Proč mi Linux mění čas v BIOSu?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #45 kdy: 27. 09. 2016, 21:15:27 »
protoze neni, nikdy nebude. to UI vyzera hrozne. sam jsem pouzival chvili linux (ubuntu) a uz nikdy vic

To, že se to nelíbilo vám, neznačí, že by se to nelíbilo ani ostatním :P

Ono je otazka, jestli se mu to nelibilo nebo byl prechod na system, ktery nektere veci dela jinak, nad jeho intelektualni schopnosti.


spasitel

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #46 kdy: 27. 09. 2016, 21:42:56 »
tvoje schopnosti jardo? co tady nekdy predvadis na rootu, rozum zustava stat. srovnavat prechod z xp na windows 10 je opet mimo. statni sprava jeste stale bezi na xp, firmy maji vyvinute aplikace pro xp. von ten prechod je spis u beznych lidi. apropo windows xp nebo windows 7 je mozny kdykoliv smazat a dat si tam novejsi system, nebo aktualizovat v pripade win7. zkuste aktuzlizovat android 4.4 na 7.0. no nepujde to protoze update jsem stratil od koupi zarizeni :)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #47 kdy: 27. 09. 2016, 22:22:08 »
@sprasitel: Tak prechod na Linux z Widli NT jsem zvladl. Vcetne Gentoo, kdyz k tomu jeste ani neexistoval instalator, jako ted.

Jinak tvoje schopnosti vzbuzuji otazky. Srovnavas update OS na PC (ktery mimochodem u Widli nikdy nezarucuje uspech) s updatem Androidu na founu. Tak mi treba napis, jak jsi updatoval foun s Win CE na posledni build Widli 10 a pak se muzeme bavit o tom Androidu. Nebo aspon W 7 na W 10, to by mne opravdu zajimalo. Ma jedna znama hezky foun HTC a MS na podporu sere a uz ani aplikace pro to neaktualizuje.

Jinak co se tyka update OS na PC, tak te muzu potesit tim, ze jsem updatoval Debian a Ubuntu, oboji jiz pres nekolik verzi a to bez reinstalace. Obcas pod tim vymenim HW a furt to jede. Nemuzu rici, ze by se mi s Widlemi darilo udelat totez.

spasitel

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #48 kdy: 27. 09. 2016, 22:51:54 »
je mozny, ze jses neschopnej. ono ve vetsine pripadu je problem mezi zidli a klavesnici  8)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #49 kdy: 27. 09. 2016, 23:10:41 »
je mozny, ze jses neschopnej. ono ve vetsine pripadu je problem mezi zidli a klavesnici  8)

Chapu. Ty upgradujes urcite uz od W1 az po W10 a bez problemu, ani applikace nemusis preinstalovat, akorat je take upgradujes a jeste pod tim upgadujes HW. Holt, nemam tve schopnosti, tohle ja umim akorat na Linuxu. Jeste mi rekni, jak jsi upgradoval Win CE na tom telefonu na W10.


j

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #50 kdy: 28. 09. 2016, 02:06:35 »
Ony se daj widle upgradovat? A od kdy? Spolehlivejsi zpusob jak neco horko tezko funkcniho dostat do stavu naprosto nefunkcniho neznam.

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #51 kdy: 28. 09. 2016, 02:23:29 »
Což je běžné a typické jednání MS, přiohnout si věci tak, aby byly nekompatibilní a tím zneužívat dominanci :)
PS: Je hezké, že "už" od verze Windows 10 funguje UTC v RTC :D

Ehm? PC je platforma dodávaná odjakživa s MS OS, a RTC se na PC odjakživa udržuje v lokálním čase. Kdo je pak nekompatibilní? Samozřejmě Linux.

Ad Je hezké, že "už" od verze Windows 10 funguje UTC v RTC - při použití BIOSu udržují Windows RTC v lokální časové zóně. Nastavení RealTimeIsUniversal je nedokumentované a nepodporované. Jde o nějaký pozůstatek z portu na Digital Alpha AXP a MIPS, což jsou platformy, kde RTC naopak běží vždy v UTC. Windows se přizpůsobí cílovému prostředí. Linux zjevně ne, a jeho uživatelé (všech pět lidí :)) pak křičí, ať se přizpůsobí cílový ekosystém.

Pokud Windows bootují pomocí UEFI, tak problém nehrozí. UEFI sice nepředepisuje udržování RTC v UTC, ale udržuje nastavení časové zóny a indikaci letního času.

ByCzech

  • *****
  • 1 857
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #52 kdy: 28. 09. 2016, 04:40:40 »
RTC se na PC odjakživa udržuje v lokálním čase.

Jde o nějaký pozůstatek z portu na Digital Alpha AXP a MIPS, což jsou platformy, kde RTC naopak běží vždy v UTC.

Ha! Oxymóron ;D

Kdo je pak nekompatibilní? Samozřejmě Linux.

Právě sám Lael dokázal, že nekompatibilitu na PC zavedl ve svých OS Microsoft ;D

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #53 kdy: 28. 09. 2016, 05:12:39 »
Právě sám Lael dokázal, že nekompatibilitu na PC zavedl ve svých OS Microsoft ;D

Nekompatibilitu s čím? Každá platforma má své specifické vlastnosti. Pokud vidíte oxymoron v tom že jedna HW platforma udržuje čas v lokální časové zóně a jiná v UTC, tak máte hned dva problémy: jednak neznáte definici oxymoronu (tady si odpustím poznámku o slovu moron), a pak nevíte, že každá platforma uchovává čas po svém. Například přístup k RTC na x86 s BIOSem, x86 s UEFI, MIPS/Alpha/PowerPC/SGI s ARC firmwarem a SPARCu s OpenBoot se liší jak z hlediska API, tak z hlediska HW který je pod ním. To v jaké časové zóně se RTC udržuje, stejně jako jestli se udržuje informace o časové zóně a DST, je specifikum dané platformy.

Dál to za mě nemá smysl rozebírat.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #54 kdy: 28. 09. 2016, 10:35:56 »
@Lael.Ophir: Prosim vas a kde IBM specifikovalo, ze cas na PC ma byt zasadne udrzovan v lokalnim case? Asi nikde, ze. To si vymysleli bastliri z MS, kteri bud z neznalosti nebo z blbosti museli cas drzet v jine forme, nez vsichni ostatni. A ani s prichodem Widli NT, kdyz si MS zacal hrat na OS, jim nedoslo, ze by bylo dobre to predelat.

spasitel

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #55 kdy: 28. 09. 2016, 10:52:11 »
jardo ty ses bastlir sam o sobe. ty tvy perly co tady vypoustis :D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #56 kdy: 28. 09. 2016, 10:59:39 »
jardo ty ses bastlir sam o sobe. ty tvy perly co tady vypoustis :D

Budto bud konkretni nebo me polib v zakonceni zazivaciho traktu. A bez upgradovat ty WP7 na Widle 10.

Radovan.

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #57 kdy: 28. 09. 2016, 11:09:02 »
Každá platforma má své specifické vlastnosti. Pokud vidíte oxymoron v tom že jedna HW platforma udržuje čas v lokální časové zóně a jiná v UTC

Viz " Digital Alpha AXP a MIPS", což jsou minimálně dvě jiné HW platformy. Koukám že jsi z těch PR žvástů tak zblblý, že už neumíš ani do pěti počítat :P

ByCzech

  • *****
  • 1 857
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #58 kdy: 28. 09. 2016, 12:06:04 »
Kdo je pak nekompatibilní? Samozřejmě Linux.

Každá platforma má své specifické vlastnosti.

Ha! Další oxymóron. ;D Nějak nejsou ve formě Lael, co?

Jednou říká, že to je špatně (fuj nekompatibilita způsobená prej Linuxem) a podruhé, že je to dobře (skvělá nekompatibilita specifika každé platformy). ;D

V prvním případě byl oxymóron v tom, že tvrdil, že se čas v RTC odjakživa udržuje v localtime a vzápětí uvede 2 platformy, které čas v RTC udržují odjakživa jinak.

Vůbec nemusíme argumentovat, Lael se začal vyargumentovávat sám :D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #59 kdy: 28. 09. 2016, 12:21:44 »
No, budme radi, ze MS OS nedrzi cas v redmondskem casu a nemusi se cas prepocitavat podle MS time zones.