Baterie pro Raspberry Pi

dustin

Re:Baterie pro Raspberry Pi
« Odpověď #30 kdy: 08. 04. 2015, 09:43:09 »
V hračkách či čínských solárních lampiónkách za desetikoruny se běžně používají nízkopříkonové ledky, s docela vysokým jasem vydrží svítit i na knoflíkové baterie dost dlouho. Naplno svítí při 2mA, takže 1mA v pohodě.


Kit

Re:Baterie pro Raspberry Pi
« Odpověď #31 kdy: 08. 04. 2015, 09:49:29 »
Tak si to místo odhadování změř. Takové ledky běžně berou pod 1 mA.

O 1 mA bych pochyboval. I kdyby se za poslednich dvacet let ucinnost LEDek zlepsila, 1 mA by nevysvetlil ten jas. To spis tak aspon 5 mA na LED. Nezmerim to ale, nemam ten kram.

Ledky o průměru 3 mm běžně berou těch 5 mA při plném jasu. Do powerbank se však dávají ledky o průměru cca 1 mm, které skutečně berou pod 1 mA při plné svítivosti.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Baterie pro Raspberry Pi
« Odpověď #32 kdy: 08. 04. 2015, 10:36:22 »
S temi by to ovsem nesvitilo jak vanocni stromecek, coz nekteri vyrobci asi povazuji za hlavni ucel zarizeni (tyka se i junychzarizeni, napriklad notebook HP, kde clove za sera pro same modre svetlo nevidel na display).. V kazdem pripade ten powerbank byl tak uzasny, ze se nikdy z panelu nenabil na vic, jak nejake tri volty a to i po nekolika dnech na jiznim okne.

Kit

Re:Baterie pro Raspberry Pi
« Odpověď #33 kdy: 08. 04. 2015, 10:51:05 »
S temi by to ovsem nesvitilo jak vanocni stromecek, coz nekteri vyrobci asi povazuji za hlavni ucel zarizeni (tyka se i junychzarizeni, napriklad notebook HP, kde clove za sera pro same modre svetlo nevidel na display).. V kazdem pripade ten powerbank byl tak uzasny, ze se nikdy z panelu nenabil na vic, jak nejake tri volty a to i po nekolika dnech na jiznim okne.

Mám panel o rozměrech 15×20 cm a powerbanku 10 Ah mi nabíjí při hezkém počasí skoro týden. Pokud by ten solární panel byl stejně velký jako powerbanka, trvalo by to déle než měsíc.

Modré ledky mě také příšerně s.rou a systematicky je přelepuji izolačkou nebo alespoň zamaluji lihovkou.

rpi

Re:Baterie pro Raspberry Pi
« Odpověď #34 kdy: 08. 04. 2015, 12:23:06 »
Teď jsem našel malou Li-polku 5 000 mAH za 10 doláčů.

heh, 5000mAh za $10, heh
a pod nalepkou napis 1400mAh :)

Je fakt, že byla zlevněná. Ale tímhle stylem nikdy nic nekoupím. Neříkej mi, že nikdo nepozná, že je to fake, když tomu všichni dávaj 5 hvězd.. To si veškerý recenze píšou čínani sami ?


Kit

Re:Baterie pro Raspberry Pi
« Odpověď #35 kdy: 08. 04. 2015, 12:32:54 »
Je fakt, že byla zlevněná. Ale tímhle stylem nikdy nic nekoupím. Neříkej mi, že nikdo nepozná, že je to fake, když tomu všichni dávaj 5 hvězd.. To si veškerý recenze píšou čínani sami ?

Však uvidíš. Od Číňanů se dají koupit kvalitní věci a sem-tam se objeví šmejd. Stejně jako třeba z USA - jen to vyjde levněji a v případě šmejdu často místo reklamace nad tím jen mávneš rukou. Nebudeš přece zpátky posílat součástku za 20 Kč :)

rpi

Re:Baterie pro Raspberry Pi
« Odpověď #36 kdy: 08. 04. 2015, 12:53:24 »
Je fakt, že byla zlevněná. Ale tímhle stylem nikdy nic nekoupím. Neříkej mi, že nikdo nepozná, že je to fake, když tomu všichni dávaj 5 hvězd.. To si veškerý recenze píšou čínani sami ?

Však uvidíš. Od Číňanů se dají koupit kvalitní věci a sem-tam se objeví šmejd. Stejně jako třeba z USA - jen to vyjde levněji a v případě šmejdu často místo reklamace nad tím jen mávneš rukou. Nebudeš přece zpátky posílat součástku za 20 Kč :)

No posílat jim to nebudu, to jí radši otočím na Aukru s přirážkou  :D Mě ta cena zas tak nereálná nepřipadá (když uvážím tu slevu). Například powerbanky s takovou baterií stojí okolo 350 ,-  takže by to tak nějak vycházelo a na to, že si to koupily miliony lidí si jich moc nestěžovalo. Ale rád bych se dostal zpátky k té výdrži. Zajímá mě kolik +- hodin by to vydrželo. Mě to vyšlo zhruba 7 hodin

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Baterie pro Raspberry Pi
« Odpověď #37 kdy: 08. 04. 2015, 13:40:53 »
Tak prvně: AA baterky (NiMH) jsou na tom s výslednou kapacitou velmi podobně jako Li-Ion (14500, jsou velký jako AA) - pokud tedy počítáme s 5V. Deset AA baterií tedy má v sobě stejně šťávy, jako deset stejných Li-Ion.

Kapacita powerbanky - mrkni se, jak je velká 18650 (18mm x 650mm) - ta má řádově 2000mAh (z Číny, na sobě ale má napsáno 2400 :-) ). Jednoduše si představ, kolik takových se asi tak vleze do tý powerbanky, na kterou koukáš... Pokud se jich ta vejde odhadem 5, může mít kapacitu 10000mAh. Pokud je velká jako např. iPhone a hlásá 10000, tak kecá.

Nedávno tu někdo zmiňoval, že lepší je z vyššího napětí jít na nižší než opačně. Takže je lepší mít něco, co má víc než 5V (třeba dvě Li-Ion sériově).

Kamarád třeba koupil powerbanku, která má výstupy: 5V (mobily, navigace, ...), 12V (nevim?), 19V (NTB) a k ní jsou krátky kábely k nastartování auta. Hele, motorku s tím nastartoval, auto jsme nezkoušeli... Chci tím říct, že v týhle jsou nejspíš baterky zapojený seriově a tím pádem má vyšší vnitřní napětí, než ostatní. Možná - neviděl jsem vnitřnosti ani jedný...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Baterie pro Raspberry Pi
« Odpověď #38 kdy: 08. 04. 2015, 13:49:30 »
Mám panel o rozměrech 15×20 cm a powerbanku 10 Ah mi nabíjí při hezkém počasí skoro týden.

Tak jo, ale alespon se to nabiji. Ten kram, co jsem mel doma, se zasekl na nejakem napeti a vyse uz nelezl. Nejakych 3 V a ze pry 5 V powerbank. A pres USB se to nabilo vic, ale k 5 V furt dost daleko. IPod se z toho nenabil, protoze za chvili napeti pokleslo tak, ze uz smerem do iPodu nic nelezlo.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Baterie pro Raspberry Pi
« Odpověď #39 kdy: 08. 04. 2015, 13:50:45 »
Možná - neviděl jsem vnitřnosti ani jedný...

Tak az nekdy budu kuchat kure nebo rybu, tak ja vam poridim fotku.

Matus

Re:Baterie pro Raspberry Pi
« Odpověď #40 kdy: 08. 04. 2015, 13:56:51 »
Spis bych resil jak dlouho potrebujes aby to fungovalo a podle toho zvolil baterii. Jen tak pro zajimavost mne PI B+ + arduino Due + senzory + wifi bezi na 7A gelovku cca 2dny - non stop na siti, nonstop stahovani dat ze senzoru, zadna optimalizace baterioveho provozu.

Matus

rpi

Re:Baterie pro Raspberry Pi
« Odpověď #41 kdy: 08. 04. 2015, 13:59:37 »
Nedávno tu někdo zmiňoval, že lepší je z vyššího napětí jít na nižší než opačně. Takže je lepší mít něco, co má víc než 5V (třeba dvě Li-Ion sériově).

Čili, když koupím ty dvě li-polky po 10 dolarech a dám je do série - 7.4 V / 5 000 mAH, tka je to lepší než paralelně 3.7 V / 10 000 mAH ?
Může to nikdo potvrdit ? Nejsem v tom zběhlý, proto jsem koneckonců to téma založil.

rpi

Re:Baterie pro Raspberry Pi
« Odpověď #42 kdy: 08. 04. 2015, 14:03:32 »
Spis bych resil jak dlouho potrebujes aby to fungovalo a podle toho zvolil baterii. Jen tak pro zajimavost mne PI B+ + arduino Due + senzory + wifi bezi na 7A gelovku cca 2dny - non stop na siti, nonstop stahovani dat ze senzoru, zadna optimalizace baterioveho provozu.

Matus

No, jelikož se jedná o handhled, který můžu v každé hospodě nabít, představoval bych si výdrž tak max 10 hodin, ale s wi-fi. To by mi stačilo.  8)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Baterie pro Raspberry Pi
« Odpověď #43 kdy: 08. 04. 2015, 14:18:32 »
rpi: Ani já o tom moc nevim. Údajně DC/DC měniče z nižšího na vyšší mají větší ztráty, než naopak.

S těma mAh to je trochu jinak, než jen finální číslo.

Ono totiž 7.4V x 5000 mAh = 3.7V x 10000 mAh

Tim chci říct, že tak jako tak to v sobě má furt stejně energie. Teď je otázka, která z konverzí na 5V bude efektivnější...

Kolemjdoucí

Re:Baterie pro Raspberry Pi
« Odpověď #44 kdy: 08. 04. 2015, 14:27:29 »
Čili, když koupím ty dvě li-polky po 10 dolarech a dám je do série - 7.4 V / 5 000 mAH, tka je to lepší než paralelně 3.7 V / 10 000 mAH ?
Může to nikdo potvrdit ? Nejsem v tom zběhlý, proto jsem koneckonců to téma založil.

Sériově se snadněji nabíjejí, paralelně se snadněji vybíjejí.
DC-DC má mírně větší účinnost když napětí snižuje, ne obráceně.