Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi
« kdy: 31. 10. 2016, 10:16:42 »
Kdo máte větší zkušenosti s nasazením virtualizace v ostrém provozu, jaký hypervizor je vhodný a na co? Hyper-V, qemu, VMware ESXi
Je lepší pro windows použít hyper-v a pro linux qemu nebo je to jedno z hlediska výkonu a stability?

Na nových desktopech bývá v biosu virtualizace vypnuta. Vadí něčemu zapnutá, pokud ji uživatel nepotřebuje, ale jenom tam v biosu je?
« Poslední změna: 31. 10. 2016, 10:27:52 od Petr Krčmář »


Medo

Re:Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi
« Odpověď #1 kdy: 31. 10. 2016, 10:58:04 »
Podpora v Biose - nevadi ... (Asi) ... Nestretol som sa s problemami ..

Virtualizacia - to zalezi aj od rozpoctu.
Vmware je sice leader, ale zaplatis za to, co na Windowse dokazes teoreticky riesit v ramci licencie.
(ak teda mas, alebo hodlas prevadzkovat aj Windows stroje).
V server-hostingoch som robil takmer vyhrade s Vmware. Jeden vyznamny zakos zase striktne valil na Hyper-v (a to si Vmware mohli dovolit bez mihnutia oka). Par stoviek pc, vecsina na  RDP, nieco po LAnke (2x terminal server, 2x MS SQL origo na zeleze).

Re:Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi
« Odpověď #2 kdy: 31. 10. 2016, 13:47:09 »
Přesně tak. Ono záleží na tom, kolik toho chceš virtualizovat a kolik do toho hodláš investovat. Vše se odvíjí od financí a možnosti správy.
Osobně jsem skoro půl roku řešil virtualizaci několika Ubuntu serveru a pracovní stanice s Windows pro malou firmu a nakonec jsem skončil tam kde jsem začal.
Na začátku ESXi 5.5, potom Hyper-V a nakonec zpátky k VMware ESXi.
Takže mám VMware ESXi free 6.0 se správou přes web.

Sten

Re:Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi
« Odpověď #3 kdy: 31. 10. 2016, 15:03:49 »
Kdo máte větší zkušenosti s nasazením virtualizace v ostrém provozu, jaký hypervizor je vhodný a na co? Hyper-V, qemu, VMware ESXi
Je lepší pro windows použít hyper-v a pro linux qemu nebo je to jedno z hlediska výkonu a stability?

S Windows neporadím. QEMU/KVM má lepší HW podporu, VMware zase telefonickou a e-mailovou.

Na nových desktopech bývá v biosu virtualizace vypnuta. Vadí něčemu zapnutá, pokud ji uživatel nepotřebuje, ale jenom tam v biosu je?

Na některých (dnes již starších) deskách s určitými procesory býval problém, že zapnutí VT-d (HW virtualizace I/O) způsobovalo tuhnutí I/O. Zapnutá virtualizace na strojích bez ní také umožňuje rootkitům se lépe skrývat (mohou nainstalovat svůj hypervizor a zmizet). Podle principu least privilege bych to všude, kde to není potřeba používat, vypnul (stejně jako FireWire, boot ROM ap.).

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi
« Odpověď #4 kdy: 31. 10. 2016, 16:26:23 »
Zrovna testuju Hyper-V na winserveru 2012 standard. Měl jsem to puštěné na starším serveru z roku 2008 Intel Xeon 5405/2 GHz. msinfo32 říká A hypervisor has been detected. Features required for Hyper-V will not be displayed. Ale virtuál šel spustit.

Tak jsem tam chtěl rozběhat hyper-v core 2016, ale tam nejde vůbec virtuál zapnout - msinfo32 říká, že to nepodporuje SLAT. Dá se to pustit bez toho slatu? Je to jenom na vyzkoušení funkcí hyper-v, žádný ostrý provoz.
« Poslední změna: 31. 10. 2016, 16:33:36 od xmms »


Jose

Re:Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi
« Odpověď #5 kdy: 31. 10. 2016, 16:53:42 »
dtto Mikor

JS

Re:Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi
« Odpověď #6 kdy: 31. 10. 2016, 17:18:19 »
Ja ted po nějakém testování u nás nasadil Proxmox. Dal jsem to na dva fyzické servery a spojil do clusteru. Je tam vše co potřebuji a chodí to dobře. Mam tam sest desktopu a tri servery. Mame tu hlavně VMware ale toto se mi fakt líbí.

vinco

Re:Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi
« Odpověď #7 kdy: 31. 10. 2016, 18:13:50 »
+1
za proxmox.
Rychly, jednoduchy, lahko a prehladne adminovany.
Zabudovany backup celeho guesta, spolahlive HA.
Uz dost vmware do ktoreho nevidi nikto ci to iste microsoft.
V proxmoxe mam vsetko pod kontrolou, ved je to debian.

spacek

Re:Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi
« Odpověď #8 kdy: 31. 10. 2016, 18:37:10 »
A proc treba Citrix XenServer neberes jako variantu? Me se s tim pracuje lepe nez s ESXi.

j

Re:Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi
« Odpověď #9 kdy: 31. 10. 2016, 19:00:54 »
Za me ... win jako podklad naprosto zapomen. Pokud potrebujes support (=papir a mit na koho hodit ze neco nefunguje), tak vmware. Do 3 serveru (fyzickych) ti staci pomerne levna licence (Essentials - https://www.thomas-krenn.com/en/wiki/VMware_vSphere_6_Editions_Overview). Ostatni je o tom, co ti vyhovuje, co od toho chces, a predevsim, jak moc to znas, protoze support si budes resit sam.

Jinak k vmware ... naprosto tupej system vyrabeni snapu, takze i system, kterej prakticky nic nedela, ti za par dnu vyrobi snap o velikosti sama sebe. Prakticky pouzitelny tak maximalne kdyz neco menis. A pak to rychle zrusit. Naprosto nepouzitelny pro zalohovani - generuje to naprosto giganticky mnoztvi zmen. Napr zapises do databaze 20MB ... ale vm snap ti vygeneruje 2GB naprosto vpohode.

milous

Re:Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi
« Odpověď #10 kdy: 31. 10. 2016, 20:15:40 »
Kdo máte větší zkušenosti s nasazením virtualizace v ostrém provozu, jaký hypervizor je vhodný a na co? Hyper-V, qemu, VMware ESXi
Je lepší pro windows použít hyper-v a pro linux qemu nebo je to jedno z hlediska výkonu a stability?

Na nových desktopech bývá v biosu virtualizace vypnuta. Vadí něčemu zapnutá, pokud ji uživatel nepotřebuje, ale jenom tam v biosu je?

jednoznacne proxmox, nejsi omezen VMware HCL, takze muzes vybirat z sirsiho/levnejsiho hardware, nepotrebujes HW raid, VYRAZNE snazsi a radostnejsi administrace (nepotrebujes flash na webclienta nebo placeny vcenter server), muzes pouzit ZFS na storage pro virtualky, takze muzes ladit vykon a hrat si s ARC/L2ARC/ZIL, muzes pouzit levnejsi disky nebo si klidne pouzij HW raid a nad tim ext4 atd. presel jsem temer vsude z VMware ESXi 5.x/6.x na proxmox a jsem spokojen, na zalohovani staci integrovany backup, pravda nekolika TB virtualky by se tim zalohovaly blbe neb to neumi CBT, na druhou stranu je to zcela free a muzes si zaplatit podporu .. kdyz budes klikat do VMware, tak se nic nenaucis, kdyz budes proxmoxovat, otevrou se ti nove obzory :-)

kdyz chces u VMware kesovat lokalni storage pomoci SSDcka, musis zaplatit za Enterprise (mozna i PLUS) edici, kdyz potrebujes IO storage, zaplat, kdyz chces adminovat (plnohodnotne) pouze pres web browser, zaplat, chces HA nebo storage Vmotion, zaplat, zaplat

VMware je zkratka leader a necha si za to hodne zaplatit a nejen to, budes platiti i za zalohovani (Veeam) a to neustale a kazdy rok o cca 10-15% vice

doporucuji proxmox

j

Re:Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi
« Odpověď #11 kdy: 01. 11. 2016, 08:27:13 »
2milous: Ti nevim, predpokladam, ze pokud nekdo chce realne vazne provozovat vic nez hracku a ma 2+ks serveru, tak ma zaroven diskovy pole a prislusnou infra, a v tech serverech tak maximalne cfko aby to nastartovalo.

Re:Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi
« Odpověď #12 kdy: 01. 11. 2016, 09:01:30 »
Osobně provozuji 4 servery s Proxmox...

Je fajn, ale jediné co mě na něm vadí je hostování Windows (Windows 7) ....

Čas od času se bez jakeholiv logu Windows restartuje, což teoreticky není až takový problém, avšak problém začíná při bootu Windowsu, kdy musím do konzole a "odbouchnout" chlasku (neco ve smyslu) SLIC table is not supported ...

Dlouho jsem s tim laboroval, flashoval jsem bios (seabios) ale nemuzu se toho zbavit ...

Proto mě osobně nejlepe proxmox sedí na Linux hosty ale na Windows pouzivam VmWare ...

PS: Pokus by tu nekdo mel navod jak se toho SLICu zbavit ... sem snim ... dela to jak Proxmox 3 tak i novy 4 ...

Screemy
Když chceš, dokážeš vše!

JS

Re:Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi
« Odpověď #13 kdy: 01. 11. 2016, 09:57:23 »
Tak me windows7 (32bit) hosty na proxmoxu jedou v poho. Jak často se ti to hryzne?

Používáš Virtio drivery a Spice (qxl)?
Pro mys mam VMware driver.
Vypni si ve správě napájení uspávání.
Máš spuštěny qemu agenta?

Takhle nějak to mám já a jede to dobře.




Medo

Re:Virtualizace: Hyper-V, qemu nebo VMware ESXi
« Odpověď #14 kdy: 01. 11. 2016, 10:48:29 »
Bez toho aby som tymto prispevkom generoval flame:
1. tu ktoru virtualizaciu je vhodne zvolit aj z toho dovodu, aky som zdatny a kolko mam casu riesit low-level roblemy.
(niekde sa to da, niekde si povies, ze tadialto cesta nevedie, a pojdes radsej komercnejsou cestou).

2. v hosting centrach som primarne videl vmware, sporadicky ponukali aj hyper-v.
Pouziva niekto vo vecsom niektoru z dalsich platforiem ? (aj ked ako zakaznik) (fakt ma to zaujima - aj ked zo zvedavosti).