Zastoupení Apple mezi uživateli

Boo

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #45 kdy: 25. 07. 2016, 13:03:31 »
Citace
ja mam Macbook nie kvoli Apple ale kvoli OS

http://www.hackintosh.com 8)

To nejde hned z krabicky, s hackintoshem se napatlas jak s linuxem :) Samozrejme kdyz chces renderovaci delo tak ta prace stoji za to.


Rock & Troll

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #46 kdy: 25. 07. 2016, 13:22:15 »
Zase tolik patlání to není, rozběhal jsem to za dopoledne.

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #47 kdy: 25. 07. 2016, 14:43:57 »
Co já vidím, tak Apple je docela hodně rozšířený mezi frontend developery a webaři. Pak grafici, management a tak, ale to už mě moc nezajímá.

Osobně jsem si taky pořídil starší macbook a dal tomu měsíc, abych si otestoval jak se v tom dělá. Zjistil jsem, že mě to extenzivně opruzuje na mnoha různých úrovních. Jmenovitě klávesnice - na klasickou českou prostě zapomeňte a speciální znaky tak jak se píšou třeba ve windows a linuxu (pravý alt+něco) prostě nebudou. Další věc je, že ačkoliv mac nabízí package managery (tím nemyslím oficální od apple, ale brew), tak více/méně zejí prázdnotou a třeba pro vývoj v pythonu se to naprosto nehodí a je docela opruz tam natahat všechny závislosti a tak. Kdykoliv kdy jsem chtěl něco „navíc“, tak prostě hodiny googlení, stahování jakýchsi špinavých poflusaných binárek z plesnivých částí internetu, jak někde na windows a neustálé narážení na uzavřenost a omezenost systému (jen třeba donutit to, aby to vypisovalo ve finderu složky před soubory je docela porod).

Pak jsem tam po měsíci nacpal linux, ale podpora je bídná, vypadával zvuk, pak zas klávesnice opruzovala a tak, takže jsem ho prodal. Po téhle zkušenosti, když mi teď v práci nabídli, jestli nechci macbook pro, tak jsem odmítl a radši mám nějakého della, i když ten má taky své problémy.

Na druhou stranu chápu lidi, proč to používají. Pokud někdo nemá moc velké nároky, nebo na macu začíná, tak je to perfektně odladěný systém. Jakmile od něj ale chcete něco víc, tak je to uzavřené peklo, kde prostě ani nic nevygooglíte, protože to prostě apple zakázal a basta.

iwtu

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #48 kdy: 25. 07. 2016, 14:57:55 »
Další věc je, že ačkoliv mac nabízí package managery (tím nemyslím oficální od apple, ale brew), tak více/méně zejí prázdnotou a třeba pro vývoj v pythonu se to naprosto nehodí a je docela opruz tam natahat všechny závislosti a tak.

Zartujes?

sudo easy_install pip

Potrebujes na vyvoj v Pythone nieco viac?

Boo

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #49 kdy: 25. 07. 2016, 15:02:23 »
Co se tyka pythonu, ruby, perlu a podobnych zalezitosti tak porad je to v OSX jednoduchsi nez ve Windows. Tady jde o to, ze OSX pouzivaj lidi kvuli aplikacim ktere linux nema a nechteji widlackej vopruz. Takze jasne prevazuji grafici, webari a iOS/android koderi. Pro ty kteri maji Xwindows pouze na to aby na obrazovku nacpali 12 terminalu staci linux :-)


Tommm

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #50 kdy: 25. 07. 2016, 15:11:53 »
Tak se tu akorát lopaty shodly, že pokud na to nemají, tak to musí bejt strašnej shit :D Co čekat...

Ty vole ... ty ses fakt trol :D

To nevis, ze dneska kazdej slusnej "informatik" ma okolo kilecla? Tak kde je problem si koupit telefon za "dvaciase"? Si koupim klidne kazdem mesic jeden. Hnupe. ;)

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #51 kdy: 25. 07. 2016, 15:12:36 »
Ono Apple porad tak nejak just works. Napr. u webaru je to zjevna volba, mas silu unixu a shellu plus vsechny apky z widli (Photoshop, MS Office, SourceTree...). Nerikam, ze by to neslo na linuxu ale ne kazdymu se chce babrat s tim, ze proc se kouse zvukovka, zas nejde wifi, proc jsou ty fonty tak ohyzdni, jak v Gimpu udelam to a ono...

Pred mesicem sem byl na JavaScript konferenci a vsichni speakeri meli Macbook az na jedno Lenovo s Ubuntu.

S tím "just works" to jde docela s kopce, ale pořád lepší než win.
Já kromě prohlížeče používám jen Xcode a ten shell, Safari se poslední dobou dost seká, ale jinak spokojenost.

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #52 kdy: 25. 07. 2016, 15:50:11 »
Zartujes?

sudo easy_install pip

Potrebujes na vyvoj v Pythone nieco viac?

To bych teda kurva řekl. Ve chvíli kdy má něco dependencies na Cčkový projekty, tak je to občas porod nainstalovat i na linuxu, na tož pak na macu, kde tě polovina dependencies odkáže tak leda na ty issues v githubu, kde někdo dva roky úpěnlivě prosí, aby to tam přidali.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #53 kdy: 25. 07. 2016, 16:51:10 »
To nevis, ze dneska kazdej slusnej "informatik" ma okolo kilecla? Tak kde je problem si koupit telefon za "dvaciase"? Si koupim klidne kazdem mesic jeden. Hnupe. ;)

Tak si jeden kazdej mesic kup. Ekonomika potrebuje konzumni blby, kteri by ji rozhybali.

Cyklon

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #54 kdy: 25. 07. 2016, 17:48:31 »
Citace
Ekonomika potrebuje konzumni blby, kteri by ji rozhybali.

Těch už je tolik, že lidi nechápající jejich význam na ně rozjíždějí konečná řešení. Nějak jim to ale nejde od ruky, potkávám jich pořád mraky.

IstvanMunka

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #55 kdy: 26. 07. 2016, 08:17:43 »
Zastupenie Apple medzi uzivatelmi nic moc, predsa len chcu hrat hry ci pustat uctovnictvo. Zato zastupenie Applu u profikov je podstatne vyssie. Profici neriesia cenu, beru nieco co funguje a nehadze im polena pod nohy pri praci. A idealne vydrzi roky. Kecy o upgradovani a opravovani mozu zaujimat nejakych domacich bastlicov a flamewaristov ale v skutocnosti to ziadneho Applistu netrapi. Kupim stale najnadupanejsi model aby som nemusel riesit nejaky upgrade a co sa tyka servisu tak napr. vo firme kde mame stovku macov nepozorujem zeby sa kazili viac nez delly ci lenova. Skor naopak. A kedze Macy su KRÁSNE 8) tak mame aj par ludi co k praci potrebuju windows ci linux a bezia to v pohode na Macoch.

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #56 kdy: 26. 07. 2016, 10:48:27 »
Linux zrovna v pohodě na macu neběží, pokud tedy nemluvíš o virtualizaci. Možná na novějších modelech, ale co jsem to zkoušel já, tak docela tragédie.

iwtu

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #57 kdy: 26. 07. 2016, 11:02:21 »
Ono aj ten HW uz nie je tak kriticky ako par rokov dozadu. na corei5+, 16 GB RAM a 512 SSD sa uplne krasne fungovat roky. Moj sef ma 4 rok stary Mac a uz vtedy tam mal 1TB SSD. Rozmyslal, ze by si aj kupil novy, ale nejako nevidi na to dovod..

Ale velmi spravne. Profesional to neriesi. Kupi nieco, co funguje a ci stoji o 10k viac alebo menej, neriesi. Uzivatelia su povacsine Windows kvoli hram. Ja mam Windows na desktope kvoli hram a nejakym projektom v .NET, Macbook na pracu a zabavu a v praci mam Linux. Ale ako bolo spominane, profesional cenu neriesi. 10k hore dole pre nieco, co pouziva kazdy den a bude to mat roky, tak.

Nepochujem, ze Linus Torvarlds by si mohol kupit Mac svihnutim prsta. Ale pre neho je super Linux, tak ma tipujem nejaky high end s Linuxom. Predpokladam, ze nebude pracovat na nejakom Pentium M bez SSD disku, lebo je high end notebook drahy..

Divat sa na Apple iba cez to, ze je to drahe a da sa kupit nieco lacnejsie, je pre profika uplne irrelevantne. Aspon na Macbooky. iPhone je ina mania ale rovnako aj Samsung, HTC ci Sony highendy stoja zhruba rovnako.. Nehovriac o tom, ze iPhone za konkurenciou zacina stracat dych a uzivatelia su to vsimaju a neviem ci uz aj nevyrobili viac iPhonov ako je odbor lebo rusili nejake tovarne..

Apple je firma. Ako Dell, Tesla.. Iba firma. Nic viac..

Boo

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #58 kdy: 26. 07. 2016, 11:26:12 »
Linux zrovna v pohodě na macu neběží, pokud tedy nemluvíš o virtualizaci. Možná na novějších modelech, ale co jsem to zkoušel já, tak docela tragédie.

Na to ti dam standardni linux odpoved: Neco delas spatne, mne to funguje :) (Mini 2009, iMac 2013, MBP 2015)

Re:Zastoupení Apple mezi uživateli
« Odpověď #59 kdy: 26. 07. 2016, 11:34:49 »
Já nevím, ty flejmy ohledně Win/Lin/OSX mne nějak nebavěj. Každej ať si používá co chce.

Co se týče OSX, používám ho už skoro 10 let a upřímně je to takovej ten systém „Just works“, je pravdou, že v poslední době to není splněno tak do puntíku, ale netrávím hodiny nad tím, že mi něco nefunguje, maximálně 20 minut. Ano jsou lidi co používají jiné funkcionality než já a pak se jim nedivím, že pro ně OSX není.

Když pominu cenu, tak ten systém má několik, dle mého, skvělých prvků:
- Spotlight, vyhledávání, které je schopné spouštět aplikace, prohledávat systém (fulltextově dokumenty, maily, kontakty), je schopné prohledávat Wiki stránky, je to rychlá kalkulačka i pro převod jednotek, prostě napíšu 10USD a vyskočí mi kolik je to v lokální měně,
- Horní menu, které je praktické, protože ho mají všechny aplikace a tváří se tak nějak unifikovaně. Hlavně MS Office, kde nemusím lovit věci v Ribonu, ale najdu si to pohodlně v menu, zároveň má tzv. spotlight light, kde v sekci Help napíšete do editboxu jak by se asi měla jmenovat položka v menu a on Vám najde, kde to je, čímž odpadá nesmyslné procházení menu a hledání jedné funkcionality,
- Applescript - nástrojů pro automatizaci je hodně, v Linuxu spousta programovacích jazyků pro příkazovou řádku, včetně shell scriptů, ale co se mi líbí na OSX je AppleScript, sice je to takovej paskvil, kterej vypadá jako mluva „Já být Apač“, ale většina aplikací je pro něj připravená, takže není problém ovládat aplikace přímo příkazově včetně proměnných, takový to najeď na souřadnice X,Y se použít dá, ale to znamená, že mají všichni stejné rozlišení a okno bude vždy na stejných souřadnicích, což prostě tady u automatizace u 70-80% programů odpadá. Možná časem dotáhnou i stejnou funkcionalitu přes JS, která mi je sympatičtější,
- Handsfree - Ano spousta systémů to má, pokud si člověk nainstaluje, ale tady v kombinaci s iOS, je to nativně a jede to out of the box, pokud tedy telefon a iOS jsou na stejné wifi síti
- Tethering - nemusím lovit a zapínat na telefonu, přes BT si to oblízne okolí a pokud je autorizovaný telefon v dosahu, dá mi to z OSX rovnou možnost se připojit k internetu,
- Provázanost mailů a telefonu, kdy mi například volá neznámé číslo, ale on si oblízne maily a řekne, že by to mohl být ten a ten clověk, místo neznámého čísla,

Všechno jsou to blbinky, to se nebráním, ale je to takový to na co si člověk zvykne a pak mu to všude chybí :-)