Proč bitcoin?

Ivan Nový

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #30 kdy: 27. 08. 2015, 16:48:49 »
Ale pane Ferdo, diskuse na internetu jsou jen zábava na úrovni luštění křížovek, to taky k ničemu není a taky to vycházelo v novinách :-)))


win

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #31 kdy: 28. 08. 2015, 10:14:41 »
Jak se to stalo, že se to rozšířilo?
Stejně jako se stalo, že se rozšířily céčka. A stejně tak po nějaké době splaskly.
uz se tesim, jak bude splaskavat monetarni politka. ta se rozsirila na ukor barteru taky jako cecka. a uz mela za valky, kdyz se preslo na nahradni system potravinovych listku a nuceneho nasazeni taky na male. jenze to z nejakeho neznameho duvodu prezila.

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #32 kdy: 13. 10. 2015, 20:51:06 »
Tak uvidíme že částka šla od A k B a za chvíli tatáž nebo lehce menší částka od B k C.
Aby to praní bylo zvenku nevysledovatelné, musel by ten prostředník být charakteru banky, kde jsou vklady a převody různé v čase i velikosti. Jenže to pak zas nemůže vztahy zahazovat, aby vůbec jako banka fungoval.

Ne, neuvidíme. Uvidíme, že částka šla od A k B a pak šlo různé v čase několik částek od C, D, E a F k X, Y a Z. A vůbec, já vždycky kvetu, když čtu tyhle naivní představy. Někdo založí pračku (existuje jich hned několik), celou jí naprogramuje a začne provozovat, přičemž se vystavuje riziku jak ze strany zákona, tak ze strany případných nespokojených zákazníků. Vážně myslíš, že ho nenapadlo něco takhle očividného, co tě napadlo po minutě přemýšlení nad touhle diskuzí?

Jak se to stalo, že se to rozšířilo? Proč někdo začal přijímat platby v bitcoinech?

Úplně jednoduše - bylo to zapotřebí. O skutečných elektronických penězích se mluvilo už dřív a my všichni, kdo jsme měli aspoň trochu tušení jsme na ně nedočkavě čekali, protože nám bylo jasné, že to přinese celý nový svět příležitostí a možností. A teď nemluvím o spekulacích, ale o praktické kryptoanarchii.

someone

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #33 kdy: 14. 10. 2015, 08:23:07 »
Trochu delší odpověď, ale jestli chcete dělat vlastní kryptoměnu, určitě namístě:
https://www.coursera.org/course/bitcointech
(Případně pro ostatní.)

Kvalitní kurz od Princeton University, řeší jak technologii, tak zejména ekonomiku, motivaci minerů apod.
Hlavní přednášející má IMHO solidní nadhled nad fungováním ekonomiky, bank a důvěry v reálném světě.

A pokud s vlastní měnou neprorazíte, je tam i blok zaměřený na použití technologie pro jiné účely, tak třeba bude nějaká inspirace...

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #34 kdy: 29. 10. 2015, 11:24:51 »
mě přijde, že to byla taková bublinka trošku. Pár lidí se na tom napakovalo a teď už to zlatý důl nebude.


Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #35 kdy: 02. 11. 2015, 09:45:47 »
Bublinu z toho udělali frikulíni, kteří se do toho valili bez jakékoliv soudnosti. Zlatý důl to po počátečním průdkém nárůstu už nikdy nebyl - je to stejné, jako každý jiný trh, kde se divoce mění podmínky. Někdo tratí, někdo jiný získává. Aby mohl někdo získat, museli ostatní tratit. Na každého šťastlivce připadlo pár hejlů, kteří na tom prodělali.

Momentálně je to relativně stabilní (vůči historii, ne jiným trhům) monetární transformační jednotka vhodná k platbám po internetu. Nic víc, nic míň.

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #36 kdy: 02. 11. 2015, 12:35:08 »
Úplně jednoduše - bylo to zapotřebí. [...] A teď nemluvím o spekulacích, ale o praktické kryptoanarchii.
Problém je, že "praktická kryptoanarchie", aby rozumně fungovala, potřebuje dostatečně velký trh. Musím mít k dispozici akceptovatelné množství způsobů, jak peníze vydělat, a akceptovatelné množství příležitostí, jak je utratit. Dokud můžu za BTC nakoupit jenom bagety v jednom obchodě v jednom městě v ČR a na celém světě jenom v desítkách eshopů, tak to celý je jenom sranda pro nadšence na úrovni sbírání komiksů, nic víc.

Momentálně je to relativně stabilní (vůči historii, ne jiným trhům)
Mohl bys ten pojem "relativně stabilní" definovat? Jakože to skáče v horizontu měsíce jenom o 30% a ne o tisíc nebo jak? :))

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #37 kdy: 02. 11. 2015, 13:33:58 »
Problém je, že "praktická kryptoanarchie", aby rozumně fungovala, potřebuje dostatečně velký trh. Musím mít k dispozici akceptovatelné množství způsobů, jak peníze vydělat, a akceptovatelné množství příležitostí, jak je utratit. Dokud můžu za BTC nakoupit jenom bagety v jednom obchodě v jednom městě v ČR a na celém světě jenom v desítkách eshopů, tak to celý je jenom sranda pro nadšence na úrovni sbírání komiksů, nic víc.

Ne, to není pravda. Stačí ti pouze dostatek transformátorů z/do běžně používaných peněz. A těch je v čechách habaděj. Kdo by se před pár lety nadál, že v Praze budou bitcoinomaty na každém rohu?

Mohl bys ten pojem "relativně stabilní" definovat? Jakože to skáče v horizontu měsíce jenom o 30% a ne o tisíc nebo jak? :))

Asi tak, že když dneska koupíš, tak z tebe zítra nebude ani milionář, ani chudák. Když se podíváš na graf na http://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin/#charts, tak je možné vidět, že to posledních pár měsíců byla v podstatě rovná čára.

Jak pořád říkám - není to vhodná měna pro uchovávání úspor, ale prostředek k posílání peněz po internetu. Pokud se budeš řídit pragmatizmem a používat to pouze k přenosům, tak na tom nemáš jak tratit (ale ani vydělat, je to prostě jen další platební služba, jako třeba paypal).

frantapepa

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #38 kdy: 02. 11. 2015, 15:00:06 »
jeee - Guru a Bitcoin ! ... a kdy uz to bude za tech 10000 dolaru ?
A co ty tulipanove cibulky, ty mi tu chybii :)

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #39 kdy: 02. 11. 2015, 16:00:45 »
Ne, to není pravda. Stačí ti pouze dostatek transformátorů z/do běžně používaných peněz.
No, pokud bych BTC používal jenom k přenosu normální měny, tak by pak ta kryptoanarchie spočívala v čem?  V tom, že jsem děsně cool, že nepoužívám PayPal?

tak je možné vidět, že to posledních pár měsíců byla v podstatě rovná čára.
Zcela :))))  Vidíme jen drobné záchvěvy mezi hodnotami 230 a 340, čili něco kolem slabých 50% :))http://imgur.com/L3llcja

není to vhodná měna pro uchovávání úspor, ale prostředek k posílání peněz po internetu. Pokud se budeš řídit pragmatizmem a používat to pouze k přenosům, tak na tom nemáš jak tratit (ale ani vydělat, je to prostě jen další platební služba, jako třeba paypal).
Ano, přesně tak. Je to jen další služba a jako taková je zcela zbytná, protože když něco potřebuju koupit ze zahraničí, tak to zaplatím buď kartou nebo PayPalem. A vzhledem k tomu, že se žádný boom placení Bitcoinem nekonal, zřejmě to mají podobně i jiní lidi. Možná i proto, že karetní i PayPalová transakce mi umožňuje zboží reklamovat a platbu stornovat. Při platbě BTC si můžu jít tak leda vyplakat oči na lampárnu.

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #40 kdy: 02. 11. 2015, 16:20:14 »
Nejzajimavejsi mi zatim prijde blockchain jako sdilena duveryhodna write-only "pamet".

flv

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #41 kdy: 02. 11. 2015, 16:35:03 »
Tak ja jsme treba do btc nesel kvuli tomu ze to je mena, ale kvuli tomu ze tam je neco cemu se rika blokcchain. Mena se proste jen ukazala byt vehikl kterym se blockchain realizuje a drzi si integritu (puvodne to bylo myslene naopak, mena jako to hlavni, blockchain jako vehikl).

Z technickyho hlediska a potencialu je pro me blockchain nejvetsi vec od dob rozsireni inernetu. Bohuzel zatim tam nevidim rozsireni nejakych jednoduchych "killer" aplikaci (prestoze teoreticky jsou zvladnute, viz. https://en.bitcoin.it/wiki/Contract).

k

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #42 kdy: 02. 11. 2015, 16:42:02 »
Ano, přesně tak. Je to jen další služba a jako taková je zcela zbytná, protože když něco potřebuju koupit ze zahraničí, tak to zaplatím buď kartou nebo PayPalem. A vzhledem k tomu, že se žádný boom placení Bitcoinem nekonal, zřejmě to mají podobně i jiní lidi. Možná i proto, že karetní i PayPalová transakce mi umožňuje zboží reklamovat a platbu stornovat. Při platbě BTC si můžu jít tak leda vyplakat oči na lampárnu.

Smyslem kryptoanarchie nejsou nákupy na ebay :)
Těmi jsou a) nezávislost na vládách a centrálních bankách b) celosvětová platnost c) nemožnost kvantitativního uvolňování, měnové reformy a podobných legrácek d) jistá míra anonymity.

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #43 kdy: 02. 11. 2015, 16:45:38 »
Smyslem kryptoanarchie nejsou nákupy na ebay :)
Ten můj příspěvek obsahoval slovo "pokud". Ne nadarmo :)

Těmi jsou a) nezávislost na vládách a centrálních bankách b) celosvětová platnost c) nemožnost kvantitativního uvolňování, měnové reformy a podobných legrácek d) jistá míra anonymity.
...a k tomu všemu potřebuješ nadkritickou masu uživatelů, jak jsem byl řekl, že :)

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #44 kdy: 02. 11. 2015, 17:50:30 »
No, pokud bych BTC používal jenom k přenosu normální měny, tak by pak ta kryptoanarchie spočívala v čem?  V tom, že jsem děsně cool, že nepoužívám PayPal?

Tak to může být taky efektem a určitě se najdou lidi, které to bude zajímat (viz třeba paraelní polis, které si na tomhle lákání hipsterů založilo image).

Za mě osobně je to možnost rozumné anonymizace a schopnost okamžitě poslat platbu kamkoliv, kde je internet, což u běžných finančních transakcí po internetu jinak moc nejde.

AFAIK kryptoanarchie neměla být nikdy nic pro masy. Je to nástroj v rukou těch, kteří se o to zajímají a vyznají se, ne nový naleštěný intuitivní gadget pro BFU. Třeba prostě jen nejsi cílová skupina.

Zcela :))))  Vidíme jen drobné záchvěvy mezi hodnotami 230 a 340, čili něco kolem slabých 50% :))http://imgur.com/L3llcja

Ano, a stále by to šlo poměrně dobře proložit zmiňovanou rovnou čárou, protože tam jsou po většinu doby oproti minulosti jen poměrně malé skoky. Nikde jsem netvrdil, že tam není deflace.

Ano, přesně tak. Je to jen další služba a jako taková je zcela zbytná, protože když něco potřebuju koupit ze zahraničí, tak to zaplatím buď kartou nebo PayPalem. A vzhledem k tomu, že se žádný boom placení Bitcoinem nekonal, zřejmě to mají podobně i jiní lidi. Možná i proto, že karetní i PayPalová transakce mi umožňuje zboží reklamovat a platbu stornovat. Při platbě BTC si můžu jít tak leda vyplakat oči na lampárnu.

To je trochu sebestředné, ne? Že je zbytná pro tebe neznamená, že je zbytná i pro všechny ostatní.

Možná i proto, že karetní i PayPalová transakce mi umožňuje zboží reklamovat a platbu stornovat. Při platbě BTC si můžu jít tak leda vyplakat oči na lampárnu.

Je to prostě technologie. Nikdo tě nenutí jí používat. To že sám toho nejsi schopný, či k tomu ochotný ještě neznamená, že všichni ostatní jsou na tom stejně.

Jinak tenhle problém řeší chytré kontrakty, ale na ty si bitcoin bude muset ještě chvíli počkat.

...a k tomu všemu potřebuješ nadkritickou masu uživatelů, jak jsem byl řekl, že :)

Nadkritickou masu uživatelů očividně potřebuješ ty a možná někteří další. Spousta lidí (mezi nimi já) se v klidu obejde bez ní.

Přijde mi, že jsi byl indoktrinován takovými těmi naivními představami, které kolem toho šířily davy nadšených lidiček když to vzniklo. Takové to „spása světa“ a tak a teď zažíváš kognitivní disonanci, protože se to prostě ukázalo být jen další technologií, která má své výhody a nevýhody.

Pokud se na to podíváš bez iluzí a bez předsudků, čistě pragmaticky (co to umí, výhody, nevýhody), třeba se ti v tom podaří vidět víc technologii, než ideologii. Pak možná uvidíš reálné možnosti použití.

Tak ja jsme treba do btc nesel kvuli tomu ze to je mena, ale kvuli tomu ze tam je neco cemu se rika blokcchain. Mena se proste jen ukazala byt vehikl kterym se blockchain realizuje a drzi si integritu (puvodne to bylo myslene naopak, mena jako to hlavni, blockchain jako vehikl).

Z technickyho hlediska a potencialu je pro me blockchain nejvetsi vec od dob rozsireni inernetu. Bohuzel zatim tam nevidim rozsireni nejakych jednoduchych "killer" aplikaci (prestoze teoreticky jsou zvladnute, viz. https://en.bitcoin.it/wiki/Contract).

Ano, ale to je zrovna v bitcoinu solidně zkryplené. Pokud tě to zajímá, doporučuji Ethereum, napsal jsem o něm dva české články.