Debian nedostane správnou IP od UPC

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #45 kdy: 19. 01. 2016, 10:12:55 »
když se tam konečně dovoláš tak je potřeba položit otázku typu: víte, co je ARP? pokud ne tak mi dejte z podpory prosím někoho, kdo tomu rozumí..  :D


Honza W.

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #46 kdy: 19. 01. 2016, 10:39:11 »
No nevim nevim, jestli to tak funguje i dnes :-) Navic v 10G pasmu je vetsina licencovana a neni to zrovna levna zalezitost (tusim), pokud jde o koupi HW, to by skola asi zafinancovala, ale vic jak nejakych CZK 15 000,- rocne skola za pripojeni neda :-(
Kdybys misto nevedeni sel na ten link tak hned vedle najdes stranku kdo se muze na cesnet pripojit a jsou to mimo jiny skoly. 10G pasmo je stejne free jako 2,4/5 a kompletni spoje zacinaji prave na 20k.

nemyslím si... bude to normálně fungovat jen ten týpek z podpory je hňup
To sou v UPC vsichni ... klidne ti budou tvrdit, ze tvoje linka je OK, kdyz se prenese presne 1 paket co 10 minut.
Tak super, napsal jsem CENETakum, tak uvidime, kazdopadne diky za doporuceni, treba z toho i neco bude :-)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #47 kdy: 19. 01. 2016, 10:51:21 »
co to je za blbost že pevným nastavením ip v interfaces budeš mít výpadky ?  :D :D :D udělal jsem to správně  ;)
No zatim to funguje, nastesti, osetrit to asi jinak nejak pujde, ze kdyz po nejaky dobe neprijde DHCP request, tak te odstrihnou, ale snad to teda bude ok :-)

A zkousel jste z toho Debianu vymazat stary zaznam o leasu, ci v nem prepsat adresu na tu, kterou chcete? DHCP klient na Linuxu je potfora a pokud ma zanam o predchozim leasu, snazi se napred ziskat stejnou adresu. Tedy mozna je to prave to, co se deje, jak tu uz nekdo zminil.

Honza W.

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #48 kdy: 19. 01. 2016, 14:04:24 »
co to je za blbost že pevným nastavením ip v interfaces budeš mít výpadky ?  :D :D :D udělal jsem to správně  ;)
No zatim to funguje, nastesti, osetrit to asi jinak nejak pujde, ze kdyz po nejaky dobe neprijde DHCP request, tak te odstrihnou, ale snad to teda bude ok :-)

A zkousel jste z toho Debianu vymazat stary zaznam o leasu, ci v nem prepsat adresu na tu, kterou chcete? DHCP klient na Linuxu je potfora a pokud ma zanam o predchozim leasu, snazi se napred ziskat stejnou adresu. Tedy mozna je to prave to, co se deje, jak tu uz nekdo zminil.
...tam zadna stara IP liznuta z jineho DHCP prave nebyla, do ted prave vse bylo nastaveno staticky.

Honza W.

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #49 kdy: 19. 01. 2016, 14:06:09 »
No nevim nevim, jestli to tak funguje i dnes :-) Navic v 10G pasmu je vetsina licencovana a neni to zrovna levna zalezitost (tusim), pokud jde o koupi HW, to by skola asi zafinancovala, ale vic jak nejakych CZK 15 000,- rocne skola za pripojeni neda :-(
Kdybys misto nevedeni sel na ten link tak hned vedle najdes stranku kdo se muze na cesnet pripojit a jsou to mimo jiny skoly. 10G pasmo je stejne free jako 2,4/5 a kompletni spoje zacinaji prave na 20k.

nemyslím si... bude to normálně fungovat jen ten týpek z podpory je hňup
To sou v UPC vsichni ... klidne ti budou tvrdit, ze tvoje linka je OK, kdyz se prenese presne 1 paket co 10 minut.
Tak super, napsal jsem CENETakum, tak uvidime, kazdopadne diky za doporuceni, treba z toho i neco bude :-)
Tak CESNETaci se sami na me v mejlu dost divili, kde jsem prisel na to "gratis" pripojeni pro skoly, takze ani omylem :-(


Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #50 kdy: 19. 01. 2016, 15:07:38 »
všichni kašlou na školku  :( hele to UPC bude cajk...

j

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #51 kdy: 19. 01. 2016, 18:09:06 »
...
Tak CESNETaci se sami na me v mejlu dost divili, kde jsem prisel na to "gratis" pripojeni pro skoly, takze ani omylem :-(
Cesnet je sdruzeni, platil se tam nejakej clenskej prispevek, ale ten byl pokud si pamatuju zcela smesnej. Osobne vim o minimalne 20 skolach ktery se presne takhle pripojovali - tenkrat si trebas zacalovali 2,4 wifinu, ktera stala 30+k ... a to bylo defakto vsechno. Slo pres to bezne v roce 95 trebas 10Mbit ... v dobe, kdy doma lidi nemeli ani modem.

Jedina podminka toho byla proste to, ze si nejak ve vlastni rezii zaridis lastmile. Coz samo znamenalo mit neco v dohledu, protoze zakopavat kabely nikdo nechtel.

Mimochodem, komercni garantovana konektivita 100Mbit symetricky, vcetne IPv4 a IPv6 adres podle potreby skoji pod 10kKc/mesic. V licencovanym pasmu s kramama za 1/2M per spoj. Takze si muzes nastrelit, za kolik ti to da ten CESNET, kdyz si tu posledni mailu vyresis sam.

j

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #52 kdy: 19. 01. 2016, 18:10:40 »
Jop edit: Jeste se muzes obratit na nekoho, kdo je clenem, pokud mas nekoho blizko (nejaka ta VS trebas). Nekdy staci se zeptat, a ukazou ti strechu, stozar ... a tuhle si to pridelej.

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #53 kdy: 19. 01. 2016, 18:53:41 »
Tak CESNETaci se sami na me v mejlu dost divili, kde jsem prisel na to "gratis" pripojeni pro skoly, takze ani omylem :-(
Už jenom slovník, který používá „j“, vypovídá o tom, jak vážně lze brát jeho komentáře. To je takový místní troll, který když jednou za rok napíše něco fakticky správně, všichni ostatní si jdou své znalosti znovu ověřovat do encyklopedií, protože souhlasit s ním je velmi podezřelé. Když ono něco napíše, máte jistotu na 99,95 procenta, že je to špatně. Takhle nízkou pravděpodobnost omylu nemají ani ti nevzdělanější lidé, u „j“ je to bohužel zvrácené, takže standard je u něj nesmysl a výjimečně omylem napíše něco správně.

AA

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #54 kdy: 19. 01. 2016, 22:34:17 »
Na mem debianim serveru (Linux elly 3.2.0-4-amd64 #1 SMP Debian 3.2.68-1+deb7u6 x86_64 GNU/Linux) nedostavam od jejich DHCP spravne pridelanou placenou verejnou IPv4 adresu ac vypis pres "ifconfig vlan10", vidim, ze MAC adresa sitovky je spravna (VLAN 10 je urcena pro ISP).

Na serveru je nekolik VLAN hozenych do tranku na jednom kabelu pres ciscovy switch. A modem od UPC je pripojen do switche portem prirazenym do VLAN10.

Mate VLANy v poradku? Je spravne nastaven trunk mezi tim switchem a serverem? Jak se to na tom Debianu s temi VLAN dela? Je tam neco jako u Cisco routeru subinterface? Dale - pres jakou VLAN vlastne vybehne ta DHCP zadost ze serveru do switche? Jak je to tagovanim - neni potreba definovat nativni VLAN?

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #55 kdy: 20. 01. 2016, 06:57:45 »
Mate VLANy v poradku?
Mohl by někdo, kdo se ptá na VLANy, nebo dokonce sebejistě tvrdí, že je chyba v konfiguraci VLAN, popsat, jak by chybná konfigurace VLAN mohla způsobit, že na DHCP požadavek zaslaný do sítě UPC dojde z té sítě odpověď, akorát chybná (od jiného DHCP serveru)?

ken

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #56 kdy: 20. 01. 2016, 08:25:32 »
Mate VLANy v poradku?
Mohl by někdo, kdo se ptá na VLANy, nebo dokonce sebejistě tvrdí, že je chyba v konfiguraci VLAN, popsat, jak by chybná konfigurace VLAN mohla způsobit, že na DHCP požadavek zaslaný do sítě UPC dojde z té sítě odpověď, akorát chybná (od jiného DHCP serveru)?

Nevim kde berete jistotu, ze odpoved prijde od UPC(dump jsem zde nevidel), vy asi nemate moc zkusenosti s realnym provozem, ze...

JardaA

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #57 kdy: 20. 01. 2016, 09:09:12 »
Mate VLANy v poradku?
Mohl by někdo, kdo se ptá na VLANy, nebo dokonce sebejistě tvrdí, že je chyba v konfiguraci VLAN, popsat, jak by chybná konfigurace VLAN mohla způsobit, že na DHCP požadavek zaslaný do sítě UPC dojde z té sítě odpověď, akorát chybná (od jiného DHCP serveru)?

Já tedy v před-předchozím příspěvku žádné sebejisté tvrzení o chybě v konfiguraci VLAN nepozoruji, jen samé dotazy (Vy tam, pane Jirsáku, vidíte něco jiného?), . Mimochodem, v příspěvku #5 se uvádí "Co to udela, kdyz vyhodite switch z cesty? >>> To samozrejme funguje, ...". Jestliže to bez switche chodí a s ním ne, i já bych začal hledáním problému v něm nebo v jeho okolí a VLANy si o to říkají. Je to Cisco, kde se konfigurovat řada věcí (viz třeba dhcp snooping), nebo také zapnout debugging :-).

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #58 kdy: 20. 01. 2016, 09:48:20 »
Nevim kde berete jistotu, ze odpoved prijde od UPC(dump jsem zde nevidel), vy asi nemate moc zkusenosti s realnym provozem, ze...
Dump zde byl. Vy se v reálném provozu běžně setkáváte s tím, že máte v síti neznámý DHCP server, a ten vám vrací platnou veřejnou IP adresu ze správného segmentu sítě UPC?

Já tedy v před-předchozím příspěvku žádné sebejisté tvrzení o chybě v konfiguraci VLAN nepozoruji, jen samé dotazy (Vy tam, pane Jirsáku, vidíte něco jiného?)
To byla reakce na komentáře uživatel ByCzech.

Mimochodem, v příspěvku #5 se uvádí "Co to udela, kdyz vyhodite switch z cesty? >>> To samozrejme funguje, ...".

Já teda v tom příspěvku vidím něco jiného:

Co to udela, kdyz vyhodite switch z cesty?
To samozrejme funguje, teda na jinem stroji s naklonovanou stejnou MAC, jinak diky trunku primo vyhodit z cesty ten switch samozrejme nejde :-(

Jestliže to bez switche chodí a s ním ne, i já bych začal hledáním problému v něm nebo v jeho okolí
S tím by se dalo souhlasit, pokud by to bez switche opravdu fungovalo. Já jsem zatím zaznamenal jenom to, že to funguje, pokud se místo toho počítače s Debianem dá jiný počítač se stejnou MAC adresou. Tedy bych hledal problém v konfiguraci toho Debianu.

VLANy si o to říkají
A to by mne právě zajímalo, jak. VLAN by mohla způsobit, že neodejde požadavek, nebo že se „ztratí“ odpověď. Ale jak by VLAN mohla způsobit změnu požadavku nebo odpovědi?

Je to Cisco, kde se konfigurovat řada věcí (viz třeba dhcp snooping), nebo také zapnout debugging
Jistě. Ale zdaleka ne vše, co jde na Ciscu konfigurovat, je VLAN.

Lol Phirae

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #59 kdy: 20. 01. 2016, 10:02:25 »
Jirsákovy kydy komentovat nebudu, k tématu snad jen to, že tady mám v šuplíku několik zaprášených switchů od UBNT, které mají bezva vlastnost, že když na portu připojeném k WAN nastavíte VLAN, tak nefunguje DHCP...  ::)