Zastoupení Apple mezi uživateli

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #30 kdy: 24. 07. 2016, 19:19:56 »
Coz samozrejme neni pravda. Prave tlacitko obvykle funguje tak ze hrabnes do touchpadu 2mi prsty (pripadne podle toho jak si to nakonfigurujes). Klavesnice je identicka s PC klavesnici no a pokud chces instalovat hned na posledni verzi, proc proste nestahnes posledni verzi os a neudelas si bootovaci flashdisk?

Jsem rikal, ze jsou na ten touchpad nejaka zednarska hesla a ja ve spolku nejsem.

Klavesnice pouze vagne odpovida PC klavesnici. Prave ty rozdily mi vadi.

Stahovat nic nebudu a updatovat take ne. Rikal jsem, ze jsem Mac zkousel, ne, ze ho mam a hodlam pouzivat. A kvuli zkouseni nehodlam studovat platformu, ktera je mi uplne neznama a neznama i zustane, protoze se mi nelibi. Na Macu se mi libil akorat display.

Fitts' law. Rohy obrazovky jsou nekonečně blízko, takže není potřeba přesnost, aby se člověk na daný ovládací prvek trefil. (Nadšený z toho principu nejsem, ale co nadělám…)

A pak prijde okamzik, kdy se clovek musi trefit zpet do aplikace. Rekneme, ze mam na displayi tri okna, ve kterych pacham nejakou cinnost. Cili kliknu do okna, kliknu do menu, kliknu do dalsiho okna, klikny do menu..... V LXDE kliknu primo do menu dane aplikace. Zalezi na tom, co clovek dela. Pokud ma okno jen jedno, vyjde to na stejno.

Myš nepoužívám už několik let, externí touchpad ji v pohodně nahradí, a klávesnice přece už taky nemusí mít zdvih jako mechanický psací stroj

Touchpadu se vyhybam presne o doby, co se objevily ty prvni. Klavesnice nemusi mit zdvih, jak Remingtonka, ale take to nemusi byt jak dotykova klavesnice. Problem s chiclety ale je hlavne v tom, ze jsou u okraju mene fyzicky oddelene, nez klavesnice s tvarovanymi tlacitky. V mem pripade to znamena vetsi mnozstvi preklepu. Ostatne prvni chicletova klavesnice se objevila na nejakem strasnem osmibitu od IBM z ery ZX 81/Spectra a ta mela naprosto strasnou povest.


davkol

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #31 kdy: 24. 07. 2016, 19:22:45 »
Tohle jsem nepochopil proč OS X má menu aplikace v hornim panelu. Vypadá to sice pěkně, ale musí to bejt nepraktický.
Kdyby sis přečetl komentář o fous výš, dozvěděl by ses to.

Populárně-naučně rozebrané je to třeba tady.

Pako

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #32 kdy: 24. 07. 2016, 20:38:48 »
Ad šipka nahoru displaye: žádný esoterický gesto, prostě mám touchpad a akceleraci touchpadu nastavenou tak že stačí rychle ji přesunout nahoru a ona tam dojede. Myslím že defaultní nastavení to udělá.

Ale je pravda že obládání touchpadem je efektivnější při určitém stylu práce s aplikacemi: obvykle mám spíš víc virtuálních ploch, na každé jednu apliaci než víc aplikací na jednom desktopu. Mezi aplikacemi přepínám spíš klávesnicí než výběrem šipkou.

Jinak ta gesta jsou dost přirozený a dokonce je ke každámu z nich v nastavenio touchpadu krátké instruktážní video :-)

Ale chápu že ne každému to vyhovuje - já jsem spíš ten typ co zjistí jak nástroje fungují a pak je používá po srsti v co nejdefaultnějším nastavení - jsou to pro mně prostředky, ne cíle.

ene

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #33 kdy: 25. 07. 2016, 08:25:52 »
u nás je mac oblíbenej hlavně u lidí kolem grafiky / filmu / zvuku. multimediální věci v systému fungujou dobře a stabilně, myslí se na ně od začátku. některý aplikace (adobe stuff, věci na střih videa atd.) jsou buď na widle nebo na mac (ano, opensource varianty existují, ale v grafickém provozu je standardem adobe, u filmu final cut nebo avid, u zvuku protools a těžko budete v profesionálním provozu škemrat, aby vám to poslali v otevřeném formátu), z čehož je mac ještě pořád ta lepší varianta.

vevnitř OS X není vůbec špatně udělanej, je to v principu UNIX (založenej na freebsd), s trochou práce se dá poštelovat tak, že i geek ho může používat tak, jak je zvyklej (http://eldar.cz/kangaroo/binarni-sxizofrenie/howto-make-macosx-well-behaved-unix.html). i systémový nástroje jsou dělaný jako normální unix věci, maj manuálový stránky, CLI rozhraní atd.

UI je čistý, intuitivní, konzistentní a rychle se na něj zvykne.

po hw stránce to mělo vždycky nějaký příjemný vlastnosti, jako že třeba notebook se uspí zavřením víka a po otevření je do nerozlišitelnýho počtu sekund připravenej k práci. hw byl vždycky udělanej precizně a odolně. kupoval jsem X let starý bazarový macy (stolní i notebooky) a fungujou dodnes. stolní pracovní stanice byly vevnitř vždycky pěkně uspořádaný, disky v kolejničkách, chladiče v nacvakávacích větrákách s konektorem, který stačí vytáhnout. tím, že hw je od jednoho vendora a je ho pár druhů, má dokonalou podporu v systému, tedy člověk opravdu neřeší drivery a hw moduly do jádra.

poslední roky je pozorovatelnej odklon firmy od profesionálního trhu ke konzumeristickýmu. univerzální thunderbolt místo konektorů s potřebou redukcí za tisícovku jedna. čím dál větší šmírování v čistým systému po instalaci, podobný widlím.

starší verze systému nemaj záplaty bezpečnostních chyb a když je člověk z nějakýho důvodu potřebuje, už se slušně nadře, aby měl systém aspoň elementráně bezpečněj.

čili furt lepší než widle a rozhodně není otravný s tím pracovat. což neznamená, že by si to člověk musel dávat na server nebo na stroj, kde nepotřebuje zmíněné aplikace.

Martin

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #34 kdy: 25. 07. 2016, 08:36:12 »
Menu oddělené od okna se mi taky nelíbí. Pokud mám oken víc, musím nejprve přepnout okno a potom teprve se objeví to "správné" menu. Něco jako toolbar ve File Managerech. WinSCP má toolbar zvlášť pro každý panel a je to praktičtější.
Taky je blbé, že to menu vždy zabírá místo na obrazovce, i když ho aplikace nepotřebuje. Např. proto, že má jen toolbar nebo ribbon. To potom vypadá hloupě, když portuju ribbonovou aplikaci z Widlí.


kdr

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #35 kdy: 25. 07. 2016, 08:42:04 »
Když to tady  čtu ...v Americe stejně jako v západní Evropě jsem studijně i pracovně pobýval a pobývám a žádnýho nadprůměrnýho rozšíření Maců jsem si tedy nevšiml. Možná tedy málo koukám na youtube. Stejně tak je to i u nás - uděláme seminář, sjedou se lidi z celýho světa a jabko mají tak dva lidi z dvaceti.

Za druhý - pár tech lidí s jabkem mám kolem sebe a rozhodně bych si netroufl tvrdit něco o jednoznačně pozitivních zkušenostech (pokud vynechám jednoho kolegu, který by si ovšem koupil i ledničku a jabkem... kdyby se tada vyráběla).

V souvislosti s notebooky nějaký "myslí na uživatele" (co jsme se tady dočetl požaduju skoro za fór. Když to tak je, proč nejsou i dispozici matný dispeje, uživatelsky rozšířitelná ram, proč si člověk musí sundavat hodinky, aby nepoškrábal hlíník, proč řeže spodní hrana do zápěstí, proč se rozpadají napájecí kabely nebo jsou třeba šíleně ořezaný klávesnice. Ve spojitosti s výpalným za RAM (5200 kč za 8 Gb, které nejdou dodatečně rozšířit) a kapacitu SSD či úložiště i iTunes je to byznys, na který prostě nemusím přistoupit.

To je koneckonců i důvod, proč můj příští mobil už asi nebude Apple - protože nevím, proč bych se za svoje peníze ještě k tomu musel vnitřně přesvědčovat, že si ho mám znovu koupit, notabene když mám srovnání.

Tommm

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #36 kdy: 25. 07. 2016, 10:11:53 »
Mam pracovni iphone 5s a je to peklo.
- pripojen na "datech" stahnu mnozstvi neprevysujici 100 MB = totalni kravina, neni moznost klepnou na "jasny rozumim, ale stejne chci pokracovat"
- telefon neumi datovat a telefonovat zaroven takze kdyz sem pripojenej do prace a pouzivam mobilni data, tak pri prichozim hovoru se mi vetsinou rozpoji VPN a vubec vsechno a je to ojeb = kravina
- nemoznost mazat z aplikaci temp data a jim podobna - pouze cela aplikace by default ... aplikace musi mit v sobe sama o sobe moznost mazani dat = kravina
- nejde odstranit defaultni aplikace ... takze je tam clovek musi trpet a zabiraj misto ... v dnesni dobe 30+ GB telefonu to neni takovej problem, ale z principu je to saskarna
- restore telefonu jen po wifi ... takze kdyz sem si potreboval obnovit telefon "za behu", tak sem nemel na datech sanci a byl sem cele odpoledne bez cisel a vseho ... totalni zmar kdyz jedete na sluzebku a neco se pokazi

mohl bych asi pokracovat ... ale myslim si, ze jako vycet me zkusenosti s apple to staci ... predtim sem mel celej zivot android (kdyz nepocitam tlacitkove telefony) a nemel sem nikdy problem

Tedy ja rozsirenost apple nechapu :)



kdr

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #37 kdy: 25. 07. 2016, 10:55:02 »
Tedy ja rozsirenost apple nechapu :)

Já to chápu...výborný marketing. Koneckonců to mají i krešťani, když straší peklem. ;D, akorát to už za ta léta vyčpělo.

btw: Včera jsme kámošce poslal nějakou radu ohledně koupě herního kompu pro dítě (stručně, aby pochopila o co  a do čeho jde a čemu se vyhnout a kde si to nechat postavit). Dnes mi přišlo " díky, ale vysvětli mi, proč sis to nekoupil na Alze, když je to značka". :o

javaman

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #38 kdy: 25. 07. 2016, 11:22:53 »
Tak se tu akorát lopaty shodly, že pokud na to nemají, tak to musí bejt strašnej shit :D Co čekat...

lojza

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #39 kdy: 25. 07. 2016, 11:27:00 »
nazor:

7% neni zadna rozsirenost (navic drtiva vetsina je usa pak dlouho nic pak velka britanie a japonsko), vetsina lidi je svepravnych a umi do peti pocitat, apple se kupuje pres emoce, ne pres rozum

driv to melo "kouzlo" byla to uzavrena  komunita profiku co to pouzivala na grafiku, dtp, audio, video, trochu nabozenstvi, byly to vypiplane produkty do detailu "site na miru" pro dany problem, rozsiritelne ...

dneska je to konzum, spotrebak a modni doplnek, nabalili se newbies co to berou jako trendy statusovou zalezitost, premiovku jen na konzumaci obsahu, drtivou vetsinu casu stravej v safari (ti zdatnejsi v chrome)

samozrejme ze cast tech starych ultras zustala ale uz je to jinde

nejdostupnejsi je 13 air 2016 za 29k pokud pominu ted v alze ve vyprodeji 13 air 2015 za 25k ktera ma ale jen 4gb ram ktery nejdou rozsirit (nekomu muze stacit ale je  to bida, zvlast do budoucna at je osx optimalizovanej jak chce)

to co bych chtel - Imac 5k, rMBP 15 s dedik. grafikou jsou za raketu a to za to proste nedam zvlast kdyz drive povestna spolehlivost a pripadna rozsiritelnost uz jsou jen minulosti (viz chronicke svolavacky v nedavne minulosti na vadne graficke chipy, displeje), pokud se neco rozbije mimo zaruku ci svolavacku, tak oprava vas paradne podoji ...

ale pro akcionare AAPL je to zatim dobre

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #40 kdy: 25. 07. 2016, 11:42:49 »
...u zvuku protools...

Dnes uz i na Widlich.

Citace
po hw stránce to mělo vždycky nějaký příjemný vlastnosti, jako že třeba notebook se uspí zavřením víka a po otevření je do nerozlišitelnýho počtu sekund připravenej k práci.

Jestli by mne neco sralo, tak notebook, co se uspi, kdyz zavru dekl. Casto dekl zaviram, aby mi nesvitil display, kdyz stroj neco dela a ja ho chci nechat jet. V terminalu necham viset prikazy, aby se uspal treba za dve hodiny. Po otevreni deklu sahnu na klavesnici a jede to behem okamziku.

Citace
hw byl vždycky udělanej precizně a odolně. kupoval jsem X let starý bazarový macy (stolní i notebooky) a fungujou dodnes. stolní pracovní stanice byly vevnitř vždycky pěkně uspořádaný, disky v kolejničkách, ...

A pak jednoho dne potrebujete vymenit disk v notebooku.... Ty novejsi se snad museji rozebrat na prvocinitele snad i kvuli vymene baterky. Obzvlaste prakticke pro cmrndaly, co si splouchnou na Mac kafe a chteji honem vyrvat baterku, nez to nekam protece.

Tedy ne, ze by PC notebooky posledni dobou byly lepsi. Vyrobci to zasto matlaji jak Apple a vymena disku je nemozna bez vypaceni deklu, ktery se pak treba musi vymenit, pricemz treba stoji vic, jak ten disk. Samozrejme, Apple v tomto mel pred ostatnimi milovy naskok.

iwtu

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #41 kdy: 25. 07. 2016, 12:03:00 »
Bol cas, ked bol Macbook 13" Core i5, 8GB RAM, 256 GB SDD so svojou dlhou vydrzou a retinou najvyhodnejsia kupa po HW stranke medzi vsetkym znackami. Kazdopadne, ja mam Macbook nie kvoli Apple ale kvoli OS. OS X je jediny moderny OS. Myslel som si, ze Windows 10 bude tiez moderny OS, aj som sa tesil, ale ten system ma tolko zakladnych much, ze.. Nehovoriac o tom, ze Linux je na notebook nepouzitelny ako plnohodnotny OS. Mal som aj na notebooku Linux alebo bol pracovny a pouzival som ho vylucne na pracu pre jedneho klienta..

Dalsia vec je aj tak, ze ludia dnes maju peniaze. Ze si to mozu dovolit. Sice iPhone nemam, lebo fakt iOS nie je pre mna, ale Macbook, ktory mam, plni dokonale moje potreby, a to som uz vyskusal kadeco.

Nejaky JardaP ma uplne ine poziadavky na notebook, tak Macbook je pre neho mimo hru. Ale sa tesim, ze existuje notebook, ktory mi plne vyhovuje.. Je to super. Som ochotny si priplatit za ten luxus, mat vec, ktora mi plne vyhovuje, je na roky a nestoji ma ani polku priemerneho mesacneho zarobku..

Ale asi su aj ludia, co to maju iba kvoli znacke, ale to sa najde vsade. Niekto ma iba Dell, niekto musi mat auto iba BMW.. Urcite by som sa tym nezatazoval.

Boo

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #42 kdy: 25. 07. 2016, 12:27:58 »
Ono Apple porad tak nejak just works. Napr. u webaru je to zjevna volba, mas silu unixu a shellu plus vsechny apky z widli (Photoshop, MS Office, SourceTree...). Nerikam, ze by to neslo na linuxu ale ne kazdymu se chce babrat s tim, ze proc se kouse zvukovka, zas nejde wifi, proc jsou ty fonty tak ohyzdni, jak v Gimpu udelam to a ono...

Pred mesicem sem byl na JavaScript konferenci a vsichni speakeri meli Macbook az na jedno Lenovo s Ubuntu.

Rock & Troll

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #43 kdy: 25. 07. 2016, 12:44:55 »
Citace
ja mam Macbook nie kvoli Apple ale kvoli OS

http://www.hackintosh.com 8)

ene

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #44 kdy: 25. 07. 2016, 12:59:20 »
...u zvuku protools...

Dnes uz i na Widlich.

ano. pokud protooly potřebuješ, vybíráš si mezi widlema nebo mac osem.

Citace
Citace
hw byl vždycky udělanej precizně a odolně. kupoval jsem X let starý bazarový macy (stolní i notebooky) a fungujou dodnes. stolní pracovní stanice byly vevnitř vždycky pěkně uspořádaný, disky v kolejničkách, ...

A pak jednoho dne potrebujete vymenit disk v notebooku.... Ty novejsi se snad museji rozebrat na prvocinitele snad i kvuli vymene baterky. Obzvlaste prakticke pro cmrndaly, co si splouchnou na Mac kafe a chteji honem vyrvat baterku, nez to nekam protece.

znám hlavně ty starší notebooky (slouží, drží, furt dobrý a dostatečně výkonný - a v bazarech jsou za zlomek ceny vyhypovaných novinek) a tam se baterka vyndává asi za tři sekundy - otočit počítač a zatáhout za páčku, nebo dvoukorunou pootočit knoflíkem. přičemž nejdýl trvá to hledání dvoukoruny. na složitější problémy jsou otevřený servisní manuály na www.ifixit.com. přístupnost disku se liší model od modelu, ten, co jsem potřeboval vyndat posledně, byl easy. jinej asi dvě hodiny a plnej stůl součástek. novější stroje než cca 5 let neznám, ale tipoval bych, že se rozebíraj výrazně hůř.

Citace
ja mam Macbook nie kvoli Apple ale kvoli OS
http://www.hackintosh.com 8)

je to místy dost patlání se s driverama do jádra. není to: za hodinku nainstaluju a funguje.
ale je to možnost, když chceš operák a nechceš kupovat hardware.