No asi záleží kolik máš televizí, ale já mám smart tv připojenou WiFinou. A že by desktop musel být připojen kabelem a kolik jich doma běžná rodina má? I nejmenší router má většinou min čtyři dírky na ethernet.
Smart TV na WiFi
Video má vůbec nejvyšší nároky, s čím se doma dá setkat. A na rovinu, WiFi má na tohle nejlepší předpoklady:
- Omezenou rychlost, na zvýšení je třeba nový železo (Router nebo TV / Dongle podle řešení). A s nástupem 4k/8k bude hůř. Rychlost omezuje rozlišení.
- O jedno médium (přenosový kanál) se ti pere všechno, funguje to na principu CSMA/CD a nemáš zaručeno, že se nezasekne obraz během čekání, až dorazí další kus dat, který už čeká na routeru.
A co se čtyř LAN na routeru týká, to je sakra málo. A ať počítám jak počítám, ty čtyři fousy jsou akorát pro telku v obýváku:
1. TV,
2. SAT s nahráváním pro streamování dat nebo Hbb, event. IPTV STB
3. HTPC
4. Herní konzola
Na to aby se nikdo nedostal dvnitř ti stačí cokoliv co natuje a má základní zabezpečení.
Vygoogli si ROM0. Navíc to není jediný problém.
Dál je potřeba, aby to uroutovalo rozumnou rychlost, krabička, která dá 10Mbps v reálu je nanic, pokud máš k dispozici 50Mbit a seká se ti video. Platíš rychlý net a máš ho vlastní hloupostí zabržděný.
A NAT není zabepečení.Nejsem si jistý, jestli běžná rodina potřebuje pět souběžných VPN ...
Nepotřebuje. Ale potřebuje, aby se všichni současně dostali na net. A musí obvykle komunikovat přes jednu IPv4 adresu od ISP, a to současně.
A pokud chce minimálně jedno VPN, musí ta IP adresa být veřejná. A mimochodem, na šifrování VPN je potřeba dst výkonný router s podporou silnýho šifrování.
Tiskárna co se loudá po netu a rozesílá spam??? To je naprostý nesmysl a i kdyby chtěla posíat spam (což nevim jak by tiskárna sama o sobě dělala tak je snad lepší ten bezpečností problém vyřešit přímo u ní. Vlany doma naprosto k ničemu.
Podívej se na poslední studie ohledně spamu. Kamery, DVR, tiskárny, levný routery, NASy,... Tyhle neaktualizovaný krámy nemají co být online. A pokud se to samo hlásí o aktualizace, není problém pomocí MiTM předhodit cokoliv, stačí nafejkovat IP adresu výrobce. VLAN, co nevidí ven, vyřeší elegantně plno problémů s bezpečností i se šmírováním.
V racku bude pravděpodobně jedna zásuvka a pes - na to neni třeba dělat revize. A to že shoří nějaká komponenta je stejně pravděpodobné jako že chytne AP, router nebo notebook ... na to se revize doma nedělaji.
V RD se nemusí dělat
periodická revize, výchozí být musí bez výjimek.
Stavební zákon přikazuje před uvedením pevné instalace do provozu provedení výchozí revize. A ohledně racku jsou ještě požadavky na přizemnění dle ČSN EN 33 2000 a vnitřní ochranu proti přepětí dle ČSN EN 62305-4 ed. 2. Stavební úřad požaduje revizní zprávu od všech pevných instalací během kolaudačního řízení.