Jak do práce ze střední?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na to?
« Odpověď #15 kdy: 11. 12. 2015, 21:08:55 »
Neskor som sa aj dozvedel, ze HR ludia si vyberaju zivotopisy aj na zaklade prveho dojmu, toho ako vyzera a klasicke nudne ciernobiele wordovske zivotopisy neraz koncia rovno na konci hromady, ak nie rovno v kosi.

To maji z toho, ze ctou Blesk. Cokoliv, co nevypada jako bulvar, jim pak pripada podezrele.


Kit

Re:Jak na to?
« Odpověď #16 kdy: 11. 12. 2015, 21:33:59 »
Služební mobil bych spíš přesunul do kolonky nevýhoda, ono spousta firem si pak pod pojmem služebák myslí že zaměstnanec je na telefonu 24/7 :-)

Bývá nějak smluvně ošetřeno, že ten mobil musí být zapnutý, v dosahu signálu a se slyšitelným vyzváněním?

Franta <xkucf03/>

Re:Jak na to?
« Odpověď #17 kdy: 11. 12. 2015, 21:41:48 »
Neskor som sa aj dozvedel, ze HR ludia si vyberaju zivotopisy aj na zaklade prveho dojmu, toho ako vyzera a klasicke nudne ciernobiele wordovske zivotopisy neraz koncia rovno na konci hromady, ak nie rovno v kosi.

Tak to ještě že mám životopis psaný v LaTeXu :-D

Franta <xkucf03/>

Re:Jak na to?
« Odpověď #18 kdy: 11. 12. 2015, 22:12:52 »
Ahoj,
mám menší problém. Zajímalo by mě jak jste začínali. Právě teď jsem totiž dostudoval střední školu. Je to pouze průmyslovka, ale programovali jsme hodně. Programovat mě vždycky bavilo a myslím že mi i šlo(na středoškolské úrovni), ale teď nevím co dál. Na vysokou určitě nechci už jen proto, že na to prostě teď nemám(jak finančně tak vědomostně). A na životopis mi nikdo ani neodpoví, protože nemám praxi. Existujíu nějaké kurzy, které mají alespoň zlomkovou hodnotu praxí? Nebo se prostě s životem programátora můžu rozloučit?

Programátorem se staneš tak, že budeš programovat.

Peníze zatím neřeš – důležité je pracovat, tvořit a hodně číst, učit se. Pokud potřebuješ i vydělávat peníze a nebudeš mít štěstí, že tě vezmou někam na praxi, tak budeš muset současně s tím dělat i jinou práci a obětovat podstatnou část volného času.

Zrovna nedávno jsem psal do blogu Z BFU programátorem. Abys byl programátorem, nestačí umět programovat, musíš být před tím zdatným uživatelem a rozumět si s počítači.

Začni psát vlastní věci, taky můžeš opravovat chyby nebo implementovat nějakou drobnou funkčnost, kterou uživatelé požadují, ale hlavní vývojáři se k ní zatím nedostali. Udělej si jméno, piš svobodný software, stačí i jedna aplikace, která za něco stojí. Udělej si svoje stránky, piš blog. Provozuj vlastní server, nauč se spravovat GNU/Linux – je jedno, jestli to bude Rasberry Pi u tebe doma nebo VPSka někde v serverovně. I když nebudeš pracovat jako unixový admin, základní schopnost správy systému je nutnost.

Zkus sehnat něco přes známé – jeden z mých prvních komerčních projektů byl takhle intranet nad MySQL a PHP.

Pokud máš nějakou vysněnou firmu, kde bys fakt rád dělal, radši tam zajdi osobně. Někde mají i místa pro absolventy nebo studenty, je to za málo peněz, ale praxe na reálných projektech.

Na kurzy se vykašli, tam tě programovat nenaučí. Kup si raději nějaké knížky, hodně nad tím přemýšlej, piš kód a občas to konzultuj s někým zkušenějším. Až budeš mít konkrétní problém, napiš to sem do fóra nebo na Ábíčko nebo na StackOverflow.

Ondrej

Re:Jak na to?
« Odpověď #19 kdy: 11. 12. 2015, 22:18:28 »
Služební mobil bych spíš přesunul do kolonky nevýhoda, ono spousta firem si pak pod pojmem služebák myslí že zaměstnanec je na telefonu 24/7 :-)

Bývá nějak smluvně ošetřeno, že ten mobil musí být zapnutý, v dosahu signálu a se slyšitelným vyzváněním?
To ne ale tak nějak to dost lidí předpokládá :-)


Kit

Re:Jak na to?
« Odpověď #20 kdy: 11. 12. 2015, 22:31:28 »
Služební mobil bych spíš přesunul do kolonky nevýhoda, ono spousta firem si pak pod pojmem služebák myslí že zaměstnanec je na telefonu 24/7 :-)

Bývá nějak smluvně ošetřeno, že ten mobil musí být zapnutý, v dosahu signálu a se slyšitelným vyzváněním?
To ne ale tak nějak to dost lidí předpokládá :-)

Právě. V mém případě takové předpoklady bývají liché. Telefon používám spíše výjimečně a ten drátový, který mám na pracovním stole, má vyzvánění vypnuto.

neboj

Re:Jak na to?
« Odpověď #21 kdy: 11. 12. 2015, 22:57:35 »
Myslím, že už na pohovoru poznali, že něco není s tebou v pořádku, takže bych to neřešil.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na to?
« Odpověď #22 kdy: 12. 12. 2015, 03:25:33 »
Tiez si daj aj zalezat na vizualnej stranke zivotopisu.
Ja som svoj zivotopis robil vo photoshope, pouzil v nom webovu grafiku a potom sa ma na kazdom pohovore pytali v ktorom programe som to robil a ze to vyzeralo posobivo. Vtedy som poslal zivotopis do asi 5 - 6 firiem a ak ma rovno nepozvali na pohovor, tak minimalne mi odpovedali s dodatocnymi otazkami.

Neskor som sa aj dozvedel, ze HR ludia si vyberaju zivotopisy aj na zaklade prveho dojmu, toho ako vyzera a klasicke nudne ciernobiele wordovske zivotopisy neraz koncia rovno na konci hromady, ak nie rovno v kosi.
To je fakt, občas lidi pošlou CV s hrubkami a neuvěřitelně debilní typografií, to pak člověk hodí do koše po vteřině.

Kit

Re:Jak na to?
« Odpověď #23 kdy: 12. 12. 2015, 04:18:02 »
To je fakt, občas lidi pošlou CV s hrubkami a neuvěřitelně debilní typografií, to pak člověk hodí do koše po vteřině.

Co mají ti chudáci dělat, když nic lepšího než Word neznají a místo typografie se učili jen klikání na BIU?

q

Re:Jak na to?
« Odpověď #24 kdy: 12. 12. 2015, 15:12:29 »
To je fakt, občas lidi pošlou CV s hrubkami a neuvěřitelně debilní typografií, to pak člověk hodí do koše po vteřině.

Co mají ti chudáci dělat, když nic lepšího než Word neznají a místo typografie se učili jen klikání na BIU?
Jsou dve cesty - pravdepodobna a nepravdepodobna.
Pravdepodobna: z nebe sestoupi andele a pomuzou jim s tim
Nepravdepodobna: ti chudaci vezmou do ruky manualy a nauci se to

cleb

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #25 kdy: 12. 12. 2015, 15:40:42 »
Tu vysokou bych nezavrhoval - klidně se dá při studiu na kolej a jídlo vydělat tvorbou webovek (a na takovou práci vás najmou opravdu klidně i rovnou ze střední). I kdyby vám ta VŠ nevyšla, tak tu tvorbu webovek pak můžete uvádět jako praxi a hned máte výhodu při hledání skutečné práce.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na to?
« Odpověď #26 kdy: 12. 12. 2015, 21:24:44 »
To to tu zase zije. Otevru topic a vidim, ze programovani webovych aplikaci neni skutecna prace a ze vsechny kurzy jsou k nicemu.

Na kurzy se vykašli, tam tě programovat nenaučí. Kup si raději nějaké knížky, hodně nad tím přemýšlej, piš kód a občas to konzultuj s někým zkušenějším. Až budeš mít konkrétní problém, napiš to sem do fóra nebo na Ábíčko nebo na StackOverflow.

Dovolim si nesouhlasit. Protipriklad: absolvoval jsem kurzy funkcionalniho programovani na coursere a vsechno, co pisete, tam bylo pritomno - domaci ukoly umoznily si problem osahat, pokud se neco nevedelo tak tam bylo k dispozici (dost zive) forum a SO bylo take mozne pouzit. Plus je, ze ty domaci ukoly nutili cloveka se tim zabyvat kazdych x dni, asi bych se jinak k experimentovani s FP sam od sebe nedokopal.

Tu vysokou bych nezavrhoval - klidně se dá při studiu na kolej a jídlo vydělat tvorbou webovek (a na takovou práci vás najmou opravdu klidně i rovnou ze střední). I kdyby vám ta VŠ nevyšla, tak tu tvorbu webovek pak můžete uvádět jako praxi a hned máte výhodu při hledání skutečné práce.

   

Yarda

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #27 kdy: 13. 12. 2015, 13:14:28 »
Já bych taky tu vysokou nezavrhoval. Titul Bc. se na některých školách dá vystudovat už za dva roky a ta písmenka před jménem (pokud nezvládneš žádná lepší) se ti v životě mohou hodit nehledě na to, že získáš další vědomosti, případně i kontakty co ti k zaměstnání dopomohou.
BTW:
Co je to za průmku? Je zaměřená na programování (konkrétně na jaké) nebo je to cosi obecného, třeba strojárna, elektro? Nemůžeš tam pokračovat ve studiu na vyšší odborné škole a vyjít jako DiS?
A musíš být programátorem? IMHO je to zrovna teď módní obor a je mnoho povolaných a málo vyvolených.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #28 kdy: 13. 12. 2015, 15:51:31 »
Já bych taky tu vysokou nezavrhoval. Titul Bc. se na některých školách dá vystudovat už za dva roky a ta písmenka před jménem (pokud nezvládneš žádná lepší) se ti v životě mohou hodit nehledě na to, že získáš další vědomosti, případně i kontakty co ti k zaměstnání dopomohou.
BTW:
Co je to za průmku? Je zaměřená na programování (konkrétně na jaké) nebo je to cosi obecného, třeba strojárna, elektro? Nemůžeš tam pokračovat ve studiu na vyšší odborné škole a vyjít jako DiS?
A musíš být programátorem? IMHO je to zrovna teď módní obor a je mnoho povolaných a málo vyvolených.
Bc. je jen o tom mít titul, ale to s těmi kontakty je pravda. Pokud z nějakého důvodu Mgr. ne, tak je Bc. lepší než drátem do oka, i když některé firmy pod Mgr. lidi v IT neberou.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #29 kdy: 13. 12. 2015, 16:07:38 »
... Pokud z nějakého důvodu Mgr. ne, tak je Bc. lepší než drátem do oka, i když některé firmy pod Mgr. lidi v IT neberou.

Pozor na to, ja zase slysel, ze v jedne nejmenovane velke firme v Brne naopak nikoho s >Mgr ani nezvou na pohovor a CV rovnou leti do kose ;).