Oznamovací cookies lišta na Rootu

Wololo

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #60 kdy: 13. 10. 2015, 17:41:05 »
fakt vsechny ty pehapkare, ktery vetisnu toho generujou nakopat do zadnice. Jasne odkaz nize neni pro komercni a jine weby vylozene smerodatny, nicmene nektere komentare vyse jsou vylozene protichudne. Viz. blabol, ze kdyz nemam JS, nemuzu cekat, ze se mi zobrazi jedine pismenko ze stranek. Si vypnete vy chytraci na idnesech a novinkach atp. JS a uvidite jak skvele jsou ty stranky udelany.

8. Obsah ani kód webové stránky nesmí předpokládat ani vyžadovat konkrétní výstupní či ovládací zařízení.

9. Obsah ani kód webové stránky nesmí předpokládat ani vyžadovat konkrétní způsob použití ani konkrétní programové vybavení. Pokud je předpokládáno či vyžadováno konkrétní programové vybavení, může to být pouze z důvodu technické nerealizovatelnosti přizpůsobení obsahu a kódu webové stránky všem programovým vybavením.

http://www.pravidla-pristupnosti.cz/

Problemem toho vseho je, ze me stranka defakto otaguje a z "marketingovych" duvodu smiruje co tam delam, kde mi zustal kurzor, jestli mam otevevreny jiny taby, jak jsem se tam dostal atd. atd. Takze vsechno co jde odeme je vetsinou nafejkovany, referery, user agent, ajpiny, mac adresy, pluginy, vsechno proste co jde. Chapu i dopad toho, ze mi nejaky stranky chteji poustet silverlight, kterej nemam atd. Obcas to ty stranky nesou dost zle, furt chteji abych upgradoval prohlizec z nejaky ancient verze. Takze analogie je podobna, jako kdyz byste prisli do obchodaku a nez muzete zacit nakupovat vyplnite dotaznik, kolik mate na uctu, kolik chcete utratit, jestli si to nechcete rozmyslet, odkud jste prijel, kam jedete, pro koho nakupujete .... no uz vidim jak se tam ty lidi hrnou.....


noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #61 kdy: 13. 10. 2015, 18:35:28 »
K velkemu objemu stahovanych JS frameworku - pokud stranky pouzivaji spolecne CDN (google, cloudflare, atp.) tak se tech par desitek az jedne stovky KILO-bajtu taha pouze jednou - dneska je bezne mit pripojeni v radech MB/s. Je tedy vubec problem i bez CDN? Napr. jQuery se mi stahne za 0.013s, AngularJS za 0.023s (horsi tarif od UPC, to uz vetsi roli bude hrat odezva nez velikost). Tj. je klidne mozne, ze "old-school" stranky budou mnohem vetsi, protoze se pro kazdou konkretni stranku musi tahat bastl pro cool-menu, ktery si kazdy ukuchti po svem, zatimco "nove" weby maji vsechnu tezkou funkcionalitu v 3rd party knihovnach davno nacachovanych v browseru uzivatele.

Za dalsi - k objemu prenesenych dat - pokud mam neco v JS a nacitam pouze jeden komentar pres Ajax, tak rozdil v prenesenych datech oproti old-school pristupu - refreshe cele stranky - bude o nekolik radu jinde.

Volit jako hlavni argument proti JS prenesena data mi neprijde moc stastne.

Ano, web by se měl zobrazit i v textovém režimu, ale opravdu je mi dost jedno, jestli to jedno promile lidí bez JS bude mít ošklivé.

Tady citim chybu v argumentaci - to promile (asi) plati na blesku, ale ne na rootu a ostatnich IT webech. Pokud navic to promile bude dostatecne hlasite (soc. site, blogy atp.), tak to muze serveru uskodit mnohem vic, nez zaplatit par hodin vyvojari na noJS listu (samozrejme vyvstava otazka, jestli je to opravdu drazsi, pokud by se to napoprve udelalo spravne).

PS: Hloupa fotka v clanku bude urcite vetsi nez vsechen JS na strance...

Nobody

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #62 kdy: 13. 10. 2015, 20:18:50 »
Jinak se mi opravdu líbí myšlenka, že budu vyplňovat např. objednávkový formulář a každou kolonku budu validovat na serveru ... Kolikrát ho asi budu muset odeslat, než vše zadám správně?

Pokud mas rekneme 10 policek k vyplneni, 5 z nich zadas spatne/nezadas a opravis na druhy pokus, budes muset formular odeslat asi tak dvakrat. Naproti tomu pri validaci per policko vygenerujes 21 requestu.
Ostatne zrudnost AJAXU si muzes vyzkouset v libovolnem modernim e-shopu, kde filtrujes zbozi zaskrtavanim checkboxu, a chces zadat vic nez jedno kriterium. Check - reload, check - reload, check - reload....

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #63 kdy: 13. 10. 2015, 20:20:52 »
Duvod, proc nepouzivat JS: Zere CPU. Naotviram hafo stranek, nejakou dobu browsim, nicmene i potom, kdyz s tim prestanu hybat, spadne s vypnutym JS vyuziti CPU k nule. se zapnutym JS je vytizeni s klidem porad nad 50% jen na to, ze to stoji na stole. A CPU topi, vetrak fouka.... S JS ten vetrak s klidem take vrci na dvojnasobnych otackach. To potesi zejmena tam, kde clovek potrebuje jet na baterku. Samozrejme celkova odezva FF je bez JS o uplne necem jinem.

Mam nainstalovane i takove veci, jako rozsireni suspend background tabs, ale zretelne to moc nepomaha. Takze kdyz maji JS engine implementovany tak, ze furt zere CPU uplne k nicemu, tak nevim, ze se jeste nekdo divi, ze se najdou lidi, co JS vypnou. Chapu, ze se najdou taci, kteri radi zavari CPU proto, aby jim to na displayi krasneji blikalo, ale ja po special effects netouzim.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #64 kdy: 13. 10. 2015, 20:54:54 »
Pokud mas rekneme 10 policek k vyplneni, 5 z nich zadas spatne/nezadas a opravis na druhy pokus, budes muset formular odeslat asi tak dvakrat. Naproti tomu pri validaci per policko vygenerujes 21 requestu.
Ostatne zrudnost AJAXU si muzes vyzkouset v libovolnem modernim e-shopu, kde filtrujes zbozi zaskrtavanim checkboxu, a chces zadat vic nez jedno kriterium. Check - reload, check - reload, check - reload....

To, ze je validace v JS nutne neimplikuje AJAX. Veci na kterych jsem delal mely bezne validaci na strane kliente v JS bez Ajaxu (pouze kontrola formatu). Popsane chovani vyse lze vyresit asynchronnim zpracovanim, pripadne prihodit debounce na formular, anebo to udelat presne jako u bez-JS verze - proste se ceka na klepnuti na tlacitko. To, ze jde prasit v jazyce ci technologii ji nejak magicky nezhorsuje (viz casto reseny vykon Javy).

Argument CPU mi prijde mnohem rozumnejsi. Ale nejsem si jisty, zda stale plati. I na mem druhem starsim PC (ma pres 7let) neni problem rozjet pres tucet tabu s JS - kolik bezny uzivatel opravdu pouziva? To uz jsem vic pocitil, kdyz jsem nekde zapomnel [full]hd video nebo reklamy.


akoze

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #65 kdy: 13. 10. 2015, 21:54:08 »
mozno hlupa otazka, ale preco ta lista ? nejake EU nariadenie ? alebo nova moda ? tie cookies tu boli este v minulom tisicroci a nikomu to nevadilo a ani vadit nema pretoze je to sucast http protokolu.

co bude zajtra ? povinne vycislene kolko elektrickej energie sa minulo na jedno zobrazenie ?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #66 kdy: 13. 10. 2015, 22:22:32 »
Ano, EU narizeni, kvuli ochtane soukromych informaci. Urcite na to svolali alespon deset konferenci na ruznych mistech Evropy, alespon pro 1000 ucastniku, zasadne s ubytovanim v luxusnich hotelech. To, ze Francie  schvalila husty smirovaci zakon, neni potreba resit: https://www.accessnow.org/blog/2015/10/08/france-has-trust-issues-and-it-could-cost-you-your-privacy .

Snow

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #67 kdy: 13. 10. 2015, 22:33:38 »
Nicméně pochybuju že by někdo zaplatil programátorovi za to že se stránky budou zobrazovat dobře i bez JS...

Jo, protoze zaplatit programatora, aby v JS znovu naprasil funkce, ktere umi prohlizec uz v zakladu (jako treba otevreni linku), je mnohem levnejsi.
Psal sem zobrazovat dobře, v tom je rozdíl. Jestli někdo JS vyřadí základní funkce, tak je pako, to souhlasím. Prostě počítat s tím, že při vyplém JS se to nějak zobrazí...

Btw vtipnej je seznam, právě tuna moderního JS a při vypnutí prakticky nefunkční, nečitelnej.

TKL

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #68 kdy: 13. 10. 2015, 23:02:01 »
b) Nebude to fungovat? Pak je to prostě špatně a je to JEN VAŠE chyba, ať se vám to líbí nebo ne.

Pokud mám ve specifikaci, že stránka funguje i s vypnutým JS a přitom bez něj nefunguje, tak je to zcela jistě moje chyba. Pokud ale specifikuji, že pro používání stránky je JS nutný, tak je to chyba toho, co tam s vypnutým JS leze.

Takže znovu, a pro méně chápavé naprosto polopatisticky:

Pravidlo č. 1: žádný web nesmí předpokládat, že ho návštěvník čte určitým typem prohlížeče s určitými funkcemi (byť v dané době naprosto běžnými)

Pravidlo č. 2: web musí být pohodlně ovladatelný a čitelný i lidmi, kteří a) nevidí b) neslyší c) mají zásadně omezenou pohyblivost - např. web ovládají tyčinkou v ústech.

Pokud jedno nebo druhé pravidlo neplatí, autor webu je neempatický ignorant, který si pod zástěrkou modernosti jen ušetřil práci a žádná specifikace na tom nic nemění. Tečka.
Pro kolegy se zakrnělou představivostí je tady analogie paraplegika, cestujícího tramvají. Tahle linka nemá nízkopodlažní vozy, máte smůlu, jeďte jinou. A tahle zastávka nemá nájezd pro vozíky, máte smůlu, vystupte na příští nejbližší bezbariérové zastávce. Že zrovna tam nechcete jet? A koho to jako zajímá? Vaše chyba že nechodíte, máte přece nohy, tak je používejte.

To, že tyto naprosto základní webařské poučky musím opakovaně obhajovat na Rootu svědčí o naprosté degradaci české IT komunity. Čest výjimkám.

Snow

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #69 kdy: 13. 10. 2015, 23:14:32 »
b) Nebude to fungovat? Pak je to prostě špatně a je to JEN VAŠE chyba, ať se vám to líbí nebo ne.

Pokud mám ve specifikaci, že stránka funguje i s vypnutým JS a přitom bez něj nefunguje, tak je to zcela jistě moje chyba. Pokud ale specifikuji, že pro používání stránky je JS nutný, tak je to chyba toho, co tam s vypnutým JS leze.

Takže znovu, a pro méně chápavé naprosto polopatisticky:

Pravidlo č. 1: žádný web nesmí předpokládat, že ho návštěvník čte určitým typem prohlížeče s určitými funkcemi (byť v dané době naprosto běžnými)

Pravidlo č. 2: web musí být pohodlně ovladatelný a čitelný i lidmi, kteří a) nevidí b) neslyší c) mají zásadně omezenou pohyblivost - např. web ovládají tyčinkou v ústech.

Pokud jedno nebo druhé pravidlo neplatí, autor webu je neempatický ignorant, který si pod zástěrkou modernosti jen ušetřil práci a žádná specifikace na tom nic nemění. Tečka.
Pro kolegy se zakrnělou představivostí je tady analogie paraplegika, cestujícího tramvají. Tahle linka nemá nízkopodlažní vozy, máte smůlu, jeďte jinou. A tahle zastávka nemá nájezd pro vozíky, máte smůlu, vystupte na příští nejbližší bezbariérové zastávce. Že zrovna tam nechcete jet? A koho to jako zajímá? Vaše chyba že nechodíte, máte přece nohy, tak je používejte.

To, že tyto naprosto základní webařské poučky musím opakovaně obhajovat na Rootu svědčí o naprosté degradaci české IT komunity. Čest výjimkám.
To je tak maximálně zbožné přání, ale to je tak vše, v ideálních podmínkách by to tak jistě mělo bejt, ale už vidím jak ti tohle někdo zaplatí. Nehledě na to že ne vždy to lze dodržet.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #70 kdy: 13. 10. 2015, 23:26:01 »
To, že tyto naprosto základní webařské poučky musím opakovaně obhajovat na Rootu svědčí o naprosté degradaci české IT komunity. Čest výjimkám.

No ono neni nike receno, ze nejaky Hmmm a dalsi, co se tu biji za lidska prava JS, jsou cleny te IT komunity. Take to muzou byt fejsbuukari, co sem zabrousili opruzovat.

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #71 kdy: 14. 10. 2015, 08:30:35 »
Ano, EU narizeni, kvuli ochtane soukromych informaci. Urcite na to svolali alespon deset konferenci na ruznych mistech Evropy, alespon pro 1000 ucastniku, zasadne s ubytovanim v luxusnich hotelech. To, ze Francie  schvalila husty smirovaci zakon, neni potreba resit: https://www.accessnow.org/blog/2015/10/08/france-has-trust-issues-and-it-could-cost-you-your-privacy .

?
Oni už to schválili?
http://www.lupa.cz/clanky/francie-chce-otisky-prstu-i-snimky-obliceju-vsech-cestovatelu-ze-zemi-eu/

Lemming

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #72 kdy: 14. 10. 2015, 09:02:03 »
Pravidlo č. 1: žádný web nesmí předpokládat, že ho návštěvník čte určitým typem prohlížeče s určitými funkcemi (byť v dané době naprosto běžnými)

Pravidlo č. 2: web musí být pohodlně ovladatelný a čitelný i lidmi, kteří a) nevidí b) neslyší c) mají zásadně omezenou pohyblivost - např. web ovládají tyčinkou v ústech.

Pokud jedno nebo druhé pravidlo neplatí, autor webu je neempatický ignorant, který si pod zástěrkou modernosti jen ušetřil práci a žádná specifikace na tom nic nemění. Tečka.

A když nemám web přístupný i přes Gopher, tak jsem taky neempatický ignorant?

Jinak vůbec nechápu, proč do toho motáš přístupnost pro osoby s postižením. Použití Javascriptu ani jiných technologií jim v přístupnosti webu (obecně) nijak nebrání.

Pro kolegy se zakrnělou představivostí je tady analogie paraplegika, cestujícího tramvají.

Věř mi, že kdyby si paraplegik mohl nechat uzdravit nohy, tak to udělá. Lidé co tu ječí, že jim web nefunguje se zkripleným prohlížečem si ho zkriplili dobrovolně. I když... líbí se mi, jak používání zkripleného prohlížeče přirovnáváš k medicínské diagnóze, to je docela výstižné :D

To, že tyto naprosto základní webařské poučky musím opakovaně obhajovat na Rootu svědčí o naprosté degradaci české IT komunity. Čest výjimkám.

Tak nám ukaž nějaký svůj web, experte, ať se zasmějeme.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #73 kdy: 14. 10. 2015, 09:07:02 »
@hawran: Tak tohle je zase neco jineho. To, co pry schvalili, se tyka smirovani komunikaci, jako telefony nebo Internet, ve stylu NSA, ne-li hur. I kdyz si nejsem jisty, jestli schvalovaci proces je ukoncen. Zatim to proslo dolni komorou parlamentu a kdovi, jak to tam u nich funguje.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #74 kdy: 14. 10. 2015, 09:08:05 »
@Lemming: Delas cest svemu nicku.