Pohotovost mimo pracovní dobu

k

Re:Admin a obecne pohotovost mimo pracovni dobu
« Odpověď #15 kdy: 10. 08. 2015, 15:24:33 »
Hlavni problem je v tom, ze ocekavaji, ze budu vicemene neustale pobliz telefonu.

Na telefon musíte reagovat jen během řádné pracovní doby a k tomu případné sjednané pracovní pohotovosti. Platí i v případě, že telefon je majetkem firmy.


Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #16 kdy: 10. 08. 2015, 16:31:18 »
U nás nemáme žiadne 24h služby, len sme so šéfom ústne dohodnutí, že budem zdvíhať telefóny a prípadne riešiť problémy ak treba. Mimo pracovnú dobu sa to nestáva často a keď sa stane, šéf mi za to odpustí napríklad pol dňa alebo celý deň niekedy inokedy (len tak na dobré slovo).
Neviem si ale predstaviť, že by som mal byť k dispozícii 24/7/365, 8x do mesiaca riešiť poruchy v noci a ešte sedieť v kancli 8 a pol hodiny, to sa nedá. Možno tak za veľmi luxusné prachy, ale ani to sa nedá dlhodobo vydržať.

j

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #17 kdy: 10. 08. 2015, 16:46:30 »
Co se tyce toho supportu viz vyse, tak zakaznici se obecne ke me nedostanou. Bud se mnou komunikuje IT na jejich strane a resi se to v ramci pracovni doby pripadne prescas, pokud se domluvi, nebo se mnou komunikuje vedeni+devel. Takze jde spis nez o support zakazniku o zajisteni provozu site/serveru v pripade vypadku z hlediska SW/HW a prave pro tyhle vypadky je nejvetsi pozadavek na dostupnost me osoby jako hlavniho admina.

Nemuzes sam drzet support 24/7 ani ve dvou ani ve 4 lidech se to neda, co na tom nechapes? Pokud nekdo takovy support vyzaduje, tak si ho musi zacalovat. Pokud te to zajima, tak takova spodni hranice 24/7 (= NIC nedelas, jen ses pripraven zvednout telefon) je 50k/mes - fakturuje dodavatel zakaznikovi. Potrebuje na to samo prislusny mnoztvi lidi, takze to vychazi na jednoho tak 3-4 dny v mesici. Ono totiz kdyz ma nekdo hotline o vikendu, musi vetsinou sedet doma nazadeki, aby byl schopen neco delat. Samosebou ma k dizpozici sluzebni auto.

U nás nemáme žiadne 24h služby, len sme so šéfom ústne dohodnutí, že budem zdvíhať telefóny a prípadne riešiť problémy ak treba. Mimo pracovnú dobu sa to nestáva často a keď sa stane, šéf mi za to odpustí napríklad pol dňa alebo celý deň niekedy inokedy (len tak na dobré slovo).
Neviem si ale predstaviť, že by som mal byť k dispozícii 24/7/365, 8x do mesiaca riešiť poruchy v noci a ešte sedieť v kancli 8 a pol hodiny, to sa nedá. Možno tak za veľmi luxusné prachy, ale ani to sa nedá dlhodobo vydržať.

Neco jinyho je, ze kdyz ses v dosahu, tak to zvednes a neco stim udelas, a kdyz ne, tak se svet nezbori vs vyzadovani abys byl vzdy k dizpozici. I ten nejdrazsi support si veme 4 hodiny na ...!!! reakci !!!... tzn, 4 hodiny po tom, co se jim dovolas/domailujes/... zacnou neco delat. To vubec neznamena, ze to za tejden bude hotovy. To ti nikdo nikdy garantovat nebude.

A jiste, muzes si zacalovat sluzby (zakladni cena bude ve vysokych stovkach tisic mesicne), kde ti nekdo drzi pripravenej a nakonfigurovanej nahradni HW, takze v pripade ze ti neco pojde, proste priveze, zapoji ... a garantuje ti, ze tohle udela do X. Ovsem v pripade, ze ty splnis bambiliardu podminek - napr musis samo posilat jakoukoli zmenu nastaveni ... ve firme musi 24/7 nekdo byt atd atd.

Sten

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #18 kdy: 10. 08. 2015, 18:10:44 »
Dostupnost 99,999 % pomocí pohotovosti je naprostý nesmysl. To totiž znamená výpadek maximálně pět minut ročně. To nejde řešit pohotovostí, na to musí být pořád někdo na místě, musí mít připravený záložní (otestovaný!) hardware, a i tak je dost riskantní, jestli to zvládne, když je tam sám. Stačí, když bude delší dobu na záchodě…

F

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #19 kdy: 10. 08. 2015, 18:42:07 »
Dostupnost 99,999 % pomocí pohotovosti je naprostý nesmysl. To totiž znamená výpadek maximálně pět minut ročně. To nejde řešit pohotovostí, na to musí být pořád někdo na místě, musí mít připravený záložní (otestovaný!) hardware, a i tak je dost riskantní, jestli to zvládne, když je tam sám. Stačí, když bude delší dobu na záchodě…

Ona je "dostupnost" a "dostupnost", pokud se mysli, ze ta sluzba (e-shop) opravdu pracuje tak mate pravdu.

Casto se to ovsem ojebava tak, ze se napise v 99,999 procent pripadu se incident ZACNE resit do 1 hodiny (= nic o vyreseni), obchodnik pak proda "SLA 99,999", ve skutecnosti to muze znamenat uptime treba jen 95 % a vse je podle te "SLA". Na pokryti tohodle opravdu staci 1 clovek, co preklikne hlaseni v ticketing systemu z open na in progress,


M.

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #20 kdy: 10. 08. 2015, 18:50:04 »
To se nedá řešit ani s tím otestovaným záožním HW ve skříni na místě. V podstatě to je i na hraně clusterovým HA řešení. Pokud je to míněno vážně, tak to o nasazení fault tolerant systémů, ty jsou navíc komplet zdvojené už v HA režimu (pokud by jeden fault tolerant systém lehl, což by neměl, tak ať nouzově to v řádů desítek sekund přejde na druhý komplet).
Tomu musí odpovídat, síťová, napájecí část, fyzické zabezpečení, požární...
Jinak jsou ty procenta dlkouhodobě o náhodě, zda něco ne/lehne - můžu mít štestí a nemusím... Ale také záleží na tom, jak se ta dostupnost počítá a pak s tím jde dost kouzlit.
Takže pokud mám servrovnu plnou třeba ftServer železa od Stratusu, tak i na těch pár lidí bych mohl mít také peníze. :-)

Jestliže pracujete v jednosměnném provozu, tak ze zákona je délka pracovní doby nejvýše 40 hodin týdně (§ 79), vše ostatní je přesčas, tj. za příplatek a jen výjimečně (§ 93). Místo příplatku za přesčas (25% mzdy) můžete mít náhradní volno

Teď nás zrovna jebali nějací úřadové, co to kontrolují, že i když dělám přesčas a podobné a chci si vzít náhradní volno místo proplacení, tak se má i v tomto případě proplatit ten příslušný příplatek nad základní mzdu.

j

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #21 kdy: 10. 08. 2015, 19:05:48 »
Dostupnost 99,999 % pomocí pohotovosti je naprostý nesmysl. To totiž znamená výpadek maximálně pět minut ročně. To nejde řešit pohotovostí, na to musí být pořád někdo na místě, musí mít připravený záložní (otestovaný!) hardware, a i tak je dost riskantní, jestli to zvládne, když je tam sám. Stačí, když bude delší dobu na záchodě…

Zadny zalozni HW, na to musis mit distribuovanej system, kterej je na takovej provoz od zakladu navrzenej, a navic to neumej ani takovy borci jako trebas burzy. Dokonce to neumi ani rizeni letovyho provozu. Tam se proste vypadek resi prevedenim provozu na jiny pracoviste.

Potkal sem majitele firmy, kterej pri prvnich schuzkach neustale blabolil o tom, ze naprosto nutne potrebuje zajistit provoz 24/7. Kdyz sme po nem chteli vedet jak dlouhej vypadek mu zpusobi jaky ztraty, tak zacal znova, ze zadnej vypadek nepripada v uvahu ... tam sme mu dali nastrel "reseni" a pro firmu o 100 lidech to hodilo nejakych 100M. Bez SW a provoznich nakladu ... ten pouzivany pochopitelne takovyho provozu nebyl vubec schopen. Pak ho to preslo.


romas

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #22 kdy: 11. 08. 2015, 08:09:19 »
Spravuji taky pár věcí, které by měly běžet 24x7 a nejsou to úplně malé systémy (menší ISP síť, středně velká podniková síť vč. 24x7 provozů a větší části řešení v HA). Jsme na to sice asi 4 ale žádné pohotovosti nedržíme a některé z těch věcí by pravděpodobně nikdo jiný dohromady nedal (nebo by to trvalo dlouho, nebylo by to udělané správně...).
Po pravdě na to ani pohotovosti držet nechceme - dlouhodobě mimo signál nebývám (když ano tak na známých místech a když ten průšvih bude opravdu veliký, tak si tam pro mě prostě dojedou), párkrát do roka nějakou tu poruchu rád vyřeším (klidně i o půlnoci, do háje posílám jen dispečery, kteří volají ve 4 ráno kvůli něčemu co nefunguje od večera, to jim nevadilo ale teď by s tím potřebovali hnout...). Z hlediska platu jsem ochoten toto pro firmu kdykoliv udělat, práce zaplacené dostanu a má to i své další výhody:
- nemusím třeba týden v měsíci nosit telefon 24 hodin na krku, můžu si dát pivko kdy se mi zachce (takhle bych během týdenní pohotovosti nesměl ani kapku...)
- nemusím nikde být do hodiny, vlastně tam nemusím být vůbec (ale když už mě seženou, já sedím doma u televize tak je zase odmítnout taky nemůžu...), můžu kdykoliv kdekoliv odjet, i mimo signál... (to ale kolegové většinou ví. Ne že bych jim to musel hlásit ale jsou to kamarádi takže spolu mluvíme, víme co kdo...)
-když už tam mimo pracovní dobu dojedu, něco opravím, vyřeším... tak mi lidi poděkují, vedení je rádo a jak jednotlivec tak celé oddělení tím získává lepší pozici (ti lidé jsou loajální, udělají pro firmu něco navíc...). S troškou nadsázky tam jsem vlastně "za hrdinu" (což je pořád lepší než být za pitomce, který dorazil o hodinu později než měl).

Jak už jsem ale říkal - všechna řešení stavíme s ohledem na spolehlivost, vše co je jen trošku možné se snažíme mít v HA což třeba znamená:
- servery jsou téměř výhradně nad vmware clusterem, data na diskovém poli se dvěma řadiči... na téhle technologii jsme ještě neměli výpadek nikdy (neříkám, že se nemůže stát)
- síťové prvky jsou taky redundantní (např. dva switche ve STACKu, servery jsou "nic teamingem" zapojeny do obou...), v místě kde jsou kritická pracoviště jsou koncové switche taky dva (samozřejmě zapojené do dvou různých páteřních)
- provozně kritické pracovní stanice jsou taky více-méně zdvojené, zapojené do různch switchů (takže při poruše koncového switche jim fungují 3 počítače z 6ti což je stav, se kterým jsou schopni do dalšího dne přežít)
- samozřejmosté je zdvojené napájení (dvě UPS v RACKu, na každé je polovina switchů), stejně je zdvojené napájení pro kritická PCčka (např. 3 a 3 na různých UPS)
- záloha energie dieselagregátem je pak již spíše třešnička na dortu

Tzn. můj názor z pohledu menší až střední firmy je: raději za peníze firmy postavte co nejspolehlivější řešení čímž jednoznačně snížíte počet kritických poruch a tím i tlak na váš servis. Vyberte si v práci šikovného kolegu (jestli máte vlastní vývoj... tak nevěřím, že tam někoho s určitým zájmem o infrastrukturu nenajdete), občas s ním udělejte nějakou seanci a seznamte ho s prostředím, novýma věcma... a tohohle kolegu informujte, kd\ž budete plánovat nějakou větší nedostupnost (výlet na vodu kde skoro nikde není signál...), on vás pak při nějakém průšvihu trošku zastane a zmírní napětí ve firmě (ze situace "nemůžeme Frantu sehnat" na "aspoň nějak se to řeší a Franta by se snad měl během pár hodin ozvat na telefonu". Pokud možno nevymýšlejte žádné krávoviny ale snažte se věci dělat standardně, dokumentovat je... Pokud máte nějaký systém ve stavu, že se někde uvnitř občas něco stane, je třeba tam vléz a spravit to několika krutými SHELLovými příkazy a ono to zas dlouho poběží tak jednoznačně něco děláte špatně, je potřeba do toho investovat (i peníze firmy), předělat to...

k

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #23 kdy: 11. 08. 2015, 08:28:25 »
U nás nemáme žiadne 24h služby, len sme so šéfom ústne dohodnutí, že budem zdvíhať telefóny a prípadne riešiť problémy ak treba.

Být na příjmu na telefonu a zdvíhání telefonů je pohotovost, tedy máš pohotovost non-stop a ještě k tomu blbě placenou.

Po pravdě na to ani pohotovosti držet nechceme - dlouhodobě mimo signál nebývám (když ano tak na známých místech a když ten průšvih bude opravdu veliký, tak si tam pro mě prostě dojedou), párkrát do roka nějakou tu poruchu rád vyřeším (klidně i o půlnoci, do háje posílám jen dispečery, kteří volají ve 4 ráno kvůli něčemu co nefunguje od večera, to jim nevadilo ale teď by s tím potřebovali hnout...). Z hlediska platu jsem ochoten toto pro firmu kdykoliv udělat, práce zaplacené dostanu

Tohle je také pohotovost furt a také blbě placená.

MP

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #24 kdy: 11. 08. 2015, 09:35:02 »
U nás nemáme žiadne 24h služby, len sme so šéfom ústne dohodnutí, že budem zdvíhať telefóny a prípadne riešiť problémy ak treba.

Být na příjmu na telefonu a zdvíhání telefonů je pohotovost, tedy máš pohotovost non-stop a ještě k tomu blbě placenou.

Po pravdě na to ani pohotovosti držet nechceme - dlouhodobě mimo signál nebývám (když ano tak na známých místech a když ten průšvih bude opravdu veliký, tak si tam pro mě prostě dojedou), párkrát do roka nějakou tu poruchu rád vyřeším (klidně i o půlnoci, do háje posílám jen dispečery, kteří volají ve 4 ráno kvůli něčemu co nefunguje od večera, to jim nevadilo ale teď by s tím potřebovali hnout...). Z hlediska platu jsem ochoten toto pro firmu kdykoliv udělat, práce zaplacené dostanu

Tohle je také pohotovost furt a také blbě placená.

Je nekde uvedeno, ze byti na telefonu, (resp., ze povinnost reagovat na telefon je pouze v pracovni dobe) rovna se pohotovost? Vim, ze zakony se daji ohnout docela dost, ale nejaky zdroj by se mi hodil.

JardaH

Re:Admin a obecne pohotovost mimo pracovni dobu
« Odpověď #25 kdy: 11. 08. 2015, 09:41:09 »
1. SLA 99.999 % je výpadek 5.25 minut ročně. Pohyboval jsem se v enterprise prostředí s HA clustery, kde zákazníci platili za servis milióny, ale takovéhle SLA jsem nikde neměli :)

2. Pohotovosti jsme drželi, v době krize jsme měli tuším 1/4 hodinové mzdy za držení pohotovosti s tím, že přes svátky a víkendy to bylo i trochu víc a pak při řešení problému 1.5 násobek hodinové mzdy. Nástup na řešení problému byl podchycený ve smlouvě se zákazníkem, u CRITICALů to bylo do 30 minut. Já jsem byl v UNIX teamu, takže jsem klidně šel o pohotovosti do kina nebo na rande, ale Windousáci vstávali klidně 3-4x za noc. Pohotovosti se střídaly, takže jsem jí měl týden, jednou za měsíc.

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #26 kdy: 11. 08. 2015, 09:44:31 »
...
Je nekde uvedeno, ze byti na telefonu, (resp., ze povinnost reagovat na telefon je pouze v pracovni dobe) rovna se pohotovost? Vim, ze zakony se daji ohnout docela dost, ale nejaky zdroj by se mi hodil.

Tak (normální) pracovní dobu máš snad danou, ne?
Cokoli mimo to už je něco jiného a měli byste se na tom domluvit.
http://zakony.centrum.cz/clanky/pracovni-doba-dle-zakoniku-prace
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakprace/cast2h3.aspx

k

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #27 kdy: 11. 08. 2015, 10:14:53 »
Je nekde uvedeno, ze byti na telefonu, (resp., ze povinnost reagovat na telefon je pouze v pracovni dobe) rovna se pohotovost? Vim, ze zakony se daji ohnout docela dost, ale nejaky zdroj by se mi hodil.

Povinnost reagovat na telefon mimo pracovní dobu není uvedena nikde a proto zaměstnanec takovou povinnost nemá.
Taková pracovní povinnost se dá stanovit dodatkem k pracovní smlouvě, jenže pak se na ni vztahují zde již uvedené pasáže ZP o pracovní době a pracovní pohotovosti.

M.

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #28 kdy: 11. 08. 2015, 10:15:39 »
Je nekde uvedeno, ze byti na telefonu, (resp., ze povinnost reagovat na telefon je pouze v pracovni dobe) rovna se pohotovost? Vim, ze zakony se daji ohnout docela dost, ale nejaky zdroj by se mi hodil.

Je to zákoník práce, co tě zajímá. Respektive je to deifnováno obráceně. Jsi povinnen se zaměstnavatelem komunikovat ve své řádné pracovn9 době a pak v době sjednané pracovní pohotovosti. Pokud směnu/pohotovost nemám, tak je tvoje věc, co si děláš. Zákoník práce ti nestanovuje povinnost reagovat na telefon zaměstnavatele v době odpočinku (pokud neběží zjednaná pracovnípohotovost za příslušných 10%).

1. SLA 99.999 % je výpadek 5.25 minut ročně. Pohyboval jsem se v enterprise prostředí s HA clustery, kde zákazníci platili za servis milióny, ale takovéhle SLA jsem nikde neměli :)

Možná proto, že pro HA clustery je to nedosažitelné a v oblasti přání, pokud mám štestí. Na takové čísla potřebuji už FT systémy (fault tolerant). A i ten Stratus u "low cost" řady ftServer dosahuje 99,9995 % s tím, že se do toho nepočítají plánované odstávky systémů. A pokud vezmu, tak placený support od nich má také reakční dobu nekonečných 15 minut... Co obnášejí jejich continuos systémy s 99,9999 % už nechci raději ani tušit. :-)

lobo

Re:Pohotovost mimo pracovní dobu
« Odpověď #29 kdy: 11. 08. 2015, 10:34:30 »
velmi zalezi od zamestnavatela..

poznam pripad ked ten co riesi pripad pocas pohotovosti dostane CELU sumu co sa vyfakturuje klientovi za ten zasah ak bol problem na strane klienta (cize nie nejaky 1.5 nasobok hodinovej mzdy, ale v pohode 400-1000 eur za zasah)