já nejsem expert v oblasti, ale podělím se s tebou o to málo co vím, než se nějaký expert objeví:
Nejsem nejaky expert v tehle oblasi, ba naopak podobnou situaci resim poprve. Ale pokud to chapu spravne, kdyz na win.7 smazu nejaky soubor i z kose. Prakticky smazu jen pointer na tento soubor, OS opetovne zacne brat cast disku jako "prazdne misto" a povoli zapisovani/prepisovani jinymi daty.(?)
Ano, takhle to vypadá z pohledu souborového systému.
Nejmenší jednotka, kterou souborový systém NTFS přiděluje, je "cluster" (pozn. k odstavci níže - jeden cluster je více sectorů). Jakmile smažeš soubor i z koše, příslušné clustery jsou označené jako volné k použití, a mohou být v budoucnosti přepsány.
To je úroveň, na které funguje Recuva.
Ještě nižší úroveň je nezávislá na souborovém systému: úplně celý disk je rozdělen na stejně velké sectory, které se načítají nebo zapisují jako celek (termín cluster je tu samozřejmě neznámý).
Nevím, jak to Windows dělají, když mají zapsat soubor, který se vejde do dvou sectorů, ale přitom cluster zabírá dejme tomu 8 sectorů. Pokud Windows přepíšou jenom dva sectory a zbylých 6 nechají netknuté, pak bys mohl zachraňovat data z těch šesti sectorů, i když Recuva selhala. Ale bylo by to velmi velmi pracné.
Ještě nižší úroveň je harddisk. U nejstarších hardisků to skutečně fyzicky fungovalo tak jak je popsáno o odstavec výše: každý sektor představoval určitou část povrchu disku. Ale dneska si HDD/SSD dělají s daty psí kusy.
Takže teoreticky by se něco dalo zachránit na této úrovni, ale to je práce pro specialisty.