Zastoupení Apple mezi uživateli

Petr

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #15 kdy: 24. 07. 2016, 05:16:23 »
Zdravím, sice v práci (průmyslová automatizace - vývoj sw a uvádění do provozu) používám mobilní pracovní stanici od Dellu s Gentoo Linuxem a virtuálními počítači s Win zvlášť pro každý projekt, ale pro mobilní zařízení jsem zvolil iOS. Vyhovuje mi ta jednoduchost a přehlednost. Pro Apple existují aplikace, které jsem kdysi na jiných platformách nenašel a které rád používám - mimo jiné např. MentalCase (učení slovíček) nebo skvělý poznámkovník Day One. Možná to souvisí i s tím, že zákazníci Applu nemají tak velký problém zaplatit pár babek za appku a proto jsou pro firmy zajímaví. Nedávno jsem si pořídil iPad Pro s tuškou a zbavil se tak papíru (Notability - funguje skvěle). Používám denně pro práci, protože ručně psané poznámky, nákresy a ostatní čmáranice k projektům považuji za nejcennější a nejužitečnější. Teď je to navíc vylepšeno o možnost vkládat obrázky a zvuky. Cenu neřeším. Pokud to zapnu a ono to funguje k mé spokojenosti, tak se mi to vyplatí. Po mobilním zařízení požaduji jednoduchost a funkčnost. Experimentování s konfigurací si užiji dost v pracovním procesu. Klidně mě za to nazývejte iSheep.

Jako několikaletý uživatel obou systémů snad mohu přidat pár poznámek ohledně spojení iOS - Linux. Jedna z věcí, která mě irituje, je iTunes ve virtuálním počítači. Zatím se mi nepodařilo vyřešit občasné zaseknutí synchronizace. Asi to souvisí s power managementem, protože po jeho vypnutí to funguje mnohem spolehlivěji. Naštěstí je iTunes čím dál méně důležité.  Přenos dat mezi Linuxem a iOS jsem vyřešil vytvořením vlastního WiFi AP (jednoduchý USB WiFi adaptér za pár korun) a na něj pověsil Radicale (synchronizace mezi Thunderbirdem a iOS - jsem starší člověk a nerad tyto informace vyvěšuji na net) a WebDAV server pro přenos všeho mezi zařízeními a počítačem. Funguje k naprosté spokojenosti. Jestli má někdo jiné vychytávky (nechci Dropboxy apod.), tak to sem napište. Rád se poučím.


Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #16 kdy: 24. 07. 2016, 09:53:37 »
- jak tu nekdo uz psal: ja to nevidim v telce na kterou nejak nekoukam, ale vidim zabery z konferenci zejmena kolem opensource a tam je to v americe samy jabko
- znam spoustu lidi co pouzivaji widle a nadavaji na ne, znam spoustu lidi co pouzivaji linux a nadavaji na veci v nem, ale neznam nikoho s Apple kdo by nadaval
- dost casto Apple prijde s necim co je "cool" a ostatni to zacnou kopirovat. ale kdyz nekdo jen kopiruje tak nikdy nedosahne kvality originalu. treba touchpad nebo klavesnice. najednou vsichni zacali od apple kopirovat frikulinsky velky leskly touchpad bez HW tlacitek. Ale mate pocit, ze to v podani kopirovacu skutecne funguje? Ja ne.
- cenu nema smysl resit - kdo oceni "funguje to" tak ji zaplati. no a samozrejme v CR je rozdil maly mezi apple a non-apple zatimco v US to vyjde tak nejak nastejno. Jak uz taky nekdo psal - ten rozdil neni dramaticky pokud clovek porovnava porovnatelne. MacBook proste nejde porovnat s nejakym Ideapadem...

Z tech par lidi okolo ktery MacBook maji a z toho jak se o ruznych moznostech bavime, co vidim jak ktere veci funguji a kam smeruji non-apple notebooky tak na sobe pozoruji, ze me myslenky cim dal vic smeruji k tomu, ze se odlopatim a pristi notebook bude od Apple i prestoze mi neda luxus moji T420 se 3 disky, neprekonatelnou klavesnici a super touchpadem(s displayem je to horsi)...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

davkol

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #17 kdy: 24. 07. 2016, 10:10:15 »
- znam spoustu lidi co pouzivaji widle a nadavaji na ne, znam spoustu lidi co pouzivaji linux a nadavaji na veci v nem, ale neznam nikoho s Apple kdo by nadaval
A to já zase jo.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #18 kdy: 24. 07. 2016, 10:21:26 »
- dost casto Apple prijde s necim co je "cool" a ostatni to zacnou kopirovat. ale kdyz nekdo jen kopiruje tak nikdy nedosahne kvality originalu. treba touchpad nebo klavesnice. najednou vsichni zacali od apple kopirovat frikulinsky velky leskly touchpad bez HW tlacitek. Ale mate pocit, ze to v podani kopirovacu skutecne funguje? Ja ne.

Jo, za tyhle cool ficury jsem Apple nesmirne vdecny. Diky tomu, ze to pak kazdy vul musi kopirovat, mame stroje s chicletovymi klavesami, bez "zbytecne" HD ledky a s nemoznymi touchpady, ktere maji tlacitka skryte pod mackacimi rohy nebo s nejakou jinou vifikundaci. Cekam, kdy prestanou do notebooku davat RJ-45 a eventuelne zredukuji konektivitu do nejakeho trapneho konektoru, u kazdeho vyrobce jineho, ke kteremu si pak clovek prikoupi deset redukci, aby mohl pripojit to, ci ono.

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #19 kdy: 24. 07. 2016, 10:39:57 »
Njn, jenze tohle neni chyba Apple. Nekdy nejaky macbook zkus. Mozna je to u me jen placebo, ale ja mam pocit, ze jejich chicklet a jejich touchpad mi tak nejak nevadi. To je problem tech ostatnich, ze zkopiruju jen to co je videt a dal o tom moc nepremysli, neznaji vyvoj a cestu k tomu co nasazuji. Jsou to drobnosti, ale veci ktery me pri obcasnem pouziti tehle frikulinskych veci vadi na non-apple tak apple je proste ma vychytany.
Jinak celkove nemam u klavesnic problem s kvalitnim chickletem, ale s rozlozenim (napr dementne usporadany blok del/ins/home/end/PG)
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Cek

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #20 kdy: 24. 07. 2016, 10:52:38 »
Njn, jenze tohle neni chyba Apple. Nekdy nejaky macbook zkus. Mozna je to u me jen placebo, ale ja mam pocit, ze jejich chicklet a jejich touchpad mi tak nejak nevadi. To je problem tech ostatnich, ze zkopiruju jen to co je videt a dal o tom moc nepremysli, neznaji vyvoj a cestu k tomu co nasazuji. Jsou to drobnosti, ale veci ktery me pri obcasnem pouziti tehle frikulinskych veci vadi na non-apple tak apple je proste ma vychytany.
Jinak celkove nemam u klavesnic problem s kvalitnim chickletem, ale s rozlozenim (napr dementne usporadany blok del/ins/home/end/PG)

Mel jsem Macu v ruce dost, a jejich touchpad je stejne ***PIIIP*** jako vsechny ostatni touchpady bez tlacitek. Nesnasim to, ale je to proste moje vlastni preference. Popravde nejradsi mam Trackpoint na starsich Lenovech.
Jinak Apple neni zadnej leader, je to jenom kopirovac jako vsichni ostatni, jenom mu to kopirovani jde o trosku lip. Vlastni napad abys u nich hledal lupou.

lojza

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #21 kdy: 24. 07. 2016, 11:00:50 »
touchpad a retina displej kterej umi zobrazovat OK (osx a aplikace na osx umi dobre skalovat narozdil od win) je to jediny co mne na applu pritahuje, jinak nic ...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #22 kdy: 24. 07. 2016, 11:23:46 »
Njn, jenze tohle neni chyba Apple. Nekdy nejaky macbook zkus. Mozna je to u me jen placebo, ale ja mam pocit, ze jejich chicklet a jejich touchpad mi tak nejak nevadi.

Naposledy jsem zkousel MacBook Pro 15". Nelibi. Ten sice mel jeste predchicletovou klavesnici, ale ja jsem zvykly na PC klavesnici a vypadalo to, ze bych si jen tezko zvykl. Na touchpadu mi vadila absence praveho tlacitka, ktera se asi obchazi nejakym tajnym gestem jak u Zednaru, ale ja to zas nechtel zkouset tolik, abych kvuli tomu vstupoval do tajnych spolku. Stejne jsem u toho mel mys, jako u vseho, co ma touchpad. Na klavesnici me srali s chybejicimi PC klavesami, jako Alt tusim a s funkcnimi klavesami prepnutymi na nejake nesmysly, coz se nastesti da vypnout, protoze to je potreba v MC a jinych appkach, ktere jsem tam nacpal. Ale hlavne jsem dospel k zaveru, ze OS X ma sice vypilovany meziksich, ktery se nekomu muze libit, ale me ne. Vadily mi ty kilometry najete s mysi, protoze okna nemaji vlastni menu atd., ale pouziva se vzdy menu na hornim konci displaye. Takze kdyz ma clovek nejaka okna dole, tak musi davat pozor, aby posunem mysi po podlozce nebyla prekrocena tavna teplota plastu nebo aby dokonce nedoslo k pozaru. Take mi vadi, ze kdyz chci pristoupit k menu neaktivniho okna, musim do nej kliknout a pak odjet k menu nahoru. V LXDE klikam rovnou na polozku menu a zaroven tim aktivuju okno. Dost mi vadilo i nevyrazne barevne reseni, kde aktivni okno poznam jen podle nepatrne odliseho odstinu sedi, coz nevim, jestli nekde jde prestelovat - nenasel jsem.

Co me take zaujalo, je to, ze verze OS X se pry museji upgradovat po jedne. Nelze pry upgradovat z libovolne na posledni. Ty upgrady jsou sice ted jiz zadarmo, ale ty mezivrze, ktere bych byval potreboval, uz nikde nebyly k mani, takze upgrade by nebyl mozny bez pouziti nejakych warezackych serveru.

Schwake

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #23 kdy: 24. 07. 2016, 16:26:08 »
Citace
Na klavesnici me srali s chybejicimi PC klavesami, jako Alt tusim a s funkcnimi klavesami prepnutymi na nejake nesmysly,

Přesně, tohle mě taky strašně sralo. Proč mají potřebu měnit tak chronicky známé a zažité zkratky jako ctrl+c/ctrl+v, to jsem opravdu nepochopil Naštěstí se dá třeba pomocí karabiner na pár kliknutí nastavit zkratky jako u zbytku světa a pak už se to dá celkem používat.

David

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #24 kdy: 24. 07. 2016, 16:45:59 »
Njn, jenze tohle neni chyba Apple. Nekdy nejaky macbook zkus. Mozna je to u me jen placebo, ale ja mam pocit, ze jejich chicklet a jejich touchpad mi tak nejak nevadi.

Naposledy jsem zkousel MacBook Pro 15". Nelibi. Ten sice mel jeste predchicletovou klavesnici, ale ja jsem zvykly na PC klavesnici a vypadalo to, ze bych si jen tezko zvykl. Na touchpadu mi vadila absence praveho tlacitka, ktera se asi obchazi nejakym tajnym gestem jak u Zednaru, ale ja to zas nechtel zkouset tolik, abych kvuli tomu vstupoval do tajnych spolku. Stejne jsem u toho mel mys, jako u vseho, co ma touchpad. Na klavesnici me srali s chybejicimi PC klavesami, jako Alt tusim a s funkcnimi klavesami prepnutymi na nejake nesmysly, coz se nastesti da vypnout, protoze to je potreba v MC a jinych appkach, ktere jsem tam nacpal. Ale hlavne jsem dospel k zaveru, ze OS X ma sice vypilovany meziksich, ktery se nekomu muze libit, ale me ne. Vadily mi ty kilometry najete s mysi, protoze okna nemaji vlastni menu atd., ale pouziva se vzdy menu na hornim konci displaye. Takze kdyz ma clovek nejaka okna dole, tak musi davat pozor, aby posunem mysi po podlozce nebyla prekrocena tavna teplota plastu nebo aby dokonce nedoslo k pozaru. Take mi vadi, ze kdyz chci pristoupit k menu neaktivniho okna, musim do nej kliknout a pak odjet k menu nahoru. V LXDE klikam rovnou na polozku menu a zaroven tim aktivuju okno. Dost mi vadilo i nevyrazne barevne reseni, kde aktivni okno poznam jen podle nepatrne odliseho odstinu sedi, coz nevim, jestli nekde jde prestelovat - nenasel jsem.

Co me take zaujalo, je to, ze verze OS X se pry museji upgradovat po jedne. Nelze pry upgradovat z libovolne na posledni. Ty upgrady jsou sice ted jiz zadarmo, ale ty mezivrze, ktere bych byval potreboval, uz nikde nebyly k mani, takze upgrade by nebyl mozny bez pouziti nejakych warezackych serveru.

Coz samozrejme neni pravda. Prave tlacitko obvykle funguje tak ze hrabnes do touchpadu 2mi prsty (pripadne podle toho jak si to nakonfigurujes). Klavesnice je identicka s PC klavesnici no a pokud chces instalovat hned na posledni verzi, proc proste nestahnes posledni verzi os a neudelas si bootovaci flashdisk?

Ja ti mac samozrejme nenutim, nicmene me nejvic fascinuje jak vse pomlouvaji ti kteri o tom vubec nic nevi ...

davkol

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #25 kdy: 24. 07. 2016, 16:54:46 »
Přesně, tohle mě taky strašně sralo. Proč mají potřebu měnit tak chronicky známé a zažité zkratky jako ctrl+c/ctrl+v, to jsem opravdu nepochopil Naštěstí se dá třeba pomocí karabiner na pár kliknutí nastavit zkratky jako u zbytku světa a pak už se to dá celkem používat.
Apple přišel se zkratkami jako Cmd-[XCV] v osmdesátých letech – ten, kdo to posléze převzal, ale kapánek jinak, byl Microsoft.

Předlohou byly Lispové mašiny, ze kterých se taky vzal Emacs.

Schwake

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #26 kdy: 24. 07. 2016, 17:07:12 »
Že s tím přišli jako první je částečně omlouvá. Těch odlišností je ale tolik, že člověk, který přijde odjinud, si připadá jako chromý. Ne všichni mají nervy si rozložení kláves přenastavovat nebo si na něj měsíc zvykat. Podle mě si tím musí strašně zhoršovat konverzní poměr, první dojem dělá hodně.

davkol

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #27 kdy: 24. 07. 2016, 17:20:02 »
Jinými slovy: Micro$oftí Extend, Embrace, Extinguish funguje.

Jinak…
Vadily mi ty kilometry najete s mysi, protoze okna nemaji vlastni menu atd., ale pouziva se vzdy menu na hornim konci displaye. Takze kdyz ma clovek nejaka okna dole, tak musi davat pozor, aby posunem mysi po podlozce nebyla prekrocena tavna teplota plastu nebo aby dokonce nedoslo k pozaru.
Fitts' law. Rohy obrazovky jsou nekonečně blízko, takže není potřeba přesnost, aby se člověk na daný ovládací prvek trefil. (Nadšený z toho principu nejsem, ale co nadělám…)

Pako

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #28 kdy: 24. 07. 2016, 17:31:29 »
To že je menu vždy nahoře, na to jsem si zvyknul velmi rychle a je to ergonomické: obvykle mi stačí jedním pohybem prstu na touchpadu dostat myš na horní okraj a pak už jenom donaviguju vodorovně, nemusím zaměřovat prťavý proužek v obou směrech. Myš nepoužívám už několik let, externí touchpad ji v pohodně nahradí, a klávesnice přece už taky nemusí mít zdvih jako mechanický psací stroj (u domácího servříku jednu takovou mám a je to zase pro mně utrpení na ní psát).

Dejv

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #29 kdy: 24. 07. 2016, 18:00:52 »
To že je menu vždy nahoře, na to jsem si zvyknul velmi rychle a je to ergonomické: obvykle mi stačí jedním pohybem prstu na touchpadu dostat myš na horní okraj a pak už jenom donaviguju vodorovně, nemusím zaměřovat prťavý proužek v obou směrech. Myš nepoužívám už několik let, externí touchpad ji v pohodně nahradí, a klávesnice přece už taky nemusí mít zdvih jako mechanický psací stroj (u domácího servříku jednu takovou mám a je to zase pro mně utrpení na ní psát).
Tohle jsem nepochopil proč OS X má menu aplikace v hornim panelu. Vypadá to sice pěkně, ale musí to bejt nepraktický.

A i když vídáme jak kdekdo na konferencích a z vývojářů má MacBook, tak se mi zdá, že zastoupení kolem 6% je furt málo.