Oznamovací cookies lišta na Rootu

Lemming

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #45 kdy: 13. 10. 2015, 13:55:09 »
BTW je nejak definovane, v jakem prohlizeci se to musi zobrazit? Nebo kdyz nekdo tam prileze s 10 let starym proprietarnim mobilnim zobrazovadlem a kvuli nejakemu css se mu nezobrazi lista, tak root nesplnil povinnost a bude stihan?

Jde o to, že po uživatel musí potvrdit, že je si vědom, že používáte cookies pro ukládání neanonymních údajů dřív, než tak učiníte. Více viz sesterská Lupa: http://www.lupa.cz/clanky/na-posledni-chvili-jak-na-web-dostat-souhlas-s-pouzivanim-cookies/


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #46 kdy: 13. 10. 2015, 13:56:38 »
Opravdu neexistuje racionální důvod, proč ho vypínat či nepoužívat.

Ze by treba rychlost? Objem stahovanych dat?

Citace
Nevím, proč bych ho zakazoval a nadával, že mi něco nejede. Těžko to bude chybou autora webu ;-).

Toz ja vidim. A chyba autora webu to je. Ma verzi bez JS blbe a spoleha se na to, ze kazdy balik ma JS zapnute a ani nevi, jak se vypne.

Kolonka

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #47 kdy: 13. 10. 2015, 13:57:59 »
Jinak se mi opravdu líbí myšlenka, že budu vyplňovat např. objednávkový formulář a každou kolonku budu validovat na serveru ...

No jestli validuješ inputy pouze přes JS na straně klienta, tak už ty weby radši nepiš. :P

TKL

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #48 kdy: 13. 10. 2015, 13:59:45 »
Tím jsem měl na mysli fakt, že JS je dnes všude a jeho obliba roste. Opravdu neexistuje racionální důvod, proč ho vypínat či nepoužívat.

A ještě mě napadlo: není to tak dávno, co Flash byl všude a jeho obliba rostla. Kdo neměl na webu aspoň menu ve Flashi, jako by nebyl.
Uplynulo pár let a jak se nám ta situace změnila, nemám pravdu?

Ano, pak přišel Apple a éra chytrých telefonů s malou kapacitou baterie, kterou flash celkem slušně vysával. Navíc Adobe nebyls chopen nikdy vydat bezpečnou verzi flashe.

A pointa?
Já samozřejmě chápu, co tím chcete říct, nicméně ani jedno z toho není ten důvod, proč Flash začal ztrácen na oblibě.

Mimojiné to bylo :

- nutnost mít plugin a aktualizovat ho
- nároky na výkon
- obsah ve flashi se neindexoval ve vyhledávači
- při každé změně obsahu se musel překompilovávat
atd.

Ani ne-bezpečnost, ani vysávání baterie v mobilu běžné uživatele nikdy netrápily. Kolik krásného malware se maskovalo jako "Flash for Android"...

A Apple Flash nepodporoval a nepodporuje ne pro výdrž baterie, ale pro snadnou zneužitelnost.
Pokud to s JS půjde dál tak, jak se to děje dnes, taky se asi někdo brzy naštve, protože spousta JS webů už vyžaduje tak obrovský výkon, že jinak naprosto dostačující zařízení (bez ohledu na to, zda je to tablet, telefon nebo notebook) mají s těmito stránkami výkonové problémy. Odstrašujícím příkladem je Facebook, ale není v tom rozhodně sám. O zneužitelnosti nemluvě.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #49 kdy: 13. 10. 2015, 14:04:13 »
@TKL Ano, máme rok 2015, diskety jsou minulostí a rychlost připojení se nám celkem hezky zvýšila, takže mě ten kilobajt navíc opravdu netrápí, pokud mohu uživateli poskytnout mnohem příjemnější uživatelský zážitek, než to nechat jen na html.

Cim presne se zintenzivni uzivateluv orgasmus, kdyz bude na nacteni stranky cekat pet minut a pak na nej vybafne nejaka picovina, kdekoliv zaparkuje mys? Nemluve o vselijakych pohyblivych nesmyslech a jinych vecech.

Jde o to, že po uživatel musí potvrdit, že je si vědom, že používáte cookies pro ukládání neanonymních údajů dřív, než tak učiníte.

Ano a prave na Rootu se hlaska o susenkach zobrazi a neni ji cim potvrdit a trci tam az do aleluja, coz treba na nizkem displayi pekne opruzuje.


.

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #50 kdy: 13. 10. 2015, 14:47:44 »
Jinak se mi opravdu líbí myšlenka, že budu vyplňovat např. objednávkový formulář a každou kolonku budu validovat na serveru ...

No jestli validuješ inputy pouze přes JS na straně klienta, tak už ty weby radši nepiš. :P

Musíte to číst celé. je tam závorka "(samozřejmě že musí být validace na serveru vždy, ale použít ji chci ideálně jen jednou)"

Wololo

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #51 kdy: 13. 10. 2015, 14:47:55 »
ne nemel jsem na mysli jenom gugl a fejsbug. Zkusim pro prirovnani otazku "Kolik webu se vam nenacte skoro vubec dokud nepovolite 3rd party cookies a 3rd party js?". To je totiz ten zasadni problem, nevidim obsah, protoze se nenacte nejaka pseudoknihovna co dela oblacky kolem kurzoru nebo nejakou podobnou vychytavku. Ja vidim prinos JS a vidim i trendy kterymi se to ubira (asm.js, tcp.js ...), vstavaji mi z toho na hlave hruzou vlasy a zaroven brecim smichy, je to dilema. Problem je v programatorech ci webdesignerech, ze podlehaji iluzi toho, ze web se ma tvarit jako aplikace a nikdy jinak. Konci to pak tim, ze si stahnu 400kB javascriptu, aby se mi mohly vyrendrovat smajlici ..... pokrok nezastavis. Vyse v prispevcich zminene problemy s vykonem to je jenom dalsi duvod to mit by default vypnuty a povolit si to jenom tam, kde chci. Na YT uz koukam jenom pres youtube-dl a co? Nemusim se prihlasovat, kdyz chci videt obsah 18+ atd. Navic jak muze nekdo validovat neco v jazyce, kde neni integer a vsechno je string? Viz. krasna prednaska o JS mluvi za vse - https://www.destroyallsoftware.com/talks/wat

.

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #52 kdy: 13. 10. 2015, 14:54:21 »
@TKL Jasně. Je otázkou, zda tu řešíme úplně každý web s JS, nebo jen ty povedené a nebo jen ty špatné.

Pokud JS může vylepšit uživatelský zážitek z používání webu, tak opravdu není důvod ho nijak hanit. Navíc podpora JS je v prohlížečích nativně, takže nikoho nijak neotravuje.

Mě třeba děsí, že bych si musel každou stránku neustále načítat (například při přidávání komentářů). Z mého pohledu je lepší si ji načíst jednou a zbytek obsloužit ajaxem.

čumil

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #53 kdy: 13. 10. 2015, 15:08:43 »
Asi to píšu pozdě, ale vyskakovací lištu o cookies by šlo udělat i bez JS. Stačí server side generování stránky (PHP nebo bambilion dalších jazyků). Dnešní web se de fakto dělí na dvě části, obyčejné webové prezentace které by bez JS šli dělat, ale nedělá se to z důvodu úspory času a "interaktivnosti" používání. A pak jsou webové aplikace (s komplexitou na stejné úrovni jako "klasické" aplikace), které se vyznačují tím že jsou napsány takřka celé v JS na client side a na server side je jen nutný DB kód (často opět v JS). Routing je v těchto aplikacích často client side a nebo ani neexistuje. Závěr je, že v dnešní době mít vyplej JS je koňskej nápad. Prostě to bez něj nejde. Web se pomalu stává plnohodnotnou aplikační platformou (web assembly tuto transformaci ještě zrychlí). Časy statických prezentací se již nikdy nevrátí.

čumil

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #54 kdy: 13. 10. 2015, 15:09:42 »
Aa tak nešlo, local storage bez JS neeejde ...

tomasfuk

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #55 kdy: 13. 10. 2015, 15:43:14 »
Já bych všechny ty cookies zakázal, beztak to všechny akorát otravuje.

Ať je souhlas s cookies součástí registrace a bez ní ať se nic neukládá.

TKL

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #56 kdy: 13. 10. 2015, 16:11:09 »
Mě třeba děsí, že bych si musel každou stránku neustále načítat (například při přidávání komentářů). Z mého pohledu je lepší si ji načíst jednou a zbytek obsloužit ajaxem.

Znovu opakuji: klidně si to tak dělejte. Co se ale stane, když ten komentář bude chtít přidat člověk bez JS?
a) Bude to fungovat alternativně (tzn. postaru) - pak je to OK
b) Nebude to fungovat? Pak je to prostě špatně a je to JEN VAŠE chyba, ať se vám to líbí nebo ne.

Chápete ten rozdíl?

Hmmm

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #57 kdy: 13. 10. 2015, 16:36:29 »
Mě třeba děsí, že bych si musel každou stránku neustále načítat (například při přidávání komentářů). Z mého pohledu je lepší si ji načíst jednou a zbytek obsloužit ajaxem.

Znovu opakuji: klidně si to tak dělejte. Co se ale stane, když ten komentář bude chtít přidat člověk bez JS?
a) Bude to fungovat alternativně (tzn. postaru) - pak je to OK
b) Nebude to fungovat? Pak je to prostě špatně a je to JEN VAŠE chyba, ať se vám to líbí nebo ne.

Chápete ten rozdíl?
Ja chapem, ze to bude mojim pricinenim, ale chybou by som to nenazval. Otazkou je preco ten clovek nema JS? Pretoze ma stary alebo nekompatibilny prehliadac? JS nie je nova technologia, ani hipsterska technologia aby nemala mat siroku podporu. Takze bud bud ten clovek tlacit na vyrobcu svojho prehliadaca aby JS riadne zakomponoval alebo nech si svoj prehliadac upgradne na verziu, ktora uz s JS problem mat nebude.
A ak to je clovek, ktory si JS vypne, tak ten clovek obsah neuvidi svojou chybou, nie mojou. Ja som mu JS nevypol. Urobil to on a urobil to dobrovolne.

Hmmm

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #58 kdy: 13. 10. 2015, 16:37:36 »
Je to uplne to iste ako nadavat, ze galeria obrazkov nefunguje pretoze ma dotycny vypnute zobrazovanie obrazkov.

A ano, je to uplne to iste. Aj do obrazkov sa da prepasovat skript aky potrebujete.

Lemming

Re:Oznamovací cookies lišta na Rootu
« Odpověď #59 kdy: 13. 10. 2015, 17:05:47 »
b) Nebude to fungovat? Pak je to prostě špatně a je to JEN VAŠE chyba, ať se vám to líbí nebo ne.

Pokud mám ve specifikaci, že stránka funguje i s vypnutým JS a přitom bez něj nefunguje, tak je to zcela jistě moje chyba. Pokud ale specifikuji, že pro používání stránky je JS nutný, tak je to chyba toho, co tam s vypnutým JS leze.