Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« kdy: 10. 08. 2016, 17:26:02 »
Řeším ve své kariéře takový problém - nikoho vlastně nezajímá co dělám (to není případ první firmy), všichni mají tendenci na support vysloveně srát a mají ho skoro jako nadbytečné oddělení, dokud nedojde k problému.

Naučil jsem se být poměrně proaktivní (co tak sleduji kolem sebe, tak jsem v práci nadprůměrně proaktivní), ale stejně mi vždycky přijde, že mi hodně lidí hází klacky pod nohy, protože "ono to přeci funguje, tak proč něco měnit?". Samozřejmě pak nastane problém (standardní příčina, že je podceněná příprava na něj) "hned, hned rychle to sprav, je to přeci tvoje starost". Po mě samozřejmě každý chce všechno na poslední chvíli, ale když já něco po někom chci, tak lidi chtějí zadání měsíc předem, pětkrát jim to připomínat a ještě skoro nad nimi stát, aby něco udělali.

Průběh je často stejný, nastoupím do společnosti, první 2 měsíce tvrdě makám, učím se nové technologie, a pak se zastavím, protože vidím, že je vlastně úplně jedno, jaké mám výsledky a naučím se v tom tak trošku chodit.

Je pro mě velice těžké udržet nějakou vlastní sebedisciplínu, protože vlastně nemám žádný okamžitý feedback. Nikdo mi nepřiděluje práci, nikdo moc nekontroluje výsledky, jediný feedback který mám jsou nasraný lidi, když něco nefunguje - což stejně většinou stejně není mojí chybou a moje práce je jenom dupat nad někým jiným, aby si dal svojí práci do pořádku.

Stejně co jsem se tak porovnával s lidmi v oboru mám sebedisciplínu, iniciativu, technické znalosti na poměrně hodně vysoké úrovni a beru za to poměrně slušné peníze. Jenom mi prostě po pár měsících v každé nové firmě dochází energie to táhnout celé sám kupředu, když to stejně nikdo neocení.

Jak to řešíte?



Snow

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #1 kdy: 10. 08. 2016, 17:38:41 »
Jednoduche reseni,nebejt proaktivni, kor kdyz ti to nikdo nevrati. Pokud mas s timhle problem, zaloz si vlastni firmu.

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #2 kdy: 10. 08. 2016, 17:43:04 »
Ještě zde dodám docela úsměvnou storku. V mé minulé práci o mě kolega z 1st level supportu (já dělal na druhém) tvrdil mým šéfům, že nic nedělám a že na něj úplně kašlu.

Po roce jsem ho potkal: "tak čau, co děláš?", on: "víš, já teď jsem povýšil, dělám tvojí práci, chtěl jsem se ti omluvit, že jsem ti křivdil, já si celou dobu myslel, že na nás kašleš, a ono to tak nebylo"... Tohle zahřeje  ;D

Jinak abych byl konkrétní, tak třeba lidi nevidí prioritu v migraci na nové systémy, přeinstalovávání serverů, přecházení na novější hardware, nasazení nového monitoringu atd. atd. A já tyhle projekty často přes odpor a překážky musím nasazovat, jinak to kompletně shnije. Ale samozřejmě přínosy z nového řešení jsou vidět až po čase, a zpočátku to znamená spíše i problémy, protože ne vždy se všechno přemigruje správně. Nicméně nechat to shnít přeci taky nemůžu.

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #3 kdy: 10. 08. 2016, 17:47:13 »
Jednoduche reseni,nebejt proaktivni, kor kdyz ti to nikdo nevrati. Pokud mas s timhle problem, zaloz si vlastni firmu.

To taky nejde, možná že to pár měsíců bude fungovat, ale pak ti to popadá na hlavu a firma tě vyhodí.

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #4 kdy: 10. 08. 2016, 17:52:04 »
Pracujes na supporte tam vzdy pracovali len lopaty (teraz to neber osobne). Poradil by som Ti snazit sa uberat inym smerom, v IT sektore sa ceni ked niekto dokaze tvorit. Takze pisanie skriptov, rozsirovanie si obzorov v programovani alebo hocico co Ta bavi a vies, ze v tom mozes byt dobry. Ja napriklad momentalne citam knihu Hacking the art of exploitation a mozem povedat, ze je to jedna z najlepsich knih ake som cital. Dost mi dala do praxe a nakopla ma dalej.
Ze budes preinstalovavat servery, nasadzovat nove monitoringy tak to z Teba spickoveho odbornika nespravi. Moj nazor.


j

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #5 kdy: 10. 08. 2016, 18:23:14 »
Jednoduche reseni,nebejt proaktivni, kor kdyz ti to nikdo nevrati. Pokud mas s timhle problem, zaloz si vlastni firmu.

:D kazda aktivita je pozasluze potrestana ... jediny postatny je mit archiv mailu, ze upozornil na to ci ono, ze se to muze podelat. A az se podela, tak jen vytahne "ja to prece rikal, ale nebyly mi prideleny finance" ...

V mezidobi je pak mozny se venovat vlastnim aktivitam/projektum/podnikani/...

BTW: Admin iinfo na to taky sere zvysoka "na serveru doslo k chybe" se tu objevuje deset let ...

To taky nejde, možná že to pár měsíců bude fungovat, ale pak ti to popadá na hlavu a firma tě vyhodí.
A? Ty chces delat pro firmu, kde budes za vola?

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #6 kdy: 10. 08. 2016, 18:26:29 »
Pracujes na supporte tam vzdy pracovali len lopaty (teraz to neber osobne). Poradil by som Ti snazit sa uberat inym smerom, v IT sektore sa ceni ked niekto dokaze tvorit. Takze pisanie skriptov, rozsirovanie si obzorov v programovani alebo hocico co Ta bavi a vies, ze v tom mozes byt dobry. Ja napriklad momentalne citam knihu Hacking the art of exploitation a mozem povedat, ze je to jedna z najlepsich knih ake som cital. Dost mi dala do praxe a nakopla ma dalej.
Ze budes preinstalovavat servery, nasadzovat nove monitoringy tak to z Teba spickoveho odbornika nespravi. Moj nazor.

Tohle mi přijde, že je pravda. Dělal jsem chvíli (kvůli nemoci ve zkušebce jsem musel odejít) devopsáka na platformě AWS, kde bylo o hodně víc skriptování a bylo to o hodně komplexnější a bavilo mě to znatelně více. Bohužel, takových jobů je v ČR hodně, jako fakt hodně málo.

Zkoušel jsem se i učit Javu, ale ta mě moc nechytla. Řeším takové dilema, jsem teď v oboru totálně na výši (beru prachy v horních příčkách možností), mám jistou autonomii a kdykoliv zkusím něco jiného, zjišťuji že bych si musel kariéru budovat de fakto od nuly. Jediná možnost pro mě je hlavně to devops, a aws, kde bych nemusel začínat od píky, ale naopak bych mohl stavět na zkušenostech co mám.

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #7 kdy: 10. 08. 2016, 18:34:15 »
To taky nejde, možná že to pár měsíců bude fungovat, ale pak ti to popadá na hlavu a firma tě vyhodí.
A? Ty chces delat pro firmu, kde budes za vola?

Hele takhle já to neberu, každá práce má něco a všechny firmy jsou obecně nevděčné, to si myslím, že je částečně v každém oboru. Zase firma kde dělám má i spoustu výhod, mám home office, mám to tam blízko, je tam kantýna kde levně vaří, dost dovolené, fajn prachy a jinak v práci pohodičku. Nejsem si jistý, že to teď chci měnit, taky vidím že obor pomalu směřuje k automatizaci - Puppet, Chef, Ansible a pomalu se to mění k lepšímu, firmy na to obecně přecházej.

Já už jsem firem vyměnil dost, takže vím, že nikde není tráva jenom zelenější a obloha modřejší. A kde dělám se mám poměrně dobře, jenom pociťuji drobnou frustraci, ale nevím jestli zrovna změna práce je to, co bych teď chtěl.

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #8 kdy: 10. 08. 2016, 18:56:38 »
BTW: Admin iinfo na to taky sere zvysoka "na serveru doslo k chybe" se tu objevuje deset let ...

Tohle je ale přesně ono, klidně za to může moci programátor (špatně něco napsal), majitel firmy (nedá finance, neschválí změnu) nebo třeba krteček, ale ty už jsi si obětního beránka našel - je to admin. S tímhle se setkávám denně, že mi lidi říkaj, za co všechno jsem zodpovědný, přičemž já fakt s tím, že jim třeba něco nejde zrovna mám společného nula.

Snow

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #9 kdy: 10. 08. 2016, 18:59:06 »
Jednoduche reseni,nebejt proaktivni, kor kdyz ti to nikdo nevrati. Pokud mas s timhle problem, zaloz si vlastni firmu.

To taky nejde, možná že to pár měsíců bude fungovat, ale pak ti to popadá na hlavu a firma tě vyhodí.
To ze nejsi proaktivni v mnoha pripadech blbec ale neznamena ze na vec kasles a nechas si ji spadnul na hlavu.

Zezacatku sem proaktivni blbec byl a uz nikdy vice. Misto toho sem si radej casem snizil pracovni uvazek a venuju se sobe, vyhoda je ze i v it ty lopaty, ja rikam zednici, (a to se za jednoho povazuju) co dostanou zadani a postav to, dostavaj vic nez jinde, tak proc toho nevyuzit... A hnat se za necim? Maximalne kdyby to bylo moje podnikani.

javaman ()

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #10 kdy: 10. 08. 2016, 19:32:27 »
Podle mě je tě škoda na takový lopaťácký pozice. Nejsi jako běžné lopaty a cítíš to. Proč nejít do Javy? Pochybuju, že máš teď moc nad 60 tisíc. S Javou můžeš mít 60 po roce, pokud ti to fakt půjde a to tobě půjde.

Vykašli se na to, že teď ti nic neschází. To je jen strach, který tě zrazuje od zlepšování.

ddddfdf@dffdd.com

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #11 kdy: 10. 08. 2016, 19:44:48 »
Jako programátor vím už dnes jak je dobré mít šikovného admina, který zná detail nasazeni v provozu
A dokáže programátorům poradit.

Snow

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #12 kdy: 10. 08. 2016, 20:00:27 »
Podle mě je tě škoda na takový lopaťácký pozice. Nejsi jako běžné lopaty a cítíš to. Proč nejít do Javy? Pochybuju, že máš teď moc nad 60 tisíc. S Javou můžeš mít 60 po roce, pokud ti to fakt půjde a to tobě půjde.

Vykašli se na to, že teď ti nic neschází. To je jen strach, který tě zrazuje od zlepšování.
[/quoteTo ze pujde do javy mu zaruci ze nebude delat lopatackou praci?

davkol

Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #13 kdy: 10. 08. 2016, 20:30:31 »
Doporučuju odebrat se pást kozy. Taky to mám v plánu.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Administrace Linuxu - jak řešíte tah na branku?
« Odpověď #14 kdy: 10. 08. 2016, 21:08:07 »
Podle mě je tě škoda na takový lopaťácký pozice. Nejsi jako běžné lopaty a cítíš to. Proč nejít do Javy? Pochybuju, že máš teď moc nad 60 tisíc. S Javou můžeš mít 60 po roce, pokud ti to fakt půjde a to tobě půjde.

Kurva, javamane, vitiskni si hexadump JDK na traktorove tiskarne a vytisk si narvi do riti a utesni to lopatou.