Jak do práce ze střední?

LabTech

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #45 kdy: 14. 12. 2015, 10:40:11 »
Ahoj,

mám menší problém.
Nechci být příliš kritickým, ale ten problém není úplně malý, vidím ho hlavně ve Tvém přístupu. Ale plusový bod máš za to, že se zeptáš v diskusi a chceš to řešit.

Zajímalo by mě jak jste začínali.
Vzhledem k tomu, že to bylo v roce 1990, tak to bylo za zcela jiných podmínek ;-) ... ale prostě jsem si založil živnosťák, měl nějakou představu, co bych chtěl dělat a o co je zájem (což jsou téměř vždy rozdílné věci) a začal jsem se prostřednictvím známých nabízet. Jak tady někdo psal, nikdy mne nepotkalo to, že bych někam musel posílat životopis ... když už, tak jen pro naplnění formálních procedur dané firmy, ale základem byly kontakty a ukázky toho, co už jsem dělal. Dneska bych asi začal s nějakým open source projektem.

Je to pouze průmyslovka
Jak "jen průmyslovka"? Pro mne subjektivně tahle formulace o Tobě vypodívá víc (a ne úplně lichotivě) než to, jak moc jste programovali. Pokud jsi něco vystudoval, super, pokud se za to stydíš, tak proč jsi tam byl? A v praxi mohou být lidé z průmyslovky, pokud si samozřejmě ze studia něco vzali a dál se vzdělávali, v některých případech mnohem užitečnější než lidé s titulem (a samozřejmě naopak).

To samé předpoklad, že na VŠ nemáš vědomostně (finanční argument beru jako podstatný). Většina programování je o tom, že se budeš celý život učit a v tom se to od VŠ nijak neliší ... tedy pokud nechceš skončit jako "programátorská lopata", kdy Tě časem firma může snadno nahradit někým mladším za méně peněz. Říkat dopředu, že to nezvládneš, osobně nesnáším.

ale teď nevím co dál.
Se spoustou rad, co tady zaznělo, souhlasím. Hlavně si ujasni, co bys ty rád dělal, říci že "programování" je hrozně široké a nikdo nezvládne všechno. Jak tady zaznělo, teď je spíše nedostatek lidí, takže člověk nemusí úplně řešit, že by rád dělal A, ale to nikdo nechce, tak se musí přeorientovat na B.

Jsou ale znalosti, které jsou myslím obecně nutné vždycky, samozřejmě angličtina (min. nastudovat dokumetnaci a zeptat se v diskusi), návrhové vzory (singleton, factory atd... obecně, plus implementace ve tvém oblíbeném jazyce). Pokud chceš zůstat na objektových jazycích (C++, Java, C#...), tak samozřejmě SOLID a případně další pravidla pro objektový návrh. Prakticky pak práce s gitem (branch, commit, diff...), povědomí o agilním vývoji, TDD apod. Tohle všechno si můžeš triviálně dohledat, k dispozici je spousta zdrojů a materiálů. A pak už se to liší, jestli chceš dělat web (PHP, Java, Ruby, ASP.NET, JavaScript, HTML5 ...), desktop (a ještě rozlišuj Linux, Widows, OSX a multiplaformní vývoj), mobilní zařízení (jazyk dle platformy nebo něco jako Xamarin). Vzhledem k v podstatě nulové praxi nemá smysl řešit enterprise systémy, to má svá specifika a jiné priority než třeba desktop. A to se nebavíme o teorii, která je vhodná třeba pro návrhy algoritmů a následnou optimalizaci.

Na střední nás naučili C++, Java, C#. Tam jsem se dost nudil protože jsem to zvládal levou zadní.
Opravdu? Takže zvládáš objektový návrh, tušíš o rozdílech mezi C++ 03 a C++ 11 a jsi schopen novinek využít? Javu moc nepoužívám, ale napadá mne co takhle instalace zvoleného prostředí a napsání GUI vrstvy pro aplikaci (s využitím vhodného vzoru) nebo napsání nějakého servletu pro Tomcat? Pokud jde o C#, takže jsi schopen se prohlédnout CIL v assemlby a zjistit, jak se kód přeložil? Co rozdíly mezi C# 4 / 5 / 6, Roslyn a obecně novinky za poslední 2 - 3 roky? Jak jsi na tom s WinForms a WPS a odpovídajícími návrhovými vzory (MVP a MVVM)?

Některé programování (typicky rozšíření existujících produktů) navíc vyžaduje znát ještě specifické API a best practices pro danou oblast a platformu, což k základním znalostem daného jazyka přidává třeba další rok na základní orientaci, kterou ale nelze získat jinak, než praxí.

ale teď nevím co dál.
Jakou konferenci nebo vývojářskou akci jsi navštívil v poslední době? Nedávno byl třeba MS-FEST nebo GAME DEVELOPERS SESSION, spolky jako GUG pořádají nejrůznější akce ... výběr je velký a záleží na zaměření. To vše je jak o znalostech o aktuálním dění, tak i o kontaktech. A když už to člověk nestihne, tak z některých akcí existují záznamy, stačí hledat.

Asi se musíš rozhodnout, jestli zkusíš práci na živnosťák nebo být zaměstnancem, některé firmy fungují projektově, jiné berou zaměstnance, dalším je to jedno. Ale chce to začít něco dělat, zkoušet, nabírat praxi (což přes open source jde snadno).

Stejně jako už tady někdo psal, hodil by se mi na živnosťál někdo, kdo zná C++ a/nebo C# a dlouhodobě by se chtěl věnovat a bavila by ho CAD a GIS problematika.

Takže tak, koukám, že nějak jsem se nějak rozepsal...

  Honza


Hmm

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #46 kdy: 14. 12. 2015, 10:42:54 »
Chapu, ze ten zaver s wc je asi nadsazka. Bohuzel jsem uz videl inzerat na uklizecku, kde podminkou byla maturita... (Ne, nedelam si srandu a obavam se, ze zadavatel to myslel smrtelne vazne.)
Popravde, neviem preco by si to nemal mysliet smrtelne vazne. Upratovacka je zodpovedna za poriadok v budove a nemalym prispevkom tak prispieva k urovni zivota/pracovneho priestoru dotknutych ludi. Ista zodpovednost tam je a nikdy nie je dobre, ak to niekto odflakne len preto ze by dostal vyplatu. Chapem, ze je lepsie na toto prijat niekoho kto ma aspon maturitu a bol schopny aspon dokoncit strednu skolu, nez niekoho kto nebol schopny ani to...

Vy by ste si nechali upratovat dom od niekoho kto nemal dostatok ambicii alebo schopnosti na to aby dokoncil aspon strednu skolu? Ako kvalitnu pracu asi takyto clovek dokaze odviest?

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #47 kdy: 14. 12. 2015, 10:51:03 »
Ehm, k (uspesnemu) dokonceni stredni skoly neni treba maturita (na nekterych ta moznost dokonce ani neni).

RDa

  • *****
  • 2 662
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #48 kdy: 14. 12. 2015, 11:09:07 »
A co teda umis? My klidne uvitame nezkazeneho cloveka s velikym zajmem do naseho tymu - idealne jestli jsi z Prahy. Pripadne nech cislo PM, muzem to probrat rychleji v interaktivnim rozhovoru :)

pepa01

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #49 kdy: 14. 12. 2015, 11:36:17 »
Děkuji mnohokrát za všechny rady. Jsem Vám opravdu vděčný. Zkusím se naučit zacházet s tím gitem a časem se ze mě snad i stane ajťák. Jestli ne, tak Vám aspoň udělám dobrej burgr v mekáči. Mrzí mě, že jsem "programováním" strávil téměř 5 let a prakticky nic neumím. Alespoň nás mohli na té střední varovat, že to co probíráme nepokryje ani špičku ledovce.


Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #50 kdy: 14. 12. 2015, 12:29:02 »
Z mých zkušeností:

Založ si github profil a programuj opensource ve volných chvílích. Tím získáš něco prezentovatelného a taky se naučíš pracovat s Gitem. Zapoj se do nějaké komunity ohledně populárního frameworku v jazyce, ve kterém prgoramuješ a vytvoř pro něj pár modulů, tím získáš levné hvězdy na githubu.

Sepiš si strukturovaný životopis, který nebude vypadat hrozně. Doporučuji použít latechovou šablonu a nepsat to ve wordu, vypadá to debilně a je dobré zaujmout opticky kvalitou. To neznamená přeplácat, ale dát tomu nějakou grafickou úpravu. Mrkni na simplecv. Maximálně dvě stránky, jednoduše, přehledně, co umíš a jaké máš zkušenosti. Jako středoškolák tam dej odkazy na věci, co jsi dělal, místo dlouhých řečí. Pokud jsi dělal někomu web, šup tam s ním. Stoprocentně tam zvýrazni ten odkaz na github.

Odkaz na github je přesně to, co mi sehnalo dvě poslední práce, které jsem dělal - pokud tě nebude nabírat HR (naběrač, co nic netuší), ale technik, tak je to přesně to, co chce vidět, protože z toho může zjistit jak píšeš kód a jak přemýšlíš.

Při hledání první práce masivně spamuj životopisama (pošli jich třeba 50) a vem první práci, která se naskytne, abys získal praxi. Dokud nemáš odpracované 2 roky, tak si o tebe nikdo ani kolo neopře. To spamování myslím zcela vážně - prostě napiš úplně všude, ať už splňuješ požadavky, či tě to třeba tolik nezajímá, nebo nemáš pocit, že bys mohl projít. To vůbec není podstatný. To nejhorší co se může stát je, že na tom nakonci budeš stejně, jako jsi byl na začátku, nic víc.

Inzeráty často vyrábí manažeři, kteří nemají vůbec tušení, zatímco u pohovorů můžou být lidi z praxe, kteří ví, jak to chodí a mají úplně jiné požadavky, takže máš šanci proklouznout i na místa, kde bys podle původního inzerátu neměl mít šanci, protože nemáš ani praxi, ani školy a ještě navíc neznáš technologie. Počítej taky s tím že u pohovorů projde jen jeden a všichni ostatní jsou odmítnuti. To znamená, že v >90% případů odejdeš s nepořízenou. Je dobré se na to psychicky připravit předem.

Časem, až budeš mít praxi a projekty, které můžeš ukázat to už bude fungovat jinak, často zjistíš, že tě budoucí zaměstnavatelé osloví sami, protože o lidi s praxí je nouze. Do začátku ale nemá smysl čekat na dokonalou nabídku.

Děkuji mnohokrát za všechny rady. Jsem Vám opravdu vděčný. Zkusím se naučit zacházet s tím gitem a časem se ze mě snad i stane ajťák. Jestli ne, tak Vám aspoň udělám dobrej burgr v mekáči. Mrzí mě, že jsem "programováním" strávil téměř 5 let a prakticky nic neumím. Alespoň nás mohli na té střední varovat, že to co probíráme nepokryje ani špičku ledovce.

Ale prosimtě. To je jako si stěžovat, že základní škola tě naučila základy češtiny, ale neudělala z tebe spisovatele. Prostě jsi dostal do rukou nějaké základy a dál se musíš rozvíjet sám. A rozvíjíš se jen praxí, ať už je to psaní malých povídek, nebo vlastních programů.

LabTech

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #51 kdy: 15. 12. 2015, 07:14:53 »
Zkusím se naučit zacházet s tím gitem.
Už zase, ach jo ;-) Jaké "zkusím"? Ptal jsi se, co máš dělat. Dostal jsi rady, tak něco udělej. Ne "zkus". Pokud k základnímu nástroji, jako je CVS (je úplně jedno, jestli to Git nebo třeba SVN) přistupuješ tímhle způsobem, tak to snad raději běž smažit ty hamburgry. Nebo se vzchop, nainstaluj si Git, najdi si nějaký tutorial (třeba tenhle v češtině, ale na Internetu jsou podle mne lepší v angličtině) a rozběhni si to u sebe na počítači. A až to bude fungovat, založit si účet na Githubu a zkus to propojit. Obráceně pak si naklonuj nějaký vybraný projekt a zkus ho zkompilovat.

Mrzí mě, že jsem "programováním" strávil téměř 5 let a prakticky nic neumím. Alespoň nás mohli na té střední varovat, že to co probíráme nepokryje ani špičku ledovce.
Odpověď od Bystroushaak je trefná, hlavně nám tady prosím Tě neplač. Jakmile opustíš 2. stupeň ZŠ, bez ohledu kam pak jdeš, je vzdělání Tvoje zodpovědnost a Tvoje rozhodnutí, co si z toho vezmeš. Ne nějakých "jich".

To, že možná nic neumíš, je naprosto nepodstatné, protože to je v případě programování permanentní stav - pořád je co učit se, v čem se zlepšovat, navíc technologie se mění a i kdybys byl třeba super expert na C# (nemyslím znát syntaxi, ale chápat vnitřnosti typu kompilace do CIL ... mimochodem, Roslyn a spousta částí NET platformy jsou dneska jako open source na Githubu, dobré na studium ... nebo jak fungují generace v Garbage Collectoru, což se hodí při ladění výkonu), tak asi nebudeš znát detailně z hlavy současně Entity Framework a ASP.NET a webové služby a WPF. Podstatné je, jak aktivně se budeš snažit učit a získávat praxi.

Souhlasím s tím, že přispívat do nějakého open source projektu je opravdu velký přínos (nemusí být nezbytně na Githubu), ale to není úplně triviální. Takže pro začátek si třeba vymysli svůj projekt z oblasti, které by ses chtěl věnovat (což je o platformě, jazyce a funkčnosti aplikace) a začni na něm pracovat. Hned. Dnes. I kdyby to měla být jen kalkulačka se základními funkcemi, ale pořádným GUI. Na konci je programování jen a jen o tom, že něco vytvoříš (ostatně o tom je, s nadsázkou, agilní vývoj: napiš kód, zkompiluj, předej k testování, hned ;-). Teoretika, který nepíš kód, firmy myslím většinou nehledají.

Pokud se pamatuji, tak v diskusi se tři lidé vyjádřili, že hledají programátory. Jestli jsi je ještě nekontaktoval, tak asi tu práci moc nehledáš.

  Honza

neglect

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #52 kdy: 15. 12. 2015, 10:54:21 »
OP doporučuji uvažovat o změně oboru. Boom IT profese už ustal a bude následovat poměrně rychlý sešup průměrných mezd i zvýšení nezaměstnanosti absolventů IT. Doporučuji raději slušné učňovské řemeslo, nebo manažerské vzdělání na tu tlupu cvičených opic v automatizované výrobě jich bude potřeba čím dál víc.

Skřetík

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #53 kdy: 15. 12. 2015, 11:04:49 »
Začínali jsme někdy na základce protože nás to bavilo, a co je podstatnější a pro tebe nepřenosné - v době, kdy nebyl zdaleka takový důraz na vzdělání, protože vzdělání bylo míle za "skutečným světem", HR svět byl v plenkách a člověk ucházející se o práci dělal pohovor s majitelem firmy nebo s vývojářem, nikoli s bílým límečkem pro kterého je nějaká technická znalost nehodnotitelná (protože o tom nic neví), ale je schopen tě odepsat protože jsi se v kritickém okamžiku podíval do levého horního rohu místnosti, nebo se podíval na špičku své boty. Což současně znamenalo, že část "mzdy" mohl být klidně i podíl na firmě atd.

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #54 kdy: 27. 01. 2016, 09:37:31 »
tím, že budeš plakat, že nic vlastně neumíš a nic nevíš to nikam nedotáhneš... pokud tě programování baví, tak těch 5let prostě nezahoď a věnuj se tomu dál...

pokud to ovšem není tvůj šálek čaje, tak jsi špatné rozhodnutí udělal již před x roky

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #55 kdy: 27. 01. 2016, 09:51:30 »
Začal jsem brigádama, procházel jsem si brigády na jobs.cz, a něco jsem za pár korun (kilčo na hoďku) sehnal. Pak jsem si udělal cisco certifikaci a nabídky se jen hrnuly.

Pokud chceš programovat, zkus to sám, doma, své výtvory dej na GitHub a do CV a uvidíš. Jestli jediné, čím se oháníš je pochybný papír ze školy, tak se nediv, že tě nikdo nechce...

A k té vysoké, do dnešního dne jí nemám a vůbec mi neschází. Vlastně pochybuji, že bych měl plat jen o tisícovku lepší z vysokou, takže za mě ztráta času.

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #56 kdy: 27. 01. 2016, 10:02:42 »
Vlastně pochybuji, že bych měl plat jen o tisícovku lepší z vysokou, takže za mě ztráta času.
Mozna bys nemel o kousek lepsi plat, ale snad bys nepachal takova zverstva.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #57 kdy: 27. 01. 2016, 10:17:35 »
A na životopis mi nikdo ani neodpoví, protože nemám praxi.
Kecy v kleci. Duvod proc ti nikdo neodpovi je ten, ze jsi nikam nenapsal!
Nauc se HTML/CSS - to se da za mesic - dva samostudia mrskat v pohode. Dalsi mesic - dva samostudia treba PHP nebo takovy Ionic. Nebudes guru, budes muset pocitat s nastupnim platem tak nekde kolem "zarucene mzdy" (tj cca 15 hrubyho). Ale kdyz do toho slapnes, nebudes to brat jen od osmi do ctyr a fajront tak za rok muzes v pohode mit dvojnasobek a hezkou polozku v zivotopise.

Tvuj problem je jen tvuj strach a tva lenost.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

čumil

Re:Jak do práce ze střední?
« Odpověď #58 kdy: 27. 01. 2016, 12:43:04 »
Nazačátek, to že umíš jazyk je hovno, jazyk dneska naučíš i šimpanze když se budeš snažit. Umíš ale pracovat v ekosystému daného jazyka (používané knihovny atp.)? Pokud ne, ani nepiš že jazyk umíš. Já taky umím milion jazyků, ale ekosystém umím opravdu jen u pár z nich. Dále, když nemáš praxi a nebo VŠ, musíš mít vlastní open source projekty na kterých dokážeš, že pro druhou stranu nebudeš prodělek. Pokud si na škole nedělal na takových projektech, začni teď. Neznáš technologie? Tak se na takový místo nehlaš a nebo se je nauč. Opravdu, jít na trh se znalostí syntaxe pár jazyků a čekat že seženeš "hned" práci je neskutečně naivní. Říkám hned, protože i s tadytou konfigurací bys práci sehnal, za menší plat a po delší době, ale sehnal.