Jak do práce ze střední?

nezamestnany

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #30 kdy: 13. 12. 2015, 16:31:48 »
... Pokud z nějakého důvodu Mgr. ne, tak je Bc. lepší než drátem do oka, i když některé firmy pod Mgr. lidi v IT neberou.

Pozor na to, ja zase slysel, ze v jedne nejmenovane velke firme v Brne naopak nikoho s >Mgr ani nezvou na pohovor a CV rovnou leti do kose ;).

To je stejně "chytrý" jako ten opak. Pokud hledáš špičkové lidi, tak samozřejmě bude problém s naším nefunkčním školstvím. Jestli ti stačej lopaty, můžeš mít kritéria jako alspoň Ing., nebo maximálně učňák, ale obojí je hloupost. Typicky matfyz tady zboj vychvaluje do nebes, ale z asi 20 kolegů, které jsem potkal, jen jeden byl použitelný. Jasně, určitě jsem byl nejhorších firmách v ČR a ti lepší jsou schovaní u zboje. Pořád jde o to, že tu školu dodělají i lemplové, kterým nic svěřit nemůžeš.


lime

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #31 kdy: 13. 12. 2015, 16:48:21 »
Smola pre nemenovanu firmu :), lebo s Mgr. koncia ludia aj na prirodnych vedach ;)

Franta <xkucf03/>

Re:Jak na to?
« Odpověď #32 kdy: 13. 12. 2015, 16:48:49 »
To to tu zase zije. Otevru topic a vidim, ze programovani webovych aplikaci neni skutecna prace a ze vsechny kurzy jsou k nicemu.

Na kurzy se vykašli, tam tě programovat nenaučí. Kup si raději nějaké knížky, hodně nad tím přemýšlej, piš kód a občas to konzultuj s někým zkušenějším. Až budeš mít konkrétní problém, napiš to sem do fóra nebo na Ábíčko nebo na StackOverflow.

Dovolim si nesouhlasit. Protipriklad: absolvoval jsem kurzy funkcionalniho programovani na coursere a vsechno, co pisete, tam bylo pritomno - domaci ukoly umoznily si problem osahat, pokud se neco nevedelo tak tam bylo k dispozici (dost zive) forum a SO bylo take mozne pouzit. Plus je, ze ty domaci ukoly nutili cloveka se tim zabyvat kazdych x dni, asi bych se jinak k experimentovani s FP sam od sebe nedokopal.


Upřesním: těmi kurzy jsem myslel běžná komerčně nabízená školení v ČR – pár dní a pár (desítek) tisíc – protože jsem měl pocit, že o něčem takovém tazatel uvažuje.

Tím nechci říct, že všechna školení jsou na nic – jako rychlé zaškolení do konkrétní technologie/nástroje to může mít smysl – ale programování jako takové se tam člověk nenaučí.

Ty dlouhodobé online kurzy jsou zase jiná kategorie – tam se už něco naučit můžeš, protože je to spíš na úrovni semestrálního kurzu na VŠ.

JS

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #33 kdy: 13. 12. 2015, 17:34:37 »
Pozor na to, ja zase slysel, ze v jedne nejmenovane velke firme v Brne naopak nikoho s >Mgr ani nezvou na pohovor a CV rovnou leti do kose ;).

A muzes nam rict, cim se aspon zabyva, abych se mohl vyhnout jejim produktum? Neco jako portaly pro statni spravu?

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #34 kdy: 13. 12. 2015, 18:21:57 »
Kdyz jsem to slysel prvne, taky me to prislo taky trochu absurdni. Ale kdyz si uvedomim, co za lidi odtrzeny od praxe (a casto i reality) nas ucili na skole... Neco na tom asi bude, ze pokud ma uchazec vic nez Mgr (tim myslim magisterske vzdelani, tj i Ing titul), tak prestoze je to ze skoly v oboru, tak casto uz byva "postizeny" akademickym pristupem - zamestnavatel opravdu nepotrebuje analyzu 50 pristupu vyhodnocenych podle nekolika kriterii, kdyz bylo ukolem implementovat presne specifikovany CRUD.

Pro statni spravu myslim nic nedelali, zabyvali se letectvim a chytrymi baraky, jestli si pamatuju dobre.

S temi ceskymi rychlo kurzy souhlasim, ty jsou k placi. Nejhorsi jsou na tom ty pro urad prace, to jsem neveril vlastnim ocim. Rekvalifikacni kurzy pro programatory... Hmm, dost bych se divil, jestli se za nejakych 50h nauci beznej lojza, co nemel opravdu kladny vzah k IT a/nebo matice, tolik, aby mohl jit vubec na juniorskou pozici.


v

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #35 kdy: 13. 12. 2015, 18:41:05 »
Kdyz jsem to slysel prvne, taky me to prislo taky trochu absurdni. Ale kdyz si uvedomim, co za lidi odtrzeny od praxe (a casto i reality) nas ucili na skole... Neco na tom asi bude, ze pokud ma uchazec vic nez Mgr (tim myslim magisterske vzdelani, tj i Ing titul), tak prestoze je to ze skoly v oboru, tak casto uz byva "postizeny" akademickym pristupem - zamestnavatel opravdu nepotrebuje analyzu 50 pristupu vyhodnocenych podle nekolika kriterii, kdyz bylo ukolem implementovat presne specifikovany CRUD.

Pro statni spravu myslim nic nedelali, zabyvali se letectvim a chytrymi baraky, jestli si pamatuju dobre.

S temi ceskymi rychlo kurzy souhlasim, ty jsou k placi. Nejhorsi jsou na tom ty pro urad prace, to jsem neveril vlastnim ocim. Rekvalifikacni kurzy pro programatory... Hmm, dost bych se divil, jestli se za nejakych 50h nauci beznej lojza, co nemel opravdu kladny vzah k IT a/nebo matice, tolik, aby mohl jit vubec na juniorskou pozici.

honeywell?

http://honeywell.jobs.cz/www/cs/ ?

Nemo7

Re:Jak na to?
« Odpověď #36 kdy: 13. 12. 2015, 18:58:35 »
BTW v čem programuješ?...

Na střední nás naučili C++, Java, C#. Tam jsem se dost nudil protože jsem to zvládal levou zadní. Za ten krátký čas co jsem strávil na vysoké jsem se naučil základy C. Stačí to?
Nejdřív bych se podíval na pár pokročilejších oblasti programování, jako jsou regulární výrazy, rekurze, vytvoření jednoduchého interpretru matematických a logických výrazů a pár složitějších věcí z OOP, jako je například návrhový vzor Visitor. Také jsem měl na střední dojem, jak je programování jednoduché a jak všechno perfektně chápu. ;)

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #37 kdy: 13. 12. 2015, 21:54:26 »
... Pokud z nějakého důvodu Mgr. ne, tak je Bc. lepší než drátem do oka, i když některé firmy pod Mgr. lidi v IT neberou.

Pozor na to, ja zase slysel, ze v jedne nejmenovane velke firme v Brne naopak nikoho s >Mgr ani nezvou na pohovor a CV rovnou leti do kose ;).
Jasně, nelze vyloučit, že v nějaké firmě sedí zakomplexovaný debil, ale obecně platí, že cokoliv nad Bc. lze aspoň vychovat k obrazu svému. Bc. pak čistí hajzly :)

pistelak

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #38 kdy: 13. 12. 2015, 22:24:37 »
Máš fůru možností, mekáč, KFC, Tesco. Tam všude potřebují lidi co nic neumí a nechtějí za to moc peněz.

Ahoj,
mám menší problém. Zajímalo by mě jak jste začínali. Právě teď jsem totiž dostudoval střední školu. Je to pouze průmyslovka, ale programovali jsme hodně. Programovat mě vždycky bavilo a myslím že mi i šlo(na středoškolské úrovni), ale teď nevím co dál. Na vysokou určitě nechci už jen proto, že na to prostě teď nemám(jak finančně tak vědomostně). A na životopis mi nikdo ani neodpoví, protože nemám praxi. Existujíu nějaké kurzy, které mají alespoň zlomkovou hodnotu praxí? Nebo se prostě s životem programátora můžu rozloučit?

tdvorak

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #39 kdy: 14. 12. 2015, 08:20:51 »
Pokud máš dost času a chceš načerpat nové vědomosti, mrkni třeba na tu zmiňovanou courseru. Doporučuju například:

https://www.coursera.org/learn/machine-learning
https://www.coursera.org/course/crypto
https://www.coursera.org/course/progfun

Můžeš se naučit třeba pracovat s MongoDB:
https://university.mongodb.com/courses/catalog

Všechno zdarma, některé z kurzů startují koncem prosince nebo začátkem ledna. Při úspěšném absolvování dostaneš vždy certifikát, takže máš i co přiložit k CV a o čem si povídat na pohovoru. Především se ale naučíš něco novýho, zkusíš jiný postupy, technologie, jazyky. 

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #40 kdy: 14. 12. 2015, 08:56:35 »
... Pokud z nějakého důvodu Mgr. ne, tak je Bc. lepší než drátem do oka, i když některé firmy pod Mgr. lidi v IT neberou.

Pozor na to, ja zase slysel, ze v jedne nejmenovane velke firme v Brne naopak nikoho s >Mgr ani nezvou na pohovor a CV rovnou leti do kose ;).
Jasně, nelze vyloučit, že v nějaké firmě sedí zakomplexovaný debil, ale obecně platí, že cokoliv nad Bc. lze aspoň vychovat k obrazu svému. Bc. pak čistí hajzly :)

Chapu, ze ten zaver s wc je asi nadsazka. Bohuzel jsem uz videl inzerat na uklizecku, kde podminkou byla maturita... (Ne, nedelam si srandu a obavam se, ze zadavatel to myslel smrtelne vazne.)

A s tou vychovou je problem - pokud ma nekdo doktorat, tak je to dost mozne, ze prevychovat ho bude trvat dele nez vychovat bakalare. A protoze ma "lepsi" titul, tak si samozrejme rekne i o vice penez. A na valnou cast programatroskych pozic opravdu nejsou potreba znalosti z doktorskeho stupne (napr. z FITu bych si troufl rict, ze vetsina praktickych veci je pouze v bakalari a magistersky stupen je spise priprava na vedeckou drahu).

Abych nebyl uplne off-topic, tak OP muzu doporucit sady programatorskych puzzle http://adventofcode.com/. Muzete si to resit v cem chcete, ma to byt cileno na zacatecniky i pokrocile (to jsou asi ty druhe casti ukolu?). Sam si s tim hraju ve volnem case (FP - Scala + Monocle) a prijde mi to jako dobry pocin. Pokud se citite na neco tezsiho, tak zkuste http://codegolf.stackexchange.com/ ;).

k

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #41 kdy: 14. 12. 2015, 09:07:31 »
Jasně, nelze vyloučit, že v nějaké firmě sedí zakomplexovaný debil, ale obecně platí, že cokoliv nad Bc. lze aspoň vychovat k obrazu svému. Bc. pak čistí hajzly :)

Ne, neplatí. Osobně jsem potkal pro IT naprosto nepoužitelné osoby s červeným diplomem Mgr. U postgraduálních titulů se riziko zvyšuje až na 50 na 50. Optimální je lehce podprůměrný Bc./Ing./Mgr. s bohatou mimoškolní praxí.

iwtu

Re:Jak na to?
« Odpověď #42 kdy: 14. 12. 2015, 10:07:11 »
To je normalni. Oni si vsude predstavuji, ze jim tam pokud mozno za co nejmene penez nastoupi clovek, ktery ma alespon 15 let praxe s osmi databazovymi systemy, peti operacnimi systemy a alespon patnacti ruznymi softwary a nekolika velkymi servery o IBM HP a Dellu. K tomu nesmi byt starsi, nez 25 let.

Hej, hej.. pochodili ste vsetkych zamestavatelov, podnikatelov, ze viete, ako to funguje vsade. Zaujimave, ze mne nikdy nikto nemal problem platit nie male peniaze a nemam ani 10 rocnu prax..

Take reci moze mat iba fachidiot..

iwtu

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #43 kdy: 14. 12. 2015, 10:19:44 »
Pozor na to, ja zase slysel, ze v jedne nejmenovane velke firme v Brne naopak nikoho s >Mgr ani nezvou na pohovor a CV rovnou leti do kose ;).
Jasně, nelze vyloučit, že v nějaké firmě sedí zakomplexovaný debil, ale obecně platí, že cokoliv nad Bc. lze aspoň vychovat k obrazu svému. Bc. pak čistí hajzly :)
[/quote]

Ano, cistim za chody spolu so sefom, ktory ma Bc. z jednej z TOP univerzity USA.. Ako.. seriozne, tieto diskusie su.. Popravde az sa divim, ze ako je mozne, ze ja vlastne zijem, mame firmu, podnikame, mame miliony klientov..

Pre info.. v Mgr. veri zakomplexovana cast od Ceska na vychod. Na zapade Bc. bezne staci, niekde sa studuje aj 4 roky a magistersky stupen sa potom studuje rok.. Lebo ludia chapu, ze je lepsie ist po Bc. na nejaky cas do praxe, aby clovek stretol realitu a ked bude potom chciet ist na Mgr. ok.. Dokonca, ak mam po Bc. jasno, ze chce robit vedu, tak ani nemusi ist na Mgr. a moze ist rovno na PhD..

Seriozne, alebo som ja a moji priatelia jedine vynimky, alebo podla Vasich reci, nemate kontakt s realitou Vy..

iwtu

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #44 kdy: 14. 12. 2015, 10:22:12 »
Ahoj,
mám menší problém. Zajímalo by mě jak jste začínali. Právě teď jsem totiž dostudoval střední školu. Je to pouze průmyslovka, ale programovali jsme hodně. Programovat mě vždycky bavilo a myslím že mi i šlo(na středoškolské úrovni), ale teď nevím co dál. Na vysokou určitě nechci už jen proto, že na to prostě teď nemám(jak finančně tak vědomostně). A na životopis mi nikdo ani neodpoví, protože nemám praxi. Existujíu nějaké kurzy, které mají alespoň zlomkovou hodnotu praxí? Nebo se prostě s životem programátora můžu rozloučit?

Je velmi mala sanca, ze vies programovat  a pokial nemas nieco na ukazku, ci uz cely program alebo zdrojovy kod, tak potom musis mat iba stastie..Ale ak budes skusat, moze Ti to vyjst ale programovanie tak samotne.. Chce som viac casu, ako ste maly na strednej a ludia zo strednej, co vedia programovat, vacsinou uz maju aj co ukazat..