V IT po čtyřicítce

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #180 kdy: 03. 10. 2023, 13:28:25 »
jako vzdy mi do nejmene vhodne doby padl konec fixace a jako 10 letemu overenumu zakaznikovi mi nabidli 6.2% a zapomen na vyjednavani.
nejaky poradce mi vysvetlil, jak se to ma delat a  ze si mam vzit hypoteku v EUR (v kterych jsem placen) a pon ekolika pozadavcich na nesmyslne potvrzeni a obecne bordel jsem dostal 5 minut po 12 nabidku za 7.5%.

zaujimave... tento rok som videl 3.9% (EUR) v SR na novej hypoteke.
 


Rike

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #181 kdy: 03. 10. 2023, 13:34:47 »
K vývoji inflace: ...
Hezká analýza, klobouk dolů. Aby bylo jasno, neviním z toho jen Fialu, předchozí vlády ekonomických šílenců mají své nezpochybnitelné zásluhy, ale jestli se nepletu, tak celý ten koaliční experiment do toho vstupoval s heslem, že na vše mají připravené vysoce odborné, fundované a komplexní řešení. No a místo toho se na klíčovém postu lopotí lidi snad ještě neschopnější, než tomu bylo doposavat, řešení nemají vůbec žádné, celá ta jejich snaha je sotva kosmetická a kouká z toho jediné - nějak to uviset ty 4 roky. Vize, plán, řešení... nic. A ceny rostou, inflace roste pořád přespříliš a ještě se dotýkáme recese.
Já jsem už čtyřicátník, tak jsem zažil leccos, a popravdě jsem nic moc nečekal, říkal jsem si, že horší jak Babiš už nemůže být nikdo... ouha, může.

Království za ekonoma, který dokáže tohle dát do latě bez toho, aby odrbal ty zodpovědné, kteří nechtějí v 70 čekat s nataženou rukou "státe dej".
« Poslední změna: 03. 10. 2023, 13:38:41 od Rike »

_Jenda

  • *****
  • 1 600
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #182 kdy: 03. 10. 2023, 14:34:24 »
Přiznám, že už mi lezou ty nekonečné výmluvy na úředníky v Praze krkem.

V Praze se málo staví, protože to všem vyhovuje a chtějí šroubovat ceny nahoru. Kdyby developeři, kteří ovládají Prahu od 90. let, a ostatní jejich kamarádi chtěli, tak mohou problém s bydlením vyřešit.
A kdo může za to, že se neobjeví někdo jiný, a nezačne stavět místo těch developerů, co jsou podle tebe multikartel? Mohli by to být úředníci?

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #183 kdy: 03. 10. 2023, 14:45:54 »
Přiznám, že už mi lezou ty nekonečné výmluvy na úředníky v Praze krkem.

V Praze se málo staví, protože to všem vyhovuje a chtějí šroubovat ceny nahoru. Kdyby developeři, kteří ovládají Prahu od 90. let, a ostatní jejich kamarádi chtěli, tak mohou problém s bydlením vyřešit.
A kdo může za to, že se neobjeví někdo jiný, a nezačne stavět místo těch developerů, co jsou podle tebe multikartel? Mohli by to být úředníci?

Ve vzduchu stavět nemůžete. Pokud mají developeři nakoupené pozemky, tak nic je nenutí, aby na nich něco postavili. Růst cen je řádově vyšší než pozemkové daně. Nic je nenutí stavět, a bez volných pozemků konkurence nehrozí.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #184 kdy: 03. 10. 2023, 14:59:53 »
Ve vzduchu stavět nemůžete. Pokud mají developeři nakoupené pozemky, tak nic je nenutí, aby na nich něco postavili. Růst cen je řádově vyšší než pozemkové daně. Nic je nenutí stavět, a bez volných pozemků konkurence nehrozí.

a ked zacnete zistovat, preco v pomerne velkej a malo zastavanej Prahe nie su volne pozemky, dojdete k tym uradnikom z uvodneho prispevku tohto subvlakna :)


Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #185 kdy: 03. 10. 2023, 16:19:27 »
Ve vzduchu stavět nemůžete. Pokud mají developeři nakoupené pozemky, tak nic je nenutí, aby na nich něco postavili. Růst cen je řádově vyšší než pozemkové daně. Nic je nenutí stavět, a bez volných pozemků konkurence nehrozí.

a ked zacnete zistovat, preco v pomerne velkej a malo zastavanej Prahe nie su volne pozemky, dojdete k tym uradnikom z uvodneho prispevku tohto subvlakna :)

Cože? To myslíte jako vážně.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #186 kdy: 03. 10. 2023, 16:21:35 »
Přiznám, že už mi lezou ty nekonečné výmluvy na úředníky v Praze krkem.

V Praze se málo staví, protože to všem vyhovuje a chtějí šroubovat ceny nahoru. Kdyby developeři, kteří ovládají Prahu od 90. let, a ostatní jejich kamarádi chtěli, tak mohou problém s bydlením vyřešit.
A kdo může za to, že se neobjeví někdo jiný, a nezačne stavět místo těch developerů, co jsou podle tebe multikartel? Mohli by to být úředníci?
Pronikal jste někdy na obsazený trh?

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #187 kdy: 03. 10. 2023, 16:28:46 »
Ve vzduchu stavět nemůžete. Pokud mají developeři nakoupené pozemky, tak nic je nenutí, aby na nich něco postavili. Růst cen je řádově vyšší než pozemkové daně. Nic je nenutí stavět, a bez volných pozemků konkurence nehrozí.

a ked zacnete zistovat, preco v pomerne velkej a malo zastavanej Prahe nie su volne pozemky, dojdete k tym uradnikom z uvodneho prispevku tohto subvlakna :)
Bohužial, nie......Stačí se podívat na poslední dva propady. Okolo roku 2009 a nyní. V obou případech mohli developeři stavět, ale výstavbu seškrtali, aby neklesly ceny.

Podobně jsem viděl prodej zasíťovaných pozemků u Prahy. V balíku bylo asi 20 pozemků. Myslíte, že se to prodávalo najednou? Nikoliv, hezky po 2 nebo po 3, aby toho nebylo na trhu moc. Vše bylo zasíťované a připravené.

_Jenda

  • *****
  • 1 600
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #188 kdy: 03. 10. 2023, 16:34:53 »
Přiznám, že už mi lezou ty nekonečné výmluvy na úředníky v Praze krkem.

V Praze se málo staví, protože to všem vyhovuje a chtějí šroubovat ceny nahoru. Kdyby developeři, kteří ovládají Prahu od 90. let, a ostatní jejich kamarádi chtěli, tak mohou problém s bydlením vyřešit.
A kdo může za to, že se neobjeví někdo jiný, a nezačne stavět místo těch developerů, co jsou podle tebe multikartel? Mohli by to být úředníci?
Pronikal jste někdy na obsazený trh?
A to jako „developeři“ vlastní všechny pozemky a jsou to ti „developeři“ co profitují z vysokých cen a je to obrovská konspirace a kartel, který se dokonale hlídá, takže žádný z nich nezradí a nic nepostaví?

Kdy se to těm „developerům“ všechno prodalo? Za tohle nemůžou úředníci, že „developerům“ prodali třeba pražské brownfieldy a nezajistili žádnou povinnost, že to „developeři“ nesmí nechat ležet ladem a že tam musí postavit třeba byty daných parametrů?

mikrom

  • ****
  • 366
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #189 kdy: 03. 10. 2023, 16:37:09 »
zaujimave... tento rok som videl 3.9% (EUR) v SR na novej hypoteke.
sak mrkni teraz napriklad
sporitelna
4,49 % https://www.slsp.sk/sk/ludia/uvery/uver-na-byvanie
a v Cechach vyzera byt este drahsie
5,84 % https://www.csas.cz/cs/osobni-finance/hypoteky/hypoteka   
Tak nejak 5 - 6% som mal hypoteku s rocnou fixaciou ked som kupoval byt v roku 2004, Vtedy bola este slovenska koruna, tak urokove sadzby boli vysoke. Samozrejme zatial co banka lakala novych zakaznikov na nizsie urokove sadzby, mne kazdy rok len zvysovali.
« Poslední změna: 03. 10. 2023, 16:44:43 od mikrom »

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #190 kdy: 03. 10. 2023, 16:41:45 »
Ve vzduchu stavět nemůžete. Pokud mají developeři nakoupené pozemky, tak nic je nenutí, aby na nich něco postavili. Růst cen je řádově vyšší než pozemkové daně. Nic je nenutí stavět, a bez volných pozemků konkurence nehrozí.

a ked zacnete zistovat, preco v pomerne velkej a malo zastavanej Prahe nie su volne pozemky, dojdete k tym uradnikom z uvodneho prispevku tohto subvlakna :)

Cože? To myslíte jako vážně.

myslite moznost ziskavania razitka alebo mate pocit, ze Praha je suvislo zastavana mrakodrapmi? :)

Bohužial, nie......Stačí se podívat na poslední dva propady. Okolo roku 2009 a nyní. V obou případech mohli developeři stavět, ale výstavbu seškrtali, aby neklesly ceny.

Podobně jsem viděl prodej zasíťovaných pozemků u Prahy. V balíku bylo asi 20 pozemků. Myslíte, že se to prodávalo najednou? Nikoliv, hezky po 2 nebo po 3, aby toho nebylo na trhu moc. Vše bylo zasíťované a připravené.

Ked mate k dispozicii par pozemkov, tak jasne ze sa deju take veci. Ked sa mozem spolahnut, ze x-rokov ziaden novy pozemok/projekt do poolu nepribudne, je jasne, ze budem pomalicky kartelovo drzat ceny co najvyssie. Otazka je, preco to tak je.

Samozrejme mozem sa mylit, ale celkom verim zdrojom, ktore konzistetne uz roky krizituju, ze je problem s povoleniami.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #191 kdy: 03. 10. 2023, 16:45:00 »
zaujimave... tento rok som videl 3.9% (EUR) v SR na novej hypoteke.
sak mrkni teraz napriklad
sporitelna
4,49 % https://www.slsp.sk/sk/ludia/uvery/uver-na-byvanie
a v Cechach vyzera byt este drahsie
5,84 % https://www.csas.cz/cs/osobni-finance/hypoteky/hypoteka   
Tak nejak 5 - 6% som mal hypoteku s rocnou fixaciou ked som kupoval byt v roku 2004, Vtedy bola este slovenska koruna, tak urokove sadzby boli vysoke. Samozrejme zatial co banka lakala novych zakaznikov na nizsie urokove sadzby, mne kazdy rok len zvysovali.

verim tomu, ja len, ze tych >7%  mi prisiel zaujimavy rozdiel.
(tych 3.9% je pol roka stary udaj)

tak ci onak, pri inflacii >10% su to vsetko dobre cisla.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #192 kdy: 03. 10. 2023, 17:04:56 »


a ked zacnete zistovat, preco v pomerne velkej a malo zastavanej Prahe nie su volne pozemky, dojdete k tym uradnikom z uvodneho prispevku tohto subvlakna :)

Cože? To myslíte jako vážně.

myslite moznost ziskavania razitka alebo mate pocit, ze Praha je suvislo zastavana mrakodrapmi? :)

Jelikož Praha drtivou většinu domů a pozemků už rozprodala (nebo vrátila v restituci), tak těžko může něco změnit. Také existuje něco jako územní plán, který úředník nezmění ani kdyby chtěl. Praha není schopná dokončit okruh, který už je v územním plánu 50 let. Nemluvě o rychlodráze na letiště nebo do nejbližších satelitů.

jjrsk

  • ****
  • 477
    • Zobrazit profil
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #193 kdy: 03. 10. 2023, 17:28:35 »
...Praha není schopná dokončit okruh, který už je v územním plánu 50 let. ...
Coz je ovsem primarne dano naprostou neschopnosti uredniku postupovat v souladu se zakony ktere si sami navrhuji. Pak to vypada tak, ze treba uprostred D1 mame benzinku (mluvim o te na 10km) nebo uprostred noveho sjezdu elektricke sloupy (D8 exit 1, kdo se kdy smal ruznym fotkam zaasfaltovanych sloupu  z ciny nebo indie at tam bezi)

e3k

  • ****
  • 255
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #194 kdy: 03. 10. 2023, 18:39:59 »
takhle mladej clovek tady nema co poucovat.
mam 45. som ~20 rokov v IT. berem si priklad zo sefa byvaleho co zacinal s dierkovacimi stitkami a koncil v IT na dochodku.
kto tady poucuje? mam viac jak 40 tympadom to neni offtopic!