Debian nedostane správnou IP od UPC

ByCzech

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #75 kdy: 21. 01. 2016, 14:41:32 »
prosím o vysvětlení JAK se to může rozbít... to by mě totiž neskutečně moc zajímalo
Úplně jednoduše. Něco v UPC usoudí „nevyžádal si IP adresu z DHCP, tudíž není připojen“.

Pokud má UPC v podmínkách, že IP adresa musí být přidělena přes DHCP, nastavit ji staticky je prostě porušení podmínek. I kdyby to dneska fungovalo, zítra to fungovat nemusí. A i kdyby to třeba technicky fungovalo trvale a UPC na přidělení IP adresy nikdy nic dalšího nevázalo, pořád s tím mohou být administrativní problémy. Bude mít nějaký problém, bude volat na technickou podporu UPC, a tam mu řeknou, že nevidí žádné přidělení IP adresy, a dál se s ním nebudou bavit, dokud to neopraví. Podle mne je lepší to opravit teď v klidu, než to pak řešit ve stresu, až něco nebude fungovat.

A máme tu zase spekulace "něco usoudí", "tudíž není připojen", "pokud má..."

Takový informační šum co do toho vnášíte, tomu vážně nepomáhá :D


ByCzech

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #76 kdy: 21. 01. 2016, 14:42:51 »
Zeptam se mozna offtopic - Jestli jsem to pochopil za modemem mate rovnou switch...  Jaky je duvod/vyhoda nemit za modemem nejaky router, ktery poresi dhcp, NAT a az za nim pak switch?

Typicky UPC Modem-> WAN port routeru-Router-Lan port routeru -> Switch >>> Zbytek site?

Diky

To nevíme, přestože to tady už jinými způsoby víckrát píšeme :).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #77 kdy: 21. 01. 2016, 16:19:37 »
prosím o vysvětlení JAK se to může rozbít... to by mě totiž neskutečně moc zajímalo
Úplně jednoduše. Něco v UPC usoudí „nevyžádal si IP adresu z DHCP, tudíž není připojen“.

Pokud má UPC v podmínkách, že IP adresa musí být přidělena přes DHCP, nastavit ji staticky je prostě porušení podmínek. I kdyby to dneska fungovalo, zítra to fungovat nemusí. A i kdyby to třeba technicky fungovalo trvale a UPC na přidělení IP adresy nikdy nic dalšího nevázalo, pořád s tím mohou být administrativní problémy. Bude mít nějaký problém, bude volat na technickou podporu UPC, a tam mu řeknou, že nevidí žádné přidělení IP adresy, a dál se s ním nebudou bavit, dokud to neopraví. Podle mne je lepší to opravit teď v klidu, než to pak řešit ve stresu, až něco nebude fungovat.

A máme tu zase spekulace "něco usoudí", "tudíž není připojen", "pokud má..."

Takový informační šum co do toho vnášíte, tomu vážně nepomáhá :D

Co vy vite, jaky maji v UPC bordel? Nemate zaznam v DHCP tabulce, tak jste nepripojen, nemate lease a tudiz adresa je volna. Co kdyz to tam jednou za cas skriptem probiraji a nikam nekoukaji, jestli tuhle adresu nema nekdo pronajatou?

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #78 kdy: 21. 01. 2016, 16:59:37 »
A máme tu zase spekulace "něco usoudí", "tudíž není připojen", "pokud má..."
Za to vy nečtete, co tazatel napsal, nenapíšete, za jakých podmínek vaše tvrzení platí, místo toho rovnou vypálíte, že je tazatel idiot a že je problém v konfiguraci VLAN.

Řešíme tady, že BEZ SWITCHE s nastavenými VLAN to funguje.
Tuhle informaci jste sebral kde?

Taky bych rád věděl co je na té konfiguraci špatně, když má zákazník vyhrazenou veřejnou IP
Je to v rozporu s podmínkami provozu, které si UPC určilo. Ty podmínky vám klidně můžou připadat divné, nemusíte je chápat, můžete si dokonce myslet, že všemu rozumíte nejlíp a ty podmínky jsou určitě nastavené špatně. Jenže když je tazatel nedodrží, je problém na jeho straně. Klidně mu to může léta fungovat bez problémů, klidně s tím nikdy žádný problém mít nemusí. Ale také si tím může způsobit problém, který se jednou bude velmi těžko hledat. Navíc staticky nastavenou IP adresu už tazatel měl, tady se ptá na to, jak to udělat správně. Vy možná považujte za normální stav, kdy jeden počítač není schopen získat přes DHCP správnou IP adresu, a jiný počítač v tomtéž umístění s naklonovanou MAC adresou ji získá. Já to za normální nepovažuju, DHCP není žádná magie, a když dvě různá zařízení pošlou stejným způsobem stejný paket s požadavkem, musejí dostat stejnou odpověď.

Pro tazatele to znamená ověřit to, co už se tady mnohokrát psalo – odchytit pakety s DHCP požadavkem a odpovědí Debianu, nastavit stejnou MAC adresu jinému zařízení, to zapojit stejným způsobe, jako je ten Debian (stejná VLAN, ideálně na chvíli ten Debian odpojit a do switche místo něj píchnout to jiné zařízení), a zase odchytit DHCP pakety. Bude v nich nějaký rozdíl, který buď uvidí sám tazatel, nebo je vloží sem do fóra, a podívá se na to někdo jiný. Bez toho se dál nehneme a budou se tu jen kupit spekulace od lidí, kteří tazatelovi komentáře nečetli, případně od lidí, kteří jsou si jisti, že je problém v konfiguraci VLAN, protože proto.

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #79 kdy: 21. 01. 2016, 17:05:23 »
Jaky je duvod/vyhoda nemit za modemem nejaky router, ktery poresi dhcp, NAT a az za nim pak switch?
Napadají mne minimálně dvě možnosti – ten „router“ má jen jedno síťové rozhraní, kterým pak musí být připojen jak do vnitřní sítě, tak do internetu. Nebo jsou k tomu modemu připojena další zařízení, která nemají být až za routerem, třeba něco pro IPTV nebo IP telefonii – tazatel tu několikrát jmenoval něco jménem „Netbox“. A modem je málo portů. Asi je lepší na tohle použít pár portů na pořádném switchi s managementem, než do tohohle kritického místa cpát nějaký pochybný switch za pár stovek, který by se okamžitě stal nejslabším prvkem celé sítě.


ByCzech

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #80 kdy: 21. 01. 2016, 17:56:16 »
A máme tu zase spekulace "něco usoudí", "tudíž není připojen", "pokud má..."
Za to vy nečtete, co tazatel napsal, nenapíšete, za jakých podmínek vaše tvrzení platí, místo toho rovnou vypálíte, že je tazatel idiot a že je problém v konfiguraci VLAN.

Cite needed

Řešíme tady, že BEZ SWITCHE s nastavenými VLAN to funguje.
Tuhle informaci jste sebral kde?

Přečtěte si diskuzi, pak jste za mimoně, když to neděláte...

ByCzech

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #81 kdy: 21. 01. 2016, 17:57:50 »
Taky bych rád věděl co je na té konfiguraci špatně, když má zákazník vyhrazenou veřejnou IP
Je to v rozporu s podmínkami provozu, které si UPC určilo.

A tohle jste vzal kde? Nevidím tu v diskuzi relevantní informaci za jakých podmínek to zakladatel diskuze má.

j

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #82 kdy: 21. 01. 2016, 18:09:59 »
Tak CESNETaci se sami na me v mejlu dost divili, kde jsem prisel na to "gratis" pripojeni pro skoly, takze ani omylem :-(
Už jenom slovník, který používá „j“, vypovídá o tom, jak vážně lze brát jeho komentáře. To je takový místní troll, který když jednou za rok napíše něco fakticky správně, všichni ostatní si jdou své znalosti znovu ověřovat do encyklopedií, protože souhlasit s ním je velmi podezřelé. Když ono něco napíše, máte jistotu na 99,95 procenta, že je to špatně. Takhle nízkou pravděpodobnost omylu nemají ani ti nevzdělanější lidé, u „j“ je to bohužel zvrácené, takže standard je u něj nesmysl a výjimečně omylem napíše něco správně.
Hele ty retarde, uz ses naucil najit googlem autorskej zakon? Ne? Tak radsi zalez.

Mate VLANy v poradku?
Mohl by někdo, kdo se ptá na VLANy, nebo dokonce sebejistě tvrdí, že je chyba v konfiguraci VLAN, popsat, jak by chybná konfigurace VLAN mohla způsobit, že na DHCP požadavek zaslaný do sítě UPC dojde z té sítě odpověď, akorát chybná (od jiného DHCP serveru)?
To trotl jako Jirsak samo nemuze tusit, ze kdyz nekdo posila DHCPku requesty markovany Vlanem, tak ze je bude trebas ignorovat, ze ... nebo je spis uplne cestou neco odfiltruje ...

Jak rikam, Jirsaka zcela ignorovat, pripadne v souladu s jeho nazorem zapichnout, je to legalni, protoze to je ve smlouve, jak sam prohlasil.


Pokud UPC tvrdí, že si zákazník musí nechat přidělit IP adresu z DHCP serveru, nastavení statické adresy není řešení, ale workaround, který může a nemusí fungovat, a kdykoli se může rozbít.

 ;D ;D prosím o vysvětlení JAK se to může rozbít... to by mě totiž neskutečně moc zajímalo
A to se ptas Jirsaka? To jako vazne? Nekoho kdo netusi jak vypada IP?

Rozbit by to mohli soudruzi z UPC, kdyz se rozhodnou, ze si zakaznik dane staticke adresy uzil jiz prilis a z nejakych reorganizacnich duvodu adresy pomichaji. Adresu dostane nekdo jiny a bude na siti existovat dvakrat.
To sice muzou, ale 2x rocne to rucne zmenit zvladnes ne?

;D ;D prosím o vysvětlení JAK se to může rozbít... to by mě totiž neskutečně moc zajímalo

U velkých ISP není na routerech statická konfigurace v nějakém konfiguráku, to by se z toho zbláznili, ale router se dynamicky učí kam má kterou IP routovat podle provozu. Jedním ze zdrojů informací je BOOTP protokol a bez BOOTP komunikace to po čase router zařízne.

Na DHCP serveru pak pro zákazníky s pevnou IP musí být extra vuřty, ale je to jednodušší než to cpát do každého routeru po cestě.
Mno to tezko ... matlas dokupy zcela nesouvisejici veci, dynamickej routing nema nic spolecnyho s pridelovanim IPcek a ty sou samozrejme vzdy staticky, protoze jinak by se ISP zblaznil z toho, ze se mu v zavislosti na tom co se kde podelalo rozesiraj i veci na druhy strane statu/planety. 80% krabek bootp vubec neumi. Pokud sis nevsim, davno ho nahradilo dhcp, a preziva to spis jako historicka zajimavost.

A zcela zjevne vubec netusis, ze se do zadnyho routeru nic necpe, proste proto, ze zcela normalne odroutuje IPcka odpovidajici nakonfigurovanym rozsahum. Coz opet nema s DHCP zhola nic spolecnyho. Jedinej extraburt je ten, ze misto aby DHCPko pridelilo IPcko z poolu, tak prideli IP klidne z totoznyho rozsahu, ale deklarovany fixne na MAC.

prosím o vysvětlení JAK se to může rozbít... to by mě totiž neskutečně moc zajímalo
Úplně jednoduše. Něco v UPC usoudí „nevyžádal si IP adresu z DHCP, tudíž není připojen“.

Pokud má UPC v podmínkách, že IP adresa musí být přidělena přes DHCP, nastavit ji staticky je prostě porušení podmínek. I kdyby to dneska fungovalo, zítra to fungovat nemusí. A i kdyby to třeba technicky fungovalo trvale a UPC na přidělení IP adresy nikdy nic dalšího nevázalo, pořád s tím mohou být administrativní problémy. Bude mít nějaký problém, bude volat na technickou podporu UPC, a tam mu řeknou, že nevidí žádné přidělení IP adresy, a dál se s ním nebudou bavit, dokud to neopraví. Podle mne je lepší to opravit teď v klidu, než to pak řešit ve stresu, až něco nebude fungovat.
A jeje, zase tu Jirsak vytahuje hovadiny o kterych netusi ani zbla. Jirsaku ty demente, nauc se cist, UPC nikde nic takovyho v podminkach nema, to jen presne stejne retard jako TY na jejich supoprtu, kerej vi o sitovani presne stejny kulovy, zvani z cesty.


Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #83 kdy: 21. 01. 2016, 20:49:55 »
A tohle jste vzal kde? Nevidím tu v diskuzi relevantní informaci za jakých podmínek to zakladatel diskuze má.
Vážně by diskusi pomohlo, kdybyste si přečetl ostatní příspěvky. Alespoň ty od tazatele. Nebo alespoň začátek jeho prvního příspěvku:

UPC neumoznuje staticky nastavit IPv4 adresu na na sitovem rozhrani. IP adresa , maska, brana a pod. musi byt prideleno z jejich DHCP srveru proti MAC adrese vasi sitovky. Moc tomu nerozumim proc,  […]

Řešíme tady, že BEZ SWITCHE s nastavenými VLAN to funguje.
Tuhle informaci jste sebral kde?

Přečtěte si diskuzi, pak jste za mimoně, když to neděláte...
OK, asi je to pro vás problém přečíst si tu diskusi, tak tady máte relevantní příspěvek, už ho cituju po druhé:

Co to udela, kdyz vyhodite switch z cesty?
To samozrejme funguje, teda na jinem stroji s naklonovanou stejnou MAC, jinak diky trunku primo vyhodit z cesty ten switch samozrejme nejde :-(
Přímo vyhodit ten switch z cesty nejde, takže asi vyhozen nebyl, ne? Tazatel to zkoušel (asi bez switche) s jiným strojem, který předpokládám (na rozdíl od toho Debianu) mohl klidně odpojit od toho switche. On ten Debian v té síti totiž nejspíš dělá i něco jiného, než jenom router, a asi není možné ho jen tak pokusně odpojit.


Dále tazatel napsal:
S netboxem je odpoved ano, stejne konfigurace, stejne MAC adresa u nich a jejich DHCP to prideli OK :-(

Takže tu máme tři případy:
  • Netbox přes switch – funguje
  • jiné zařízení asi mimo switch – funguje
  • Debian přes switch – nefunguje

Když to přes switch s jedním zařízením funguje, opravdu budete hledat chybu nejprve v tom switchi? Nebudete hledat chybu spíš v tom Debianu, který jako jediný nefunguje? Zvlášť když dostane i odpověď, ale chybnou – takže pokud by v tom měl mít prsty ten switch, musel by upravit procházející DHCP požadavek nebo odpověď, a to pouze v případě toho Debianu, ale ne v případě Netboxu.

ByCzech

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #84 kdy: 21. 01. 2016, 21:09:10 »
No snažil jsem se slušně, ale s panem Jirsákem to zřejmě nejde. Co jsem věděl k tématu jsem přispěl, hádat se s někým, kdo tomu očividně nerozumí, překrucuje věci, ignoruje co se mu nehodí do krámu, manipuluje diskuzí (zřejmě jen proto, aby vyvolal hádku) opravdu nechci a nebudu. Jsem zvyklý věci řešit, ne se kvůli nim hádat.

Dadko

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #85 kdy: 22. 01. 2016, 06:54:00 »
UPC modem detekuje pocet zariadeni za sebou. Tam by potom mohol byt problem v pripade statickej konfiguracie. UPC modem nie je jedna obrovska ethernet siet ako si tu niektori myslia, ale je to prepojenie modemov s CMTS. V momente, ked je IP na zariadeni za modemom nastavena staticky, netusi modem presne, ze je za nim nieco, nakolko dotycne zariadenie si nepoziadalo o adresu z DHCP serveru (modem sluzi ako DHCP relay). Pracoval som istu dobu pre UPC ako technik u koncovych zakaznikov, vdaka tomu viem, ako modemy funguju. To, ze si niekto nastavi staticku IP a funguje mu to, je naozaj iba otazka viac menej nahody. Siet UPC totiz nie je jeden velky ethernet ako si tu niektori myslia, ale niekolko stotisic modemov popripajanych k CMTS a navyse UPC ma taktiez opticke pripojky.

brid

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #86 kdy: 22. 01. 2016, 07:09:16 »
No snažil jsem se slušně, ale s panem Jirsákem to zřejmě nejde. Co jsem věděl k tématu jsem přispěl, hádat se s někým, kdo tomu očividně nerozumí, překrucuje věci, ignoruje co se mu nehodí do krámu, manipuluje diskuzí (zřejmě jen proto, aby vyvolal hádku) opravdu nechci a nebudu. Jsem zvyklý věci řešit, ne se kvůli nim hádat.
Mam obdobny nazor.

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #87 kdy: 22. 01. 2016, 08:26:24 »
Ještě mne napadá, pokud ta konfigurace se switchem za modemem je z toho důvodu, že k tomu modemu máte připojeno víc zařízení, a jednomu chcete přidělovat pevnou veřejnou IP adresu, a ostatním dynamické. Nevím, zda takovouhle kombinaci UPC podporuje, jestli to není tak, že když nějaké zařízení požádá o dynamickou IP adresu (je to pro UPC neznámá MAC adresa), budou na dané lince už všechna zařízení (po nějakou dobu) dostávat dynamické IP adresy. Takže bych ještě vyzkoušel nechat přidělit třeba tomu Netboxu dynamickou IP adresu (jak to asi máte nakonfigurované), a pak vedle něj dát do switche to zařízení s naklonovanou MAC adresou, které už dříve dostalo správnou statickou IP adresu, jestli ji dostane znovu, nebo jestli také dostane tu dynamickou.

SB

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #88 kdy: 22. 01. 2016, 15:26:42 »
Zeptam se mozna offtopic - Jestli jsem to pochopil za modemem mate rovnou switch...  Jaky je duvod/vyhoda nemit za modemem nejaky router, ktery poresi dhcp, NAT a az za nim pak switch?

Typicky UPC Modem-> WAN port routeru-Router-Lan port routeru -> Switch >>> Zbytek site?

Protože switch zde nefunguje jako ve vašem příkladu jako hloupý rozbočovač jednoho síťového segmentu, ale jako přepojovací uzel více sítí (segmentů; switch musí umět VLANy).

Mám to doma zrovna tak - modem je připojen přes switch (přízemí) jedním VLANem s routerem (patro), mimo těchto 2 zařízení v daném segmentu nic jiného není a nesmí být (modem používá dvoubodové spojení PPPoE, takže by to mohlo s ostatními zařízeními dělat bordel). Zároveň tím samým switchem procházejí další vzájemně zcela oddělené segmenty (VLANy), a to pro další připojené počítače, které se zrovna nacházejí ve stejném patře, jako leží switch, takže není třeba tahat dráty až od routeru.

Honza W.

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #89 kdy: 22. 01. 2016, 15:32:32 »
Zeptam se mozna offtopic - Jestli jsem to pochopil za modemem mate rovnou switch...  Jaky je duvod/vyhoda nemit za modemem nejaky router, ktery poresi dhcp, NAT a az za nim pak switch?

Typicky UPC Modem-> WAN port routeru-Router-Lan port routeru -> Switch >>> Zbytek site?

Diky
Jako ze budu 2x NATovat? Jednak bych vystrelene porty treba pro stravovaci systemy a podobne musel vzdy 2x nastavovat na dvou zarizenich a pak je to zbytecna investice + 2x vic veci se muze pokazit :-) Nebo me neco nedochazi/prehlizim? :-)