Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?

javaman ()

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #15 kdy: 10. 08. 2016, 21:16:35 »
Jako programátor vím už dnes jak je dobré mít šikovného admina, který zná detail nasazeni v provozu
A dokáže programátorům poradit.

A taky ho zaplatíš? Protože ono je divné, když běžná Java lopata má 60 a admin se na takové peníze dostane těžko, i když kolikrát je to daleko náročnější job. Těch věcí co musí znát, těch možností.

Podle mě je tě škoda na takový lopaťácký pozice. Nejsi jako běžné lopaty a cítíš to. Proč nejít do Javy? Pochybuju, že máš teď moc nad 60 tisíc. S Javou můžeš mít 60 po roce, pokud ti to fakt půjde a to tobě půjde.

Vykašli se na to, že teď ti nic neschází. To je jen strach, který tě zrazuje od zlepšování.
To ze pujde do javy mu zaruci ze nebude delat lopatackou praci?

Na adminovi nemáš šanci, protože tam se dává max tak lopaťáckých 70. U Javy máš šanci jít přes 100, pokud na to máš a pozice taky podle toho vypadají. Žádný restartování serverů, protože to moc nejede.


atarist

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #16 kdy: 10. 08. 2016, 21:36:18 »
Na adminovi nemáš šanci, protože tam se dává max tak lopaťáckých 70. U Javy máš šanci jít přes 100, pokud na to máš a pozice taky podle toho vypadají. Žádný restartování serverů, protože to moc nejede.

citation needed

javaman ()

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #17 kdy: 10. 08. 2016, 21:38:11 »
Jestli víš, kde berou admini 80+, tak ho tam klidně půjdu dělat :D Normální to totiž není, ale rád se nechám překvapit.

atarist

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #18 kdy: 10. 08. 2016, 21:57:11 »
Jestli víš, kde berou admini 80+, tak ho tam klidně půjdu dělat :D Normální to totiž není, ale rád se nechám překvapit.

Znám, ale proč bys tam za 80+ chodil na takovou, jak pořád píšeš, lopaťáckou pozici? Však máš Javu za 100+ ne?
Jinak keywordy v jakém oboru jsou ty admini: SAP (pochopitelně), databáze (Oracle, DB/2), kupodivu ještě i AS/400 atd.

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #19 kdy: 10. 08. 2016, 22:21:16 »
To co tu padlo několikrát musím uznat, že je pravda. Strop admina je asi těch 70k Kč, a to i na devops pozicích se víc než 75k Kč dá stěží dostat. Těch 70k člověk dostane s hodně velkou praxí, nebo team leader.

Po 5 letech v Javě vidím lidi, jak se pohybují kolem 100k Kč, a to rozhodně není ani top plat, je to nadprůměrný javista, ale ne top... Top lidi v Javě vidím kolem 150k Kč, kteří mají team leader pozice v korporátech atd...

Čím dál více si uvědomuji, že administrace je slepá ulička, už se tam nemám kam dál pohybovat... I když tady z fóra mám občas pocit, že v linuxu atd. dokážu sotva zapnout počítač, tak reálně jakmile dojde na lámání chleba a vidím kolegy vedle mě, lidi na pohovorech atd. tak jsem na tom znatelně lépe. Program na naučení se AWS co jsem měl v jedné firmě a měli pro nováčky na 6 měsíců jsem obsáhl za 2 měsíce (ano mákl jsem si, ale šlo to rychle).

Je asi pravda to co tu někteří říkají, že mě je na to škoda. O Javě jsem delší dobu uvažoval, i jsem si na to bral kurz, ale je to na dlouhé lokty. Až teď když jsem tu četl ty příspěvky mě vlastně došlo, že pracuji s Java programátory a teoreticky bych se mohl v práci domluvit, že část práce budu třeba dělat Javu - protože na to čas je, +navíc tím že pochopím celou aplikaci a návaznosti můžu poskytovat i benefit do firmy v rámci lepší podpory (velká část podpory je pochopení i byznysu a návazností). Reálně bych se asi mohl Javu naučit u nás ve firmě bez libovolného poklesu mzdy jako Java junior, a profitovala by jak firma tak já - tak se to asi pokusím do firmy prodat. Nemusel bych měnit vesměs nic a jen místo brouzdání na FB (protože se v práci užírám nudou) bych dělal něco přínosného a i se sám dál posouval + pomoc je 10 javistů vedle mě.

Divím se, že mě to dlouho nenapadlo, díky všem moc za pomoc.


Snow

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #20 kdy: 10. 08. 2016, 22:24:09 »
Jako programátor vím už dnes jak je dobré mít šikovného admina, který zná detail nasazeni v provozu
A dokáže programátorům poradit.

A taky ho zaplatíš? Protože ono je divné, když běžná Java lopata má 60 a admin se na takové peníze dostane těžko, i když kolikrát je to daleko náročnější job. Těch věcí co musí znát, těch možností.

Podle mě je tě škoda na takový lopaťácký pozice. Nejsi jako běžné lopaty a cítíš to. Proč nejít do Javy? Pochybuju, že máš teď moc nad 60 tisíc. S Javou můžeš mít 60 po roce, pokud ti to fakt půjde a to tobě půjde.

Vykašli se na to, že teď ti nic neschází. To je jen strach, který tě zrazuje od zlepšování.
To ze pujde do javy mu zaruci ze nebude delat lopatackou praci?

Na adminovi nemáš šanci, protože tam se dává max tak lopaťáckých 70. U Javy máš šanci jít přes 100, pokud na to máš a pozice taky podle toho vypadají. Žádný restartování serverů, protože to moc nejede.
ale pojem lopata neni snad o penezich ale o tom co delas ne? Jestli dejme tomu u  programatora sekas nejcasteji asi weby jak bata cvicky nebo jestli neco vyvijis co je nejakym zpusobem slozitejsi, coz muze bejt i web.

tisnik

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #21 kdy: 10. 08. 2016, 22:29:39 »
U Javy máš šanci jít přes 100, pokud na to máš a pozice taky podle toho vypadají. Žádný restartování serverů, protože to moc nejede.

Pravda je, ze u Javy se da celkem bez problemu si rict o 3500 EU, da se i na 4000, mozna 4500 (no a kdyz je ted tak "pekny" kurz koruny, tak to pres 100 kKc vyleze). U admina zalezi co se tim mysli - linux admin, win admin, SAP, mainframy? Znam par lidi/adminu z bank, co vyrostli a zestarli s mainframem, plat velmi slusny, prace tedy podle me silene nudna.

2puvodni tazatel - zkus to, predpokladam, ze skriptovat umis, s tou javou se muzes zkusit posouvat pomalinku dopredu. Jen upozornim, ze samotny jazyk je jen zaklad, vetsinou se pozaduje i nejaka dalsi znalost: EE, Spring, propojeni se SAPem (no zrovna to je jednoduche, ale da se pekne prodat), apod.

Zelenac

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #22 kdy: 11. 08. 2016, 00:21:31 »
Díky za tento příspěvek, už jsem uvažoval jestli Linux Admini nemají zábavnější práci než vývojáři a vidím že ne.

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #23 kdy: 11. 08. 2016, 03:14:29 »
Praca linux admina urcite nie je nudna, len to chce trochu fantazie a zaujimave projekty. Vzdy sa da nieco vylepsovat - ci uz sa pustat do automatizacie, alebo opravovat starsie veci lepsim sposobom. Kto chce robotu si najde. Takisto skriptovanie vo viacerych jazykoch je celkom prinosne. Ked uz ani tam nemas co tak sa mozes venovat bezpecnosti. Preto na jednej strane nechapem ako sa mozu z linux adminov robit lopaty. Ano uznavam ze mozno 80 percent adminov su lopaty ale preto,lebo sa neposuvaju vpred a ked je podla ich nazoru uz vsetko hotove tak si kukaju ten facebook. Na druhej strane je pravda, ze clovek po par rokoch uz narazi na ten vrchol ked si povie, ze uz ho tato praca nema kam posunut a zacne sa vo volnom case opat venovat programovaniu s cim pred par rokmi skoncil :D To su ti lepsi admini, ti horsi vlastne nikdy ani neprogramovali a su v tomto obore len preto lebo je dobre plateny.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #24 kdy: 11. 08. 2016, 07:32:50 »
Já tyto nudné prostoje řeším hrabáním se v cizích prů..blémech. Momentálně mám fajn práci, kde se nenudím, ale v minulosti se mi osvědčilo hrabat se někde v prostoru mezi databázisty a programátory. Velmi často je tam příčina špatného výkonu a kupodivu se databázisti s programátorama většinou moc nemusí a házejí chybu jeden na druhého. Pak to často končí u admina s tím, že má přihodit pár jadýrek CPU a něco giga paměti a nakonec jsou stejně všichni naštvaní na něj, protože se to tím na chvíli vyřeší a měl to udělat už dávno. Každá používaná databáze má nějakou rozumnou diagnostiku a problémy se hledají snadněji, než bys čekal. Většinou to bude něco jako nesmyslný select * from... nebo chybějící index atd.
Pokud něco takového najdeš, řádně to rozmázni, jak za ty java lopaty děláš jejich práci a jak jsi dobrej - za prvé se zviditelníš na vyšších místech a za druhé si na tebe ty lopaty dají příště pozor.

javaman (nejoblíbenější)

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #25 kdy: 11. 08. 2016, 12:18:20 »
Jestli víš, kde berou admini 80+, tak ho tam klidně půjdu dělat :D Normální to totiž není, ale rád se nechám překvapit.

Znám, ale proč bys tam za 80+ chodil na takovou, jak pořád píšeš, lopaťáckou pozici? Však máš Javu za 100+ ne?
Jinak keywordy v jakém oboru jsou ty admini: SAP (pochopitelně), databáze (Oracle, DB/2), kupodivu ještě i AS/400 atd.

Admin pozice jsou občas super. Je to stejné jako vývoj. Ale nesmí to být lopaťárny jako SAP, DB a AS/400. Myslím normální administraci, kde fakt něco tvoříš a administruješ.

javaman (nejoblíbenější)

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #26 kdy: 11. 08. 2016, 12:34:25 »
U Javy máš šanci jít přes 100, pokud na to máš a pozice taky podle toho vypadají. Žádný restartování serverů, protože to moc nejede.

Pravda je, ze u Javy se da celkem bez problemu si rict o 3500 EU, da se i na 4000, mozna 4500 (no a kdyz je ted tak "pekny" kurz koruny, tak to pres 100 kKc vyleze). U admina zalezi co se tim mysli - linux admin, win admin, SAP, mainframy? Znam par lidi/adminu z bank, co vyrostli a zestarli s mainframem, plat velmi slusny, prace tedy podle me silene nudna.

Jaký eura? Co to meleš? U adminů myslím normální senior admin kolem 30 let, který prostě ví, co kdy udělat. Může vést tým a dokáže cokoli adminovat. A tihle lidé většinou špatně dosáhnou i na 80. Což je nefér vzhledem k tomu, jak je administrace náročná. Nemyslím nějaké dědky s Cobolem, kteří tam sedí jen kvůli know-how :D

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #27 kdy: 11. 08. 2016, 12:49:42 »
Jestli víš, kde berou admini 80+, tak ho tam klidně půjdu dělat :D Normální to totiž není, ale rád se nechám překvapit.

Znám, ale proč bys tam za 80+ chodil na takovou, jak pořád píšeš, lopaťáckou pozici? Však máš Javu za 100+ ne?
Jinak keywordy v jakém oboru jsou ty admini: SAP (pochopitelně), databáze (Oracle, DB/2), kupodivu ještě i AS/400 atd.

Admin pozice jsou občas super. Je to stejné jako vývoj. Ale nesmí to být lopaťárny jako SAP, DB a AS/400. Myslím normální administraci, kde fakt něco tvoříš a administruješ.
Aha... tak když vynecháš to co považuješ za lopaťárny, tak ti zbude akorát čučení do monitoringu, semtam nějaká obnova ze zálohy a plánování upgradů na základě trendů, což je 10 procent hledání na netu a 90 procent přesvědčování managorů, že to musí být. Za tohle dostaneš plat asi jako senior kosmetička podlahových krytin a budeš se 90 procent času v práci nudit.

javaman (nejoblíbenější)

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #28 kdy: 11. 08. 2016, 13:23:29 »
Sítě? Firewally? Automatizace? Hledání nových přístupů? Bezpečnost? Tvorba nástrojů? Toho je hromada, ale za 60 ti to nikdo samozřejmě dělat nebude.

tisnik

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #29 kdy: 11. 08. 2016, 21:03:21 »
U Javy máš šanci jít přes 100, pokud na to máš a pozice taky podle toho vypadají. Žádný restartování serverů, protože to moc nejede.

Pravda je, ze u Javy se da celkem bez problemu si rict o 3500 EU, da se i na 4000, mozna 4500 (no a kdyz je ted tak "pekny" kurz koruny, tak to pres 100 kKc vyleze). U admina zalezi co se tim mysli - linux admin, win admin, SAP, mainframy? Znam par lidi/adminu z bank, co vyrostli a zestarli s mainframem, plat velmi slusny, prace tedy podle me silene nudna.

Jaký eura? Co to meleš? U adminů myslím normální senior admin kolem 30 let, který prostě ví, co kdy udělat. Může vést tým a dokáže cokoli adminovat. A tihle lidé většinou špatně dosáhnou i na 80. Což je nefér vzhledem k tomu, jak je administrace náročná. Nemyslím nějaké dědky s Cobolem, kteří tam sedí jen kvůli know-how :D

Tyjo klidek. Ty jsi psal, ze v pripade Javy neni problem mit job za 100kKc, ja ti odepsal, ano je to tak, pro jistotu v eurech, protoze treba my i nasi zahranicni kolegove to proste v eurech pocitaji (i kdyz jsou zamestnani u firmy v CR). Takze nevidim problem... Admini v oblasti SAP/DB/AS-400 pres tech 80 taky maji, opet je to jen vec nabidky a poptavky (a take nesymetricke informovanosti na strane zamestnavatele).