Levné SIM karty pro IoT

Re:Levné SIM karty pro IoT
« Odpověď #90 kdy: 03. 12. 2018, 14:09:02 »
A že nebudem za 50 korún na internete celý rok, kvôli tomu tiež nikam volať nemusím, to proste nie je pravda, to tak nefunguje.

Tady je veškerá diskuze už marná. Výpis z účtu Vám dávat nebudu, věřte si čemu chcete.

Takže naposled - Kaktus, 1 Kč/MB, účtování po 100 kB / 24h, minimální dobití 50 Kč / rok, žádné další podmínky ani výjimky. V provozu několik měsíců bez dobití, empiricky ověřeno minimálně třemi lidmi v této diskusi.

Napísal som na hotline Mujkaktus.

Asi těžko. Nepokrytě tady šíříte nesmysly a teď natvrdlo lžete. Ta hotline je totiž ověřitelná.. je to facebook :)

https://ibb.co/3Mc4X6v
https://ibb.co/2n9pYr5


Re:Levné SIM karty pro IoT
« Odpověď #91 kdy: 03. 12. 2018, 14:15:50 »
Nie len Facebook. Ale aj priamo na stránke. Stačí si povedať kam mám umiestniť screenshoty z mobilu, ktoré dokážu, že podvodník si tu leda tak ty, resp. že si tu naletel lopatám ktoré nemajú šajn o čom hovoria, lebo nechápeš, čo znamená slovo "empiricky".

Kamkoliv, paste služeb pro obrázky je plný internet.

Nenaletěl jsem nikomu, PROVOZUJU tak dvě sim karty. Už měsíce. Útrata 6 Kč za měsíc za čistá data. Žádné dobití. Pořád fungují.

Nie, neprevádzkuješ žiadne dve karty za 6 korún za čisté dáta. Znovu: internet je platný 30 dní, potom ho treba dobiť, inak ti stopnú internet. Pokiaľ si tam nechal zapnuté automatické dobíjanie kreditu a odchádza ti z účtu 50 korún mesačne a ty si si to nevšimol a bláhovo si myslíš, že máš dátovú konektivitu za 6 korún mesačne je tvoj problém, faktom však ostáva, že ročné pripojenie na internet vyjde u Kaktusu na 600 korún aj so SIM kartou. 12 * 50, na menej sa nedostaneš a trepeš nezmysli a zavádzaš tu čitateľov.

MarSik

Re:Levné SIM karty pro IoT
« Odpověď #92 kdy: 03. 12. 2018, 14:17:01 »
https://ibb.co/3Mc4X6v
https://ibb.co/2n9pYr5

Přesně jak jsem si myslel. Balíček má platnost 30 dní. Jenže data jedou i bez něj.. platí se 1 Kč za MB.

https://ibb.co/dBsGBzZ

MarSik

Re:Levné SIM karty pro IoT
« Odpověď #93 kdy: 03. 12. 2018, 14:18:45 »
A kdybys snad chtěl zpochybnit, že mi jedou data...

https://ibb.co/WxKKdQG

Zelenohlav

Re:Levné SIM karty pro IoT
« Odpověď #94 kdy: 03. 12. 2018, 15:03:55 »
MarSik: Diky za info, to je zajimave.

V zasade mam na vyber:
- emtecko a nespolehlive sms (za tech necelych 50kc/rok neumi prenos dat)
- nakup nejake karty za 50kc, ktera bude umet prenos dat a kazdy rok muset nezapomenout kartu bud dobit, nebo vyhodit a koupit novou (kaktus, twist) a zabyvat se tim, jako idiot
- LoRaWAN, nebo NB-IoT, ktere jsem nekdy pred rokem z nejakeho duvodu zavrhl, ale uz si nepamatuju detaily, takze to budu muset prozkoumat (pokud sem Obi-Wan nenapise nejake detaily :-)).


MarSik

Re:Levné SIM karty pro IoT
« Odpověď #95 kdy: 03. 12. 2018, 17:45:33 »
- nakup nejake karty za 50kc, ktera bude umet prenos dat a kazdy rok muset nezapomenout kartu bud dobit, nebo vyhodit a koupit novou (kaktus, twist) a zabyvat se tim, jako idiot

Má to i svoje výhody. Chyba při vývoji software nespotřebuje více peněz, než je zrovna nabito. Řešil jsem už několik případů jako:
- výpadky GSM spojení, které přerušily GPRS session (nová 100kB jednotka)
- výpadek serveru, který způsobil TCP reconnect

U obojího hodně záleží jak je nastavený ten software co ovládá modem, aby nezkoušel obnovit spojení třeba každou vteřinu (IP a TCP overhead se nezdá ;). Zase je vhodné první pokus o reconnect udělat rychle. No a stačí malá chybička...

Nebo data z druhé strany, GPRS sčítá data pro uplink i downlink. Stačí nějaký útok z venku na náhodnou IP, který zrovna trefí Vaše zařízení a zase to teoreticky stojí peníze.

SB

Re:Levné SIM karty pro IoT
« Odpověď #96 kdy: 05. 12. 2018, 08:36:48 »

To mám ísť ku zariadeniu, vybrať z neho SIMku, vložiť ju do mobilu, niekam zavolať a vložiť ju naspäť do zariadenia?

K takému riešeniu sa nevyjradrím. A ... mrzí ma to, ale trvám si na svojom, že aj Kaktus má platnosť dát mesiac, nie rok. Že nie je možné byť za 50 korún rok na internete cez bežného mobilného operátora.

Vyberať nemusíte nic, zatelefonovat se dá ihned po zaktivování SIM. Onen balíček lze vypnout i přes web, ale to se už musíte registrovat, což jsem nechtěl.
Vypadá to, že vlastně ani nechcete, aby něco takového existovalo. Chápu to správně?

SB

Re:Levné SIM karty pro IoT
« Odpověď #97 kdy: 05. 12. 2018, 08:41:45 »
Jo, na dz internet. Mám to výhradně na cmrndání dat přes žabér už asi 3/4 roku. Klidně vyzkoušejte, simka stojí 100 šušní (mají v trafikách), první měsíc jsou jakási bonusová data (200 MB?)

Moje měla 500MB

takže když je nepřekročíte, máte na konci měsíce pořád 100 Kč. Aby se automaticky nestrhly na jakýsi balíček na další měsíc, je třeba jednou kamkoliv zatelefonovat a tím snížit kredit pod 100 Kč. Pak už se strhává bez balíčku jen za data.

Žádný kredit snižovat netřeba, prostě se na webu v samoobsluze zruší funkce automatického obnovení datového balíčku. Klidně hned po koupi a aktivaci.

Máte recht. Zrovna mají jakousi akci 2 SIM za cenu jedné: https://www.mujkaktus.cz/kosik

Nechtěl jsem se nikde registrovat. Takhle můžu SIM koupit, zaktivovat pomocí SMS, rok používat a pak třeba hodit do hajzlu. Vše bez webu.

pepa

Re:Levné SIM karty pro IoT
« Odpověď #98 kdy: 05. 12. 2018, 09:10:41 »
Pro IOT jsou tu lepší sítě než gsm.

MarSik

Re:Levné SIM karty pro IoT
« Odpověď #99 kdy: 05. 12. 2018, 09:39:34 »
Pro IOT jsou tu lepší sítě než gsm.

Nemůžu si pomoct, ale tohle je komentář, na který se nedá reagovat jinak než takto: https://www.youtube.com/watch?v=prEVzshXY6A

A věcně:

Sigfox je oproti GSM drahý a nemá dostatečné pokrytí.
Lora LPWAN je zajímavá a jde nasadit i privátně. Jenže ČRA třeba nemá pro mě dostatečné pokrytí a ceník jsem nenašel.
NB-IoT je jen jiná forma "GSM" dat (ořezané LTE se SIM kartou).

V topologii s GSM bránou a lokální sítí levných senzorů nemá GSM/GPRS konkurenci co se týče ceny. Spolehlivost ale může být rozdílový faktor, protože vlastní GSM nemá narozdíl od komerčních služeb žádné SLA.

Re:Levné SIM karty pro IoT
« Odpověď #100 kdy: 14. 02. 2019, 07:47:36 »
Pokud potřebujete z nějakého zařízení někam nepřetržitě posílat data, tak momentálně nejlepší řešení v ČR asi je SIM karta od T-Mobile "Twist předplacený internet", která se dá pořídit už od cca 40 Kč (napovím kde - "eet"  ;) ).
Za tuto cenu získáte kartu bez závazků a bez měsíčních poplatků, kde 1 MB dat stojí 0,40 Kč. Na kartě je kredit 200 Kč, což přepočteno na data je 500 MB. Karta funguje ve všech sítích, tedy i 3G a 4G LTE. Nelze z ní volat ani posílat SMS; přijmout SMS je možné (nezkoušel jsem, protože to nepotřebuji).
Vlastní účtování lze sledovat v Můj T-Mobile. Datový kredit z karty se odečítá vždy po každém UKONČENÉM připojení a data jsou zaokrouhlována na celé MB nahoru. Započítávají se přijatá i odeslaná data. Pokud je modem s kartou připojený k internetu TRVALE, tak za dobu, kdy se právě nic nestahuje (ani nepřijímá), se z kreditu nic nestrhává. Pokud modem připojený k internetu není, tak se z kreditu samozřejmě nic nestrhává též. Délka aktivního připojení k internetu v podstatě není časově omezená, nicméně po 24 hodinách T-Mobile tuto relaci automaticky vyúčtovává dle pravidel uvedených výše. Takže suma sumárum se z karty při datovém toku 1B až 1MB za den strhne 1MB, čili 0,40 Kč. Za rok to dělá 365 MB, což ten základní kredit 500MB s rezervou pokryje. Po jeho případném dřívějším vyčerpání (a nebo po roce od aktivace karty) je potřeba kartu dobít kreditem tuším 200Kč, aby dále fungovala za stejných podmínek další rok. Ovšem proč to dělat, když je možné si aktivovat DALŠÍ kartu za částku 5x nižší...  ;)
Shrnuto, podtrženo: měsíční provoz (při výše zmiňovaném množství dat) vychází na 3,33 Kč. Případným pochybovačům typu "že to takto nemůže a nebude fungovat" rovnou sděluji, že to mám osobně vyzkoušeno a jedu přes to už přes měsíc. Do této diskuze jsem se nezapojil ani tak kvůli hledání nejlevnějšího datového připojení (to si myslím, že momentálně už mám), ale kvůli hledání vysvětlení, proč mi při teoretickém toku dat (na jedno čidlo cca 20B) ve skutečnosti naskakují cca 15ti násobky. A to jsem tu také našel - moje zařízení odesílá data přes HTTP GET protokol, kde se do toho započítává kdesi cosi a z B jsou rázem kB (takže budu potřebovat ty SIM karty na rok dvě, což mě doufejme nezruinuje  :D).
Jen doplňuji, že v tomto vlákně už tato karta byla několikrát zmíněna - po pročtení všech příspěvků jsem získal pocit, že zůstala neprávem opomíjena...

Re:Levné SIM karty pro IoT
« Odpověď #101 kdy: 14. 02. 2019, 15:17:48 »
Citace
Ovšem proč to dělat, když je možné si aktivovat DALŠÍ kartu za částku 5x nižší...

Protože k tomu zařízení musím fyzicky dojet a kartu vyměnit. Navíc to je omezená nabídka a za rok už nemusí být dostupná. Nicméně máte pravdu, je to levné.

Re:Levné SIM karty pro IoT
« Odpověď #102 kdy: 15. 02. 2019, 08:08:07 »
Citace
Protože k tomu zařízení musím fyzicky dojet a kartu vyměnit. Navíc to je omezená nabídka a za rok už nemusí být dostupná.
Já jsem tak nějak automaticky vycházel z toho, že to zařízení je nutné občas navštívit tak jako tak - třeba u fotopastí je potřeba vyměnit baterie (pokud nejsou napájené přes fotovoltaiku). Ale pokud je to opravdu problém to 1x za rok udělat, tak pak samozřejmě lze dobít kredit on-line za 200Kč (nicméně ten první rok je za těch cca 40Kč vždycky). To už si musí každý zvážit sám, co a jak se mu více hodí a vyplatí  ;)
Máte samozřejmě pravdu, že tato nabídka už za rok opravdu být dostupná nemusí. Ovšem nyní zakoupené karty lze aktivovat až do prosince 2022 (trochu se to prodloužilo - zřejmě ty dřívější expirace už prodali), takže za 200Kč s 5 kartami "eet" máte vystaráno na pět let. Jasně - mezitím může T-Mobile změnit podmínky použití této karty, ale těžko si může dovolit zpětně zkrátit již jednou oficiálně prodané datum expirace. To by bylo z jeho strany porušení obchodních podmínek a v následných reklamacích by zákazník měl nárok minimálně na vrácení částky, za kterou si tu kartu v dobré víře koupil...
I když, v ČR je možné všechno. A nebo se taky může přepólovat magnetické pole země a budeme mít po GSM  :D
Snad jen pro doplnění - nejsem dealerem ani toho "eet" prodejce ani T-Mobile. Hledáním optimální datové karty jsem strávil v prosinci a v lednu spoustu času, tak jsem se zde o výsledek toho hledání rozdělil - pro dobrý pocit z toho, když tím někomu pomohu.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Levné SIM karty pro IoT
« Odpověď #103 kdy: 15. 02. 2019, 10:54:57 »
Ja tech karet doma taky par mam. Pouzivam to ale k notebooku na pristup k internetu na cestach. Pres zimu se potrebuju pripojit treba na hodinu v listopadu, dve hodiny v prosinci ... a nevim to dopredu. Takhle mi tech 500MB za 40 Kc vydrzi i par mesicu (za tu cenu to nemusim resit a mam s sebou vzdy nahradni kartu).

Re:Levné SIM karty pro IoT
« Odpověď #104 kdy: 15. 02. 2019, 17:41:00 »
To je fakt hrozná škoda, že se diskuse o tak zajímavém tématu, které by spoustu (nejen) domácích bastlířů mohla zajímat, takhle šíleně zvrtla. Ach jo :(

agent na ty sračko-IOT sítě, nebo co
Pokud bych to mohl trochu vrátit k věcné debatě: nejsou to sračko sítě, není to žádná hipsteřina ani buzzwords. Jsou to docela zajímavé technologie, každá z nich je trochu jiná a tímpádem se hodí pro jiné nasazení. Jak říkám, je to superzajímavé téma, zejména bastlířům-nadšencům doporučuju vyzkoušet, je to super.

Aspoň krátce zkusím shrnout zkušenosti svoje a naší firmy, pokud by byl zájem, můžem to probrat detailněji:

SigFox - jednoduchá technologie, imho spíš trochu za zenitem, nemá žádnou podporu šifrování, velikost zprávy je hodně omezená. Asi největší výhodou je, že je (afaik) zastřešená jednou společností, takže vysílač bude fungovat minimálně po celé Evropě a účty se platí jednomu subjektu (neřeší se žádný roaming apod.)

NB-IoT - funguje víceméně v rámci současné GSM sítě, takže pokrytí je skvělé. Spotřeba modemu je nižší než u GSM, ale vyšší než u LoRa a SigFoxu. Kromě toho je tam stejně jako u SigFoxu vendor lock-in - jste omezení tím, co provozovatel nabízí, přejít není kam. Protože to provozuje mobilní operátor, je kolem toho samozřejmě administrativa a (z pohledu zákazníka) nesmyslná omezení (jako např. že tam sice je IP konektivita, ale přes síť operátora, takže tam je nějaký NAT s nějakými vlastnostmi a iirc se dá komunikovat jenom s IP, která se předem napíšou do papírů).

LoRaWAN - podle mě nejlepší technologie. Nízká spotřeba, flexibilní délka paketů, protokol podporující moderní šifrování, nejvíc otevřená infrastruktura, pokročilé vlastnosti typu roaming v sítích různých poskytovatelů. Naprosto killer feature (z mého pohledu) je možnost připojit se na komunitní síť https://thethingsnetwork.org nebo si i vytvořit lokální síť vlastní (software je opensource) - buď s anebo bez roamingu do jiné sítě. TTN má u nás bohužel pořád celkem slabé pokrytí, ale ČRo je na tom docela slušně (samozřejmě hůř než GSM).

Za posledních několik měsíců cena transceiverů padá. Relativně vysoká cena plně funkční gatewaye byl podle mě hlavní důvod malého pokrytí TTN. Pokud bude cena klesat (což bude), mohla by se TTN solidně rozrůst (osobně to očekávám) a stát se hodně zajímavou alternativou.

Poslední možnost je ještě použít jenom LoRa (tj. fyzickou vrstvu, s nějakým vlastním protokolem) jako spojení někam, kde si udělám základnovou stanici a provoz proženu normálním internetem.

Ještě bych taky dodal, že zásadní rozdíl oproti GSM je v tom, že všechny tyhle 3 sítě jsou přímo určené pro IoT, takže obsahují nějaká udělátka na přeposílání provozu někam na váš server - tj. pošlu paket "do éteru" a síť mi sama zařídí, že mi přijde HTTP requestem nebo přes MQTT normálním netem na můj server. Přijímací modem ani jeho aplikaci tímpádem nemusím vůbec řešit. TTN i ČRo k datům navíc přidávají moc pěkná metadata (která základna paket chytla, s jakou sílou signálu apod.) - s tím se taky dá vyhrát, dají se dělat různé mapy, jednoduchá triangulace apod. viz např. https://ttnmapper.org/

Kdyz jsi rakovy odbornik, na LoRaWAN a NB-IoT, napis prosim, co by stal modem a rocni provoz jednoho jedineho kusu takoveho zarizeni.
Co se týče LoRa, RFM95 stojí někde kolem 150Kč, záleží na množství. K tomu je ještě potřeba nějaká anténka a něco, co to bude řídit (ESP32, OrangePi apod.). Pokud je na daném místě k dispozici TTN, je konektivita zdarma. Pokud není, je potřeba si k tomu pořídit gateway (udělá si pokrytí sám), která je (zatím) drahá - něco kolem 3000Kč.

Tohle je rozpočet pro "bastlířské" řešení. Existují i nějaké hotové krabičky, kde je všechno a dá se pořídit připojení přes ČRo. Ceny neřeknu, protože těch krabiček je spousta a pořád přibývají další, takže nemám přehled. Cenu konektivity ČRo neznám. Jsou to hodně "podpultové" věci, takže bude asi dost záležet, kdo se ptá a o jaký objem dat/zařízení jde. Velké firmy dostanou výrazně jiné podmínky předpokládám.

Takže to tak asi to nejdůležitější, co mě teď z hlavy napadlo. Pokud někdo chtěl vědět něco víc, můžem se o tom pobavit. Nejvíc vím o LoRa(WAN), TTN a hardware. O obchodních věcech mám jenom kusé informace.