Domácí síť do novostavby

kdr

Re:Domácí síť do novostavby
« Odpověď #60 kdy: 09. 10. 2016, 08:28:47 »
k letisti bozsky klid.

Pokud je smyslem této debaty leštit tykadlo "podívejte, já jsem tak dobrej, že mám v baráku tákovouhle bednu s rackem a vy jste takový blbec, že máte dráty ze zdi (=podsuv, aspoň já žádný dráty ze zdi fakt nemám ;D)..", tak se tato debata dávno vymkla z kloubů.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí síť do novostavby
« Odpověď #61 kdy: 09. 10. 2016, 08:59:56 »
Vymknuta ze svých kloubů doba šílí: že jsem se zrodil, abych napravil ji!

nikdonic

Re:Domácí síť do novostavby
« Odpověď #62 kdy: 09. 10. 2016, 17:24:06 »
- zemnění je jenom pro rozmazlený milionáře, co nevědí, co s penězma.

Lole, seš škaredej...  :-)
Hele, chceš opravdu buržoazní prvek?

To je ten Conteg rack do zdi. Nahoře je 2U patchpanel (samozřejmě 10G), dole pak Zyxel GS2200 switch. A mezi tím, to 1U a kousek, jsou přepěťové ochrany pro všechny Ethernet porty. Tomu říkám opravdová buržoazie! :-)
(pravda, kdyby to měl člověk platit normálně v obchodě, tak se asi nedoplatí: APC PRM24 a PRM4 šasi a v tom 28x PNETR6 modul)
Tohle je právě příklad řešení na houby. lepší je normální hluboký rack ve smetákové místnosti a pak se tam vejde i nějaký ten nas nebo router.

M.

Re:Domácí síť do novostavby
« Odpověď #63 kdy: 09. 10. 2016, 17:53:46 »
Tohle je právě příklad řešení na houby. lepší je normální hluboký rack ve smetákové místnosti a pak se tam vejde i nějaký ten nas nebo router.

Nikoliv, tohle je jen Ehernet switch v místě cca uprotřed a nezabírá to moc místa a je to tiché.
Rack s routery, NASy a malým lokálním switchem je ve zmíněné technické místnosti, která je někde stranou a je s tímto switchem uprostřed jen propojeno dvěma spoji. Kdybych tahal všechnu kabeláž do dané technické mítnosti na kraji, tak ji spotřebuji více a budu mít problém v řadě míst s vhodným trasováním.

PetrM

Re:Domácí síť do novostavby
« Odpověď #64 kdy: 10. 10. 2016, 07:26:19 »
Asi tak, základ je myšlení, ale to kolikrát pekelně bolí, že?

1) Nikde jsem neříkal, že těch osm zásuvek v děcáku je na jednom místě. Na co by to tam asi tak bylo? Sem říkal, že je to plánovaný na dvě děcka, každý svůj stůl. Z toho snad plyne, že jsou to dvojzásuvky a ještě každá jinde. V každé místnosti je anténní zásuvka + dvojzásuvka UTP v jednom rámečku, jinak dvojzásuvky v místech, kde může být pracovní stůl nebo sedačka (pokud je potřeba něco rychle nakopírovat z NTB, nebo přijde návštěva a chce něco doinstalovat na noťas, stačí strčit kabel do zásuvky a nemusím se drbat s WiFinou).
2) Díky systému trubek, když se ta moje rozhodla udělat si na naprosto neplánovaným místě pracovní kout, trvalo jeho zařízení z mé strany
- Elektroinstalace 5 minut (prodlužky zabudovaný ve stoke, stačilo vyvázat kabely a strčit o zásuvky)
- Osvětlení hodinu (1,5 m lišty ze schované krabičky, výměna klapky na vypínači u dveří za dělenou)
- Strukturka 30 minut (sundání víčka, nacvaknutí 2x keystone, proměření, montáž krytu, propojení patch panelu se switchem)
- Tahání nábytku půl hodiny
- Zapojení komplu, tiskárny atd. 5 minut
- 10x háček Twenty na kravinky a obrázky 5 minut.
Takže celkem 2:15. Bez bourání a bez sekání...


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí síť do novostavby
« Odpověď #65 kdy: 10. 10. 2016, 07:49:38 »
Asi tak, základ je myšlení, ale to kolikrát pekelně bolí, že?

1) Nikde jsem neříkal, že těch osm zásuvek v děcáku je na jednom místě. Na co by to tam asi tak bylo?

Tak jestli budou deti po rodicich, jako jsou nekteri, co zde pisi, tak za chvili zacnou budovat vlastni datacentrum a serverovou farmu a osm zasuvek jim bude malo. Skonci to tim, ze tam stejne bude nutno dat nekolik switchu.

kdr

Re:Domácí síť do novostavby
« Odpověď #66 kdy: 10. 10. 2016, 08:29:30 »
Asi tak, základ je myšlení, ale to kolikrát pekelně bolí, že?

Nikde jsem neříkal, že těch osm zásuvek v děcáku je na jednom místě. Na co by to tam asi tak bylo? Sem říkal, že je to plánovaný na dvě děcka, každý svůj stůl.

No já ty děti dávno mám a dokonce dospívající, takže neteoretizuji, k tomu obě mají vlastní pokoje v poměrně velkém rodinném domě. Využítí téhle infra v ložnici a dětských pokojích je a patrně i bude NULA. Smartphone i tablet to nepotřebuje, notebook taky ne, herní komp syna je v pracovně (aby ho to nerušílo v pokoji), televize je v dětských pokojích pro mě i ženu zcela nepřijatelná. Proč bych si měl doma budovat infra jako v práci (server, NAS, síťivé tiskárny..) mi tedy taky dost uniká a pokud s epodívám kolem, sebe, tak to takhle má minimáně 9 z 10 lidí.

PetrM

Re:Domácí síť do novostavby
« Odpověď #67 kdy: 10. 10. 2016, 08:37:40 »
Proč bych si měl doma budovat infra jako v práci (server, NAS, síťivé tiskárny..) mi tedy taky dost uniká a pokud s epodívám kolem, sebe, tak to takhle má minimáně 9 z 10 lidí.

Jenomže 8/10 lidí netuší, že je tahle možnost a nadává na pomalou WiFi s výpadkama a trhavým obrazem. Nehledě na to, že na smartfounu ani tabletu se nedá ani dělat nic do školy, takže stejně potřebují ještě pořádnou mašinu...

A závislost na tabletu i mobilu má jedinýho původce - rodiče, co jim raděj koupí takový krámy, než by jim vymysleli zábavu...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí síť do novostavby
« Odpověď #68 kdy: 10. 10. 2016, 08:59:41 »
A závislost na tabletu i mobilu má jedinýho původce - rodiče, co jim raděj koupí takový krámy, než by jim vymysleli zábavu...

Hry na tabletu a dalsich kramech jsou dnes tim, co je povazovano za zabavu. Dokonce pry i mezi mladezi poklesl zajem o klasicke drogy, protoze drogou jsou hry.

SB

Re:Domácí síť do novostavby
« Odpověď #69 kdy: 10. 10. 2016, 09:20:13 »
Proto mi prijde resit otazku 200 nebo 1300 eur fakt smesne. Hlavne v kontextu ceny stavby.

Pokud u desitek jednotlivych casti stavby/zarizeni bys premyslel stejne, tak najednou zjistis ze misto 5mega te to stoji 30mega, ale o co jde prece je to smesne ;)

Přesně.

kdr

Re:Domácí síť do novostavby
« Odpověď #70 kdy: 10. 10. 2016, 09:52:01 »

Jenomže 8/10 lidí netuší, že je tahle možnost a nadává na pomalou WiFi s výpadkama a trhavým obrazem. Nehledě na to, že na smartfounu ani tabletu se nedá ani dělat nic do školy, takže stejně potřebují ještě pořádnou mašinu...

A závislost na tabletu i mobilu má jedinýho původce - rodiče, co jim raděj koupí takový krámy, než by jim vymysleli zábavu...

To píšete odněkud z Marsu  ???

1) Pokud si někdo z mých známých/příbuzných/kolegů stěžuje, tak na datový tok do rodinného domu, malý dosah wifi uvnitř domu + na zahradě pořeší AP za pár stovek. Většina rodinných domů je totiž na ASDL od Cetinu či Wifi nějakýho místního providera. Jo, jasně - na Přední Kopanině nebo kde to je to je jinak, ale kolik takových míst je...

2) Dítě do školy počítač téměř vůbec nepotřebuje - na rozdíl od sešitu, pera, tužky, gumy a kružítka. Pokud nějaký PC užije, tak nadupanou herní mašinu - na hry. ;D (případ mýho syna, ale v pokoji ho nemá, aby ho to nesvádělo při učení a jiných aktivitách, herní PC máme v pracovně).

3) Úvahy typu drogy-tablet-aby se rodiče nemuseli  raději nekomentuji.





SB

Re:Domácí síť do novostavby
« Odpověď #71 kdy: 10. 10. 2016, 10:04:26 »
Na nicem se nenastavuje teplota vody tak blbe, jako na kombinaci pakove baterie s plynovou karmou, kde teplota vody kolisa s prutokem. Zlaty zastaraly nemoderni kohoutky.

Sice to sem nepatří, ale nemůžete chtít zároveň průtokový ohřev a stabilní teplotu, to jsou věci, které se vzájemně vylučují.

Re:Domácí síť do novostavby
« Odpověď #72 kdy: 10. 10. 2016, 10:22:34 »
sudny clovek hlavne nepotrebuje siet s 10timi zariadeniami za 1300 eur ;) to by som bol fakt retardovany keby som do domacej siete nakupil zariadenia za 1300 eur ked sa to da spravit s 3ma zariadeniami za 200..

na IP kamery odporucam tiez VPN, alebo reverznu proxy s mod_security ak to je pristupne cez web.
Jenom zrizovacka pripojeni k internetu muze byt dost dobre pres 1000eur-2000eur. Jako za kazde inzenyrske site, A kolik myslis ze si rekne sitar jen za config site? Vy se na slovensku asi mate hodne spatne ze musite resit kazdou petku a prace sitare ze asi jen 10-20ecek ne?
Proto mi prijde resit otazku 200 nebo 1300 eur fakt smesne. Hlavne v kontextu ceny stavby.

Mne pride smiesne stavat domacu siet za 1300 eur. A hlavne na linux fore, kde sa vlastne nemusi platit za nic lebo know how tu ludia maju. Ja osobne mam doma 2*raspberry pi ktore mi robia (mail server, webserver , ftp,  2 krat proxy + squidclamav,  openvpn server, stahujem torrenty, semtam nejaka zaloha, nagios, ossec, nejake veci s iptablesmi a presmerovanim trafficu ) a k tomu klasicky mikrotik a som vybaveny za presne 200 eur ;) Sluzby, ktore mam vystrcene do internetu bezia v chroote, sluzby ktore casto zapisuju data ich zapisuju na externe USB. A verim tomu ze moja siet je bezpecnejsia a funkcnejsia ako ta Tvoja za 1300.  Uz mi to bezi rok a pol uplne bez problemu. Radsej tie prachy miniem za lepsie auto alebo zeny, sex.. Sietara nepotrebujem nech si konfi svoju siet ;)

Trupik

Re:Domácí síť do novostavby
« Odpověď #73 kdy: 10. 10. 2016, 13:27:58 »
Načo je komu 10gigová sieť do domu? FullHD video má bitrate do 40mbit. V gigovej sieti do každého jedného z tých káblov sa zmestí 25 takých streamov. Ak ten dom nie je doslova posiaty FullHD bezpečnostnými kamerami, tak 10giga sieť je len zbytočné predraženie celej stavby.

PetrM

Re:Domácí síť do novostavby
« Odpověď #74 kdy: 10. 10. 2016, 14:35:11 »
Proto mi prijde resit otazku 200 nebo 1300 eur fakt smesne. Hlavne v kontextu ceny stavby.

Pokud u desitek jednotlivych casti stavby/zarizeni bys premyslel stejne, tak najednou zjistis ze misto 5mega te to stoji 30mega, ale o co jde prece je to smesne ;)

Přesně.

Jenomže ono nejde myslet u všeho stejně. Jednotlivý části domu se dají rozdělit do několika kategorií:
I. Základová deska a nosná konstrukce. V případě selhání dojde k destrukci stavby a ohrožení životů, tam se šetřit nedá.
II. Střecha, hydroizolace,... Voda může nastavit konstrukce a ohrozit zdraví (plísně,...)
III. Termoizolace, okna, ... Nemají až tak vliv na bezpečnost a destrukci stavby, ale výrazně ovlivňují spotřebu energií a vnitřní klima.
IV a. Vnitřní instalace - voda, elektrika, plyn, TV, sítě, odpady,... Většinou je to taženo v podlaze, stropě nebo omítce. Má to přímý vliv na komfort  užívání a použitelnost baráku, změna obvykle za cenu bourání.
IV b. Součásti instalací s možností přístupu bez stavebních prací. Například radiátory, armatury, bojler, WC mísa, vypínače, switch v racku, vestavná myčka. Ty se dají kdykoliv vyměnit bez stavebních zásahů a přestavby. Tam se dá začít šetřit.
V. Zábradlí, terasový dveře,... Tam jde o bezpečnost a splnění předpisů a dá s evzít to nejlevnější, co vyhoví.
VI. Obklady, dlažby,... Tam jde o estetiku a ačkoliv může člověk dát naplno průchod skrblení, prostě ty obklady na WC za 3500 Kč/m2 být musí.