Proč se neustále cpe elektronika informatikům?

Pupi1

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #120 kdy: 15. 10. 2015, 23:13:15 »
aj ja som dobre plateny a aj znameho mam co je dobre plateny (3000-5000e je dost si myslim), a nerobime s elektrikou, programujeme, a robime aj webove aplikacie, ktore tu niekto zhadzuje ze to je lepenie kodu weboviek. joj kiezby ste mali ale pravdu niektori.


iwtu

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #121 kdy: 16. 10. 2015, 01:15:02 »
Na VUT som mal fyziku a preberalo sa tam sirenie svetla, merali sme tam rozne fyzikalne veliciny pomocou pristrojov a zapisovali do protokolov. Nechapem k comu. Zbytocny predmet. Podobne Teoria obvodov, kde ste mali elektricke obvody a pocitali ste prudy a diferencialne rovnice a ine sracky.
IT ma byt o IT a nie o elektrike. ak niekto chce vyucovat elektriku, nech to robi na elektrotechnickej fakulte, nie na IT. Potom zo skol vychadzaju ludia, ktori hovno vedia, resp. vedia z kazdeho nieco a poriadne nic. Je to na zaplakanie. Vyvojar, analytik, soft. architekt nikdy nepride do kontaktu s obvodmi, nikdy nebude pocitat prudy a ine picoviny, proste je to tak. A ti co tvrdia opak, tak nevideli realnu prax, alebo su jedinecni. V 4 firmach som posobil, ale nikde sa elektrika neriesila a normalna IT firma to ani neriesi, pokial nie je zamerana na HW, ale tam maju nato aj ludi, ktori to ovladaju.
Skolam chyba vela, a vacsina tychto predmetov je ako sito.

Často ma udivuje, ako si všade bol, všetko poznáš a všade vieš, ako to chodí. Ako som spomínal, ja o elektronike nemám ponatie, no napodiv, kedže sme dodávali produkt HW + SW, my sme riešili iba SW a HW skladaný v nemenovaj firme, nastala situácia, kde sa ten istý kód začal odrazu chovať ináč, padať a nikto nevedel prečo. Šéfovi, ktorý je posledné roky viac manažér ako analytik, architekt či vývojár, otvoril si novú HW schému a všimol si, že nám nevinne dali vymenil jeden rezistor za rezistor s väčším odporom, aby niekde šikovnejšie vyleriešili nápajánie nejakej súčastky či čo. Avšak ten rezistol mal väčšiu teplotu a bol blízko neviem čoho, tak to ovplynilo nejakú inštrukciu procesora. Prosto komplet všetko nám dodrbala výmena nejakého blbého rezistoru a keby an to neprišiel šéf, tak fakt neviem, ao by sa to riešilo ale stálo by to milóny..

Ale samozrejme ďalej píš svoje príspevky, ako sa vyhrabať zo štátnych zákazok (napodiv osobne nepoznám nikoho, kto nejakú robil), ako má fungovať IT lebo kto lepšie pozná prax ako ty. Možno si niekedy uvedomiš, že existuje aj iné IT s akým si sa ty stretol..

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #122 kdy: 16. 10. 2015, 07:53:08 »
Vyvojar, analytik, soft. architekt nikdy nepride do kontaktu s obvodmi, nikdy nebude pocitat prudy a ine picoviny, proste je to tak. A ti co tvrdia opak, tak nevideli realnu prax, alebo su jedinecni.
Ano, pokud programuješ (kecám, správnej název je většinou skriptuješ) weby, nic takovýho nepotřebuješ. Když potom někdo takovej má ovládat nějakej HW, lezou z toho zmetky a při každém pokusu o komunikaci následuje jakejsi záhadnej na pevno nastavenej timeout, kterej prostě čeká na HW. A proč? No protože to bez toho nefunguje. A proč to není řešený jinak? Protože programátor netuší, co vlastně dělá, není ani schopnej přečíst si dokumentaci a zacházet s HW způsobem, jakým se má. A že to semtam neprojde a celý se ti to sesype jak domeček z karet? No co, buď prodloužím čekání, nebo prostě prohlásím, že je HW nefunkční šmejd. A že tě to nezajímá a nechceš s HW dělat? No tak si kup knížku "Začínáme s FrontPage" a nelez na školu. Stejně to pro tebe bude pouze spousta ztracenýho času, protože profesoři jsou kreténi, osnovy jsou špatně a stejně jsi nejlepší i bez titulu, což ti nikdo nevymluví. Pokud chceš "jenom programovat", v absolutní většině firem bude záležet na schopnostech, ne na papírech.

maxwell

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #123 kdy: 16. 10. 2015, 08:14:40 »
Šéfovi, ktorý je posledné roky viac manažér ako analytik, architekt či vývojár, otvoril si novú HW schému a všimol si, že nám nevinne dali vymenil jeden rezistor za rezistor s väčším odporom, aby niekde šikovnejšie vyleriešili nápajánie nejakej súčastky či čo. Avšak ten rezistol mal väčšiu teplotu a bol blízko neviem čoho, tak to ovplynilo nejakú inštrukciu procesora.

Tak určitě...

k

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #124 kdy: 16. 10. 2015, 08:57:41 »
Ne, není to špatně. Mluvíme o (tupé) programátorské lopatě, která dělá strikně podle přesného a detailního zadání a nalajnovaných postupů.

Tupá programátorská lopata vygeneruje sračky, jestli program má za něco stát pak musí i kodér dobře rozumět programování, dál k tomu nemám co dodat.

Ano, pokud programuješ (kecám, správnej název je většinou skriptuješ) weby, nic takovýho nepotřebuješ. Když potom někdo takovej má ovládat nějakej HW, lezou z toho zmetky a při každém pokusu o komunikaci následuje jakejsi záhadnej na pevno nastavenej timeout, kterej prostě čeká na HW. A proč? No protože to bez toho nefunguje. A proč to není řešený jinak? Protože programátor netuší, co vlastně dělá, není ani schopnej přečíst si dokumentaci a zacházet s HW způsobem, jakým se má. A že to semtam neprojde a celý se ti to sesype jak domeček z karet?

Neustále si pleteš co je to software a hardware. Aby ti bylo jasné co je to ten hardware, tak tady máš malou ukázku co se dneska v hardware často řeší:
http://media.digikey.com/photos/rdl/dc1561b_schematic_full.png

Na pochopení komunikačního protokolu třeba RS232 nebo USB nebo 802.3 žádné hardwarové znalosti nepotřebuješ a to že je někdo líný si nastudovat dokumentaci nezadává důvod studovat elektrické pole v tranzistoru.


eiffel

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #125 kdy: 16. 10. 2015, 09:23:46 »
Před závorkou: Neděláme weby ani účetní či jiný kancelářský SW.
Je na první pohled vidět, zda zařízení programoval čistokrevný programátor - mutant, nebo to psal někdo, kdo má šiřší rozhled a dokáže se vžít do mozku budoucího uživatele. Pokud ne, je to katastrofa. A v dnešní módě dotykových panelů je tento mor ještě zřetelnější. Často jsem viděl obslužný SW napsaný tak, že zařízení nešlo bez dvoudenního školení ani zapnout.

Ono to jde dál - vývojová prostředí se bez myši neobejdou, takže pokud jsem dříve napsal kód za hodinu jen pomocí klávesnice a zkratek, dnes to trvá den. Ne proto, že bych to neuměl, ono to prostě rychleji nejde. Znalci potvrdí - např. Siemens TIA portál ...
 

j

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #126 kdy: 16. 10. 2015, 09:26:39 »
Na druhou stranu si stejně myslím, že na studiu informatiky je vhodné rozvinout znalosti z fyziky základních a středních škol (elektřina a magnetismus atd) a znát alespoň základní principy technologií, na kterých dělám.
Jasne, a pak mame programatora, kterej si pamatuje Maxwelky, o kterych stejne nevi co znamenaj a kcemu by to mohlo byt ... a tuny dalsich podobnych ptakovin. Je to presne stejna hovadina, jako chtit po ridici aby vedel jak funguje motor. Jemu je to uzadeke, nehlede na to, ze tam muze mit elektromotor, benzin, naftu ... pripadne kombinaci. Klidne tam muze mit i turbinu ...

Jenze on neni v te pozici, kdy by dokazal posoudit smysl/nesmysl te dane veci. A dodam, ze v te pozici neni ani ten profesor (spis naopak, ten muze mit jeste uzsi pohled) a dokonce ani ne oborova komise.
Naopak, on je v pozici ze MUSI vyhodnotit nesmyslnost tech hovadin ktere mu predkladaji, protoze v opacnym pripade pujde ze skoly rovnou na pracak.


...Paradoxne treba spousta lidi dnes neni schopna opravit karburatorovy motor v sekacce nebo motorce ... kdyz jim diagnostika neukaze kde je problem a nepomuze ani vymena souvisejicich komponent, jsou vetsinou v koncich. Samozrejme cest vyjimkam!
V 90% "autorizovanych" servisech neumej opravit auto ani kdyz jim TY zcela presne reknes, co je rozbity a v cem je problem. Klidne ti vratej auto s tim, ze tomu nic neni. A pokud mas zavadu na tema "hlasi to chybu, zjistete co to je", tak ti vymenujou 1/2 auta za cenu novyho auta, ze to "mozna" bude ono.
Mimo jine taky vysledek naseho skostvi....

v

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #127 kdy: 16. 10. 2015, 09:27:10 »
dobře rozumět programování

co to znamená? co by se teda mělo učit na "IT" vysoké škole?

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #128 kdy: 16. 10. 2015, 09:42:53 »
Neustále si pleteš co je to software a hardware. Aby ti bylo jasné co je to ten hardware, tak tady máš malou ukázku co se dneska v hardware často řeší:
http://media.digikey.com/photos/rdl/dc1561b_schematic_full.png

Na pochopení komunikačního protokolu třeba RS232 nebo USB nebo 802.3 žádné hardwarové znalosti nepotřebuješ a to že je někdo líný si nastudovat dokumentaci nezadává důvod studovat elektrické pole v tranzistoru.

Vím co je HW a SW, ale ty pořád nechápeš moji pointu. Na programování bez jakékoliv potřeby znalostí navazujících technologií je VŠ zcela zbytečná, na to ti stačí pomalu víkendovej kurz + zájem + pár let praxe na junior pozici. VŠ ti navíc poskytne návazující obory - elektrotechnika, která se hodí třeba pro bastlení embedded zařízení, matematika, bez které se těžko budeš pouštět do kryptografie atd. Jen těžko budeš shánět VŠ, která bude jen a pouze čistě o programování, protože škola je především o teorii a té je prostě moc málo na to, abys z toho mohl udělat samostatný obor. Pokud někdo přesně ví, co chce dělat a je si jistej, že to bude dělat, ať se na to zaměří sám a nehrne se do studií, který mu k tomu nabalí 95% pro něj nepoužitelných věcí.

hu

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #129 kdy: 16. 10. 2015, 09:46:08 »
Jasne, a pak mame programatora, kterej si pamatuje Maxwelky, o kterych stejne nevi co znamenaj a kcemu by to mohlo byt ... a tuny dalsich podobnych ptakovin. Je to presne stejna hovadina, jako chtit po ridici aby vedel jak funguje motor. Jemu je to uzadeke, nehlede na to, ze tam muze mit elektromotor, benzin, naftu ... pripadne kombinaci. Klidne tam muze mit i turbinu ...

Mně tenhle utilitární přístup nesedí. Čekal bych, že na exaktně orientované obory (kterými teoretická informatika i výpočetní technika jistě jsou) se budou hlásit zejména lidé, které zajímá, jak svět funguje v obecné rovině. Vlastně bych to čekal tak nějak u všech potenciálních vysokoškoláků, klapky na očích podle mě implikují ignorantství.

Nebudu nicméně předstírat, že dominující motivaci proč studovat techniku znám. Třeba se opravdu na IT fakulatách vyskytují v nadprůměrné míře studenti, pro které je hlavní obdržení státní certifikace (diplomu) a nikoliv přírodovědný rozhled s nějakou konkrétnější specializací.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #130 kdy: 16. 10. 2015, 09:59:25 »
Je to presne stejna hovadina, jako chtit po ridici aby vedel jak funguje motor. Jemu je to uzadeke, nehlede na to, ze tam muze mit elektromotor, benzin, naftu ... pripadne kombinaci. Klidne tam muze mit i turbinu ...
Buď nemáš řidičák, nebo nevím... i když děláš řidičák na Bčko, musíš základy znát, protože je to u zkoušek. Když děláš řidičák na C,D a výš, je technická příprava ještě obsáhlejší a rozhodně musíš vědět, že má auto motor, převodovku a pár blbostí kolem. Bývalo to tak (dřív), že profesionální řidiče dělali především vyučení automechanici, kteří prostě nezůstali stát někde v Rusku za Uralem kvůli upadané hadičce od kdoví čeho. A mimochodem, ve větších firmách možná dostane řidič naleštěnej kamion a dispečing mu tam pošle servisáka i kvůli blbé výměně kola, ale u menších dopravců se řidiči starají o svoje auta, většinou mají k dispozici dílnu a drobné opravy a úpravy si řeší sami. Takže tohle přirovnání ti moc nevyšlo. Jedině že bys chtěl řadového programátora stavět na úroveň víkendového řidiče, jehož vrcholným servisním výkonem je zvednout telefon a zavolat servis.

hu

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #131 kdy: 16. 10. 2015, 10:01:21 »
Je to presne stejna hovadina, jako chtit po ridici aby vedel jak funguje motor. Jemu je to uzadeke, nehlede na to, ze tam muze mit elektromotor, benzin, naftu ... pripadne kombinaci. Klidne tam muze mit i turbinu ...
Buď nemáš řidičák, nebo nevím... i když děláš řidičák na Bčko, musíš základy znát, protože je to u zkoušek.

Už není.

k

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #132 kdy: 16. 10. 2015, 10:10:04 »
co to znamená? co by se teda mělo učit na "IT" vysoké škole?

Nepřekvapivě činnost soudobých počítačů, jak je programovat a související problematika. To obnáší celé spektrum znalostí od OS, DB, sítí, několika programovacích jazyků, obvyklých problémů a postupů k jejich řešení, dále jak se dělá analýza, testování a další. Polopaticky absolvent by měl vědět co se v počítači děje na úrovni software, jak se tvoří nový software a měl by to i umět dobře, bez zbytečných chyb.

Na programování bez jakékoliv potřeby znalostí navazujících technologií je VŠ zcela zbytečná, na to ti stačí pomalu víkendovej kurz + zájem + pár let praxe na junior pozici.

S psychiatrickými pacienty, co mají utkvělou představu že na programování stačí víkendový kurz a zájem, nehodlám dále ztrácet čas.

Jasne, a pak mame programatora, kterej si pamatuje Maxwelky, o kterych stejne nevi co znamenaj a kcemu by to mohlo byt ... a tuny dalsich podobnych ptakovin. Je to presne stejna hovadina, jako chtit po ridici aby vedel jak funguje motor. Jemu je to uzadeke, nehlede na to, ze tam muze mit elektromotor, benzin, naftu ... pripadne kombinaci. Klidne tam muze mit i turbinu ...

Dobrý řidič musí pasivně znát činnost motoru, převodovky, turba, diferenciálu a další. Nemusí to umět konstruovat, ale musí vědět co se tam děje. Jinak to bude řidič nahovno.

ondra.kl

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #133 kdy: 16. 10. 2015, 10:17:33 »
Jenze on neni v te pozici, kdy by dokazal posoudit smysl/nesmysl te dane veci.

Takže je hloupý a vůbec nechápe, co opravdu potřebuje? Tak takhle to dnes na VŠ chodí. Naučíme se to, protože je to určitě dobré :D

Spíš nemá stroj času. Nebo vy snad víte, do jakého zaměstnání vás vezmou po té co dokončíte školu ... tedy za 5-7 let od výběru oboru?

Vite jak se to dela v zahranici, kde se za (top) skoly hodne plati? Tam je jeden z nejdulezitejsich lidi studijni poradce, ktery *musi* umet navrhnout studijni plan, *musi* znat pozadavky firem (ostatne je to i v zajmu firem dostat pripravene lidi ze?) a davat feedback na to, co se ma ucit. Student to nevi, proto je student, profesor/garant oboru to nevi, protoze jeho cilem je co nejrychleji oducit a delat si na grantech (prosim o rozporovani, ze to tak neni :) A cilem studenta by nemelo byt ziskat co nejlepvneji titul, ale byt uspesny na top mistech.
To je hezké, že studijní poradce v zahraničí musí umět navrhnout studijní plán (to ostatně musí umět i ti naši) a musí znát požadavky firem (znát současné požadavky firem není problém ani u nás) ... ale řekněte mi jak zjistí budoucích požadavky firem, použije stroj času? A jak zjistí do kterých firem ty absolventy přijmou? Opět stroj času?

Tenhle studijní poradce je na tom úplně stejně jako ty firmy a jako ten student. Vůbec neví co bude za 5 a více let potřeba. Pouze se to snaží odhadnout co nejlépe.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #134 kdy: 16. 10. 2015, 10:24:19 »
S psychiatrickými pacienty, co mají utkvělou představu že na programování stačí víkendový kurz a zájem, nehodlám dále ztrácet čas.
Áááá pán je uraženej programátor :D Zapoměl jsi ale to nejdůležitější kromě kurzu a zájmu a to je ta praxe.
Citace
To obnáší celé spektrum znalostí od OS, DB, sítí, několika programovacích jazyků, obvyklých problémů a postupů k jejich řešení, dále jak se dělá analýza, testování a další.
a proč se chudák student má učit o OS, když chce dělat multiplatformní aplikace? A proč DB, když je nechce používat? A proč sítě, když chcu programovat lokální kraviny? A proč několik programovacích jazyků, když se mi líbí jen jeden? A na co analýzu? A co mám testovat, když programuju bezchybně? A proč ne elektrotechniku, když se chci zabývat embedded a IoT?