Nemám Facebook - pohovor

Lama

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #135 kdy: 27. 10. 2016, 00:06:37 »
Mně furt přijde, že tady má spousta lidí s tím Facebookem nějaký osobní problém. On jim ten Facebook není lhostejnej, on je z nějakého důvodu se*e, mají s ním nějaký blok či co. Mít blok je dost nepříjemný, jak pro toho člověka, tak pro protistranu. Dobře, že to při pohovoru vyplave navrch.

Já si umím klidně představit, že bych při pohovoru klidně mluvil o trhání pomerančů v Jižní Americe (nebo čemkoli podobně irelevantním). Jasně, to téma by mě nějak zvlášť nezajímalo, ale ani neuráželo a klidně bych o tom pokecal. Proč ne? A necítil bych se dotčeně ani když by se mě ptali na osobní otázky typu „nikdy jste necítil potřebu trhat pomeranče?“, “proč ne?“ apod. Klidně bych jim odpověděl, ačkoli ta otázka je irelevantní.
Proč bych se měl teda urážet, když by se mě neptali na pomeranče, ale na Facebook? V čem je to jiné?

IMHO každý člověk má nějaký blok. Ať už vůči věcem, jiným lidem (Zeman), zvířatům (pavouci, hadi). Zatim jsem nepoznal nikoho, kdo by byl bez bloků.
Ad pomeranče - je to stejné, v ničem to jiné není.
Stejně tak ale můžem na pohovoru kecat o politice, ne. To by vyplavalo bloků na povrch... Snad každý má nějaký blok, buď vůči konkrétnímu politikovi, nebo vůči politice jako takové.
A co jako, je to důvod k tomu, aby toho člověka nepřijali jen proto, že má nějaký blok vůči politikům?

Vy zapomínáte, že se na pohovoru stejnětak prodává i ta firma a neměla by mě urážet tím, že mě nutí komunikovat s nýmandem, co se mě na pohovoru ptá na Facebook. Díky tomu, že jsem otevřený novým příležitostem a nemám problém čas od času navštívit nějakou firmu, jsem zjistil, že „To si ze mě děláte legraci.“ je asi nejvhodnější pokyn k ukončení jednání, kterého jsem schopen.

Ten „nýmand“ je ale vstupenkou do firmy. Stejně jako když chcete jet vlakem, musíte komunikovat s nýmandem u přepážky, v sámošce interagujete s nýmandama u kasy. Pokud se chcete dostat do nějakého areálu (protože něco), zaparkovat někde, kde to nejde, musíte přesvědčit nýmanda vrátného. Stejně tak různí servisáci, údržbáři, bezpečnostní služba… Pokud vlastně chcete cokoli nestandardního, ale ne úplně technického, jednáte s nýmandama všeho druhu.
.
To je ale chyba tý firmy, že má na vstupu nýmanda, právě proto je třeba, je li možnost jít jinam, poslat je někam, aby si firmy uvědomily, že nýmand na vstupu reprezentuje celou firmu a odrazuje tak potenciální zaměstnance. A lidé obecně daji dost na první dojem.
Jedině tím, že takové budem ignorovat a posílat je někam, donutíme ty firmy si uvědomit, že nýmand hned na vstupu není dobrá věc.

Musíte s nima umět jednat. Ve vlastním zájmu. Kdo neumí jednat (ani) s nýmandama, těžko se propracuje někam dál.
.
To je fakt. Občas je nutné je poslat do patřičných míst, protože aspoň já mám zkušenost, že čim víc jsem slušnější, tak tim víc se mnou někteří vydrbávaj. Samozřejmě je to dost individuální, někdy si to člověk může dovolit, někdy ne. Ale rozhodně nesouhlasím s tím, že je potřeba se za každou cenu podvolit, to zas ne.


Lama

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #136 kdy: 27. 10. 2016, 00:16:45 »
Řekl bych to ještě jinak. I pokud by se otázka na FB právně brala jako otázka na rodinu, ne jako pracovní záležitost (to může být sporné), nepřijal bych tě. Ten způsob jednání totiž ukazuje na velice zmrdské, problémové chování a takový člověk dokáže zevnitř rozložit celou firmu. Samozřejmě ji rozloží zcela v souladu se zákony, ale to už bude k ničemu. Ono i narazit na takového zákazníka je dost o nervy. Pustit si ho přímo do firmy je sebevražda.
Snad bych to možná pochopil jedině v případě, že by se do té firmy hlásil jako právník (takže by tím ukazoval svoji kvalifikaci). Ale i tak by se to dalo říci mnohem lépe, aby působil vzdělaně, ale ne jako zmrd.

Tak z toho teď tady všichni budem mít noční můry, že bys nás nevzal..  :D

Nikoliv. Otázka na Facebook je úplně stejně relevantní jako otázka na vaše zájmy, cíle a pod. Při pohovoru se neověřují jen technické dovednosti ale zkoumá i osobnostní charakteristika.

Pokud něco rozkládá firmu, tak je to tahání soukromí na pracoviště a všechny ty dementní společné akce jako výlety na kole, nebo třeba jen obyčejná chlastačka někde v hospodě, samozřejmě dobrovolně povinně a kdo nejde, tak se na něj dívají zkrz prsty, že trhá kolektiv, protože jsme přece téměř něco jako rodina...
Tfujtajxl...
Soukromí nemá na pracovišti co pohledávat a do soukromí počítám i třeba ten Facebook, i to, jaké mám koníčky, co dělám ve volném čase. Do toho nikomu nic není. Když už, tak jedině na dobrovolné bázi, ale jinak tyhle věci nemaj na pracovišti co pohledávat.
Do práce se chodí pracovat kvůli penězům a ne proto, že tam chci mít druhou rodinu.
Rodinu mám doma a uplně mi stačí, druhou vážně nepotřebuju.
Samozřejmě je možné navázat i v práci osobní vztah, ale do toho zas nikomu nic není, pokud ten náš osobní vztah nemá vliv na pracovní výkon.

JardaP .

 • *****
 • 11 064
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #137 kdy: 27. 10. 2016, 00:36:58 »
Do práce se chodí pracovat kvůli penězům a ne proto, že tam chci mít druhou rodinu.

Tak oni si to soudruzi predstavuji stale casteji jaksi po japonsku, ze v praci ma clovek svoji rodinu a rodina doma je mene dulezita, nanejvyse ma druhem miste. Japonci kolikrat i na dovolenou jezdi se sefem na nejaky udesny zajezd, kde oveseni fotaky a kamerami obihaji pamatky a foti a nataci jak zbesili, aby se pak doma mohli podivat na to, co mohli videt na vlastni oci a jeste s tim muzou otravovat navstevy az na chcipnuti.

Samozrejme, na takove dovolene se pomery ve srovnani s praci nemeni: sef vsechny sekyruje i tam. To je to, z ceho si mame vzit priklad, jak rikal nas genialni ekonom. Tydem dovolene za cely rok a to jeste jen statni zamestnanci a ostatni jak kdo. A ten tyden si uzijete se sefem.

Kurtajebik

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #138 kdy: 27. 10. 2016, 09:28:55 »
Ono to muze byt i tak, ze ve skutecnosti toho HR managera nezajima duvod, proc nema uchazec FB profil. Ono ho muze zajimat uchazecova reakce na zcela jednoznazncne nemistnou otazku.
Mene zkuseni HR experti se ptaji, zda doma vynasite kos, ci zda mate slecnu. Ti zkusenejsi pak na takovehle ptakoviny. Ti nejzkusenejsi HR se takhle idiotsky ptat nemuseji. Misto toho si s vami daji kafe, provedou vas firmou, predstavi vam potencialni spolupracovniky, se kterymi muzete "jen tak nezavazne" poklabosit na odborna temata. Pravda, tohle vyzaduje venovat se uchazeci ponekud dele nez 30 minut, kidne i dva dny. Z takoveho pristupu ma clovek zcela jiny pocit.

pavlix

 • ****
 • 253
  • Zobrazit profil
Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #139 kdy: 27. 10. 2016, 11:06:18 »
Ono to muze byt i tak, ze ve skutecnosti toho HR managera nezajima duvod, proc nema uchazec FB profil. Ono ho muze zajimat uchazecova reakce na zcela jednoznazncne nemistnou otazku.

Je podstatné nezapomínat, že i otázka může sdělovat informace, stejně jako volba kontaktní osoby. Přiznávám, že mluvím čistě subjektivně. Velký mínus má firma už ve chvíli, kdy začne jednání, aniž by mi k jednacímu stolu posadili alespoň jednoho člověka, který by rozuměl mojí práci. Další mínusový bod má ve chvíli, kdy se pohovorující začne bezprecedentně chovat jako idiot. V takovou chvíli už na mě ti lidé a ta firma vytvořili nějaký první dojem a budou ho jen velmi těžko napravovat.

V zásadě se jedná o situaci, kdy zástupci firmy ještě nestihli z pohovoru vytěžit žádné informace, ale sami už jich poskytly dostatek k tomu, aby pohovorem neprošli. Osobně to považuju za jejich profesní selhání, kdy přišli o jednoho uchazeče, se kterým chtěli jednat (jinak by si ho přece nepozvali), a zároveň stvořili jednoho člověka, který si o nich myslí, že jsou úplní mamlasové, a velmi pravděpodobně bude příběh o jejich neprofesionalitě a mamlasovitosti šířit dále. Zároveň je k uchazeči neuctivé takto plýtvat jeho časem a ten uchazeč pravděpodobně příští pozvání odmítne.

Ti nejzkusenejsi HR se takhle idiotsky ptat nemuseji. Misto toho si s vami daji kafe, provedou vas firmou, predstavi vam potencialni spolupracovniky, se kterymi muzete "jen tak nezavazne" poklabosit na odborna temata. Pravda, tohle vyzaduje venovat se uchazeci ponekud dele nez 30 minut, kidne i dva dny. Z takoveho pristupu ma clovek zcela jiny pocit.

Takový HR je pro mě prakticky neviditelný, takový příjemný průvodce, který mě nijak neobtěžuje. Navíc je to pro mě pocta, že mě pozvou dál, vezmou mezi lidi a ukážou pracovní prostředí. Dále v takovém jednání cítím alespoň elementární zájem o uchazeče. A popravdě řečeno, i kdyby to mělo být jen podle „příručky zkušeného HR“, ocením už to, že si se mnou dali práci a chovají se ke mě profesionálně, a mají šanci si získat moji důvěru a dostat ode mě velmi přesné informace. Včetně těch negativních, protože i ty můžou vést k tomu, že mi nabídnou místo, které je pro mě skutečně vhodné a nebudu třeba hned ve zkušebce nebo po pár měsících hnedat jinde.

Celé je to o oboustranném respektu. Mimochodem i odmítnutí je potřeba sdělit a především sdělit včas. Ve své době jsem pracoval na živnost s posledním ročním obratem okolo 250 000 Kč a dostal jsem nabídku na kontrakt za 80 000 Kč měsíčně přes agenturu. Měl jsem chuť si něco trochu vydělat, takže jsem se nechal odvézt s dalším uchazečem na pohovor a všechno probíhalo skvěle. Uchazeč měl zkušenosti v dané oblasti a snad do týdne věděl, že ho přijali. Já jsem se musel doptávat opakovaně a ani po několika měsících jsem se nedozvěděl jasnou negativní odpověď.

Když se mi o půl roku později ozvali, že mají volné místo za stejných podmínek, odmítl jsem pro ztrátu důvěry. Už se mnou jednou vyjebali při pohovoru, tak jsem dospěl k názoru, že by se mnou velmi pravděpodobně nějak vyjebali i během kontraktu a to je to poslední, co bych potřeboval.


rektalek

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #140 kdy: 27. 10. 2016, 12:27:04 »
Jedna z mnoziny vsech moznych odpovedi by mohla byt neco v tom smyslu, ze FB sice nemam, lec rad si jej zalozim a firme neprodlene predam prihlasovaci udaje.  8)

j

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #141 kdy: 27. 10. 2016, 12:44:33 »
Tak volu se najde dycky dost ... copa o to .... https://www.kickstarter.com/projects/cig/star-citizen datum vydani ... listopad 2014

me vakérav

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #142 kdy: 27. 10. 2016, 14:30:29 »
me vakérav + jarda: mě by pánové opravdu zajímalo, co reálně děláte a v jak velké firmě - nebo jestli jste na volné noze nebo nezaměstnaní...

Protože já osobně práci nehledám, prošel jsem za život mnoha pohovory, potkal jsem se u nich s profesionálním přístupem, i s nekompetentním přístupem, ale v životě jsem se nesetkal s diskriminační otázkou, která by se netýkala pracovní pozice.
Třeba v korporaci by za takovouto otázku personalista mohl i vyletět, protože v nich většinou existují striktní interní pravidla, ještě podrobnější a přísnější, než legislativní předpisy a pro větší společnost je případná pokuta a ztráta pověsti kvůli jednomu nekompetentnímu personalistovi u pohovoru problém...

Ale věřím, že v malých firmičkách, které vedou Franta s Jardou, kteří mají středoškolské vzdělání a o právu slyšeli tak maximálne v seriálu Ally McBealová, si asi myslí, že klást takovéto otázky nebo ještě nevhodnější, je v pořádku.
Ale až by se u nich objevili oficiální úředníci z inspektorátu práce a až by museli u soudu prokazovat svoji nevinu, tak by možná už nebyli takoví hrdinové...

Pokud se ke mně někdo chová profesionálně, tak se tak také chovám a konflikty nevyhledávám,
ale pokud na mě někdo zkouší protizákonné praktiky nebo bossing, staffing či mobbing,
tak problém eskaluji, samozřejmě v souladu s předpisy. Zjistil jsem totiž, že po dobrém se spousta věcí nevyřeší,
když člověk začně ledacos hrotit, tak najednou skoro všechno jde.

A kdo raději ztratí svoji hrdost, důstojnost a páteř, aby získal práci u někoho s pochybnou morálkou a navíc v oboru IT/ICT, tak má zřejmě nějaký hlubší problém...

Prošel jsem tak 10 pohovory, od firem se 2 lidma po nadnárodní korporaci s tisíci zaměstnanci. NIKDY jsem ale neměl pocit, že by mě nějak zneužívali, že bych tam ztrácel „svoji hrdost, důstojnost a páteř“. Abych pravdu řekl, vůbec si už nepamatuju, na co se mě kde ptali. Je dokonce možné, že padla otázka i na ten FB (možná i na něco osobnějšího), ale rozhodně jsem to nevnímal jako problém. Ani tehdy, ani teď.

Naopak jsem jim o sobě často sám od sebe navykládal mnohem víc věcí, než chtěli. Proč? Protože i když je možná nezákonné se ptát na osobní věci, tak ty firmy to prostě zajímá. Tomu přijatému člověku by měli poskytnout část know-how, různé interní údaje, samozřejmě že o tom člověku chtějí vědět co nejvíc. Jaký je nejen pracovně, ale i osobně, jak se choval v minulosti, co má za zájmy, jak vycházel s bývalými kolegy. To je sakra důležité. Ty firmy se ptát nesmí. Když jim to ale řeknete sami, poslouchat můžou (a rády budou!). Pokud pak ta firma má dva stejné uchazeče, z nichž o jednom ví jen zákonné údaje, a pak mají mě, o kom ví i to, že bysme příští pátek mohli zajít na ping-pong, protože mě baví a nemám teď s kým hrát, koho si vyberou?

Uvědomte si, že ten zákon mířenej na nějaký nezaměstnatelný chudáky, aby dostali aspoň šanci (než se stejně projeví a vylejou je). Není mířený na IT pracovníky! Pokud nejsem zmrd a jednám se svým nejlepším svědomím a přesvědčením (a nejsem ženská snažící se o dítě), není důvod, proč to u pohovoru neukázat, a nemít tak komparativní výhodu.

Popravdě i myslím, že ten zákon zakazující se ptát je totální bullshit, nesouhlasím s ním. Myslím, že spíš škodí, a to i těm chudákům. Hraničí s patologickou korektností. Z pozice přijímaného ho tedy ani nevyžaduju, to bych popíral sám sebe.

Ve zkratce: na otázku ohledně FB rád odpovím, protože zákony nezákony, je to PRO MĚ v té situaci výhodné.

me vakérav

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #143 kdy: 27. 10. 2016, 15:10:17 »

Díky za odpovědi.

Zeptám se čistě ze zvědavosti. Jaké je vaše povolání? Jaká je vaše motivace takto negativně hodnotit můj přístup, kdy považuju obě strany stolu u pohovoru obecně za rovnocenné partnery? Co si slibujete od toho, že mě označujete za negativního a uraženého? Máte pocit, že tím nějak stoupnete v ceně a lidi vás začnou brát vážně, aniž byste poskytl relevantní argumenty?

Jsem programátor. Přístup hodnotím negativně, protože já takové chování nemám a neznám. Já bych normálně odpověděl, proč FB mám nebo proč FB nemám. Taková banální otázka. Pokud bych ty otázky cítil jako dotěrné nebo moc osobní, normálně bych odpověděl, že „to kdyžtak řeknu až mě vezmete“. Pokud by přes to nějak nejel vlak (chlap by tam na to měl kolonku a tu musel vyplnit) a přitom by ta otázka byla zjevně mimo, uvedl bych nějaký uvěřitelný nesmysl. V pohodě, v klidu.

Pokud protistrana (dokonce někdo, koho bych měl mít následně ve firmě), se nějak urážel, odpovídal v hádankách nebo vyhrožoval právníkama, považoval bych ho za „divného“.

Ostatně, už pokud jsem na ten pohovor přišel, musel jsem tomu už dát spoustu času, plánování… Přece to kvůli té 10vteřinové odpovědi někomu, koho pak asi stejně neuvidím, nakonec všechno nezahodím. Ostatně zjistit motivy firmy jsou i v mém zájmu.

me vakérav

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #144 kdy: 27. 10. 2016, 15:25:24 »
IMHO každý člověk má nějaký blok. Ať už vůči věcem, jiným lidem (Zeman), zvířatům (pavouci, hadi). Zatim jsem nepoznal nikoho, kdo by byl bez bloků.
Ad pomeranče - je to stejné, v ničem to jiné není.
Stejně tak ale můžem na pohovoru kecat o politice, ne. To by vyplavalo bloků na povrch... Snad každý má nějaký blok, buď vůči konkrétnímu politikovi, nebo vůči politice jako takové.
A co jako, je to důvod k tomu, aby toho člověka nepřijali jen proto, že má nějaký blok vůči politikům?

Já teda žádný takový blok nemám. Nenapadá mě vůbec žádná otázka, na kterou bych nedokázal komukoli v klidu odpovědět.

I když někoho nemám rád, normálně odpovím, že ho nemám rád a proč. Pokud si myslím, že politika/cokoli stojí za houby, řeknu, že to stojí za houby a proč si to myslím. Pokud je otázka osobní, řeknu, že si to radši nechám pro sebe, protože to považuju za příliš osobní. V žádném případě ale nevidím důvod k urážení se, vyhýbavým odpovědím apod. Takový člověk si zřejmě z minulosti nese něco, s čím se dosud nevyrovnal. To ale ten člověk musí udělat sám, já za to přece nemůžu.

Pokud něco rozkládá firmu, tak je to tahání soukromí na pracoviště a všechny ty dementní společné akce jako výlety na kole, nebo třeba jen obyčejná chlastačka někde v hospodě, samozřejmě dobrovolně povinně a kdo nejde, tak se na něj dívají zkrz prsty, že trhá kolektiv, protože jsme přece téměř něco jako rodina...
Tfujtajxl...
Soukromí nemá na pracovišti co pohledávat a do soukromí počítám i třeba ten Facebook, i to, jaké mám koníčky, co dělám ve volném čase. Do toho nikomu nic není. Když už, tak jedině na dobrovolné bázi, ale jinak tyhle věci nemaj na pracovišti co pohledávat.
Do práce se chodí pracovat kvůli penězům a ne proto, že tam chci mít druhou rodinu.
Rodinu mám doma a uplně mi stačí, druhou vážně nepotřebuju.
Samozřejmě je možné navázat i v práci osobní vztah, ale do toho zas nikomu nic není, pokud ten náš osobní vztah nemá vliv na pracovní výkon.

Dobře, tak to ale můžeš říct normálně, ne? Přátel máš dost, firemní akce teda jako benefit nebereš, spíš jako přítěž. Větší kolektiv obecně moc nemusíš, zase dobře funguješ jako samostatná jednotka. Facebook nemáš, protože kromě spamů a odkazů na hry tam toho moc nebylo, tak jsi to zase zrušil. Například.

Ta firma může přesně takového člověka hledat, protože ani ostatní o nějaké firemní chlastačky nestojí. To by ostatně nebyla žádná výjimka, podobných lidí je hromada, takže dobře zapadneš. Príma. Stačí říct.

Proč je ale v té citaci tolik negativity? Proč je tam ten blok?

v

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #145 kdy: 27. 10. 2016, 15:36:25 »
Pokud je otázka osobní, řeknu, že si to radši nechám pro sebe, protože to považuju za příliš osobní.
takový blok jste měl vždycky? nebo se vám v minulosti stalo něco co to přivodilo?

pavlix

 • ****
 • 253
  • Zobrazit profil
Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #146 kdy: 27. 10. 2016, 15:47:46 »
Pokud pak ta firma má dva stejné uchazeče

Takové problémy naštěstí nemusím řešit.

Uvědomte si, že ten zákon mířenej na nějaký nezaměstnatelný chudáky, ...

Uff.

Přístup hodnotím negativně, protože já takové chování nemám a neznám.

Dosud jste se nezmínil, jaké chování máte konkrétně namysli.

Pokud protistrana (dokonce někdo, koho bych měl mít následně ve firmě), se nějak urážel, odpovídal v hádankách nebo vyhrožoval právníkama, považoval bych ho za „divného“.

Nepsal jsem o urážení se, odpovídání v hádankách ani právnících. Takže pokud mě kritizujete za to, tak se obávám, že z nás dvou nejsem ten divný já.

dword

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #147 kdy: 27. 10. 2016, 15:57:55 »
otazka: Proc ve svem veku (24 let) nemate facebook?

odpoved: Lituji, ale nejsem expert na oblast "v kolika letech kdo co ma mit" a odpoved neznam, rad bych zduraznil ze jsem prisel nabidnout expertizu v oblasti programovani, snad jsem tu spravne.

dword

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #148 kdy: 27. 10. 2016, 16:13:03 »
Je totální blbost, aby se mne někdo ptal "proč něco nemám" když ho zajímá "jestli jsem lehce zpracovatelný". Když oni se takto manipulativně ptají, tak já odmítám odpovídat a zároveň odpovím.

Alex

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #149 kdy: 27. 10. 2016, 16:16:12 »
Tak třeba tu otázku pokládala nad rámec stanovený společností nezadaná samička, protože se jí sameček z pohovoru líbí ;-)