Návod jak najít kde se co konfiguruje

nobody(ten pravej)

Re:Návod jak najít kde se co konfiguruje
« Odpověď #45 kdy: 15. 02. 2017, 01:03:28 »
Samozrejme JardaP je Mac-hater a lže! VETSINA softwaru od Apple je open source:

a ty nejsi mac-demagog? kde teda stahnu "OSX/macOS LiveDVD OpenSource edition" ? ;)

Jakou situaci? Muj pocitac, muj disk, muj softwer, ja si na nem muzu delat co chci. Situace by to byla kdybych takovej hack zacal sirit nebo prodavat, ale pokud se hraji na svem dvorku tak mi muzou vylizat ples.
to ale o tom byla rec, ze ten firmware se nemuze sirit predinstalovenej na stazitelnem oficialnim LiveDVD a kazdej uzivatel si na "svem dvorku" musi fw43cutter pustit sam...


nobody(ten pravej)

Re:Návod jak najít kde se co konfiguruje
« Odpověď #46 kdy: 15. 02. 2017, 01:07:45 »
80% toho co pises v Xubuntu funguje, zbytek lze snadno pridat pustenim 1 scriptu kam si to 1x napises, neco jako:

Kód: [Vybrat]
add-apt-repository jedna
add-apt-repository dva
apt-get update
sed 's/zmenit/natohle/g' /etc/nejakej/config
echo "pridat tenhle radek do" >/etc/jinej/config
apt-get install jedna dva tri ctyry

proc to neni rovnou? protoze ne kazdej by to chtel a rozhodne by kazdej chtel neco jineho co povazuje za sebe za to (pro nej)potrebne ;)

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návod jak najít kde se co konfiguruje
« Odpověď #47 kdy: 15. 02. 2017, 07:51:17 »
ja netvrdim ze to nejde v linuxu nejak to pridat ale je skoda ze to tam neni jako volba rovnou vzdyt je to jak pises 1 skriptik a mne stalo nekolik dni nez jsem v debianu zjistil co si priinstalovat a jak si to priohnout abych ty pro mne zakladni veci mel, jasne ze kazdy povazuje za zaklad neco jineho ale vzdyt je to treba jen 1 skriptik pro danou funkci tak proc ho tam defaultne nemam ..

jo jeste jsem zapomnel

us klavesnice - zmena na qwertz

proste chtel jsem jen rict ze detaily a drobnosti ktere potesi ze tam jsou rozhoduji o tom, jestli je produkt bfu friendly nebo je to drina nejakou funkci si pridat, teprve nyni si vazim co vsechno "samo" funguje a je ve win a driv jsem se nad tim takhle nezamyslel a bral to jako samozrejmost, ted kdyz jsem si to upravil tak mi treba i ten debian prijde zajimavy, ale porad hodne veci je  DIY a je to pro mne drina ... skoda take te slabsi hw podpory ale za to linux ani *bsd nemuze
« Poslední změna: 15. 02. 2017, 08:00:41 od Lojza »

PetrM

Re:Návod jak najít kde se co konfiguruje
« Odpověď #48 kdy: 15. 02. 2017, 08:09:32 »
zatim zkousim ruzne linux distribuce a *bsd v parallels desktop a celkove jsem zklamanej, proste vsechno je nedotazeny do detailu ktere rozhoduji, pro cloveka z win ktery ma sve zvyky kde co hledat je proste nezvyk ze veci nejsou tak a kde by je hledal,...

Právě naopak. Když sednu k cizímu PC s Widlema, tak mám problém:
1) Pokud jsou v tom PC 3HDD, dva z nich rozdělený na několik partition, čtečka 4 in one a DVD ROM, pod jakým písmenem hledat SD kartu?
2) Pokud jeden z HDD vyměním, budou v systému platit cesty jako před tím? Nepomíchají se písmenka?
3) Kde bys by default hledal třeba soubor s nastavením Total Commanderu? A je to místo logický? Proč?
4) jak se vyznáš v Registry? Zvládneš to opravit, když se registry poškodí? Posledně se mě poškodil jeden soubor v /etc, stačilo pomocí scp nahrát kopii, připojit se po SSH a restartovat službu, ani jsem nemusel vstávat ze židle a cokoliv restartovat.
5) Napiš pod sebe cestu ke složce Dokumenty uživatele Lojza ve Win XP a Win 7 (vše výchozí instalace). Pak pod sebe napiš to samý pro Debian, Fedoru, OpenSuse a třeba Ubuntu nebo Arch. V libovolné verzi. Porovnej.

Jestli on problém nebude v tom, že Unix/Linux/BSD fungují tak nějak normálně a standardizovaně, ale Widle si vytvořily vlastní realitu a tu většina lidí považuje za standard. A pak se diví, že to jde i jinak.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návod jak najít kde se co konfiguruje
« Odpověď #49 kdy: 15. 02. 2017, 08:12:51 »
a jeste posledni vec:

snadne pridani veci do cronu pres nejake gui nad cronem
vsechny servery (lamp, samba, ftp ..) out of the box enabled pro domaci lan sit s vnitrnimi ip adresami

vsechno jsem tak nejak rozchodil ale je to pro mne drina ...


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návod jak najít kde se co konfiguruje
« Odpověď #50 kdy: 15. 02. 2017, 08:24:20 »
zatim zkousim ruzne linux distribuce a *bsd v parallels desktop a celkove jsem zklamanej, proste vsechno je nedotazeny do detailu ktere rozhoduji, pro cloveka z win ktery ma sve zvyky kde co hledat je proste nezvyk ze veci nejsou tak a kde by je hledal,...

Právě naopak. Když sednu k cizímu PC s Widlema, tak mám problém:
1) Pokud jsou v tom PC 3HDD, dva z nich rozdělený na několik partition, čtečka 4 in one a DVD ROM, pod jakým písmenem hledat SD kartu?
2) Pokud jeden z HDD vyměním, budou v systému platit cesty jako před tím? Nepomíchají se písmenka?
3) Kde bys by default hledal třeba soubor s nastavením Total Commanderu? A je to místo logický? Proč?
4) jak se vyznáš v Registry? Zvládneš to opravit, když se registry poškodí? Posledně se mě poškodil jeden soubor v /etc, stačilo pomocí scp nahrát kopii, připojit se po SSH a restartovat službu, ani jsem nemusel vstávat ze židle a cokoliv restartovat.
5) Napiš pod sebe cestu ke složce Dokumenty uživatele Lojza ve Win XP a Win 7 (vše výchozí instalace). Pak pod sebe napiš to samý pro Debian, Fedoru, OpenSuse a třeba Ubuntu nebo Arch. V libovolné verzi. Porovnej.

Jestli on problém nebude v tom, že Unix/Linux/BSD fungují tak nějak normálně a standardizovaně, ale Widle si vytvořily vlastní realitu a tu většina lidí považuje za standard. A pak se diví, že to jde i jinak.

to co pises mas v podstate pravdu, za ty roky na win jsem si zvyknul ze je to normalni, pismenka neresim proste to najdu tim ze to vemu odzadu na pismeno kliknu a podivam se na velikost obsah, vymena fyzickeho hdd zatim jsem menil jen jeden za jeden tak jsem tohle neresil tak nevim jak bych se to chovalo ale v Computer management si ve Spravci disku muzes priradit pismeno jake chces, total commander si pri instalaci vyzaduje urceni kam chci nastaveni, ja to davam do adresare s instalaci TC prijde mi to pro mne nejlogictejsi kde to pak hledat, cesta ke slozkam Dokumenty se sice menila ale nedela mi to problem ji najit proste jak se menily win tak jsem se prizpusobil, poskozene registry pokud to ani nebootuje jsou pro mne stopka a nutnej reinstal pokud nemuzu pouzit Bod obnoveni nebo pri startu F8 a ast known good configuration,

proste jsem si za ty roky zvykl jak ve win co resit a jak pises neprijde mi to tak strasny a ze to nekde muze byt lepsi

co povazuju za velke plus linuxu je ze muzu vzit hdd s nainstalovanym debianem a vrazit do uplne odlisne hw konfigurace a nejspis to pojede, to ve win  ne

PetrM

Re:Návod jak najít kde se co konfiguruje
« Odpověď #51 kdy: 15. 02. 2017, 08:27:21 »
ja netvrdim ze to nejde v linuxu nejak to pridat ale je skoda ze to tam neni jako volba rovnou vzdyt je to jak pises 1 skriptik a mne stalo nekolik dni nez jsem v debianu zjistil co si priinstalovat a jak si to priohnout abych ty pro mne zakladni veci mel, jasne ze kazdy povazuje za zaklad neco jineho ale vzdyt je to treba jen 1 skriptik pro danou funkci tak proc ho tam defaultne nemam ..

jo jeste jsem zapomnel

us klavesnice - zmena na qwertz

proste chtel jsem jen rict ze detaily a drobnosti ktere potesi ze tam jsou rozhoduji o tom, jestli je produkt bfu friendly nebo je to drina nejakou funkci si pridat, teprve nyni si vazim co vsechno "samo" funguje a je ve win a driv jsem se nad tim takhle nezamyslel a bral to jako samozrejmost, ted kdyz jsem si to upravil tak mi treba i ten debian prijde zajimavy, ale porad hodne veci je  DIY a je to pro mne drina ... skoda take te slabsi hw podpory ale za to linux ani *bsd nemuze

Nechápu.

Když jsem po konci XP přecházel na Linux, tak stačilo našprtat základy - adresářovou strukturu (za večer hotovo). Pak instalátor nechat rozdělit HDD na části, říct, kde bude swap, /boot, /home a chytlo se to samo. Aplikace, protože jsem v té době nekamarádil s YUMem, se daly naklikat v samoobsluze. Něco chybělo, pomohl G a zjištění, kde jsou potřebný repa a jak je přidat z terminálu. Takže stačilo přidat rpmfusion.free a rpmfusion.nonfree, doklikat zbytek a za druhý večer hotovo. Na další stroje už byl připraven skript (cca 2h práce), ten stačilo spustit po rozdělení HDD a instalaci, zbytek zvládl ten japonec Samoseto.

No a pokud jde o BFU friendly, tak poslední Fedoru s GNOME 3 používá i manželka (xichtknížka, občas nějaký videa, Calc  atd.) a pětiletá dcera (Kodi, GCOMPRIS, TuxPaint, v poslední době hra na datlování písmenek ve Write) a bez problémů. A veškerá údržba je 1x týdně dnf -y update pod rootem (a to se dá v i CRONu, takže o tom ani neví). O Windows Update s jejich oslavnýma bublinama na nalezení aktualizace nebo s velkou pompou sežrané 3/4 ramky a jedním jádrem na 100%, následovaným žebráním o restart, hodinovým vypínáním a dvouhodinovým startem, co navíc ani neřeší aktualizaci aplikací a občas to po něm ani nenabootuje, se to nedá srovnat.

ufon

Re:Návod jak najít kde se co konfiguruje
« Odpověď #52 kdy: 15. 02. 2017, 08:53:53 »
a ty nejsi mac-demagog? kde teda stahnu "OSX/macOS LiveDVD OpenSource edition" ? ;)
Pokud je mi znamo tak opensource licence autora zavazuji vydavat zdrojaky, ne binarky. S kompilaci at se trapi komunita. Treba tyhle verze: https://sourceforge.net/projects/puredarwin/files/2012/ nebo http://darwinsource.sourceforge.net/ .

Necekej ale, ze rovnou bootnes do OSX desktopu, to darwin iso ma fakt jen open veci. Takze neni Quartz, Cocoa ani Carbon protoze nejsou open. V skratce se da rici ze Apple si strezi desktop, ten je proprietarni a closed. Operacni system a podpurne utility jsou open. Da se ale doinstalovat jako nahradni desktop treba Xwin pres https://www.xquartz.org/.

Neviditelný

Re:Návod jak najít kde se co konfiguruje
« Odpověď #53 kdy: 15. 02. 2017, 10:16:24 »
a jeste posledni vec:

snadne pridani veci do cronu pres nejake gui nad cronem

http://www.corntab.com/

vsechny servery (lamp, samba, ftp ..) out of the box enabled pro domaci lan sit s vnitrnimi ip adresami
Sorry, ale přesně tohle je fakt krávovina. Třeba v mém případě ta "vnitřní LAN" čítá asi 200 počítačů u kterých se střídá čert ví kolik lidí. Doopravdy nemám zájem, aby se mi nějaký chytrák dobýval na server jen proto, že jsem si nevšiml nějaké standardně spuštěné služby ve výchozí (=často nezabezpečené) konfiguraci. Ještě líbeznější jsou podobná nastavení u notebooků, které člověk často přenáší a připojuje do všelijakých sítí, veřejných WiFi s minimálním zabezpečením a podobně.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návod jak najít kde se co konfiguruje
« Odpověď #54 kdy: 15. 02. 2017, 11:49:25 »
ja bych prave potreboval distribuci kdy ta wifi na tom mem macbooku pro late 2007 pojede out of the box hned pri instalaci, nemam moznost kabelu

Jak uz vam bylo vysvetleno, "The PCI ID is not sufficient to determine the Broadcom chip within". Je tedy dost tezke zajistit, aby BCM jelo out of the box. Co presne nechapete na tom, ze v BCM jsou banda kretenu?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návod jak najít kde se co konfiguruje
« Odpověď #55 kdy: 15. 02. 2017, 11:57:09 »
snadne pridani veci do cronu pres nejake gui nad cronem

Jiste. A az se najde tohle, tak si vymyslite co? Protoze by to porad chtelo jeste to a jeste to.... Jinak klikadlo na cron bylo jiz ve starem KDE 3.x. Pocitam, ze neco existuje, tak hledejte.

Citace
vsechny servery (lamp, samba, ftp ..) out of the box enabled pro domaci lan sit s vnitrnimi ip adresami

Jasne. Jeste nejaky veprovy napad? Budeme defaultne poustet servery, ktere nejsou nakonfigurovane a uzivatel je treba ani nepotrebuje! To je rada jak z Redmondu.

PetrM

Re:Návod jak najít kde se co konfiguruje
« Odpověď #56 kdy: 15. 02. 2017, 12:22:49 »
snadne pridani veci do cronu pres nejake gui nad cronem

Asi jsem dneska nějak mimo, ale co klikacího jde spouštět v Cronu? Jako že by se spustil nějaká appka, kurzor začal zběsile jezdit a klikat?

Nevím jak ostatní, ale v okamžiku, kdy jsem byl schopen napsat skriptík spustitelný cronem, byl jsem jaksi už na tom levelu, že nebyl problém sáhnout ručně do crontab.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návod jak najít kde se co konfiguruje
« Odpověď #57 kdy: 15. 02. 2017, 13:49:31 »
vam asi pripada normalni

nano crontab -e

a dopsat si tam co potrebujete

*   *   *   *   6 /bin/foo-bar

ale normalni to neni .. :) alespon ne pro bezneho uzivatele zvykleho z win na nejakou uroven pratelskosti, ostatne gui aplikace nebo klidne i konzolve s textovym rozhranim proste jen umoznuji vybirat si z menu volby coz neni nic jineho nez nejaky radek v bashi s prislusnymi parametry a prepinaci ale proc bych se to mel ucit kdyz ty nejcasteji pouzivane muzu mit pristupne pres menu ?  mac os x je takova facka do tvare linuxu protoze dokazuje ze i na *bsd lze postavit uzivateli pratelsky system ...

anonym

Re:Návod jak najít kde se co konfiguruje
« Odpověď #58 kdy: 15. 02. 2017, 14:00:23 »
Ono hlavny Tvoj problem je v nepochopeni problematiky unixov a OSS vo vseobecnosti. Bez urazky, ale co si to tu tak citam, vidim to asi takto. Ty si myslis, ze Windows-way je jedina spravna cesta a vsetci by sa jej mali drzat. Uvedom si vsak, ze Linux nie je Windows - je to iny OS, iny svet! Nie je ucel (povedzme) Debianu napodobnovat Windows.

Tak ako Ti tu bolo povedane, vsetky Tvoje poziadavky na distribucie su nezmyselne - kazdy ma svoje specificke poziadavky a je na kazdom, aby si system upravil podla nich. Kazdy normalny clovek si skratka najde OS co najblizsie k jeho potrebam a vycibri si ho podla seba. Vybrat si Debian a ocakavat klikatko na kazdu sprostost, predinstalovane uzavrete ovladace a dementnu vychodziu konfiguraciu znamena tolko, ze si si vybral zly OS.

Tiez ale nemozes ocakavat, ze niekto pre Teba bude (zadarmo) udrzovat distro, ktore Ti bude 100% vyhovovat. Vzdy totiz zostane nejaka drobnost, ktoru si budes musiet upravit / nastavit rucne - od toho existuju nastavenia, moznost doinstalacie programov a pododne. Pecene holuby skratka nikomu do huby same nepadaju!

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návod jak najít kde se co konfiguruje
« Odpověď #59 kdy: 15. 02. 2017, 14:05:42 »
vam asi pripada normalni

nano crontab -e

Me to tedy normalni nepripada a asi nejen me. Si to zkuste.

Jinak kdybyste misto breceni, jak je zivot pri editaci cronu tvrdy, radsi hrabnul do Guuglu, uz jste si mohl najit Gnome Scheduler, KCron a tohle: http://lifepluslinux.blogspot.be/2015/06/crontab-ui-easy-and-safe-way-to-manage.html . Krome toho existuje jakysi vcron a nejspis budou dalsi.

Asi udelate, kdyz si nechate Masox nebo si koupit Widle. Zretelne patrite k tem, co si umi akorat stezovat, namisto hrabnuti do Guuglu a bez osobniho admina si na Linuxu nepustite ani piskvorky.