Jak se z inženýra stát manažerem

Michal Kovačič

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #30 kdy: 25. 09. 2015, 18:08:05 »
...
Pořád mi přijde, že jsem se nějak minul povoláním :)

Já rozeznávám 4 různé kariérní oblasti - některé se dají kombinovat i ze začátku, ale není to snadné. Od určité seniority se to vše spojí dohromady, ale před tím jsou potřebné zkušenosti a hlavně ustát spoustu věcí, které se nepovedly - tam se naučíš nejvíc. Můžeš měnit oblasti, ale bude to trvat (u mě to trvalo 3-5 let) a bude to bolet...

  • technology - programátor, analytik, architekt...
  • projektový management
  • konzultant - to je obecné pojmenování těch oblastí nahoře, navíc pro externího zákazníka
  • líniový management - team lead a nahoru, prostě člověk, kterého někdo jiný žádá o dovolenou

Musíš si poctivě říci, co považuješ za úspěch a pak se na to soustředit - jinak budeš hodně nespokojený...


nasrat

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #31 kdy: 25. 09. 2015, 21:21:05 »
v podstate to znamena, ze zalezi na 3 vecech.

1. nadnarodni firma jede na multikulturni diverzitni vlne a plni kvoty pred tim, aby drzela autoritarsky/diskriminacni system rizeni typu jedine s temito mezinarodnimi skolami nebo narodnim kulturnim ramcem rizeni a odpovednosti lze ziskat pozici manazera.

2. firma roste coz znamena, ze na pracovnim trhu jsou lidi, ktere lze prijmat nebo ji nekdo odesel (to uz je horsi, protoze otazka proc nebo kudy slo povysovaci domino z jakych duvodu)

3. patris do aktualni hype pozitivne diskriminovane skupiny. kuprikladu ted je moderni nabirat cerstve absolventy za temer stejny plat co meli driv az po trilete praxi, protoze jsou slabe rocniky a nadnarodky citi vysychani naborovych zdroju a proto chcou omezit startupum a mistnim podnikatelum prebrat jim lidi, tak zdrazili timto krokem pracanty bez praxe na ukor toho, ze je driv dojili bez ohledu na schopnosti za minimalni nemeckou mzdu uklizecky a kolikrat ani to ne.

a protoze se ted mluvi o tom, ze generace Y pozaduje na pracovisti vice zodpovednosti a samostatnosti a pravomoci, tak pokud mas to stesti a je ti ted pod 30 let, tak se mozna dockas. naopak kdo ma 30 let a vice ma ted na povyseni ze zakladni pozice temer nulove sance, protoze neni v aktualnim hype. leda by bylo zodpovedne vedeni a HR podrizeno hypu z jineho regionu, kde tlaci jina moudra jinych troubu.

eL

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #32 kdy: 26. 09. 2015, 01:01:02 »
Prijde mi, ze fakt nevis co chces. Ta rada s MBTI byla si myslim dobra. Snaz se radeji nad tim zamyslet, at se driv dozvis, co opravdu jsi. Jinak to muze trvat, zkousis to vicekrat, jine testy apod. a nejake pismenko treba osciluje.
Kdyz se spravne identifikujes, napovi ti to, jaky typ povolani se pro tebe hodi. To ze jsi se spravne vyhodnotil poznas tak, ze az si po vyhodnoceni budes cist svou charakteristiku, tak minimalne z 80% procent toho textu budes mit pocit, ze nekdo, kdo te dobre zna, o tobe napsal psychologicky rozbor.

INTJ asi nejsi - to jsou tezci analytici. Jinak bys uz to mel zanalyzovany co jsi, a jelikoz je to raritni typ, tak by ses nam tu nejspis jiz pochlubil ;)
ENTJ taky asi nejsi, to bys vedel co chces a nejspis bys ani nepracoval v korporatu na koncovejsi pozici. Tito lide maji casteji svoje firmy nebo vysoke vedouci posty. Nemusi ti to byt lito, protoze jsou soucasne dost bezohledni a casto v koletktivu ne moc  oblibeni.
To ale neznamena, ze se na projektaka nahodis. Mam v praci vynikajiciho projektaka na technicke pozici ESTJ a dalsi sikovna holcina na mene technicke pozici ISTJ. K ruznym typu projektu se chodi trochu jine typy.

Obecne:
 - do vyssiho managmentu nejvic: ENTJ, INTJ, ESTJ, ISTJ
 - do stredniho managmentu je nejvhodnejsi: INTP, ENTP, ENFJ a ESFJ

Typu je 16, takze zhruba polovina jsou vudci typy, a ctvrtina je vhodnejsi spis do stredniho managmentu (umi vest, ale sami jsou radeji nekym vedeni).

Zdroj: http://www.researchgate.net/publication/263596981_MBTI_Personality_Types_of_Project_Managers_and_Their_Success_A_Field_Survey

pedro

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #33 kdy: 26. 09. 2015, 09:30:57 »
Podle me uvazujes spravnym smerem. Proc to proste v nejake mensi firme nezkusis?

Z moji zkusenosti velke korporace jsou takovy mlejnek na maso, kde na lidech nezalezi, funguje to diky tem obrovskym castkam penez, ktere tecou nekde v pozadi... Na druhou stranu, toto naprosto vyhovuje vetsine zamestnancu, prijdou do prace, odkrouti si svych 8 hodin, dostanou slusne zaplaceno, zadny stres, pokud si ho sami nepripusti. Priprav se na to, ze v mensich firmach se hodnoti mnohem vice podle vysledku a ten stres a tlak na cloveka je uplne jinde.

neznalý

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #34 kdy: 26. 09. 2015, 17:29:30 »
To mi chcete říct, že MBTI fakt funguje a dá se podle něho poznat vhodný člověk na určitou pozici? Použivá se to u nás?


trrrrr

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #35 kdy: 26. 09. 2015, 20:37:44 »
To mi chcete říct, že MBTI fakt funguje a dá se podle něho poznat vhodný člověk na určitou pozici? Použivá se to u nás?

Používá. Zažil jsem ten test u pár pohovorů.
Zdraví INTJ

eL

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #36 kdy: 26. 09. 2015, 21:03:17 »
Rozhodne, v USA to pry dokonce pri pohovorech neni dovoleno (neco jako osobni udaj). Je to taky vhodny nastroj na sestavovani tymu, aby se vhodne doplnovali silne stranky lidi v tymu.

(btw. taky zdravi INTJ  ;) Ale to neni nahoda, INTJ=>Analytik )

JS

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #37 kdy: 26. 09. 2015, 21:06:03 »
Používá. Zažil jsem ten test u pár pohovorů.
Zdraví INTJ

Je to hloupost. Zakladni problem MBTI je v tom, ze vubec neresi, do jake miry ma ten clovek prislusnou vlastnost, jenom jak moc ji ma v pomeru vuci jejimu protikladu (asi jako samotny odstin neurcuje barvu). Lide mohou byt napriklad extroverti i introverti soucasne, nekomu muze treba vyjit hluboke I, ale ve skutecnosti ma lepsi socialni dovednosti nez nekdo, komu vyslo E. Atd. Nehlede k tomu, ze povaha moc nevypovida o schopnostech cloveka, a kdyz uz psychotest, tak je IMHO presnejsi Big Five nez MBTI. (Zdravi byvaly INTJ, dnes INTP.)

Nejsem manazer, ale tazateli bych doporucil toto:
http://firstround.com/review/this-90-day-plan-turns-engineers-into-remarkable-managers/
https://news.ycombinator.com/item?id=10001866
http://www.amazon.co.uk/Managing-Humans-Humorous-Software-Engineering/dp/1430243147

Konecne, to co tu nekdo psal o ceskych manazerech je bohuzel celkem pravda, ale Cesi se obecne k sobe navzajem chovaji dost hrozne. Takze pokud chce tazatel byt v Cesku dobrym manazerem, staci se vyhnout takovemu chovani, a mate v podstate splneno.

trrrrr

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #38 kdy: 26. 09. 2015, 21:21:28 »
Očekávám, že na tomto webu bude procentuální zastoupení INTJ vyšší, než v běžném populačním vzorku 8)

No musím říct, že když jsem byl zaměstnaný v jedné korporaci, tak si se mnou do určité míry nevěděli rady. Byl jsem tam zaškatulkovaný, jenomže jsem jim často boural hranice té škatulky. A vůbec mi to nevadilo. Když jsem HR pracovnici z té korporace řekl, že kdyby všichni dodržovali pravidla, tak jsme ještě zalezli v jeskyních, tak na mně vyvalila ty svoje kukadla a přešla to mlčením. Nevím jestli to mlčení bylo diplomatické, nebo jestli nevěděla co na to odpovědět ;D
Pak se mně zeptala jestli neuznávám pravidla. Jsem ji řekl, že pravidla uznávám, ale musím za nimi vidět smysl. Po nějaké hodince rozhovoru mě nazvala nezvladatelným knihomolem a rozloučili jsem se.

Slavní INTJ jsou tady http://www.celebritytypes.com/intj.php
Fiktivní INTJ jsou třeba Hercule Poirot, Gregory House, Severus Snape, Dexter, Elen Ripley, Hannibal Lecter,....

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #39 kdy: 26. 09. 2015, 21:38:37 »
Podle me uvazujes spravnym smerem. Proc to proste v nejake mensi firme nezkusis?

Z moji zkusenosti velke korporace jsou takovy mlejnek na maso, kde na lidech nezalezi, funguje to diky tem obrovskym castkam penez, ktere tecou nekde v pozadi... Na druhou stranu, toto naprosto vyhovuje vetsine zamestnancu, prijdou do prace, odkrouti si svych 8 hodin, dostanou slusne zaplaceno, zadny stres, pokud si ho sami nepripusti. Priprav se na to, ze v mensich firmach se hodnoti mnohem vice podle vysledku a ten stres a tlak na cloveka je uplne jinde.

No nevim, kdyz uvazim, ze v nekterych firmach se naopak rozmohl management, kde zamestnanci jsou zamerne udrzovani ve stavu stresu, protoze z nich tak vic vyzdimou...... Tedy az do okamziku, kdy se zhrouti s nervy v kyblu, coz u nekterych konci dozivotni neschopnosti chodit do prace a invalidnim duchodem.

palo

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #40 kdy: 26. 09. 2015, 22:49:32 »
uz to ze si inzinier ta robi lepsim manazerom ako minimalne 90% vystudovanych manazerov.

pedro

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #41 kdy: 27. 09. 2015, 11:39:21 »
Podle me uvazujes spravnym smerem. Proc to proste v nejake mensi firme nezkusis?

Z moji zkusenosti velke korporace jsou takovy mlejnek na maso, kde na lidech nezalezi, funguje to diky tem obrovskym castkam penez, ktere tecou nekde v pozadi... Na druhou stranu, toto naprosto vyhovuje vetsine zamestnancu, prijdou do prace, odkrouti si svych 8 hodin, dostanou slusne zaplaceno, zadny stres, pokud si ho sami nepripusti. Priprav se na to, ze v mensich firmach se hodnoti mnohem vice podle vysledku a ten stres a tlak na cloveka je uplne jinde.

No nevim, kdyz uvazim, ze v nekterych firmach se naopak rozmohl management, kde zamestnanci jsou zamerne udrzovani ve stavu stresu, protoze z nich tak vic vyzdimou...... Tedy az do okamziku, kdy se zhrouti s nervy v kyblu, coz u nekterych konci dozivotni neschopnosti chodit do prace a invalidnim duchodem.

To si clovek nesmi tak brat. Pokud se nebavime o nejake vysoke pozici a to asi ne podle puvodniho dotazu, tak odpovednost ma nekdo uplne jiny. Dokonce ji zpravidla nema ani ten "manager", co dela husto. Korporace ;D

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #42 kdy: 27. 09. 2015, 22:32:15 »
Ten test osobnosti jsem si tehdy dělal, ale už jsem zapomněl, co mi přesně vyšlo - to asi taky o něčem vypovídá:)

U mě je možná i ten problém, že i když jsem inženýr, tak já zas až tak bytostně technický typ nejsem. Už na gymplu jsem měl humanitní a exaktní předměty tak nějak v rovnováze a techniku si vybral asi hlavně z praktických důvodů. Možná jsem měl jít na pajďák a teď učit děti angličtinu a byl bych spokojenější. Nicméně jak mám rád jazyky, tak mě hodně baví pracovat v mezinárodním prostředí, jezdit do zahraničí, komunikovat s cizinci. Proto jsem takovou nadnárodní společnost chtěl, vlastně to byl můj dream job. Ale teď jsem prostě zklamaný náplní práce - i když je to R&D oddělení, tak mi přijde, že věci, které dělám, nedávají moc smysl. Jak jsem si myslel, jak to bude cool, tak naopak je to spíš ještě nudnější než to, co dělají developeři.

 Ale jak jsem zjistil, je to i o tom si vydobít, na čem zrovna já budu pracovat. Měsíc po mě nastoupil na stejnou pozici kolega, který už předtím v jedné (ještě větší) korporaci byl a evidentně už v tom uměl chodit. Po pár měsících si vydupal, že bude pracovat přesně na tom a tom - a dělá celkem zajímavé věci. To je také poučení pro příště, byl jsem ze začátku zbytečně pasivní.

Ale teď jsem se rozhodl tu ještě nějakou dobu zůstat a ujasnit si, co by mě vlastně bavilo, víc se dívat, co dělají jiní. Problém je, že to je pro mě prostě trápení, nebaví mě to a musím se nutit, abych vůbec byl schopný něco udělat. Celkově mám asi dost malou schopnost dělat věci, které mě nebaví, to je asi taky třeba se naučit.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #43 kdy: 27. 09. 2015, 22:48:06 »
Podle me uvazujes spravnym smerem. Proc to proste v nejake mensi firme nezkusis?

Z moji zkusenosti velke korporace jsou takovy mlejnek na maso, kde na lidech nezalezi, funguje to diky tem obrovskym castkam penez, ktere tecou nekde v pozadi... Na druhou stranu, toto naprosto vyhovuje vetsine zamestnancu, prijdou do prace, odkrouti si svych 8 hodin, dostanou slusne zaplaceno, zadny stres, pokud si ho sami nepripusti. Priprav se na to, ze v mensich firmach se hodnoti mnohem vice podle vysledku a ten stres a tlak na cloveka je uplne jinde.

No nevim, kdyz uvazim, ze v nekterych firmach se naopak rozmohl management, kde zamestnanci jsou zamerne udrzovani ve stavu stresu, protoze z nich tak vic vyzdimou...... Tedy az do okamziku, kdy se zhrouti s nervy v kyblu, coz u nekterych konci dozivotni neschopnosti chodit do prace a invalidnim duchodem.

To si clovek nesmi tak brat. Pokud se nebavime o nejake vysoke pozici a to asi ne podle puvodniho dotazu, tak odpovednost ma nekdo uplne jiny. Dokonce ji zpravidla nema ani ten "manager", co dela husto. Korporace ;D

Odpovednost ma mozna nekdo jiny, ale stres maji zamestnanci. Viz treba Amazon a jini, kde z lidi delaji drony. Ale tyka se to i jinych druhu pozic.

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #44 kdy: 28. 09. 2015, 09:29:15 »
Jo a už jsem našel, jaký typ mi tenkrát v tom testu vyšel - ENFJ. To asi není pro softwarovou firmu vůbec vhodné :)