Pohotovost mimo pracovní dobu

lku

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #30 kdy: 11. 08. 2015, 11:03:33 »
velmi zalezi od zamestnavatela..

Ne tak docela, jistě může vyplatit 1000 € za zásah, ale to ho nezbavuje povinnosti platit 10 % řádné mzdy za pohotovost dle ZP a dodržovat penzum pracovní doby :)


lobo

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #31 kdy: 11. 08. 2015, 11:47:29 »
velmi zalezi od zamestnavatela..

Ne tak docela, jistě může vyplatit 1000 € za zásah, ale to ho nezbavuje povinnosti platit 10 % řádné mzdy za pohotovost dle ZP a dodržovat penzum pracovní doby :)
tych 10% samozrejme plati, ale navyse zaplati este za zasah ferovu sumu

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #32 kdy: 11. 08. 2015, 13:24:56 »
Řešil jsem to samé, řešením je začít hodně dupat - tj. pohotovost max. týden v měsíci, stanovit si dojezd, stanovit si prachy (zákoník práce uvádí za pohotovost minimum). Pokud s tím má zaměstnavatel problém, a když dupeš, tak to ignoruje nebo je na tebe agresivní, sbalit se a jít. Já to vyřešil tak, že už toho prostě bylo moc (držel jsem to takhle rok), tak jsem se na to ze dne na den vysral, zaměstnavatel zuřil, chtěl dělat problémy, ale nakonec přistoupil na dohodu během 2 týdnů, nyní si užívám prázdniny 8)

Když nyní jdu do firem na pohovor, tak neproplácení pohotovostí, přesčasů atd... je pro mě velká červená, říkám to na rovinu. Začal jsem s tím, že přijdu za zaměstnavatelem s tím, že chodím běhat, chodím plavat a prostě nemůžu být na telefonu. Rozumný zaměstnavatel rád slyší to, že jsi normální, máš nějaké sportovní a sociální zálibi. Když to zaměstnavatel nebere, tak alespoň v Praze je z čeho vybírat. Jsou místa, kde pohotovosti nejsou vůbec (rozvoj infrastruktury), chce to jen hledat.

A víš co je největší sranda, že zaměstnavatel, který mi nechtěl platit pohotovosti, tak když jsem odešel, tak dneska mám pracovní nabídky o 15.000 Kč brutto víc. Schopných zaměstnanců je nedostatek.

atarist

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #33 kdy: 11. 08. 2015, 15:17:59 »
A víš co je největší sranda, že zaměstnavatel, který mi nechtěl platit pohotovosti, tak když jsem odešel, tak dneska mám pracovní nabídky o 15.000 Kč brutto víc. Schopných zaměstnanců je nedostatek.

jen tak pro zajimavost zkus po case zjistit, co a za kolik dela tvuj nastupce v te stare firme. Ono nekdy je skutecne nejlepsi prasknout dverma a muze to byt i win-win situace :)

Tomáš Marný

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #34 kdy: 11. 08. 2015, 17:18:23 »
velmi zalezi od zamestnavatela..

Ne tak docela, jistě může vyplatit 1000 € za zásah, ale to ho nezbavuje povinnosti platit 10 % řádné mzdy za pohotovost dle ZP a dodržovat penzum pracovní doby :)
tych 10% samozrejme plati, ale navyse zaplati este za zasah ferovu sumu

To samozřejmě musí i podle zákona. Těch 10% je jen za to, že jste dostupný na telefonu a ve stavu schopném vykonávat práci. Jakmile se ten telefon ozve, vy ho zvednete a na základě toho začnete pracovat, tak místo těch 10% máte od toho okamžiku až do skončení práce normálně 100% + příplatky dle zákona. Takže:

Dejme tomu, že mám klasických 40 hod. týdně (9.00 – 17.30) + jednou měsíčně navíc jeden týden pohotovost. To znamená, že za ten týden dostanu mzdu + za všechny zbylé hodiny mimo pracovní dobu náhradu 10% mé průměrné mzdy, tj. 5x16 hod. + 2x24 hod = 128 hod.x 10% hodinové mzdy. Ozve-li se mi v pátek v 18.00 telefon a já musím začít pracovat, což mi potrvá do 21.00, tak po ty 3 hodiny mám místo těch 10% normální hodinovou mzdu + příplatek za přesčas 25% (lze dohodnout i jinak), takže 3 hod. x 125% mé průměrné hodinové mzdy.
Ozve-li se mi ten telefon v pátek ve 22.00 a já musím do 2.00 v sobotu pracovat, tak mám za 2 hodiny 135% (noc + přesčas) + za další 2 hodiny 145% mzdy (noc + přesčas + sobota).
Samozřejmě, že i v tomto případě ale musí být dodržena minimální délka odpočinku mezi dvěma směnami, jež činí 11, resp. 8 hodin (v druhém případě musí být následující odpočinek náležitě prodloužen, oč byl ten předešlý zkrácen).