V IT po čtyřicítce

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #195 kdy: 03. 10. 2023, 18:40:49 »
tady to mas
https://cbaonline.cz/upload/2692-graf-1-4.jpg

jsem jen hledal chvili mozna existuji lepsi data, ale to uz jsou fakt detaily.


jako vzdy mi do nejmene vhodne doby padl konec fixace a jako 10 letemu overenumu zakaznikovi mi nabidli 6.2% a zapomen na vyjednavani.
nejaky poradce mi vysvetlil, jak se to ma delat a  ze si mam vzit hypoteku v EUR (v kterych jsem placen) a pon ekolika pozadavcich na nesmyslne potvrzeni a obecne bordel jsem dostal 5 minut po 12 nabidku za 7.5%.

zaujimave... tento rok som videl 3.9% (EUR) v SR na novej hypoteke.


Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #196 kdy: 03. 10. 2023, 18:42:35 »

A to jako „developeři“ vlastní všechny pozemky a jsou to ti „developeři“ co profitují z vysokých cen a je to obrovská konspirace a kartel, který se dokonale hlídá, takže žádný z nich nezradí a nic nepostaví?

Dneska už vás nikdo do sudu nezavaří a nehodí ze Žďákovského mostu, ale lze vás odradit jinými taktikami. Pak vám někdo musí být ochoten prodat pozemek. Následují razítka. Malý úředníček, má šéfa, ten má taky svého šéfa a ten už má své kamarády lobistických strukturách. Mám pokračovat dále?

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #197 kdy: 03. 10. 2023, 18:44:00 »
zadny

tohle pocita s prijmy, ktere jsou dosazitelne jen poslednich par let.

NE PRED 20 LETY.


chyba je ze po 40 ste stale v praci. Ako programatori patrime medzi ludi ktori po 40, ak sa 20r neflakali, uz nemusia nikdy pracovat.

Ak napr. zarobite do 40 1 milion euro (25 mega), tak pri 5% uroku je to 50k euro rocne, 4k euro mesacne tj. cca 100k korun ceskych. Taky dochodok vam nikto neda.

 25 mega je cca 2 mega rocne po dobu 12 rokov. Ak sa zacne medzi 20-30 tak do 40 ma clovek hotovo

kolik znate takovych lidi?

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #198 kdy: 03. 10. 2023, 18:50:02 »
Coz je ovsem primarne dano naprostou neschopnosti uredniku postupovat v souladu se zakony ktere si sami navrhuji.
To už je na vaší inteligenci a zkušenostech, jestli jim to spolknete i s navijákem...

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #199 kdy: 03. 10. 2023, 19:20:06 »
Také existuje něco jako územní plán, který úředník nezmění ani kdyby chtěl.

Ano, dla mojich vedomosti, toto je primarny zdroj vysokych cien nehnutelnosi v Prahe :).


Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #200 kdy: 03. 10. 2023, 20:16:54 »
Také existuje něco jako územní plán, který úředník nezmění ani kdyby chtěl.

Ano, dla mojich vedomosti, toto je primarny zdroj vysokych cien nehnutelnosi v Prahe :).

Já ty důvody vidím jinde. V ČR a stejně tak i v SR nefunguje burza. Jediné rozumné zhodnocení peněz jsou nemovitosti. Plus stavebnictví v ČR je občas zoufalost (jsem stavební inženýr), navíc se primárně stavěly kanceláře, které jsou levnější (sklo a beton) a nejsou tam limity na občanskou vybavenost. Vytvořila se bublina, a když už ta bublina existuje, tak ti, co na ní profitují, nemají důvod ji propichovat. Ať už obec, která pomalu dodává pozemky (pokud je ještě má) nebo developeři, kteří pomalu dodávají bytové celky, nebo stavební firmy, které relativně draze a pomalu staví. Nikdo z nich si nebude chtít kazit byznys. Je to prostředí, kde téměř neexistuje konkurence, případně kde jsou extrémně drahé vstupní investice. Navíc české stavebnictví je od 90 let postavené na Ukrajincích. Velká číst z nich odjela kvůli COVIDu, a teď válce s Ruskem.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #201 kdy: 03. 10. 2023, 20:30:05 »
Já ty důvody vidím jinde. V ČR a stejně tak i v SR nefunguje burza.
Velice pěkně popsáno. Zde pouze doplním, že samozřejmě burza nefunguje optimálně, ale primárně na tento typ investic potřebujete elementární finanční gramotnost, kterou na koupi bytu nepotřebujete.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #202 kdy: 03. 10. 2023, 21:04:00 »
nechapu.
jako ze jinde nejsou burzy
nebo jako ze cesky akcie nefungujou?

Já ty důvody vidím jinde. V ČR a stejně tak i v SR nefunguje burza.
Velice pěkně popsáno. Zde pouze doplním, že samozřejmě burza nefunguje optimálně, ale primárně na tento typ investic potřebujete elementární finanční gramotnost, kterou na koupi bytu nepotřebujete.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #203 kdy: 03. 10. 2023, 21:13:34 »
nechapu.
jako ze jinde nejsou burzy
nebo jako ze cesky akcie nefungujou?

Kolik máte titulů na pražské burze, jakou mají ziskovost? Porovnejte si průměrný výnos z akcií a výnos z nákupů a prodejů nemovitostí. Nějaké akcie jsem měl, ale na potvoru, ty úspěšné vždy skončily stáhnutím z burzy. Jiné burzy jsou, ale buď to bude gambling nebo už musíte mít jiný level znalostí.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #204 kdy: 03. 10. 2023, 21:23:44 »
jetse jednou.

jinde nejsou burzy? nakupuju pres FIO ale v NewYOrku a Frankfurtu.
(diskutovalo se FIO tady mnohokrat)

akcie co jsem dostal naprimo visi v USA fondu.
'
v cem je problem?

nechapu.
jako ze jinde nejsou burzy
nebo jako ze cesky akcie nefungujou?

Kolik máte titulů na pražské burze, jakou mají ziskovost? Porovnejte si průměrný výnos z akcií a výnos z nákupů a prodejů nemovitostí. Nějaké akcie jsem měl, ale na potvoru, ty úspěšné vždy skončily stáhnutím z burzy. Jiné burzy jsou, ale buď to bude gambling nebo už musíte mít jiný level znalostí.

mikrom

  • ****
  • 366
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #205 kdy: 03. 10. 2023, 21:34:46 »
Také existuje něco jako územní plán, který úředník nezmění ani kdyby chtěl.

Ano, dla mojich vedomosti, toto je primarny zdroj vysokych cien nehnutelnosi v Prahe :).

Já ty důvody vidím jinde. V ČR a stejně tak i v SR nefunguje burza. Jediné rozumné zhodnocení peněz jsou nemovitosti. Plus stavebnictví v ČR je občas zoufalost (jsem stavební inženýr), navíc se primárně stavěly kanceláře, které jsou levnější (sklo a beton) a nejsou tam limity na občanskou vybavenost. Vytvořila se bublina, a když už ta bublina existuje, tak ti, co na ní profitují, nemají důvod ji propichovat. Ať už obec, která pomalu dodává pozemky (pokud je ještě má) nebo developeři, kteří pomalu dodávají bytové celky, nebo stavební firmy, které relativně draze a pomalu staví. Nikdo z nich si nebude chtít kazit byznys. Je to prostředí, kde téměř neexistuje konkurence, případně kde jsou extrémně drahé vstupní investice. Navíc české stavebnictví je od 90 let postavené na Ukrajincích. Velká číst z nich odjela kvůli COVIDu, a teď válce s Ruskem.
Dalsia vec co tu nefunguje, je normalny najom, majitelia nehnutelnosti su strasne nenazrani. Ak sa nechces dat nenormalne okradat musis mat vlastnu nehnutelnost.
Napr. v roku 2002 som, si prenajal 2i byt 50 m2 za 9000 korun mesacne, byval som tam s manzelkou a jednym dietatom asi rok. Za ten cas nas nenazrany majitel chodil stale otravovat a zvysoval nam najom postupne z 9.000 az na 12.000. Potom sme sa prestahovali radsej do ineho bytu a v roku 2004 ked sme cakali dalsie dieta sme si uz radsej kupili vlastny 4i byt na hypoteku.

Tak som dosiel k nazoru ze vlastnit nehnutelnosti je dnes nevyhnutna vec, aby ta nejaki zmrdi neokradali a preto investujem radsej konzervativne do nehnutelnosti ako do akcii alebo fondov.
« Poslední změna: 03. 10. 2023, 21:43:45 od mikrom »

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #206 kdy: 04. 10. 2023, 01:21:54 »
jetse jednou.

jinde nejsou burzy? nakupuju pres FIO ale v NewYOrku a Frankfurtu.
(diskutovalo se FIO tady mnohokrat)

akcie co jsem dostal naprimo visi v USA fondu.
'
v cem je problem?

Čili ještě jednou.

Byt si může koupit a následně spekulovat na růst ceny kdejaký pitomec, který umí sotva sčítat.

Pokud stejný člověk půjde na finanční trh, tak prodělá kalhoty. Navíc pro podobného pitomce je to něco mimo jeho chápání. Stejně jako investice do vzdělání nebo zdraví.

V tom je problém....

_Jenda

  • *****
  • 1 600
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #207 kdy: 04. 10. 2023, 02:14:29 »

A to jako „developeři“ vlastní všechny pozemky a jsou to ti „developeři“ co profitují z vysokých cen a je to obrovská konspirace a kartel, který se dokonale hlídá, takže žádný z nich nezradí a nic nepostaví?

Dneska už vás nikdo do sudu nezavaří a nehodí ze Žďákovského mostu, ale lze vás odradit jinými taktikami. Pak vám někdo musí být ochoten prodat pozemek. Následují razítka. Malý úředníček, má šéfa, ten má taky svého šéfa a ten už má své kamarády lobistických strukturách. Mám pokračovat dále?
Ale vždyť o tom přece mluvím, že za to můžou úředníci! (a vláda co takovou věc dopustí/neřeší)

Kolik máte titulů na pražské burze, jakou mají ziskovost? Porovnejte si průměrný výnos z akcií a výnos z nákupů a prodejů nemovitostí.
České akcie mi přijdou přiměřené velikosti českého rybníčku. Taky je nemám (a výnos z nemovitostí mi teda přijde nic moc, pokud ho spočítáte správně -- populární je zanedbávat nákup na páku (hypotéku), riziko nájemníků co to vybydlí, plnou rekonstrukci po ~20 letech, a především čas strávený s řešením těch věcí). Naštěstí v dnešní době je triviální koupit si něco na burzách v celém světě.

Čili ještě jednou.

Byt si může koupit a následně spekulovat na růst ceny kdejaký pitomec, který umí sotva sčítat.

Pokud stejný člověk půjde na finanční trh, tak prodělá kalhoty.
Spíš s bytem prodělá klidně kalhoty také, akorát to není na první pohled vidět („má přece ten byt“). Osobně by mi teda přišlo koupit byt na investici a pronájem mnohem náročnější než se regnout na XTB/Degiro/Fio a koupit VWCE. Ale vlastně souhlasím s tím co píšeš v další větě:


Navíc pro podobného pitomce je to něco mimo jeho chápání. Stejně jako investice do vzdělání nebo zdraví.

V tom je problém....

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #208 kdy: 04. 10. 2023, 09:24:59 »
V ČR a stejně tak i v SR nefunguje burza. Jediné rozumné zhodnocení peněz jsou nemovitosti.

Ktokolvek kto chce, moze investovat do realitneho fondu v CR/SR. Dlhodobo to vynasalo rozumny vynos.
To je ekvivalent pre "mam peniaze, nehnutelnosti povazujem za spravny sposob investovania a nechce sa mi s tym osobne zapodievat".

Burzu ako taku, ako spravne zaznelo, nema zmysel posudzovat lokalne.

Je to prostředí, kde téměř neexistuje konkurence, případně kde jsou extrémně drahé vstupní investice.

Som si primerane isty, ze v Prahe ste si problemy, ktore popisujete znasobili blbnutim s uzemnym planom.

Napriklad v Bratislave nic take nepozorovat. Samozrejme dan za to je par mrakodrapov na mieste kde by nemali byt, ci dlhsie rozkopana cesta v centre mesta, pretoze progresivne vedenie mesta developerom ustupuje asi privela.

Myslienka, ze "obec predava pomaly pozemky" je rozhodne nezlucitelna s pozorovanim v mojom okoli. Pozemky vlastnia ludia a aktivita, ze "rozparcelujem pole, aby som zbohatol" je nieco co sa bezne deje. Samozrejme vlastnik pola nadava na obec, ze mu nakreslila do uzemneho planu kukuricu, ale to sa na nasom skorumpovanom slovensku zvykne poddat.

Mozte si slobodne vybrat, ktoru sadu problemov preferujete :D

Dalsia vec co tu nefunguje, je normalny najom, majitelia nehnutelnosti su strasne nenazrani. Ak sa nechces dat nenormalne okradat musis mat vlastnu nehnutelnost.

Ked to rozoberiete na drobne, zase taka ryza to prenajimanie zvacsa nie je.

Ked porovnam ten luxus, stahovania do novucickych prenajatych priestorov a to, ze som musel osobne riesit kopu veci vo vlastnom, tak ten prenajom ma svoju hodnotu.
Snivam o tom, ze by som nasiel niekoho, kto by mohol spravoval moj dom za primeranu sumu :P

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #209 kdy: 04. 10. 2023, 11:05:53 »
K vývoji inflace: ...
Hezká analýza, klobouk dolů. Aby bylo jasno, neviním z toho jen Fialu, předchozí vlády ekonomických šílenců mají své nezpochybnitelné zásluhy, ale jestli se nepletu, tak celý ten koaliční experiment do toho vstupoval s heslem, že na vše mají připravené vysoce odborné, fundované a komplexní řešení. No a místo toho se na klíčovém postu lopotí lidi snad ještě neschopnější, než tomu bylo doposavat, řešení nemají vůbec žádné, celá ta jejich snaha je sotva kosmetická a kouká z toho jediné - nějak to uviset ty 4 roky. Vize, plán, řešení... nic. A ceny rostou, inflace roste pořád přespříliš a ještě se dotýkáme recese.
Já jsem už čtyřicátník, tak jsem zažil leccos, a popravdě jsem nic moc nečekal, říkal jsem si, že horší jak Babiš už nemůže být nikdo... ouha, může.

Království za ekonoma, který dokáže tohle dát do latě bez toho, aby odrbal ty zodpovědné, kteří nechtějí v 70 čekat s nataženou rukou "státe dej".

To je ale základní princip národního hospodářství. Průsery zaplatí ta masa oveček, která se nemůže bránit - a že mají některé opravdu hezký hustý kožíšek :-)

Ne že bych se chtěl zrovna ODSky nějak paušálně zastávat, ale v národohospodářské rovině mi zatím přijde, že si Fialova vláda nevede špatně. Pokud jim to klapne, tak rozpočet na příští rok má mít schodek pod 3% HDP, tzn. má opět splňovat maastrichtské kritérium (pro přistoupení k EURO - což není na pořadu dne, ale je to dobré měřítko pro srovnání). Taky to zřejmě bude pod úrovní inflace, tzn. reálná hodnota jistiny kumulovaného státního dluhu opět o něco klesne v poměru k HDP. ("Státní dluh je už dost velký, aby se o sebe postaral sám.") Pro mě by to znamenalo, že se budeme pomalu vzdalovat od řeckého scénáře. Osobně bych se vůbec nezlobil za vyrovnaný rozpočet a zanedbatelný státní dluh - protože prachy co stát ušetří za obsluhu dluhu nepůjdou do kapes finančnímu sektoru, ale dají se použít na jiné věci (školství, zdravotnictví, důchody, nižší daně). Ale vyrovnaný rozpočet je ještě daleko, nemluvě o výši kumulovaného dluhu...

Ono je v národním hospodářství otázkou, zda vyrovnaný rozpočet představuje optimum, o které je třeba se snažit, a pokud ne, tak jaká je optimální výše schodku a dluhu. Pokud si pamatuju, inženýrské makro zdlouhavě popisuje, jak to technicky funguje uvnitř, a že na dluh lze pořídit určitý kus hospodářského růstu a zvýšení HDP na hlavu, ale že ten efekt je přinejlepším střednědobý... a že dlouhodobě je úroveň reálného HDP na hlavu závislá především na "úrovni technologického rozvoje v ekonomice" (za jinak stejných okolností, tzn. např. pracovitost obyvatelstva).
Nevšiml jsem si, že by učebnice dávala nějaké konkrétní zlaté doporučení, jaký má být schodek a dluh. Sám pro sebe si z toho odvozuji, že především není vhodné, dělat ostré změny skokem. Když si půjčíte ranec a penězi pokropíte ekonomiku, skončíte víceméně zanedlouho s vyšší cenovou hladinou a státním dluhem, a proběhne kolem toho nějaký náhlý inflační vývoj, což důvěru trhu ve vladaře zrovna neposílí.

Citace
celá ta jejich snaha je sotva kosmetická a kouká z toho jediné - nějak to uviset ty 4 roky. Vize, plán, řešení... nic.

A co jim zbejvá? :-)
Mezi námi, je dobře, že se politici bojí aspoň o znovuzvolení. Vemte si, jak to dnes vypadá v zemích, kde se politici o znovuzvolení bát nemusí.

Vyhráli volby, a s nimi snědený krám. Kouzelnou hůlku nemá nikdo, jak správně píšete. Je tu jenom opozice, která má neodvratně fůru keců. (A veřejné mínění, kořeněné placeným trollingem.)

Vláda potřebuje omezit výdaje - a je potřeba to udělat tak, aby to prošlo. Takže sebrat mnoha sektorům každému kousek. Pokud někomu seberete víc, tak se třeba ani nemusíte obávat o znovuzvolení, protože to v první řadě neprojde parlamentem. Takže sebrat každému kousek, a nikoho nenaštvat zbytečně moc. Je pro mě překvapením, že nemuseli sáhnout na daň z příjmu = nemuseli "vrátit zpátky superhrubou mzdu", což by se určitě nabízelo. Zrušení superhrubé mzdy bez kompenzace jinde, to byl předem jasný problém / díra do rozpočtu.

Oni modří fialovci vyhráli ve volbách taky rozjetou inflaci, na které předchozí vláda už asi dva roky pilně pracovala. A stejně jako trvá pár měsíců, inflaci rozjet (než probublají ceny vstupů celým řetězcem, doběhnou skladové zásoby ve starých cenách, a především si celý trh upraví inflační očekávání), tak potom taky trvá, vrátit inflaci na "národohospodářsky optimální klidovou hodnotu" okolo 2%. Peníze fungují díky důvěře. Návrat k důvěře v měnu trvá řekl bych dokonce o něco déle, než trvalo tu důvěru promrhat. Brzdit inflaci v technické rovině znamená, přiškrtit emisi peněz - protože v konečné instanci je inflace měnovým jevem. Přiškrtit množství peněz v oběhu, to bolí. Na makroekonomické úrovni to přiškrtí růst. Na mikro úrovni to znamená například zvýšený výskyt platebních neschopností. Čili správný postup je, začít ze všeho nejdřív mediálně tlumit inflační očekávání. Aby si napříč trhem všichni přestali pořád dokola přirážet - za zboží, za služby, za práci, za úvěr. Aby tu monetární restrikci očekávali. Samozřejmě mediální masírce se dá věřit jenom v omezené míře. Ale když kolem sebe vidíte, že se ceny půl roku už moc nehejbou, v Kauflandu ani u zahraničních dodavatelů součástek, tak se přece jenom postupně uklidníte. Přibrzdí se nominální růst, ale reálný propad nemusí být až tolik výrazný.

Ano, jsou u toho mediálně mdlí - ale je mi určitě příjemnější tlumený "Mr. nice guy" který hospodaří při zdi, než nějaký hlasitý kašpar, který se víceméně svezl na vlně veřejné nespokojenosti před volbami, ale reálné konstruktivní nápady vlastně nemá. Těžko můžete čekat od politika nějakou geniální inovaci, účinnou a levnou. V momentě, kdy někdo s něčím geniálním přijde, všichni široko daleko ho okopírují. Dlouhodobé pečlivé hospodářství, podložené ekonomickou teorií, a třeba vláda práva hezky odspoda, to bohužel není zrovna mediálně vděčná kouzelná hůlka. Je to každodenní mravenčí práce.

Tržnímu a právnímu prostředí by jistě prospělo, systematicky odstraňovat pijavice, které jsou schopny držet v kravatě právní a provozní systém státu/společnosti - ať už na úrovni celostátní, krajské nebo místní. Což v ideovém programu konkrétně ODS budeme hledat asi těžko. Obecně, kolik je v politice altruistických jedinců, kteří do toho jdou s takovýmto cílem, ba uveřejněným programem...?

A pak jsou tu zkušenosti s různými "přirozenými monopoly v síťových odvětvích" - nejen teď v souvislosti s válkou a strategickou infrastrukturou, ale dlouhodobě. Viz privátní energetika a železnice v USA, privatizace železnic v Británii, privatizace vodovodů a kanalizace v Londýně... tady u nás radši nebudu jmenovat, příkladů je spousta, a moc velký randál kolem mnoha z nich zatím není (zejména co se vody týče). V zásadě jde o hledání optima mezi principielní neschopností státu jako hospodáře a produktivitou práce ve státní sféře, vs. rentseekingem soukromých monopolů...
Na místní úrovni jsou to takové podstatné detaily, o kterých politici zpravidla zhluboka mlčí :-(

Třeba zrovna teď probíhá výrazné kopání last-mile optiky napříč republikou, soukromými subjekty - s podporou evropských dotací. To mi přijde jako funkční a příjemný hybridní postup. Škoda že to nejde analogicky aplikovat třeba na kanalizační síť.


Ještě tu padl nápad, že Praha je řídce zastavěná... proboha lidi buďte rádi, že v tom betonovém šílenství ještě zbyly nějaké zelené plochy. Zahušťování sídlišť i tak už nějakou dobu probíhá. Tady u nás v menším městě máme jedinou kliku, že se tu zatím nevyplatí stavět nové bytovky, protože starých je dost. Volné proluky mezi bytovkami město před lety prodalo jenomu známému developerovi... zatím je tam tráva a vzrostlé stromy. Jasně, sype se listí do okapů a v nižších patrech je od stromů tma, je potřeba tu džungli tu a tam vyjednotit... ale esteticky je to asi mnohem lepší varianta, než koukat sousedům do oken ze vzdálenosti 15 metrů.
Urbanisticky promyšlená sídliště s místní vybaveností máme naposled díky totalitnímu normalizačnímu režimu :-(

A trochu mi vrtá hlavou, jak by v dnešní situaci šlo zařídit nějaký koncepční urbanistický rozvoj. Jako že by město řeklo "tak fajn - támhle na tom poli není plánovaná dálnice, nádraží ani nic podobného, tak tam postavme novou obytnou čtvrť se školou, zdravotním střediskem a stanicí metra". Přitom ty pozemky samozřejmě někomu patří, a město ani stát to sídliště za svoje stavět samozřejmě nebude.
Zdravotní střediska jsou dnes soukromé baráky, které vlastník buď provozuje jako zdravotní firmu, nebo pronajímá ordinace jednotlivým doktorům... tzn. poloha a co tam bude v provozu se taky potkává s reálnou tržní poptávkou...