Oznamovací cookies lišta na Rootu

TKL

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #90 kdy: 14. 10. 2015, 16:03:13 »
A jak mám poznat, že je to ten stejný JKL? Jinak, takovýhle web se bez JS v pohodě obejde. I když to přeblikávání při přepínání sekcí je dost hnusné, textová verze vyhazuje JS chybu a menu by slušelo doplnění atributu ROLE, když už jsme tedy zabředli do té přístupnosti.

Použitý CMS umožňuje vytvořit daleko složitější web, ale i přesto může bez JS normálně fungovat.
Netvrdil jsem, že tvořím weby bez chyb, to neumí nikdo. Ale snažím se myslet na všechny možné situace, které mohou nastat. A to i za cenu, že to pomůže marginální skupině návštěvníků.

Opravdu radši budeš používat "kompatibilní" verzi třeba GMailu a ne "normální", protože je to ta zlá single-page aplikace?

Gmail nepoužívám, ani jiný freemail, ale ano, obecně dám klasické verzi webu vždy přednost, je-li ta možnost.
A není to pro to, že je nějaká aplikace zlá, ale proto že mám jistotu, že mi to bude vždy fungovat tak, jak očekávám.

K single-page apps jen tolik - a je to odpověď i pro pana Hmmm: tento způsob prezentace informací je dle mého názoru chybný, protože nutí uživatele dlouze scrollovat tam a zpět, podávané informace jsou nepřehledné a design přebíjí obsah. Dokud se takhle dělaly microsites, mělo to nějaký smysl. U klasických webů to je ale zvěrstvo a popření principů hypertextu. Tolik z mé strany a dále se této diskuzi nehodlám věnovat.


v

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #91 kdy: 14. 10. 2015, 16:07:00 »
A jak mám poznat, že je to ten stejný JKL? Jinak, takovýhle web se bez JS v pohodě obejde. I když to přeblikávání při přepínání sekcí je dost hnusné, textová verze vyhazuje JS chybu a menu by slušelo doplnění atributu ROLE, když už jsme tedy zabředli do té přístupnosti.

Použitý CMS umožňuje vytvořit daleko složitější web, ale i přesto může bez JS normálně fungovat.
Netvrdil jsem, že tvořím weby bez chyb, to neumí nikdo. Ale snažím se myslet na všechny možné situace, které mohou nastat. A to i za cenu, že to pomůže marginální skupině návštěvníků.

Opravdu radši budeš používat "kompatibilní" verzi třeba GMailu a ne "normální", protože je to ta zlá single-page aplikace?

Gmail nepoužívám, ani jiný freemail, ale ano, obecně dám klasické verzi webu vždy přednost, je-li ta možnost.
A není to pro to, že je nějaká aplikace zlá, ale proto že mám jistotu, že mi to bude vždy fungovat tak, jak očekávám.

K single-page apps jen tolik - a je to odpověď i pro pana Hmmm: tento způsob prezentace informací je dle mého názoru chybný, protože nutí uživatele dlouze scrollovat tam a zpět, podávané informace jsou nepřehledné a design přebíjí obsah. Dokud se takhle dělaly microsites, mělo to nějaký smysl. U klasických webů to je ale zvěrstvo a popření principů hypertextu. Tolik z mé strany a dále se této diskuzi nehodlám věnovat.
+1

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #92 kdy: 14. 10. 2015, 16:45:07 »
K single-page apps jen tolik - a je to odpověď i pro pana Hmmm: tento způsob prezentace informací je dle mého názoru chybný, protože nutí uživatele dlouze scrollovat tam a zpět, podávané informace jsou nepřehledné a design přebíjí obsah. Dokud se takhle dělaly microsites, mělo to nějaký smysl. U klasických webů to je ale zvěrstvo a popření principů hypertextu. Tolik z mé strany a dále se této diskuzi nehodlám věnovat.

+1

Vidim, ze se zase sesli "odbornici". Takze jeste jednou: SPA (single-page application) neznamena, ze vsechny podstranky budou SOUCASNE zobrazeny a musi se mezi nimi skrolovat. Viz wiki:

Citace
A single-page application (SPA) is a web application or web site that fits on a single web page with the goal of providing a more fluid user experience akin to a desktop application. In a SPA, either all necessary code – HTML, JavaScript, and CSS – is retrieved with a single page load,[1] or the appropriate resources are dynamically loaded and added to the page as necessary, usually in response to user actions. The page does not reload at any point in the process, nor does control transfer to another page, although modern web technologies (such as those included in the HTML5 pushState() API) can provide the perception and navigability of separate logical pages in the application. Interaction with the single page application often involves dynamic communication with the web server behind the scenes.

Nebo snad v desktopovych aplikacich bezne skrolujete, krome prace s dlouhym dokumentem?

Podle toho, ze se stranka nikdy "nereloadne" je to pojmenovane - a je uplne jedno, ze ve skutecnosti to pouziva napr. JS + Angular a reakce kliku na odkaz nezapricini nacteni jine stranky ale pouze vymeneni cast s obsahem na stavajici. Efekt je stejny, jako v pripade nacteni jine stranky, pouze se usetri za stahovani omacky okolo obsahu (header, menu, footer, ...).

PS: Jmeno je mozna zavadejici, ale je zazite a pouziva se.

Lemming

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #93 kdy: 14. 10. 2015, 16:57:15 »
Vidim, ze se zase sesli "odbornici". Takze jeste jednou: SPA (single-page application) neznamena, ze vsechny podstranky budou SOUCASNE zobrazeny a musi se mezi nimi skrolovat. Viz wiki:

To je typické omezení rozhledu když člověk dělá jen část z dost rozsáhlého oboru. Pan TKL evidentně dělá obsahové weby na CMS a tak vychází z toho, že každý web je podobný těm jeho. Proto jeho vyjádření působí na nás co děláme webové aplikace tak mimoňsky.

TKL

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #94 kdy: 14. 10. 2015, 17:03:45 »
Vidim, ze se zase sesli "odbornici". Takze jeste jednou: SPA (single-page application) neznamena, ze vsechny podstranky budou SOUCASNE zobrazeny a musi se mezi nimi skrolovat. Viz wiki:

To je typické omezení rozhledu když člověk dělá jen část z dost rozsáhlého oboru. Pan TKL evidentně dělá obsahové weby na CMS a tak vychází z toho, že každý web je podobný těm jeho. Proto jeho vyjádření působí na nás co děláme webové aplikace tak mimoňsky.

@ Noef, Lemming: ok, konkrétní příklady prosím. Možná jsem mimoň, rozhodně jsem konzervativní a beznadějný oldschooler, ale rád se nechám poučit. A rád bych taky příklady toho, co splňuje definici SPA výše, ideálně české, nejlépe z vaší produkce, když už jste chtěli předtím chtěli ukázku po mně.


Lemming

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #95 kdy: 14. 10. 2015, 17:13:27 »
TKL: Jeden příklad jsem tu už uvedl - GMail.

TKL

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #96 kdy: 14. 10. 2015, 17:13:45 »
To je typické omezení rozhledu když člověk dělá jen část z dost rozsáhlého oboru. Pan TKL evidentně dělá obsahové weby na CMS a tak vychází z toho, že každý web je podobný těm jeho. Proto jeho vyjádření působí na nás co děláme webové aplikace tak mimoňsky.

A mimochodem, celou dobu se tady bavíme o běžných webech, nikoliv webových aplikacích. Koneckonců tahle diskuze vznikla kvůli blbě fungující cookies opruzovací liště tady na Rootu - běžném obsahovém webu. Tudíž vaše poznámka působí poněkud manipulativně.

TKL

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #97 kdy: 14. 10. 2015, 17:15:09 »
TKL: Jeden příklad jsem tu už uvedl - GMail.

Aha. Takže viz můj předchozí příspěvek. Gmail fakt super, ale rád bych ukázku vaší práce, tu nedostanu?

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #98 kdy: 14. 10. 2015, 17:17:15 »
A mimochodem, celou dobu se tady bavíme o běžných webech, nikoliv webových aplikacích. Koneckonců tahle diskuze vznikla kvůli blbě fungující cookies opruzovací liště tady na Rootu - běžném obsahovém webu. Tudíž vaše poznámka působí poněkud manipulativně.

Ale SPA je single-page application...

Ja po Vas ukazku nechtel (vystavenou mam pouze jednu hru a ta zrovna moc dobre nedemonstruje tu "vicestrankovost"). Prikladem je treba ten zmineny gmail nebo youtube. Neco v cestine jsem nasel, ale jen jsem to proletl, snad to neobsahuje nepresnosti.

TKL

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #99 kdy: 14. 10. 2015, 17:26:11 »
A mimochodem, celou dobu se tady bavíme o běžných webech, nikoliv webových aplikacích. Koneckonců tahle diskuze vznikla kvůli blbě fungující cookies opruzovací liště tady na Rootu - běžném obsahovém webu. Tudíž vaše poznámka působí poněkud manipulativně.

Ale SPA je single-page application...

Ja po Vas ukazku nechtel (vystavenou mam pouze jednu hru a ta zrovna moc dobre nedemonstruje tu "vicestrankovost"). Prikladem je treba ten zmineny gmail nebo youtube. Neco v cestine jsem nasel, ale jen jsem to proletl, snad to neobsahuje nepresnosti.

Podívejte, celou dobu tady myslím zcela jasně a zřetelně mluvím o webech. O používání SPA principu na BĚŽNÝCH WEBECH. I má reakce na react.js (ha, pěkná slovní hříčka) byla reakcí na komentář už_nevím_koho_přesně o tom, že prý CELÝ SVĚT při tvorbě WEBŮ směřuje k používání technologií tohoto typu. Tudíž je myslím celkem evidentní o čem celou dobu mluvím a nepochopení je téměř vyloučeno.

Webové aplikace jsou úplně něco jiného a nikdo nezpochybňuje - včetně mne - že bez JS by to nešlo. A že je žádoucí, aby se to chovalo podobně, jako desktopová aplikace. Nicméně toto NENÍ a NEBYLO předmětem této diskuze. Pokud máte pochybnosti, pročtěte si pár stránek zpět.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #100 kdy: 14. 10. 2015, 17:41:34 »
Ja pouze reagoval na vase:
K single-page apps jen tolik - a je to odpověď i pro pana Hmmm: tento způsob prezentace informací je dle mého názoru chybný, protože nutí uživatele dlouze scrollovat tam a zpět, podávané informace jsou nepřehledné a design přebíjí obsah.
Pokud nemluvite o SPA, tak to neoznacuje SPA. Mluvite o webove prezentaci, kde je veskery obsah zobrazen naraz.

Dale, nikdy jsem netvrdil, ze bez JS to nejde. Ale souhlasim s predrecnikem, ze tam vse smeruje.

Podle wiki je i wiki a Drupal webova aplikace (takze asi i dalsi CMS), tzn. ze logicky bych z toho vyvodil, ze i root.

TKL

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #101 kdy: 14. 10. 2015, 17:59:19 »
Ja pouze reagoval na vase:
K single-page apps jen tolik - a je to odpověď i pro pana Hmmm: tento způsob prezentace informací je dle mého názoru chybný, protože nutí uživatele dlouze scrollovat tam a zpět, podávané informace jsou nepřehledné a design přebíjí obsah.
Pokud nemluvite o SPA, tak to neoznacuje SPA. Mluvite o webove prezentaci, kde je veskery obsah zobrazen naraz.

Dale, nikdy jsem netvrdil, ze bez JS to nejde. Ale souhlasim s predrecnikem, ze tam vse smeruje.

Podle wiki je i wiki a Drupal webova aplikace (takze asi i dalsi CMS), tzn. ze logicky bych z toho vyvodil, ze i root.

Však já jsem taky celou dobu mluvil o single-page webech:

Aky presne je problem s react.js?

Celá oblast single-page webů je podle mě problém a react.js patří do stejného pytle.

Termín single-page apps jsem použil pokud se nepletu jednou, omylem, v reakci na váš příspěvek, kdy ale bylo delší dobu jasné, o čem přesně mluvím.

Jinak co se týká definice na Wiki a zda je CMS aplikace či nikoliv: je to jen slovíčkaření a všem je nám myslím naprosto jasné, co je běžný web (webové stránky s obsahem - ekvivalent knihy), co je single-page web (webové stránky s obsahem na jedné dlouhé stránce - ekvivalent knihy, napsané na roli papíru, převíjené tam a zpět ručně nebo motorkem) a co je aplikace (stránka, nepřinášející obsah (nebo alespoň ne v první řadě), ale funkcionalitu, běžící ve webovém prohlížeči - ekvivalent kalkulačky).

Administrační část CMS může (a nemusí) být webová aplikace, výstup jsou webové stránky s obsahem. Proto Content Management System. My se celou dobu bavíme o tom výstupu, řekl bych.

Wololo

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #102 kdy: 14. 10. 2015, 18:59:08 »
Snow, kdo by ti to mel platit? Ja jeste kdyz jsem delal do webitek, tak jsem se zvednul a sel jsem servat nejdriv grafika, ten mi rekl, ze za to muze obchodak, tak jsem sel servat obchodaka, ten mi rekl, ze to tak klient chce no a pak prisel sef a serval me, ze do toho nemam co kecat, ale mam to udelat. Tenhle problem je podle me poslednich 10 let furt stejnej, prijde nejaky pako co si mysli, ze web je photoshop a zacne to tam hustit, stiny tam, blikatka tam, barvicky tamhle, tady budou kolecka, tady ctverecky atd. atd. Takze ve finale je to neschopnost webdesignera nebo projektaka, ktery chodej s temahle hloupejma napadama o sexy jablecnych webech ....

TI co jste tu psali, ze nejde udelat noJS a JS web uplne stejne, no, uplne stejne z logiky veci ne, ale neni jedinej problem to udelat skoro uplne stejne. Vemte si to tak, JS muzete treba prepsat adresu v url baru, takze si kliknu na clanek a ono mi to ajaxovatkem nacte obsah, jenze, abych to mohl i rozume nasdilet, musim mit URL, takze ji v baru prepisu na adresu clanku. Z opacne strany, kdyz vlezu na tu samou stranku a nenadetekuje se mi JS, tak se url nechaji jak jsou a smitec. Chapu, ze to muze byt nekdy slozitejsi a v nemalo pripadech je, ale to je problem tzv. webdesigneru z graficky skoly, co sotva vedi jaky je rozdil mezi cmykem a rgb. Jednou mi frajer z jedny velky banky poslal, jak ze to maji ty stranky vypadat, ten nebozak mi poslal exportovany jpg z illustratoru v rozliseni asi 3000x6000 .... po takovejch lidech proste nemuzte chtit, aby delali webdesign, webdesign neni %!@#! grafika!!! Jeden z duvodu proc jsem se na ty weby vykaslal, ze prave lidi si to predstavujou jak amici pristani na mesici (easy prece). O tzv. js koderech ci "php programatorech" se radsi zminovat nebudu, obcas je to opravdu pR%!#@! Aneb jak jsem nasel ve scriptech 10x on_ready() a proc to nefunguje .....

Ah brokovnice, ano, ano brokovnice by se hodila ....

Snow

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #103 kdy: 14. 10. 2015, 19:10:43 »
Snow, kdo by ti to mel platit? Ja jeste kdyz jsem delal do webitek, tak jsem se zvednul a sel jsem servat nejdriv grafika, ten mi rekl, ze za to muze obchodak, tak jsem sel servat obchodaka, ten mi rekl, ze to tak klient chce no a pak prisel sef a serval me, ze do toho nemam co kecat, ale mam to udelat. Tenhle problem je podle me poslednich 10 let furt stejnej, prijde nejaky pako co si mysli, ze web je photoshop a zacne to tam hustit, stiny tam, blikatka tam, barvicky tamhle, tady budou kolecka, tady ctverecky atd. atd. Takze ve finale je to neschopnost webdesignera nebo projektaka, ktery chodej s temahle hloupejma napadama o sexy jablecnych webech ....

TI co jste tu psali, ze nejde udelat noJS a JS web uplne stejne, no, uplne stejne z logiky veci ne, ale neni jedinej problem to udelat skoro uplne stejne. Vemte si to tak, JS muzete treba prepsat adresu v url baru, takze si kliknu na clanek a ono mi to ajaxovatkem nacte obsah, jenze, abych to mohl i rozume nasdilet, musim mit URL, takze ji v baru prepisu na adresu clanku. Z opacne strany, kdyz vlezu na tu samou stranku a nenadetekuje se mi JS, tak se url nechaji jak jsou a smitec. Chapu, ze to muze byt nekdy slozitejsi a v nemalo pripadech je, ale to je problem tzv. webdesigneru z graficky skoly, co sotva vedi jaky je rozdil mezi cmykem a rgb. Jednou mi frajer z jedny velky banky poslal, jak ze to maji ty stranky vypadat, ten nebozak mi poslal exportovany jpg z illustratoru v rozliseni asi 3000x6000 .... po takovejch lidech proste nemuzte chtit, aby delali webdesign, webdesign neni %!@#! grafika!!! Jeden z duvodu proc jsem se na ty weby vykaslal, ze prave lidi si to predstavujou jak amici pristani na mesici (easy prece). O tzv. js koderech ci "php programatorech" se radsi zminovat nebudu, obcas je to opravdu pR%!#@! Aneb jak jsem nasel ve scriptech 10x on_ready() a proc to nefunguje .....

Ah brokovnice, ano, ano brokovnice by se hodila ....
S těmahle blbejma nápadama choděj především klienti, protože chtěj mít děsně moderní cool JS web...
Osobně JS nesnáším a nejraději bych jen rendroval data do šablon, kdyby to ovšem šlo se na něj vyprdnout :-)

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #104 kdy: 14. 10. 2015, 20:48:49 »
Celá oblast single-page webů je podle mě problém a react.js patří do stejného pytle.

Osobne jsem spojeni "single-page web" neslysel v tom vyznamu, v jakem jej pouzivate (vzdy slo pouze o synonymum k SPA, coz technicky je [ne ve vasem vykladu] single-page web - je tam pouze jedna stranka, ktera se dynamicky meni).

Take by me zajimalo, do jak pojmenovaneho pytle patri react a "web s kompletnim obsahem rozlitym na jedne strance". react sam nejak nelimituje rozmisteni obsahu stranky, po pravde patri do stejne kategorie jako Angular a ten se nejcasteji pouziva ve spojeni s ui routerem prave k SPA, ktere jsou ale malokdy "vsechen obsah rozlity na jednom miste", naopak ten Angular slouzi spise k rozdeleni obsahu na vice mist...

Pokud bych souhlasil s tim (coz nesouhlasim), ze jen administrace je web app, tak stale plati, ze cast systemu je webova aplikace, tudiz cely system vnimam jako webovou aplikaci. Napr. i toto forum lze klasifikovat jako web app - po stisknuti "Prohlédnout" pri psani prispevku to pouzije ajax k vyrendrovani.

*Zacinam mit podezreni, ze jde o trola, ale fakt nevim.*