Návod jak najít kde se co konfiguruje

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Návod jak najít kde se co konfiguruje
« kdy: 10. 02. 2017, 17:29:31 »
je mi jasne ze jednoduchost a cistota jako umi openbsd kde vsechno je v jedinem souboru v /etc/rc.conf asi zadna linux distribuce nenabizi

proto bych chtel jestli by mi nekdo poradil jeho postup jak zjistit kde je prislusny konfiguracni soubor pro dany problem, jestli to lze nejak zjednodusene podat jak jej najit, predpokladam ze by mel byt v /etc ale kde dal hledat .. nebo byva i mimo /etc ?

zatim jsem odkazanej jen na klikaci utility co mi nabidne nejake desktopove prostredi, co jsem zkousel tak nejvic klikatek mi pripada ze ma kde, pokud nekdo by vedel o jinem DE ktere ma vic moznosti nastaveni vseho mozneho pres nejake klikatko rad DE zmenim

ale jinak na gui netrvam stejne kazda polozka v gui menu je jen pretavenj nejakej prikaz s parametry takze klidne konzolovy program pokud bude mit k dane funkci dobre popsany i prislusny prikaz vcetne parametru

diky za jakykoliv navod jak se v tom pro mne chaotickem systemu zorientovat
« Poslední změna: 12. 02. 2017, 21:38:05 od Petr Krčmář »


aaa158

  • ***
  • 238
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:linux - navod jak najit kde se co konfiguruje
« Odpověď #1 kdy: 10. 02. 2017, 17:51:43 »
rpm distro: rpm -ql <balik>  8)
deb distro: dpkg-query -L <balik>   8)

+ grep

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:linux - navod jak najit kde se co konfiguruje
« Odpověď #2 kdy: 10. 02. 2017, 18:51:01 »
no mne slo hlavne o to najit nejaky univerzalni recept jak se zorientovat v file system hierarchy, kam se divat, prijde mi to znacne neprehledne rekl bych az bordel kde si kdo chce co chce kam chce umisti ... je nejaka linuxova distribuce ktera dodrzuje nejakou unixovou jednoduchost, stabni kulturu kam se co umistuje nebo je to holt dane vyvojarum aplikaci k dispozici at si co chteji umistuji kam chteji ...

zkratka hledam (asi marne) jednoduchost a prehlednost kam se divat (jako clovek co si spravuje domaci distro, treba debian)

Sten


Ndnfncn

Re:linux - navod jak najit kde se co konfiguruje
« Odpověď #4 kdy: 10. 02. 2017, 19:27:30 »
no mne slo hlavne o to najit nejaky univerzalni recept jak se zorientovat v file system hierarchy, kam se divat, prijde mi to znacne neprehledne rekl bych az bordel kde si kdo chce co chce kam chce umisti ... je nejaka linuxova distribuce ktera dodrzuje nejakou unixovou jednoduchost, stabni kulturu kam se co umistuje nebo je to holt dane vyvojarum aplikaci k dispozici at si co chteji umistuji kam chteji ...

zkratka hledam (asi marne) jednoduchost a prehlednost kam se divat (jako clovek co si spravuje domaci distro, treba debian)
Od zadu. Jednoduchy navod neexistuje. Vypadas jako velmi inteligentni muz takvmozna goodle?

A ten bordel v souborech kde si kdo chce kam chce cokoliv umisti? Jedna to je chujovina protoze nic takoveho se nedeje. A pak diverzita a mkznost volby je jedna z hlavnich vyhod linuxu ... .


abcdefgh

Re:linux - navod jak najit kde se co konfiguruje
« Odpověď #5 kdy: 10. 02. 2017, 19:38:57 »
Tu ti poradim openSUSE s jeho Yast ktory ide aj v textovom rezime.

Radovan.

Re:linux - navod jak najit kde se co konfiguruje
« Odpověď #6 kdy: 11. 02. 2017, 12:50:14 »
Dister Linuxu je asi 400 a každé to má jinak, zatímco OpenBSD je jenom jedna distribuce, takže to připadá jednoduché. Musíš najít howto pro konkrétní distribuci a jet podle něj, protože z jiných to prostě nepasuje :)

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:linux - navod jak najit kde se co konfiguruje
« Odpověď #7 kdy: 11. 02. 2017, 14:23:42 »
ja vim ze je to vlastnost linuxu ale pral bych si aby nejaka stabni kultura byla, aby kazda vec mela sve presne dane jedine mozne misto, napric distribucemi, to ze se ti co stoji za majoritnimi distribucemi nejsou schopni sejit a vymyslet si nejaka RFC co se budou snazit dodrzovat ...

aby se stacilo na wiki  podivat na linux file system hierarchy a vse bylo naprosto jasne kde co bude

taky aby se jeden problem resil jen jednim moznym spravnym zpusobem, napr. pridani skriptu do "Start up" ne ze nekdo to resi pres etc/init.d ? nebo ? etc/rc.local (rc.d a nacpe to pro jistotu do vsech run levelu protoze si neni jistej kam to patri), jiny to resi cronem, jiny pres systemd ...je v tom gulas

no musim se smirit ze to holt je v kazde distribuci jinak, v kazde verzi kazde distribuce se to muze casem zmenit a prizpusobit se tomu ...

chybi mi jednoduchost, jednoznacnost, nemennost

anonym

Re:linux - navod jak najit kde se co konfiguruje
« Odpověď #8 kdy: 11. 02. 2017, 16:20:13 »
V Linuxu je všeobecně bordel. Zkus archlinux, mají propracovanou wiki. Asi nejlepší distribuce co se týče dokumentace, ale není stabilní. Za mě: když Linux, tak Debian, to je jediná distrubuce, která má smysl, pro kluka který už měl holku.

anonym

Re:linux - navod jak najit kde se co konfiguruje
« Odpověď #9 kdy: 11. 02. 2017, 16:29:36 »
Já bych doporučil každému se na Linux vykašlat, koupi správný HW a dát na něj FreeBSD. Je to tak enormně lepší, až hrůza. Stačí si pročítat diskuzi na freebsd.org a člověk hned pozná, že intelekt a nějaké racionální uvažování je tam trochu někde jinde, než na Linuxových forech, viz root. Je třeba si uvědomit, že Linux je profláklejší a fušuje do něj spousta prostých adminů, co tak tak dodělali základku, nebo malých dětí. Potom tady vidíš ty příspěvky.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:linux - navod jak najit kde se co konfiguruje
« Odpověď #10 kdy: 11. 02. 2017, 17:30:36 »
mne by se libila filozofie treba openbsd ale vsechny hlavni *bsd imho kaslou na zacatecniky, viz instalace openbsd, netbsd, freebsd s fungujicim nejakym window environment treba xfce out of the box jako instalacni iso + mensi podpora hw nez v linuxu

jako tohle samozrejme zvladnu
https://www.youtube.com/watch?v=X1AhdDlVnx4

ale nevim proc freebsd nepredpripravi iso abych si ulehcil praci ...

nevim jak je tomu treba u solaris, openindiana, illumos, smartos... s user-friendly window environment out of the box a hw podporou ...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:linux - navod jak najit kde se co konfiguruje
« Odpověď #11 kdy: 11. 02. 2017, 18:15:28 »
ja vim ze je to vlastnost linuxu ale pral bych si aby nejaka stabni kultura byla, aby kazda vec mela sve presne dane jedine mozne misto, napric distribucemi, to ze se ti co stoji za majoritnimi distribucemi nejsou schopni sejit a vymyslet si nejaka RFC co se budou snazit dodrzovat ...

Nainstalujte s Widle, pouzivejte je par let. Nasledne vam Linux bude pripadat tezce logicky.

Citace
taky aby se jeden problem resil jen jednim moznym spravnym zpusobem, napr. pridani skriptu do "Start up" ne ze nekdo to resi pres etc/init.d ? nebo ? etc/rc.local (rc.d a nacpe to pro jistotu do vsech run levelu protoze si neni jistej kam to patri), jiny to resi cronem, jiny pres systemd ...je v tom gulas

Nevim, jestli je to gulas, ale vy z toho delate bramboracku. Zjistete si, co je /etc/init.d a rc.d a pak si dejte facku. Pres /etc/init.d nikdo nic neresi,tam se akorat skladuji skripty a ty se se pak linkuji do rc.d. Pres rc.local pak nikdo nic neresi, tam si muzete treba vy dat nejak dodatecne akce po bootu. Cronem pak se resi uplne jine veci (vy ve Freebsdnemate cron???) a pomoci systemd se do systemu zavadi bordel a nestabilita. Systemd se snazi nahradit drive jmenovane v libovolne kombinaci, a krome modulu systemd-random-crap, ktery zpusobuje ruzne problemy podle toho, jak se Poettering vyspinkal, take ma moduly na rizeni otevirani dveri garaze a umi Tetris.

Citace
chybi mi jednoduchost, jednoznacnost, nemennost

Prizpusobte se, anebo si kupte kolobezku. Veci jsou tak, jak jsou a my si tim nic nenadelame. Krome toho, ktery genius by mel rozhodovat o tom, ktere reseni je to spravne? Jinak se muzete postavit na barikady s vlajkou s tucnakem a stat se vudcem revoluce.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:linux - navod jak najit kde se co konfiguruje
« Odpověď #12 kdy: 11. 02. 2017, 18:23:44 »
Já bych doporučil každému se na Linux vykašlat, koupi správný HW a dát na něj FreeBSD.

Uz mate civilizovany instalator? Krome toho, pokud vim, tak v BSDckach je dost bidna podpora ruznych FS. Chapu, ze vetsine lidi je to na hovno, ale me by docela sralo, ze neprectu snad vsechno, co do stroje strcim.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:linux - navod jak najit kde se co konfiguruje
« Odpověď #13 kdy: 11. 02. 2017, 18:41:40 »
ja doufam ze casem z te entropie se vynori nejake jednotne vedeni, jinak bohuzel mi to prijde jako ohromne mrhani a tristeni sil, kazdy si to dela po svem ...

zatim bohuzel mi nejvic vyhovuje mac os x na mem macbooku pro byt bych rad rekl ze treba debian stable nebo CentOS nebo openbsd je lepsi ... bohuzel z meho pohledu neni a je to skoda ze to vyvojari nedokazou dotahnout do takoveho user friendly stadia a podpory hw ... detaily rozhoduji ja nechci neco rozchazovat ale jen pouzivat

rad bych presel na neco jineho ale z meho pohledu neni na co ...vsechno rozristene, nejednotne, ve stadiu spis proof of concept nez produkce, u *bsd bych se nebal dokonce rici opovrhovani koncovym bfu uzivatelem ...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:linux - navod jak najit kde se co konfiguruje
« Odpověď #14 kdy: 11. 02. 2017, 19:41:38 »
zatim bohuzel mi nejvic vyhovuje mac os x na mem macbooku pro byt bych rad rekl ze treba debian stable nebo CentOS nebo openbsd je lepsi ... bohuzel z meho pohledu neni a je to skoda ze to vyvojari nedokazou dotahnout do takoveho user friendly stadia a podpory hw ... detaily rozhoduji ja nechci neco rozchazovat ale jen pouzivat

Nevim, ale HW v Linuxu obvykle dost funguje. Obcas to chce vyckat noveho jadra a u nekterych veci si je lepsi zjistit, jak to je s Linuxem, treba tiskarny. Ale nejsem si jisty, jestli to na OS X je az tak moc lepsi. Je to koneckoncu take dost minoritni platforma, takze pokud chcete normalni periferie a ne ty od Apple, tak nevim, jak uzasne to je. Krome toho bych se bal toho sameho, k cemu dochazi na Widlich. Parkrat upgradujete OS a muzete jit s periferiemi do elektrosrotu, protoze ovladace nejsou a nebudou.