Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 00:29:37 »
Ještě k tomu, co jsem psal předtím. Některé routery nemají nástroj ethtool. Co si vzpomínám, tak na nějakém ASUSu s Broadcom čipem jsem se setkal s nástrojem et, který nastavoval totéž. Takže pokud nenajdete ethtool, můžete se zkusit podívat, jestli tam nebude /sbin/et nebo /usr/sbin/et.
Nemá stejnou syntaxi jako ethtool, ale dá se s ním také zjistit, nebo nastavit rychlost rozhraní a duplex.
2
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 00:11:26 »
Ještě mě napadlo jestli neexituje router s natvrdo nastavenou rychlostí 1000 neno 500Mbps? Klidně bych takový zakoupil, protože ty krátké výpadky při rušení způsobuje právě to automatické přepínání linkové rychlosti.

 ;D

Router má na vnějším rozhraní normální síťové rozhraní, co je nastavené na autodetekci rychlosti a duplexu. Bude tam nejspíš 10/100/1000 a half i full. Jak router, tak nadřazené zařízení si pak v procesu auto-negotiation zjednodušeně řečeno pošlou své podporované rychlosti, režimy a pak se nastaví na ten nejvyšší, které je podporovaná oběma.
Pokud je v pořádku vedení, tak s tím většinou není potřeba vůbec nic řešit. Nedivím se, že většina běžných domácích routerů nemá další možnost v UI, jak rychlost do WAN sítě případně vynutit.

Váš router (ještě jste neřekl, co máte) také s největší pravděpodobností běží na Linuxovém jádře a má nějaké nástroje okolo. Při troše dobré vůle se ve většině routerů dá povolit přihlášení přes SSH z vnitřní sítě (jako ekvivalent k tomu webovému rozhraní).
Pokud se vám to povede, tak se můžete přihlásit (typ. stejný login a heslo jako do web UI) a zkusit jestli vám nebude fungovat pár příkazů.
"ip address" - by vám měl vypsat všechna síť rozhraní v routeru a měl byste tam dohledat, jak se jmenuje to, co máte na WAN síti, to u sebe bude mít veřejnou (nebo nějakou vnější) IP adresu.
"ethtool <rozhrani>" pak vypíše mj. aktuální režim a rychlost - např. 1000, plus všechny ostatní, co podporuje.
Přes "ethtool -s <rozhrani> speed 100" to můžete pak zkusit vynutit 100Mbit/s.
Dalším spuštěním předchozího příkazu pak můžete zas ověřit, jestli se to podařilo nastavit.

Připadné manuální nastavení by mělo pak vydržet do rebootu routeru. Většina normálních routerů bez nějakého alternativního firmware (jako OpenWRT) neumožňuje přidávat žádné skripty po startu, kde byste ten příkaz mohl spouštět automaticky.

Ale pokud mám být upřímný, i kdyby to fungovalo, tak bych bych to bral jen jako dočasný workaround.
Řešil bych to primárně s ISP, nebo od koho máte to připojení. Pokud je to u vás vedení v bytě v pohodě a platíte za 500Mbit, měla by to být jejich starost, aby služba chodila s parametry, co máte ve smlouvě. Bez laborování a dalších investic.
3
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« Poslední příspěvek od RDa kdy 29. 11. 2024, 23:47:40 »
A co je na druhe strane toho problemoveho kabelu? Pokud PC, tak tam tu fixni/jinou rychlost vynutis.
4
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« Poslední příspěvek od Jan Peterka kdy 29. 11. 2024, 23:30:02 »
Ještě mě napadlo jestli neexituje router s natvrdo nastavenou rychlostí 1000 neno 500Mbps? Klidně bych takový zakoupil, protože ty krátké výpadky při rušení způsobuje právě to automatické přepínání linkové rychlosti.
5
Sítě / Re:Jaký switch pro domácí síť?
« Poslední příspěvek od František Ryšánek kdy 29. 11. 2024, 23:25:08 »
Třeba D-Link má asi tři relevantní modely:
DGS-1016D = unmanaged, 16 portů, spotřeba 10W pod parou, 3W "stand-by"
DGS-1210-16 = "smart" (entry level managed), 20 portů (to není překlep), spotřeba 13W pod parou, 5.6W "stand-by"
DGS-1210-20 = "smart+" (trochu lepší managed), 20 portů, spotřeba 13W pod parou, 5.6W "stand-by"

Rozdíly mezi Smart a Smart+ :

- asi 1000 Kč vč. DPH

- hloupější a levnější "Smart" má GUI víc "pro ovečky", do té míry že znalého admina to někdy prudí. Tuším se při přístupu do GUI zadává jenom administrátorské heslo, nikoli login :-) a při startu dokola otravuje wizard pro první přihlášení a změnu hesla, přestože jste ho hned napoprvé přeskočil a heslo si změnil později podle svého skrz GUI... nebo starší generace (nevím jak dneska) měla dump FDB/CAM jenom per port, nikoli globální za celý switch = hledejte v tom odkud svítí konkrétní MAC adresa... musíte proklikat postupně všecky porty. Tato konkrétní vlastnost je fakt opruz. Ale jinak to umí např. dot1q VLANy velice nezáludným způsobem, prostě si přidáváte VIDy do seznamu a pak naklikáte radio buttony v matici... (VID vs. port) = viděl jsem zvrhlejší. Tušímže management interface je natvrdo ve VLAN 1 nebo tak něco.

- šikovnější a dražší "Smart+" z vás nedělá tolik ovci a má pár fičur zaměřených víc do firmy. Neotravuje wizardem při loginu, do GUI zadáváte login+heslo, samozřejmě umí dot1Q VLANy (opět příjemně) ale teoreticky se jedná o L3 switch a můžete si tuším říct, ve které VLAN bude dostupný management... má to tuším CLI a v menu je spousta věcí, které vypadají "dospěle" (nicméně jsem je zatím nepoužil)

V průběhu let switche D-link topí míň a míň, zmizel ventilátor, skříňka je s každou generací menší, ale zvětšily se otvory na bocích pro pasivní ventilaci. Osobně pokud mám možnost, montuju tyhle switche na zeď nebo do ploché rozvodnice břichem ke zdi a bokem nahoru/dolů, takže těmi otvory v bocích může vzduch pasivně hezky proudit samotíží.

Netuším, co je "stand-by" - jestli jenom absence vytížení (porty linknuté), nebo taky všechny porty down. Každopádně spotřeba 10W dělá kolik... asi 600 Kč ročně? a rozdíl 2,5W na management dělá ročně asi 150 Kč. Toto je cena za komfort - v případě problémů se můžete podívat na počítadla errorů, do seznamu MAC adres (na kterém portu je prevít), na stav linku, můžete natvrdo nastavit rychlost pokud je potřeba (spíš není), můžete tuším dodnes zakázat 802.3X flow control... můžete mít i doma VLANy pokud pocítíte potřebu.

Switche od levných SoHo výrobců (D-link, Netgear, Linksys, TP-link) budou mít v téhle nejlevnější kategorii navzájem podobné vlastnosti, protože uvnitř je tentýž nebo velmi podobný čipset - obvykle nějaký Marvell nebo Realtek.
6
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« Poslední příspěvek od Jan Peterka kdy 29. 11. 2024, 23:22:26 »
Děkuji za reakce na můj dotaz. Kabelem to není (od zásuvky poskytovatele). Zkoušel jsem i 1m kusy kvalitního kabelu a je to zcela stejné. S propojkou je to dobrý nápad a mohl bych switch vyřadit. Jenom škoda že jsem u prodeje routeru nikde nikde nenarazil jestli je možné linkovou rychlost vynutit. Asi to bude mít možnost jenom několik typů.
Nevěřil bych že vyšší linková rychlost bude tak citlivá na rušení díky větší šířce pásma...
7
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« Poslední příspěvek od Ondrej Nemecek kdy 29. 11. 2024, 22:33:28 »
Nejlepší je opravit UTP kabel. Obvykle nejde o žádné rušení, ale o prostou vadu kabelu (použitý nevhodný kabel, špatně nakrimpovaný kabel, přelomená žíla v kabelu apod.). Po opravě to poběží na max rychlosti. Pokud to nejde, tak u některých routerů lze v nastavení vynutit rychlost ethernet média (linkovou rychlost), což se hodí, pokud selže autodetekce. Místo switche lze dát taky krátký patch kabel, který umí např. jen 100Mbps a propojku anebo kabel na uvedenou nižší rychlost překrimpovat (některé žíly se nepoužijí). Ale to už je lepší to rovnou opravit. Na tyto práce existují firmy, které kabel proměří a zjistí, kde je problém (umí například i i zjistit, kde je přesně prušená žíla a podobně).
8
Sítě / Re:Root.cz přes IPv6 se nezobrazí ve Firefoxu
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy 29. 11. 2024, 21:48:55 »
Pro IPv6 přes PPPoE je MTU 1452 byte (1500-8-40), viz https://baturin.org/tools/encapcalc/?protocols=PPPoE,IPv6

Tohle ale není délka MTU, co se posílá přes ICMPv6 RA.

Délka MTU je pro interface a o úroveň níž na linkové vrstvě L2 - tzn. s PPPoE je to 1500 (standardní délka rámce) - 8 (PPP header) = 1492 B.

A ano pak je tam nad ní L3 IP header (dalších 40 B pro IPv6) a následně na L4 typicky buď TCP (20-60 B) nebo UDP header (8 B). Tím se pak dostáváme k maximální velikost segmentu - MSS.

Jen teď rychle z hlavy. Možná když se zastaví Danny, tak dodá i odkazy na ta správná RFCčka :)
9
Sítě / Re:WireGuard pro domácí síť
« Poslední příspěvek od Zopper kdy 29. 11. 2024, 21:04:17 »
Co to má společného s odposlechem domácí sítě? ISP je na jedné straně routeru a je mu jedno, co se děje na té druhé. Ale jak to teče ven, tak to ISP vidí a pokud to není šifrované, může to číst. A DNS samo o sobě je prostě plaintext, byť někdy chráněný proti podvržení (dnssec).

Nějak se tu míchají různé vektory útoku. Chvíli je problém s důvěrou v lokální síť, pak v ISP, pak zas v lokální síť... :o To se těžko radí, když se zadání pořád mění.
10
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« Poslední příspěvek od Zopper kdy 29. 11. 2024, 20:53:43 »
Obávám se, že moje křišťálová koule je zrovna v servise, takže nevím, co za router tam máš. Ale vzhledem k formě dotazu si myslím, že nejjednodušší formou přepínání bude tam mít ten switch a manuálně přepojit kabel, když to je potřeba. Nebo si zaplatit nižší tarif, smířit se se stovkou trvale, a ušetřit. Nebo přejít na wifi.

A jsi si jistý, že třeba neumírá ten router, respektive jeho napájecí zdroj, či jiná část tvojí sítě?
Stran: [1] 2 3 ... 10