Přechod do IT ve 30 letech

Polymath

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #30 kdy: 24. 03. 2017, 21:24:01 »
Zdravím všechny místní diskutéry,

rád bych se vás zeptal na názor, zda si myslíte, že je možné úspěšně přestoupit do IT v pokročilejším věku (konkrétně je mi 30 let). Vím, že podobná témata tu již byla rozebírána, přesto bych to rád vztáhnul na svoji situaci.
Podle Menzovního testu nejsem úplný idiot - IQ mám něco přes 130. Po gymplu jsem se rozhodoval jestli jít na informatiku či přírodovědu, vyhrála přírodověda, protože jsem byl líný blb, který se nechtěl učit matiku. Nakonec jsem tedy vystudoval biologii, ovšem realita uplantění mě dost zklamala - v podstatě je buď možné zůstat ve vědě (publikování článků za každou cenu) nebo jít do zdravotnictví (rutina až do konce života). Oboru jsem zůstal do teď věrný, nicméně teď již opravdu cítím, že jsem nezvolil dobře. Chtěl bych mít větší možnost uplatnění a hlavně pocit, že moje práce má smysl a mám se co učit a kam se posouvat.
V průběhu studia jsem absolvoval i nějaké předměty na FI MUNI - takové ty bakalářské úvody do programování, sítí, unixu a také jsem si přivydělával jako frontend kodér webovek (bohužel ne na buhví jaké úrovni). Dvěma známým na firmě spravuji IT - základní nastavení linux serveru, chod sítě, tiskárny a takové ty blbosti. Čili když se na to tak dívám táhne mě to zájmy spíš k tomu IT než přírodním vědám. Další věc je samozřejmě finanční stránka věci, v tomto asi nejsem příliš náročný, kdybych se do dvou let mohl dostat někam okolo 35k - 40k hrubého, byl bych spokojený.
Přihlásil jsem se na kombinovanou aplikovanou informatiku na ÚPOL, ale mám stále pochybnosti, zda se dá ještě přeskočit do jiného oboru.
Rád bych vás tedy požádal o vaše názory a rady, jestli je to vůbec možné a případně jak začít, kde se třeba v okolí Brna zeptat po nějaké praxi, případně kde by bylo možné nastoupit jako totální junior a makat na sobě.

Předem díky
Doporučil bych studium bioinformatiky, je tam trocha matiky, nějaké to programování a hlavně vždy návaznost na praxi.


javaman ()

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #31 kdy: 24. 03. 2017, 21:26:56 »
Kdyby to byl potenciál, tak to samozřejmě ovlivňuje vše. Blbec by mohl dělat cokoli a stejně vždy bude k ničemu. Podstatné je to, s čím se narodíme.

V Praze dostávají 40 tisíc lidi po škole, takže to jsou sranda peníze, ale nevím, kde jsi.

Od Brna.

Tak to bude třeba 30. Brno je spíše pro socky. RH a spol. Přestěhovat se nechceš? Praha je sice hnusná, ale práce je tu všude.

Každopádně začít ve 30 je v pohodě, i když asi moc potenciál nemáš, pokud se takhle ptáš. To jen k tomu IQ.
Hulán je socka? A co Tleskač?

Nevím, kolik dávají na HPP. Brno je taková low-cost varianta Prahy, takže pokud máš v Praze 100, tak v Brně klidně můžeš mít jen 65. Tam se nestaví firmy proto, že tam máš studenty a nebo blízko Rakousko, ale kvůli ceně. Jsou tam levní lidé i z okolí Brna.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #32 kdy: 24. 03. 2017, 21:56:07 »
Doporučil bych studium bioinformatiky, je tam trocha matiky, nějaké to programování a hlavně vždy návaznost na praxi.

A co takovy bioajtak pak napriklad dela?

davkol

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #33 kdy: 24. 03. 2017, 22:13:23 »
Doporučil bych studium bioinformatiky, je tam trocha matiky, nějaké to programování a hlavně vždy návaznost na praxi.

A co takovy bioajtak pak napriklad dela?
Vědu a výzkum. Hlavně genomiku.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #34 kdy: 24. 03. 2017, 22:41:02 »
Hm, jestli v CR jeste nekdo dela nejaky vyzkum.


anon

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #35 kdy: 24. 03. 2017, 23:02:06 »
V Brne bez do IBM 30 nastup dostanes a kdyz se budes snazit tak se naucis vic nez ve skole.

Barbar Onan

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #36 kdy: 24. 03. 2017, 23:36:41 »
Javaman prestan tu sermovat s Menza IQ testem, to že ti naměřil 90 bodů jenom potvrzuje jeho presnost.

Lama

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #37 kdy: 25. 03. 2017, 00:15:51 »
Doporučil bych studium bioinformatiky, je tam trocha matiky, nějaké to programování a hlavně vždy návaznost na praxi.

A co takovy bioajtak pak napriklad dela?

Robocopy...

Jinak tazateli držím palec, ať se toho nebojí. Třicet není žádný věk, to ti to ještě myslí. Lidi dělají školy i ve čtyřiceti, i déle. Je to jen o tom, jestli se na to člověk cítí a věří si. Občas školy pořádají i různé letní školy/kurzy i pro veřejnost. To je vhodná příležitost podívat se tam a zjistit, jestli by mě to bavilo.

nobody(ten pravej)

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #38 kdy: 25. 03. 2017, 01:58:16 »
Hulán je socka?
jestli myslis Radka, tak to je predevsim hovado ;) tim samozrejme k javamanovi idealne pasuje...

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #39 kdy: 25. 03. 2017, 05:29:39 »
Klidně bych zkusil ten Linux (já sám ho dělám), dělat linux admina není moc složité, akorát to chce fakt hodně praxe. Nějaký junior v Praze bere tak 30-40k, počítám tak o 5k méně Brno. Dostat se na juniorní pozici linux administrátora je velmi jednoduché, konkurence je opravdu chabá, když si přečteš knihu "Linux - dokumentační projekt" a nakonfiguruješ si webserver s mysql a php, tak si myslím, že během měsíce dáš základní pohovory.

S praxí se pak lze dostat v Praze až kolem 70k Kč hrubého na HPP. Ale to už musíš bejt docela dobrej, což počítej minimálně 3-5 let praxe a není to zaručeno - spousta lidí je tupejch a mozek na to nemá.

Pokud jsi ctižádostivější, zkusil bych Javu, v Praze junior nástupák 35-40k, senior cca. 80-100k na HPP, nebo 120-140k Kč na IČO (6-7.000 Kč / Manday).

Rozhodně kdybych dneska začínal, tak půjdu do Javy, je v tom více jobů, ale počítej, že to může být oříšek se do toho dostat (větší než Linux admin), ale dá se. Jde o to, jak moc máš morálku, o inteligenci to až tak není. Jako jestli si třeba jsi schopnej každý večer na 2 hodiny sednout nad knížku po dobu půl roku. Pokud ano, tak Javu.

Pokud chceš něco, kde si přečteš 2 knížky (sítě, a Linux dokumentační projekt) během 2 týdnů, 2 týdny si budeš procvičovat, tak Linux.

Radovan.

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #40 kdy: 25. 03. 2017, 06:47:27 »
To je jejich problém. Asi není náhoda, že inteligentní lidé vykazují stejné znaky.
Jasně, stejně jako všichni autisté zpaměti odříkávají sáhodlouhé texty a odmocňují dvacetimístná čísla.
Ty jsi fakt lopata vole ;D

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #41 kdy: 25. 03. 2017, 06:51:53 »
S tím Linux adminem je to trochu složitější... je to velmi široký pojem, může to být cokoliv od péče o pár serverů s poštou, s webem, možná FW a zálohování, potom po pár měsících zjistíš, že se nudíš. Nebo se to plynule zvrhne v systémáka, kterej řeší clustery, analýzy, musí být schopnej najít chyby za vývojáře, kteří ti budou do očí lhát, že jejich řešení je správný a ty máš něco špatně atd. Je to dost o tom, kam se dostaneš, jak budeš aktivní a na co máš. Porovnávat to podle platů je sice úchylný, ale protože je to v módě, tak se přidám. V prvním případě dostaneš 25, možná 30 (jsou to hezký peníze za hodinu práce denně a zbytek nudy), pokud si budeš vymýšlet víc, nahradí tě někým dalším, protože lidí na této úrovni je poměrně dost. V druhým případě je plat omezenej jen možnostmi firmy a nelze paušálně tvrdit, jestli je strop 50, 80, nebo klidně 300, když na to máš a firmě se to vrátí. Naproti tomu je to s vývojářskou pozicí jednodušší, tam jsou platy celkem daný dle místa a zkušeností, pokud na to máš, musíš mít hodně štěstí, aby jsi se dostal na nějakou rozumnou pozici, protože momentálně je to tak, že na jednoho "machra", kterej něco vymyslí, je dalších 10 tupounů, kteří to nakódí, přičemž "machrů" už je dost, tupounů je nedostatek.

javaman ()

Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #42 kdy: 25. 03. 2017, 09:41:49 »
To je jejich problém. Asi není náhoda, že inteligentní lidé vykazují stejné znaky.
Jasně, stejně jako všichni autisté zpaměti odříkávají sáhodlouhé texty a odmocňují dvacetimístná čísla.
Ty jsi fakt lopata vole ;D

Autismus je rozbitý mozek a může to být cokoli. Inteligence je správně vyvinutý mozek. Stejně jako všichni blbci tady píšou úplně stejné nesmysly, tak inteligentní lidé dělají lidi věci stejně. Autismus je úplně mimo a nikoho nezajímá.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #43 kdy: 25. 03. 2017, 09:45:07 »
Javaman prestan tu sermovat s Menza IQ testem, to že ti naměřil 90 bodů jenom potvrzuje jeho presnost.

90? To je preklep, 900 tam melo byt!

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod do IT ve 30 letech
« Odpověď #44 kdy: 25. 03. 2017, 12:09:25 »
Autismus je rozbitý mozek a může to být cokoli. Inteligence je správně vyvinutý mozek.

Neni. Autismus muze byt i provazen genialitou pro urcite veci. http://www.autismspectrumexplained.com/famous-autistic-people.html

Ovsem zde samozrejme vsichni vime, ze jediny spravne vyvinuty mozek ve vesmiru ma javaman.