Ještě větší kůlna je, co lidé jenž SMSkama hlasují jsou soutěžícím ve Vyvolených věřit. Třeba té Evě jenž údajně dluží 200 mega. Ale i na tom se dá učit pokud je vedení, třeba hledání na justice.cz nebo vysvětlováním jak se nemá kupovat s.r.o., rozvaha, výsledovka apod. To na co odkázal Mirek Prýmek je bohužel fakt. On stačí test obecných studijních předpokladů při vstupu na SŠ. Nebo udělat nějaké shrnutí 30 stran text. A pak se divíme kolik lidí je v exekuci.
S tou většinou nemyslících je kromě voleb ještě jeden problém, mají představu, že by měl někdo myslet za ně například zaměstnavatel. Dost často tomu v Bruselu zatleskají a pošlou nám to pak nazpět v paragrafové formě. Máte povinnost se postarat, pokud ne pokuta je tolik.
Sakra, chlape, nauč se mluvit. Vždyť to bije do očí a bilo by to i do uší!
te
n, je
nž... mužský rod, číslo jednotné přece. Jak můžeš napsat "lidé, jenž..." nebo dokonce "Eva, jenž dluží..."? To je totéž, jako říci "Eva, který dluží..."
kdo, co - onen, ten, jenž, který muž
koho, čeho - onoho, toho, jehož/něhož, kterého muže
komu, čemu - onomu, tomu, jemuž/němuž, kterému muži
koho, co - onoho, toho, jejž/nějž/jehož/něhož, kterého muže
o kom, o čem - o onom, o tom, o němž, o kterém muži
kým, čím - oním, tím, jímž/nímž, kterým mužem
kdo, co - ona, ta, jež, která žena
koho, čeho - oné, té, jíž/níž, které ženy
komu, čemu - oné, té, jíž/níž, které ženě
koho, co - onu, tu, již/niž, kterou ženu
o kom, o čem - o oné, o té, o níž, o které ženě
kým, čím - onou, tou, jíž/níž, kterou ženou
atd... Copak to neslyšíte? Tohle přece není rozdíl mezi spisovnou a nespisovnou řečí, tohle zní jako když někdo neumí česky. Je zajímavé, že zájmeno ve tvaru
jenž se vyskytuje ze všech těch desítek kombinací pádu, čísla a rodu jen v nominativu singuláru masculina, ale spousta lidí se ho snaží cpát všude, rod-nerod, číslo-nečíslo, pád-nepád.