělat.

Tak asi tak. Po sedmičce vína se nebudu více rozepisovat. :-)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #48 kdy: 26. 03. 2017, 08:57:54 »
Po sedmičce vína se nebudu více rozepisovat. :-)

A pak proc se rika, ze doktori chlastaj. Aspon tedy vino a ne lih z flasek s rakovinovymi nadory, jako na patologii. :)

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #49 kdy: 26. 03. 2017, 11:35:21 »
Zdravím všechny místní diskutéry,

rád bych se vás zeptal na názor, zda si myslíte, že je možné úspěšně přestoupit do IT v pokročilejším věku (konkrétně je mi 30 let). ...

Už jsem dlouho nepřispěl do diskuse... :-)
Tahle úvodní věta mě trochu nadzvedla. Sice nejsem nejmladší, ale ve svém věku si "pokročilejší věk" představuju trochu jinak. :-)

K tématu.
S počítačema si "hraju" od gymplu, od doby IQ151. Pak přes Atari130XE, kde jsem došel až k asembleru, pak PC, kde jsem od Paradoxu přešel k pascalu a Delphi...atd. Tohle všechno jako samouk. Baví mě to, rád zkoumám a poznávám... A baví mě to asi i proto, že to není moje zaměstnání.
Vystudoval jsem medicínu, u té jsem zůstal. A u toho kombinuju medicínské a počítačové znalosti. A celkem to jde. Jak se říká "mezi slepýma jednooký král". Zkus to podobně.

Ajťáků je moc a málo zároveň. Je potřeba přidat "něco navíc". Praktické uplatnění IT v konkrétním oboru. Tak se věnuj tomu, co jsi vystudoval a k tomu přidej počítačové znalosti. A hledej, přemýšlej a vymýšlej, kde ve tvém oboru více využit počítačů. Na různé úrovni. Od "blbostí" a drobností, až po třeba větší věci, které zatím nikoho nenapadly. Protože ajťáci neznají biologii a naopak biologové netuší, co všechno je možné s počítačem udělat.

Tak asi tak. Po sedmičce vína se nebudu více rozepisovat. :-)

A muzu se zeptat, jak konkretne se ti to dari kombinovat? Tohle me samozrejme napadlo, ale opet by se to tykalo toho zustat ve vede a do toho se mi nechce. Radeji bych neco vice praktickeho a tam jedine, co me napadlo jsou laboratorni/nemocnicni informacni systemy.


Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #50 kdy: 26. 03. 2017, 11:45:10 »
Nejjednodussi je zacit od znamych. Zkus se poptat, kam zmizeli byvali spoluzaci. Nejspis nebudou na IT pozicich, ale trebas budou mit prehled o te domenove specificke casti...

čumil

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #51 kdy: 26. 03. 2017, 15:08:51 »
Zdravím všechny místní diskutéry,

rád bych se vás zeptal na názor, zda si myslíte, že je možné úspěšně přestoupit do IT v pokročilejším věku (konkrétně je mi 30 let). ...

Už jsem dlouho nepřispěl do diskuse... :-)
Tahle úvodní věta mě trochu nadzvedla. Sice nejsem nejmladší, ale ve svém věku si "pokročilejší věk" představuju trochu jinak. :-)

K tématu.
S počítačema si "hraju" od gymplu, od doby IQ151. Pak přes Atari130XE, kde jsem došel až k asembleru, pak PC, kde jsem od Paradoxu přešel k pascalu a Delphi...atd. Tohle všechno jako samouk. Baví mě to, rád zkoumám a poznávám... A baví mě to asi i proto, že to není moje zaměstnání.
Vystudoval jsem medicínu, u té jsem zůstal. A u toho kombinuju medicínské a počítačové znalosti. A celkem to jde. Jak se říká "mezi slepýma jednooký král". Zkus to podobně.

Ajťáků je moc a málo zároveň. Je potřeba přidat "něco navíc". Praktické uplatnění IT v konkrétním oboru. Tak se věnuj tomu, co jsi vystudoval a k tomu přidej počítačové znalosti. A hledej, přemýšlej a vymýšlej, kde ve tvém oboru více využit počítačů. Na různé úrovni. Od "blbostí" a drobností, až po třeba větší věci, které zatím nikoho nenapadly. Protože ajťáci neznají biologii a naopak biologové netuší, co všechno je možné s počítačem udělat.

Tak asi tak. Po sedmičce vína se nebudu více rozepisovat. :-)

A muzu se zeptat, jak konkretne se ti to dari kombinovat? Tohle me samozrejme napadlo, ale opet by se to tykalo toho zustat ve vede a do toho se mi nechce. Radeji bych neco vice praktickeho a tam jedine, co me napadlo jsou laboratorni/nemocnicni informacni systemy.
Ty jsi mikrobiolog ne? Tak hrr hrr analyzovat dna nebo v cem ze maj ty bunky programy ...
Rekl bych ze jako vedce se da tvoje pracovni workflow fakt dost psanim nakopnout.
Vyser se na univerzitu, projdi s specku pythonu a zkus to aplikovat na automatizaci rutinnych praci.

dan67

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #52 kdy: 26. 03. 2017, 17:04:42 »
Zdravím všechny místní diskutéry,

rád bych se vás zeptal na názor, zda si myslíte, že je možné úspěšně přestoupit do IT v pokročilejším věku (konkrétně je mi 30 let). ...

Už jsem dlouho nepřispěl do diskuse... :-)
Tahle úvodní věta mě trochu nadzvedla. Sice nejsem nejmladší, ale ve svém věku si "pokročilejší věk" představuju trochu jinak. :-)

K tématu.
S počítačema si "hraju" od gymplu, od doby IQ151. Pak přes Atari130XE, kde jsem došel až k asembleru, pak PC, kde jsem od Paradoxu přešel k pascalu a Delphi...atd. Tohle všechno jako samouk. Baví mě to, rád zkoumám a poznávám... A baví mě to asi i proto, že to není moje zaměstnání.
Vystudoval jsem medicínu, u té jsem zůstal. A u toho kombinuju medicínské a počítačové znalosti. A celkem to jde. Jak se říká "mezi slepýma jednooký král". Zkus to podobně.

Ajťáků je moc a málo zároveň. Je potřeba přidat "něco navíc". Praktické uplatnění IT v konkrétním oboru. Tak se věnuj tomu, co jsi vystudoval a k tomu přidej počítačové znalosti. A hledej, přemýšlej a vymýšlej, kde ve tvém oboru více využit počítačů. Na různé úrovni. Od "blbostí" a drobností, až po třeba větší věci, které zatím nikoho nenapadly. Protože ajťáci neznají biologii a naopak biologové netuší, co všechno je možné s počítačem udělat.

Tak asi tak. Po sedmičce vína se nebudu více rozepisovat. :-)

A muzu se zeptat, jak konkretne se ti to dari kombinovat? Tohle me samozrejme napadlo, ale opet by se to tykalo toho zustat ve vede a do toho se mi nechce. Radeji bych neco vice praktickeho a tam jedine, co me napadlo jsou laboratorni/nemocnicni informacni systemy.

Nemám představu o práci biologa, o tom, co děláš...
Já dělám rentgen. Ten se v posledních letech digitalizoval, přechod od filmů k digitálním snímkům. A protože jsem si s touto technologií "hrál" už od roku 2002, tak jsem byl celkem v obraze, často podstatně více než technici od specializovaných firem. Při výběru, specifikaci požadavků, instalaci, propojení s informačním systémem... Byl jsem v obraze a věděl, co se dá a co ne...
"Bohužel" nejsem podnikatel, nemám tu odvahu, takže jsem zůstal u rentgenu, ale myslím, že před 10-15 lety byla možnost něco dokázat přechodem k IT.

Teď s jednou firmou chystáme výukový archiv, myslím, že podobný tady zatím není. U toho kombinuju medicínu a to, co jako doktoři od takového archívu chceme s mými znalostmi IT a možnostmi, které tady jsou.

A pak to jsou "blbosti". Malé programy na to či ono, excel tabulky, které s využitím vzorců a maker dělají pro laiky divy. Pro bývalého šéfa jsem dělal převod tlusté knihy do html (odborníci, které měl toho nebyli schopni)...

Samozřejmě z toho všeho mám jen pár drobných, většinu toho dělám pro radost, zdarma, nebo jako beerware :-)

Nechci ti radit. Ve tvém věku bude přechod jinam určitě jednodušší. Rodina, finance, bydlení, postavení v práci...
Zkus se zapracovat v tom, co děláš, poznat obor. U toho přidej "studium/samostudium" IT. A až se objeví možnost, tak do toho kopni. Ajťáků, kteří znají jen počítače a nemají žádnou jinou zkušenost, je plno. Musíš k tomu něco přidat. Počítače nám mají ulehčovat práci. Tak poznej práci abys věděl, jak ji počítačema ulehčit.

ZH

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #53 kdy: 26. 03. 2017, 23:10:29 »
Kdyby to byl potenciál, tak to samozřejmě ovlivňuje vše. Blbec by mohl dělat cokoli a stejně vždy bude k ničemu. Podstatné je to, s čím se narodíme.

V Praze dostávají 40 tisíc lidi po škole, takže to jsou sranda peníze, ale nevím, kde jsi.

Od Brna.

Na nazory a informace toho panacka si dej majzla. Je to totiz troll.

kaMil

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #54 kdy: 28. 03. 2017, 00:24:41 »
nebo jít do zdravotnictví (rutina až do konce života) ... dvěma známým na firmě spravuji IT

Nikomu následující nevnucuji, je to čistě můj pohled "z té druhé strany". Zkusím se zeptat podobně: Co je na IT zajímavého? Konfigurace pořád těch samých zařízení, tím stejným způsobem. Jednou za čas obměna a "studium" (tupé memorování) pozměněné či jinak upravené syntaxe (akvizice konkurenčního výrobku). Jediné, co člověka může vyvést trochu z míry a letargie, je klient, který neví, co je adresa IP, port, atd. Jakmile se však věci vysvětlí, jde se zpět ke konzoli (dneska již moderněji do GUI) a ten samý proces pořád dokola. Z pohledu rutiny v tom tudíž těžko hledat rozdílu. ICT (včetně tzv. bezpečnosti) je nafouklá bublina, která přirozeně splaskává.

Co by pro Vás ale mohlo být zajímavé je zkombinovat znalosti biologie/přírodních věd právě s IT. Takže částečně výzkum a částečně praktické zkušenosti. Toť moje dvě pence :)

Drozd

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #55 kdy: 28. 03. 2017, 11:16:40 »
Ahoj všeci,
téma diskuze mě inspirovalo k popsání svého vlastního příběhu, který se probíraného tématu sice spíš jen zlehka dotýká, nicméně….. Třeba to někoho zaujme. Momentálně je mi 48. Formálním vzděláním jsem ing. elektro – VUT elektrofakulta (obor elektrotechnologie), jak si nejspíš snadno spočítáte - z poloviny studovaná ještě za Husáka a existence článku o vedoucí úloze strany (hádejte které  :) ) v Ústavě.  :P
Vlivem řady osudových dějů, které nejsou pro téma diskuze podstatné, jsem se už cca. 20 let ocitnul  zcela mimo obor. Abych přece jen aspoň nastínil situaci - dělal/dělám činnost typu "chlopec pro všechno" v soukromém činžáku a obchodu, apod..… zabývám se tedy činnostmi ve kterých se nároky na můj původní obor rovnají prakticky nule.
Před nějakou dobou se v mojí psychice cosi událo, říkejme tomu třeba krize středního věku, druhá míza či jakkoliv podobě….. bez ohledu na to jak onen pocit a z něj vycházející proces formálně nazvem - prostě jsem si řekl, že už mě dosavadní životní styl nebaví a tak se pokusím o změnu.
Zkusím ve svém věku vplout to IT proudu. Šílené, že? :P Moje vstupní schopnosti – docela dobrá znalost angličtiny a němčiny (cca. 2 roky jsem kdysi strávil v Anglii a Německu) a dále velmi dobrá znalost  počítání ve dvojkové soustavě, páč kdysi už opravdu hodně dávno jsem programoval v assembleru Z80 na Robotronech z NDR (to byli ti hodní pokrokoví Němci, kteří copy nacisti za WWII stříleli zásadně jen do vzduchu, na rozdíl od zlých západních nacistů z NSR :P ). Kupodivu si dvojkovou soustavu pamatuji furt – tedy ještě i dnes. Moje další znalosti, které by se s větší či menší dávkou fantazie daly vztáhnout k oboru IT, se omezovaly snad ještě na povrchní uživatelskou znalost Linuxu, protože domácí počítače moje i mého potomstva jedou právě na tomto OS.
Abych se vrátil k jádru v této diskuzi probírané tématiky. Úplně jako školák dychtivě uvažující nad tím jaký profesní směr dá své budoucnosti, i já jsem neméně rozdychtěně uvažoval nad tím jakým směrem se vydat. Usoudil jsem, že v mé situaci budou nejspíš nejvhodnější formální profesní certifikace, které nabízí řada firem. Mít nějaký aktuálně platný "papír" naznačující  znalosti svého držitele, v tom jsem viděl tu správnou cestu vhodnou pro mou situaci. Nakonec copy krok č.1 jsem se rozhodl absolvovat cerfifikaci Cisco CCNA (rovnou tu složenou, nikoli rozdělenou na dva podkroky – ICND1, ICND2) – coby samouk, což, jak jsem následně zjistil, v Česku je krajně neobvyklé, zatím co např. v USA naopak zcela běžné. Opatřil jsem si tedy literaturu (zejména Wendell Odom, Todd Lammle), dále simulátory (Packet tracer, GNS3) a v neposlední řadě abych nebyl pouze naprostým teoretikem i nějaký ten skutečný hardware (1841, 26xxXM, 3560, 2960). Po cca. pěti měsících, kdy jsem se přípravě věnoval odhadem 3hod denně, jsem testem úspěšně prošel. Po pravdě řečeno, vůbec si nejsem jistej jestli to někdy skutečně využiju v praxi, ale ta cesta, která k dotyčné certifikaci vedla, pro mě představovala jedinečné mentální dobrodružství a ani na okamžik nelituju času a peněz, které jsem do toho investoval. Těžko se to popisuje, ale opět po dlouhé době jsem měl pocit, že má můj život nějaký směr, kterým chci kráčet, ale nechme filosofování…..
V současné době bych rád ještě pokračoval v CCNA security a CCNA wireless, ke kterým mi ona základní certifikace  otevřela dveře. Také své povrchní znalosti Linuxu bych rád dostal na úroveň kdy zvládnu RHCSA. A pak? To se teprve uvidí… snad možná CCNP, RHCE???
Celým tím svým dlouhým feuilletonem jsem chtěl naznačit své přesvědčení, že je-li dostatek vůle a odhodlání, tak v zásadě nikdy na nic není pozdě.  ;D

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #56 kdy: 28. 03. 2017, 11:29:56 »
jak jednou řekl člen ztroskotané skupiny dopravního letadla v horách (kde byli nuceni konzumovat i mrtvé pasažery)....
kde je vůle, tam se i zázraky dějí
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

jpu

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #57 kdy: 28. 03. 2017, 11:43:01 »
Nevím, kolik dávají na HPP. Brno je taková low-cost varianta Prahy, takže pokud máš v Praze 100, tak v Brně klidně můžeš mít jen 65. Tam se nestaví firmy proto, že tam máš studenty a nebo blízko Rakousko, ale kvůli ceně. Jsou tam levní lidé i z okolí Brna.
preto Brno nazyvaju male Silicon Valley, vsak ty cvoku? Vyvratim tvoje presvedcenie. Znamy, X rokov skusenosti, dostal ponuku do Prahy za 35 000kc :D. Vysmech!

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #58 kdy: 28. 03. 2017, 11:45:11 »

Zkusím se zeptat podobně: Co je na IT zajímavého? Konfigurace pořád těch samých zařízení, tím stejným způsobem.

No prave IT je jeden z tych odborov, kde sa da kazdy den naucit nieco nove. Takze s tymto by som nesuhlasil. Ak len slepo sedite na stolicke a cakate kto vam aku pracu prideli tak potom sa necudujem vasmu pohladu na vec.

balki

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #59 kdy: 28. 03. 2017, 11:50:46 »
nebo jít do zdravotnictví (rutina až do konce života) ... dvěma známým na firmě spravuji IT

Nikomu následující nevnucuji, je to čistě můj pohled "z té druhé strany". Zkusím se zeptat podobně: Co je na IT zajímavého? Konfigurace pořád těch samých zařízení, tím stejným způsobem. Jednou za čas obměna a "studium" (tupé memorování) pozměněné či jinak upravené syntaxe (akvizice konkurenčního výrobku). Jediné, co člověka může vyvést trochu z míry a letargie, je klient, který neví, co je adresa IP, port, atd. Jakmile se však věci vysvětlí, jde se zpět ke konzoli (dneska již moderněji do GUI) a ten samý proces pořád dokola. Z pohledu rutiny v tom tudíž těžko hledat rozdílu. ICT (včetně tzv. bezpečnosti) je nafouklá bublina, která přirozeně splaskává.

Co by pro Vás ale mohlo být zajímavé je zkombinovat znalosti biologie/přírodních věd právě s IT. Takže částečně výzkum a částečně praktické zkušenosti. Toť moje dvě pence :)

Dost obmedzeny nahlad na informacne technologie.  Prave ste opisali pracu oprasovacov hardveru. Vynechali ste "computer science" a "computer engineering".