Proč mi Linux mění čas v BIOSu?

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #60 kdy: 28. 09. 2016, 13:19:05 »
Nekompatibilitu s čím? Každá platforma má své specifické vlastnosti. Pokud vidíte oxymoron v tom že jedna HW platforma udržuje čas v lokální časové zóně a jiná v UTC, tak máte hned dva problémy: jednak neznáte definici oxymoronu (tady si odpustím poznámku o slovu moron), a pak nevíte, že každá platforma uchovává čas po svém. Například přístup k RTC na x86 s BIOSem, x86 s UEFI, MIPS/Alpha/PowerPC/SGI s ARC firmwarem a SPARCu s OpenBoot se liší jak z hlediska API, tak z hlediska HW který je pod ním. To v jaké časové zóně se RTC udržuje, stejně jako jestli se udržuje informace o časové zóně a DST, je specifikum dané platformy.

Dál to za mě nemá smysl rozebírat.

 ;D  ;D  ;D

http://favoritememes.com/_nw/0/98323781.gif


Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #61 kdy: 28. 09. 2016, 17:05:09 »
V prvním případě byl oxymóron v tom, že tvrdil, že se čas v RTC odjakživa udržuje v localtime a vzápětí uvede 2 platformy, které čas v RTC udržují odjakživa jinak.

Vůbec nemusíme argumentovat, Lael se začal vyargumentovávat sám :D

Umíte číst? Psal jsem že na PC se RTC odjakživa udržuje v lokálním čase. Jiné platformy to mohou dělat jinak. Kde je ten váš oxymoron? Leda ve vaší hlavě.

PC je platforma dodávaná odjakživa s MS OS, a RTC se na PC odjakživa udržuje v lokálním čase
...
Digital Alpha AXP a MIPS, což jsou platformy, kde RTC naopak běží vždy v UTC

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #62 kdy: 28. 09. 2016, 17:18:03 »
Viz " Digital Alpha AXP a MIPS", což jsou minimálně dvě jiné HW platformy. Koukám že jsi z těch PR žvástů tak zblblý, že už neumíš ani do pěti počítat :P

Digital Alpha AXP a MIPS jsou dvě různé HW platformy, které jsou (ve verzi pro NT) postavené na ARC firmwaru (Advanced RISC Computing). Vyjma toho mají společné třeba to, že udržují RTC v UTC.

Vy se zkuste naučit počítat do jedné, na true/false by to mohlo stačit.

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #63 kdy: 28. 09. 2016, 17:29:10 »
@Lael.Ophir: Prosim vas a kde IBM specifikovalo, ze cas na PC ma byt zasadne udrzovan v lokalnim case? Asi nikde, ze. To si vymysleli bastliri z MS, kteri bud z neznalosti nebo z blbosti museli cas drzet v jine forme, nez vsichni ostatni. A ani s prichodem Widli NT, kdyz si MS zacal hrat na OS, jim nedoslo, ze by bylo dobre to predelat.

Pokud vím, tak všechny OS pro PC s BIOSem ukládají do RTC lokální čas, takže je to na PC industry standard. Výjimkou je Linux. Upřímně nechápu důvod, protože Linux je psaný primárně pro x86 s BIOSem, a autoři si jaksi mohli všimnout, že je RTC vždy v lokálním čase.

Důvody proč NT ukládají do RTC (v případě použití BIOSu) lokální čas jsou dva:
- Zpětná kompatibilita. Pokud je na stroji dual boot mezi dvěma verzemi OS, a jedna verze předpokládá v RTC lokální čas a druhá UTC, tak to vede k problémům.
- BIOS neindikuje časovou zónu. Když uživatel zadává čas v BIOSu, tak pochopitelně bude zadávat kolik hodin je u něj, a ne kolik hodin je někde v Londýnu.

zaba v mixeru

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #64 kdy: 28. 09. 2016, 17:52:18 »
Důvody proč NT ukládají do RTC (v případě použití BIOSu) lokální čas jsou dva:
- Zpětná kompatibilita. Pokud je na stroji dual boot mezi dvěma verzemi OS, a jedna verze předpokládá v RTC lokální čas a druhá UTC, tak to vede k problémům.
...
Problemy ovsem minimalne 2x za rok nastanou i kdyz obe verze OS predpokladaji, ze v RTC je lokalni cas. Vy argumentujete de fakto tim, ze kdyz tupci v mrkvosoftu nechteji pouzivat mozek, nesmi to udelat ani nkdo jiny. Blahopreji.


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #65 kdy: 28. 09. 2016, 18:25:16 »
Pokud vím, tak všechny OS pro PC

LOL, jakože např. vámi zmiňovaný Linux se neřadí mezi OS pro PC? ;D

s BIOSem

To s tím BIOSem jste si přidal až teď, PC = Personal Computer = Osobní počítač, to že jste omezený a nevíte, co znamená zkratka PC a taky, že nevíte co znamená zkratka BIOS = Basic Input/Output System = Základní vstupně/výstupní systém a hlavně, že nevíte, že BIOS neměly jen x86 PC je vaše chyba a vaše omezenost. Jen krásně ukazujete, jak ohýbáte věci, jak se vám hodí a když vás nachytáme, tak si začnete přidávat podmínky a měnit, aby jste se z toho vykroutil jako slizký had :D.

ukládají do RTC lokální čas, takže je to na PC industry standard.

Cite needed. Dokud ten popis standardu neuvidím, tak se budeme držet toho, že to je jen výplod chorobného mozku Laelova.

Výjimkou je Linux.

LOL. Co takhle Minix? Co takhle další *nix like OS na PC? Vytáhněte hlavu z té MS zadnice a rozhlédněte se a zjistíte, že to žádná výjimka není a že jedinou výjimkou je tady právě MS se svými OS.

Upřímně nechápu důvod, protože

Chlubit se vlastní blbostí a neznalostí?! LOL!

Linux je psaný primárně pro x86 s BIOSem, a autoři si jaksi mohli všimnout, že je RTC vždy v lokálním čase.

Jasně, důvody viz výše.

Důvody proč NT ukládají do RTC (v případě použití BIOSu) lokální čas jsou dva:
- Zpětná kompatibilita. Pokud je na stroji dual boot mezi dvěma verzemi OS, a jedna verze předpokládá v RTC lokální čas a druhá UTC, tak to vede k problémům.

Tak proč to teda MS mrví a dělá problémy, když všechny normální OS tam ukládají UTC, aby čas byl jeden a dle nastavení časové zóny, aby správně zobrazoval OS?

- BIOS neindikuje časovou zónu. Když uživatel zadává čas v BIOSu, tak pochopitelně bude zadávat kolik hodin je u něj, a ne kolik hodin je někde v Londýnu.

No právě, neindikuje časovou zónu, proto je logické a nutné udávat to v jednom standardním čase, který se bez časové zóny obejde a tím je jen a pouze UTC!

Ergo, problémy dělá jen a pouze MS se svými OS. Důvodů proč je to špatně bylo uvedeno ve vlákně až až, včetně praktických příkladů. Vaše zdůvodnění jsou zdůvodnění jen pro zdůvodnění, protože nechcete, aby Černého Petra měl MS.

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #66 kdy: 28. 09. 2016, 19:08:52 »
Problemy ovsem minimalne 2x za rok nastanou i kdyz obe verze OS predpokladaji, ze v RTC je lokalni cas. Vy argumentujete de fakto tim, ze kdyz tupci v mrkvosoftu nechteji pouzivat mozek, nesmi to udelat ani nkdo jiny. Blahopreji.

Zato když máte jeden OS který předpokládá RTC v UTC, a druhý v lokální časové zóně, tak máte problém při každém rebootu z jednoho OS do druhého, nejen dvakrát do roka. Blahopřeji, vyřešil jste to k plné spokojenosti uživatele :)

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #67 kdy: 28. 09. 2016, 19:15:37 »
Problemy ovsem minimalne 2x za rok nastanou i kdyz obe verze OS predpokladaji, ze v RTC je lokalni cas. Vy argumentujete de fakto tim, ze kdyz tupci v mrkvosoftu nechteji pouzivat mozek, nesmi to udelat ani nkdo jiny. Blahopreji.

Zato když máte jeden OS který předpokládá RTC v UTC, a druhý v lokální časové zóně, tak máte problém při každém rebootu z jednoho OS do druhého, nejen dvakrát do roka. Blahopřeji, vyřešil jste to k plné spokojenosti uživatele :)

https://www.youtube.com/watch?v=bSK84qoVo_I

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #68 kdy: 28. 09. 2016, 19:16:21 »
Problemy ovsem minimalne 2x za rok nastanou i kdyz obe verze OS predpokladaji, ze v RTC je lokalni cas. Vy argumentujete de fakto tim, ze kdyz tupci v mrkvosoftu nechteji pouzivat mozek, nesmi to udelat ani nkdo jiny. Blahopreji.

Zato když máte jeden OS který předpokládá RTC v UTC, a druhý v lokální časové zóně, tak máte problém při každém rebootu z jednoho OS do druhého, nejen dvakrát do roka. Blahopřeji, vyřešil jste to k plné spokojenosti uživatele :)

Kdyby jste nebyl omezený, postižený a pořád diskutující nenapadal, hezky si početl pořádně diskuzi a třeba se slušně zeptal, jak to řeším já (či jiní), tak by jste se to dověděl, nikde jsem netvrdil, že to řeším(e) jak popisujete, tak si běžte laskavě z vody vařit někam jinam - toto chování a výše uvedené vás vylučuje z normální diskuze. Tak se nedivte.
« Poslední změna: 28. 09. 2016, 19:19:13 od ByCzech »

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #69 kdy: 28. 09. 2016, 19:23:51 »
To s tím BIOSem jste si přidal až teď, PC = Personal Computer = Osobní počítač, to že jste omezený a nevíte, co znamená zkratka PC a taky, že nevíte co znamená zkratka BIOS = Basic Input/Output System = Základní vstupně/výstupní systém a hlavně, že nevíte, že BIOS neměly jen x86 PC je vaše chyba a vaše omezenost. Jen krásně ukazujete, jak ohýbáte věci, jak se vám hodí a když vás nachytáme, tak si začnete přidávat podmínky a měnit, aby jste se z toho vykroutil jako slizký had :D.
PC se v kontextu rozumí stroj kompatibilní s IBM PC, a BIOSem firmware kompatibilní s původním BIOSem IBM PC. Nedělejte z tu toho klauniádu.

Cite needed. Dokud ten popis standardu neuvidím, tak se budeme držet toho, že to je jen výplod chorobného mozku Laelova.
https://en.wikipedia.org/wiki/De_facto_standard
Mimochodem existuje nějaký závazný standard, který by Unixům přikazoval udržovat RTC v UTC? Neexistuje? Aha. Pak je jistě "logické" přijít na platformu, kde se odjakživa udržuje RTC v lokálním čase, a začít ho udržovat v UTC, protože Linusovi se to tak líbí :)

LOL. Co takhle Minix? Co takhle další *nix like OS na PC? Vytáhněte hlavu z té MS zadnice a rozhlédněte se a zjistíte, že to žádná výjimka není a že jedinou výjimkou je tady právě MS se svými OS.
PC jsou odjakživa dodávané s MS OS. Výjimkou je použití PC s ne-MS OS, a to i pokud hovoříme i Linuxu, který je na poměry alternativních OS s tím svým cca 1% desktopů "velmi" rozšířený.

Tak proč to teda MS mrví a dělá problémy, když všechny normální OS tam ukládají UTC, aby čas byl jeden a dle nastavení časové zóny, aby správně zobrazoval OS?
Protože původní PC bylo řekněme chytřejší verzí psacího stroje, a zabývat se časovými zónami nemělo vzhledem k jeho určení žádný smysl. Později byla důvodem ta zmíněná zpětná kompatibilita.
Ad všechny normální OS - od prvních modelů IBM PC jede cca 98-99 ze 100 těchto a kompatibilních strojů na MS OS, který udržuje RTC v lokálním čase. To jsou ty "normální" OS. Ostatní OS jsou výjimkou, možná deviací.

No právě, neindikuje časovou zónu, proto je logické a nutné udávat to v jednom standardním čase, který se bez časové zóny obejde a tím je jen a pouze UTC!
Aha. Když uživatel vidí že má někde zadat čas, tak si na prvním místě vzpomene kolik je právě hodin v Londýnu, a tohle nastaví. Chápu že kdo považuje za normální ovládání vi s hjkl esc, tomu může přijít normální i nastavovat na PC, tedy osobním počítači, čas v Londýnu místo toho který má na hodinkách :)

Radovan.

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #70 kdy: 28. 09. 2016, 19:27:24 »
Viz " Digital Alpha AXP a MIPS", což jsou minimálně dvě jiné HW platformy. Koukám že jsi z těch PR žvástů tak zblblý, že už neumíš ani do pěti počítat :P

Digital Alpha AXP a MIPS jsou dvě různé HW platformy, které jsou (ve verzi pro NT) postavené na ARC firmwaru (Advanced RISC Computing). Vyjma toho mají společné třeba to, že udržují RTC v UTC.

Vy se zkuste naučit počítat do jedné, na true/false by to mohlo stačit.
Tak zrovna na true/false je potřeba umět počítat minimálně do dvou, protože to jsou dva stavy. Což je na tebe zjevně příliš, ty jsi jednoznačně v tom false.

Možná by ti měl někdo konečně osvětlit, že PC je mnoho různých hardwarových platforem, existujících v průběhu několika desetiletí. Pokud máš na mysli ten bastl IBM-PC, tak na něm momentálně běží spousta různých operačních systémů, a POUZE ty maloměkké jsou tak debilní, že ukládají do RTC lokální čas. Všechny ostatní pracují s UTC.

Nepřekvapuje mě, že je zcela mimo tvé možnosti chápání představa, že někdo třeba cestuje s notebookem po celém světě, a pro nastavení správného času mu stačí jen přepnout lokaci ve které se nachází (ono těch zón je totiž o dost víc než jen 24), a čas v RTC přitom zůstává stále stejný.

A ten odkaz na industry standard bych také rád viděl, je na to třeba ECMA?

PC jsou odjakživa dodávané s MS OS.
Lež! Je to přesně naopak, M$ OS jsou odjakživa vnucované s IBM-PC. A od doby kdy si počítače začali z komponentů stavět i školáci to už vůbec neplatí.

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #71 kdy: 28. 09. 2016, 19:28:49 »
Problemy ovsem minimalne 2x za rok nastanou i kdyz obe verze OS predpokladaji, ze v RTC je lokalni cas. Vy argumentujete de fakto tim, ze kdyz tupci v mrkvosoftu nechteji pouzivat mozek, nesmi to udelat ani nkdo jiny. Blahopreji.

Zato když máte jeden OS který předpokládá RTC v UTC, a druhý v lokální časové zóně, tak máte problém při každém rebootu z jednoho OS do druhého, nejen dvakrát do roka. Blahopřeji, vyřešil jste to k plné spokojenosti uživatele :)

https://www.youtube.com/watch?v=bSK84qoVo_I
https://www.youtube.com/watch?v=sCNrK-n68CM

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #72 kdy: 28. 09. 2016, 19:36:00 »
Kdyby jste nebyl omezený, postižený a pořád diskutující nenapadal, hezky si početl pořádně diskuzi a třeba se slušně zeptal, jak to řeším já (či jiní), tak by jste se to dověděl, nikde jsem netvrdil, že to řeším(e) jak popisujete, tak si běžte laskavě z vody vařit někam jinam - toto chování a výše uvedené vás vylučuje z normální diskuze. Tak se nedivte.
Nevkládejte mi do úst co jsem neřekl. Vás z normální diskuse vylučují vaše argumenty. Například když MS cca 32 let udržuje na PC RTC v lokální časové zóně, tak se od vás člověk dozví, že MS "zneužívá dominanci" a "přiohnul si věci tak, aby byly nekompatibilní". Když píšete nesmysly, tak se nedivte, že na to někdo upozorní.

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #73 kdy: 28. 09. 2016, 19:44:36 »
Tak zrovna na true/false je potřeba umět počítat minimálně do dvou, protože to jsou dva stavy.
Nula a jedna, to jsou dva stavy. Nula, jedna a dvě jsou tři stavy. Fakt se to naučte, může se to hodit :)

Možná by ti měl někdo konečně osvětlit, že PC je mnoho různých hardwarových platforem, existujících v průběhu několika desetiletí. Pokud máš na mysli ten bastl IBM-PC, tak na něm momentálně běží spousta různých operačních systémů, a POUZE ty maloměkké jsou tak debilní, že ukládají do RTC lokální čas. Všechny ostatní pracují s UTC.
PC se v kontextu rozumí stroj kompatibilní s IBM PC. Nedělejte tu z toho klauniádu.
PC se od začátku dodávají s MS OS, které nejspíš celou dobu mají cca 98-99% PC. Pouze pár zcela okrajových systémů je tak debilních, že do RTC ukládají čas jinak, než je na platformě zvykem.

Nepřekvapuje mě, že je zcela mimo tvé možnosti chápání představa, že někdo třeba cestuje s notebookem po celém světě, a pro nastavení správného času mu stačí jen přepnout lokaci ve které se nachází (ono těch zón je totiž o dost víc než jen 24), a čas v RTC přitom zůstává stále stejný.
Jenže vám nedochází že to není žádný problém, i když čas v RTC nezůstává stejný. Nakonec jsem se s notebookem nacestoval po světě víc než dost.

Lež! Je to přesně naopak, M$ OS jsou odjakživa vnucované s IBM-PC. A od doby kdy si počítače začali z komponentů stavět i školáci to už vůbec neplatí.
Jistě, a iPhone je vnucovaný s iOS, Mac s MacOS X a Samsung Galaxy Note 7 s Androidem. Fuj, ta nespravedlnost :)

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #74 kdy: 28. 09. 2016, 19:52:05 »
Ten Lael je vážně magor, já mu jasně řeknu, že je pro mě vyloučen z diskuze, včetně důvodů a on začne být ještě agresivní  a povýšený, jako by on byl big boss a my jeho lokajové :D

Zkuste ho ještě někdo rozčílit, třeba se nám povede společnými silami přivodit mu infarkt a konečně se ho zbavíme...