Proč mají „lehké“ distribuce 1 GB?

Ivan Nový

Re:proc uzivatele Roota odpiraji zakon trzniho chovani koncakum?
« Odpověď #30 kdy: 28. 12. 2015, 16:17:01 »
Me prijde na cele diskuzi nejzajimavejsi jeden fakt:

1. vyvojarum je tolerovano trzni chovani, neinvestovat cas do optimalizaci a vydavat pomale nenazrane molochy. omlouva se to dostupnosti hardware

2. vyrobcum je tolerovano prodavani novejsiho hardware draz nez stareho a kartelove dohody s vyrobci softwaru ohledne naroku aplikace na hardware

3. koncovym spotrebitelum je nadavano za to, ze chteji aplikovat stejne trzni zakonitosti uspor, ktere aplikuji vyvojari a je jim nadavano za to, ze na pozici vyrobni opice za plat hajzlbaby nestihaji vydelavat tak rychle jak vyse uvedena kartelova dohoda vyrazuje jejich investice.


konluze: na rootu diskutuji masochisticti otroci nebo trolujici kreteni

Omyl, uživatelé to mají zohledněno v ceně, dnes slušný notebook na práci za 6 000 Kč, před 10 lety za 30 000 Kč.


Pavel Tišnovský

Re:Proč mají „lehké“ distribuce 1 GB?
« Odpověď #31 kdy: 28. 12. 2015, 17:58:53 »
Zravím,
 
 něco, co si říká "lightweight" distribuce, má v základu bez Xorg přes 1GB na disku? A proč Raspbian na Raspberry Pi, kde běží jen LXDE, je taky docela objemný?


On Raspbian není v první řadě lightweight distribuce, ale distribuce určená mj. i pro výuku, takže je tam spousta demo her používajících Pygame (a tím pádem pravděpodobně i celý SDL "stack"). Plus tam je nějaká verze Mathematicy (mimochodem, už ta vlastně zaplatí celé Raspberry Pi :-), tuším i gcc/g++ v default instalaci atd. Takže ono se to kousek po kousku nasčítá (devel knihovny, hlavičkové soubory...).

Ještě další věc - díky otevřenosti Linuxu a možnost použít jakýkoli jazyk pro tvorbu různých nástrojů to končí tak, že i v základním desktopu většinou skončíš s nainstalovaným Pythonem, Perlem (+ knihovny, to dá dost), někdy i Ruby či Nodejs, takže se vlastně (teď zjednodušuju) jedna a tatáž funkcionalita ukládá do různých knihoven. Podobně to platí pro GUI aplikace - stačí jediná appka vyžadující Qt a ... už ho máš na disku :-). To obecně není nic špatného, ovšem kdybys měl speciální požadavky (router s minimální flashkou atd.), tak si to budeš muset ošéfovat sám (a celkem to jde, akorát holt někdy oželíš jednu dvě aplikace...)

radek

Re:ArchLinux prý "lightweight" ale má 1GB? Raspbian 1GB? Wtf?
« Odpověď #32 kdy: 28. 12. 2015, 18:01:44 »
Takze 1GB je velmi lehke ;). Po pravde, resit par giga na disku mi prijde zbytecne, kdyz se (pro srovnani) za par kacek (~300) prodavaj flash klicenky s desitkama (32) giga...

Kde presne kupujete tak velke klicenky za par kacek? Ja spis videl, ze u tehlech velikosti chteji nejmene 2€ / GB.

ty jseš asi hodně velká konzerva :-D

32bit

Re:Proč mají „lehké“ distribuce 1 GB?
« Odpověď #33 kdy: 28. 12. 2015, 18:09:10 »
No ja nevim uz delsi dobu delam jinde ale kdyz jsem si customizoval linux pro ruzne ucely tak jsem si na slacku vybral spravny kernel skompiloval s tim co potrebuju vybral spravne prog/utils opet skopiloval i stim co pro svuj beh potrebuju. A vyslo me to na par desitek/set MB podle toho co to melo umet. Proto jsem nikdy ani neinklinoval k necemu tak silenemu jako ubuntu kde kdyz jsem to zacal parat tak tak me to trvalo dyl nez si poskladat na cisto to co chci. Navic cist ty konfigy a pochopit je bylo fakt na me nekdy moc. A nemyslim si ze by to tak neslo i dnes.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mají „lehké“ distribuce 1 GB?
« Odpověď #34 kdy: 28. 12. 2015, 19:07:13 »
No nevim, kdyz jsem videl, jak chudak spoluzak s Gentoo na prumernem notecu musi nechavat prekompilovavat hromady baliku dlouhe hodiny vzdy, kdyz je maly update nejake knihovny, tak si rozhodne nemyslim, ze je rozumne provozovat na velmi slabouckem HW* distro ze zdrojaku.

*: Par giga mivaji uz i "chytre" cinske mobily za par supu - napr. Doogee X5 ma ~5GB a stoji okolo 1.6 tisice. Na to by slo v pohode nainstalovat treba Lubuntu, ktere pozaduje 3GB na disku (autori uvadi, ze vetsinou neni problem toto distro rozjet na PC mladsim 10 let).


Ivan Nový

Re:Proč mají „lehké“ distribuce 1 GB?
« Odpověď #35 kdy: 28. 12. 2015, 19:08:17 »
No ja nevim uz delsi dobu delam jinde ale kdyz jsem si customizoval linux pro ruzne ucely tak jsem si na slacku vybral spravny kernel skompiloval s tim co potrebuju vybral spravne prog/utils opet skopiloval i stim co pro svuj beh potrebuju. A vyslo me to na par desitek/set MB podle toho co to melo umet. Proto jsem nikdy ani neinklinoval k necemu tak silenemu jako ubuntu kde kdyz jsem to zacal parat tak tak me to trvalo dyl nez si poskladat na cisto to co chci. Navic cist ty konfigy a pochopit je bylo fakt na me nekdy moc. A nemyslim si ze by to tak neslo i dnes.

To jde jen pro nějaký specializovaný účel. Pokud chcete bezproblémový chod všech možných periférií, je takový postup sebevražedný, protože pak si musíte všechny ovladače spravovat sám, a to se vzhledem k cenám pamětí nevyplatí. I váš zákazník na tom bude hůře, protože se stane závislý na vás, a vy jak budete růst, tak budete mít více závazků na údržbu a přijde moment, kdy vaše kapacity budou vyčerpány a údržbu pro všechny klienty nebudete schopen provádět.

Re:Proč mají „lehké“ distribuce 1 GB?
« Odpověď #36 kdy: 28. 12. 2015, 21:12:03 »
No ja nevim uz delsi dobu delam jinde ale kdyz jsem si customizoval linux pro ruzne ucely tak jsem si na slacku vybral spravny kernel skompiloval s tim co potrebuju vybral spravne prog/utils opet skopiloval i stim co pro svuj beh potrebuju. A vyslo me to na par desitek/set MB podle toho co to melo umet. Proto jsem nikdy ani neinklinoval k necemu tak silenemu jako ubuntu kde kdyz jsem to zacal parat tak tak me to trvalo dyl nez si poskladat na cisto to co chci. Navic cist ty konfigy a pochopit je bylo fakt na me nekdy moc. A nemyslim si ze by to tak neslo i dnes.
Tohle je tragicky omyl pokud jde o desktop. Ubuntu/Lubuntu proste nainstaluju se zapichnutym ethernet kabelem a ono to proste funguje. Jede to. Neresim nic, proste to frci. Vzhledem k tomu, ze nejmensi vyhodny SSD jsou dneska 120GB tak resit 1GB nebo 5GB mista na disku je tragicka zoufalost. Stale mluvim o desktopu pro BFU(i programator je obycejny BFU, nema v umyslu ztracet cas=penize zkoumanim nejakych geekovskych volovin), samozrejme embed je uplne jina vec(a server dle meho presne na puli cesty mezi tema dvema).
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Plamen

Re:Proč mají „lehké“ distribuce 1 GB?
« Odpověď #37 kdy: 28. 12. 2015, 21:31:59 »
Zelenáči,
  ohledně závislostí: taky jsem ve speciálním případě potřeboval co nejlehčí prostředí pro určitou funkcionalitu na slabém HW. Vycházel jsem z Debianu a šel jsem na to od lesa. Udělal jsme čistou instalaci tehdejšího Debian stable, pak jsem spustit z konzole aptitude a šel jsem po závislostech: Potřebuji pro své účely instalovat tento balíček? Pokud ano, ponechávám jej v systému, pokud ne, označím jej jako instalovaný automaticky. Poté provedu operaci purge, tedy odinstalování včetně konfigurace, nad všemi balíčky, které mi aptitude navrhuje odinstalovat. Tedy nad všemi balíčky, které dle mínění aptitude nejsou v systému potřeba. Již si nepamatuji, kolik mi takto očesaný Debian zabíral na disku místa, ale počet nainstalovaných balíčků oproti standardní instalaci mi výrazně klesl. Zkus použít stejnou myšlenku na tebou preferovanou lehkou distribuci, třebas budeš s výsledkem ruční optimalizace spokojený.