Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Software / Re:Linux mi nepřehraje nic z Canal+
« Poslední příspěvek od k3dAR kdy Dnes v 00:40:36 »
[...] Pak už zbydou jen takoví ti malí poskytovatelé internetového vysílání ale bez těch hlavních lákadel - koho reálně zajímá TV tvorba místních kanálů?
Pokud si to někdo platí tak právě kvůli přístupnosti exkluzivnímu obsahu (sportovní kanály, HBO, Netflix, Disney, Amazon, Apple - ti všichni VMP vyžadují minimálně pro vyšší rozlišení obrazu).
Treba ja si platim SledovaniTV a pouzivam to jako nahradu za DVB-T* s moznosti zpetneho sledovani (nahravek az asi pul roku), prehravam to v Kodi&Linux s neoficialnim doplnkem, HBO bych aktivovat (do SledovaniTV) mohl zda by chodilo nevim, ale pred casem se mel (do SledovaniTV) doaktivovanej Filmbox a to v tom Kodi&Linux chodilo... vse asi tedy jen 720p ale to na 24" z par metru (me) nicemu nevadi :)
2
Distribuce / Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
« Poslední příspěvek od k3dAR kdy Dnes v 00:26:34 »
jinak na Ubuntu Wiki dokumentace sem si vsiml ze je casto zastarala, casto je lepsi se podivat spis do ArchLinux Wifi, ALE brat to jen jako "inspiraci" protoze v Archu jsou nektere veci/cesty/soubory jinak (at uz tim ze to ma Arch proste jinak, nebo tim ze z podstaty "rolling" distra ma ty komponenty vzdy novejsi nez *buntu a v novejsich to muze byt uz jinak)
konkretne pro Sambu: https://wiki.archlinux.org/title/Samba
3
Distribuce / Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 00:26:20 »
Ještě dobrá poznámka k připojování, co píše k3dAR.
Jak teď připojuješ ty sdílené složky z druhého počítače?
Z terminálu ad-hoc přes mount, z grafického rozhraní v Nautilu (okno Files, +Other Locations) nebo to máš permanentní a je to ve /etc/fstab?
4
Distribuce / Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
« Poslední příspěvek od k3dAR kdy Dnes v 00:20:25 »
aby tam mohl uzivatel, melo by stacit pridat jeho uid a gid, coz vychozi uzivatel vytvarenej pri instalaci v *buntu ma oboje 1000, pripadne zjistis z vystupu prikazu "id"...
pripadne pridat iocharset pro utf8 nazvy souboru (nevim ted co je vychozi bez toho)

samba uzivatele pro prihlaseni vytvoris: sudo smbpasswd -a jmenouzivatele

pro umisteni do fstab:
Kód: [Vybrat]
//server/share /data  cifs _netdev,username=jmenouzivatele,password=heslo,uid=1000,gid=1000,iocharset=utf8 0 0
pro rucni pripojeni z terminalu to same:
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t cifs -o username=jmenouzivatele,password=heslo,uid=1000,gid=1000,iocharset=utf8 //server/share /data
mozna pridat jeste "file_mode=0770,dir_mode=0770" s tim ze na samba serveru muzes doomezit opravneni dir ci files, ci konkretni uzivatele

nerucim/neoveroval sem, doma pouzivam mezi pocitacema (ci remote serverama) ze zvyku sshfs a ten ma pro mount volbu "allow_other" aby tam mohl i uzivatel a ne jen "root" kterej to pripojuje pomoci "sudo sshfs ..." :)
5
Distribuce / Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 00:19:57 »
Ahoj. Já jsem ten server zmiňoval spíš ve smyslu počítače, co sdílí po síti složku, klient je pak ten, co se k němu připojuje. Ne ve smyslu dedikovaného serveru (HW).

Zkusím začít nějak obecněji. V domácím prostředí bych na sdílení souborů bych nejspíš nezakládal žádného dalšího speciálního uživatele (jako sambashare), ale používal bych toho standardního, pod kterým na těch počítačích normálně pracuješ (nevím, např. Darina :) ).

Pokud tam jsou tam nějaká data mimo svůj domovský adresář (/home/darina), tak tam musíš správně nastavená práva, abys tam mohla přistupovat a měnit je (bez použití účtu root).

Takže například pokud budu mít samostatný disk, který je připojený do /data/filmy, tak mu nejdřív musím nastavit standardní uživatelská práva v Linuxu. Což udělám příkazem sudo chown -R darina:users /data/filmy (sudo s právy roota)

Když pak budu nastavovat sdílení té složky přes Sambu, tak nejdřív přidám odpovídající část do /etc/samba/smb.conf


[filmy]
   path = /data/filmy
   comment = Nejlepší filmy
   writable = yes


Tohle je minimum, co musíš přidat. Je tam hromada dalších voleb, ale tohle by mělo zatím stačit.
Po změně restartuju Sambu přes sudo systemctl restart smbd

Nakonec přidám uživatele do databáze Samby. Samba má oddělenou databázi uživatelů od systému, tzn. nestačí, že uživatel darina existuje v systému, ale ještě se jednorázově musí přidat do databáze Samby.
To zařídím přes příkaz:
sudo pdbedit -a darina
Pak se mě to dvakrát zeptá na heslo, které se pak bude používat při připojení z jiného počítače. Může být i odlišné od hesla uživatele v Linuxu, ale pro většinu použití to asi nemá smysl měnit.
V některých návodech najdeš, že se to přidání dělá příkazem smbpasswd, je to jedno, docílíš téhož.

Na jiném počítači pak při připojení použiju přesně tyhle údaje. Když do sdílené složky pak uložím nějaký soubor z jiného počítače, můžu si přímo ve složce /data/filmy ověřit. Když si vypíšu seznam souborů ve složce přes ls -l /data/filmy, tak bych měl vidět v třetím sloupcí, že soubor patří uživateli darina. A samozřejmě by s ním mělo jít manipulovat (přejmenovávat, přesouvat).

Jinak pokud budeš chtít sdílet všechna data, co jsou přímo v domovské složce /home/darina, tak na to je speciální sekce [homes] v smb.conf, kterou stačí odkomentovat i s těmi řádky pod ní. A pak samozřejmě zas restartovat službu smbd.

To je jen tak základně z rychlíku, může tam být spousty věcí okolo, třeba pokud bys potřebovala sdílet soubory mezi více uživateli na jednom stroji atp. (tzn. krom uživatele darina by tam byl ještě další a všichni byste do ní chtěli zapisovat), ale to už jsou další kroky, co se dají rozvést.
6
Software / Re:Linux mi nepřehraje nic z Canal+
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy 26. 11. 2024, 23:36:21 »
Tohle je jen zbožné přání, je jen otázkou času kdy i u nás hlavní hráči přejdou na variantu v VMP.
Pak už zbydou jen takoví ti malí poskytovatelé internetového vysílání ale bez těch hlavních lákadel - koho reálně zajímá TV tvorba místních kanálů?

Pokud si to někdo platí tak právě kvůli přístupnosti exkluzivnímu obsahu (sportovní kanály, HBO, Netflix, Disney, Amazon, Apple - ti všichni VMP vyžadují minimálně pro vyšší rozlišení obrazu).

VMP se pořád vypnout dá a fakt spíš bude záležet jaké požadavky daný poskytovatel zohlední. A ano je to spíš zbožné přání, aby to, byť v menším rozlišení, nechal přístupné i z linuxového desktopu. Co vidím uživatele Linuxu okolo sebe, tak jim ani tak nevadí, že nemají všude 4K (to si pustí třeba doma na TV), ale typicky to, že když jsou někde se svým notebookem nebo v práci, tak na něm nemůžou sledovat i v nějaké základní kvalitě sport (fotbal, formule atd.) a jediné zařízení, kde to jede, je pak telefon. Ale jak už jsem zmínil, tak bohužel zrovna u tohohle se DRM extra řeší, je tam zapnuté, co uživatel snese, relativně rychle se mění klíče atp. Před pár lety se třeba strašně řešilo jak co nejvíc zkomplikovat re-streaming přenosů, kdy se živé feedy s cca půlminutovým zpožděním objevovaly na různých free službách, kam může kdokoliv streamovat.

S vyšším rozlišením to pak není zdaleka jen o zmíněném VMP (což je fakticky ověření podepsané aplikace), protože tam vstupují do hry ještě další aspekty jako HDCP nebo např. využití dalších hardwarových crypto koprocesorů pro DRM.

HBO má třeba vyšší rozlišení jen v dedikovaných aplikacích, ne v prohlížečích (a tam ani nevynucuje VMP).
U Apple TV+ je to podobné, prohlížeče jen malé rozlišení bez VMP a plné rozlišení až v aplikacích, které pak podle konkrétní platformy můžou používat i Fairplay DRM od Apple místo Widevine.
U Netflixu pak v prohlížečích víceméně totéž, s dvěma výjimkami, kdy tam jede UHD. Windows s Edge a HDCP 2.2 kompatibilní grafikou a monitorem. Případně na Macu v Safari se pak používá také Fairplay, tam to pak také musí mít HDCP 2.2 a ještě to chodí jen na Macu, co má T2 čip (nové Mx procesory to mají integrované). Atd.

Dedikované aplikace pak to HDCP samozřejmě vyžadují také, plus tam občas bývá ještě využití nějakého dalšího API pro autentizaci zařízení a persistentní ukládání dekryptovacích klíčů, což je využívané např. když tam jde pořad uložit pro offline přehrávání.
U Linux desktopů (resp. kompletně otevřených systémů) je spousta těch věcí obecně DRM blbě realizovatelná. HDCP tam třeba není vůbec, nebo je nedotažené (viděl jsem možná kdysi pár patchů pro Intel grafiky, ale myslím že nic z userspace s tím nepracuje). A nejde jen o to, že se s HDCP kryptuje obraz, který jde ven z grafické karty do ověřeného zobrazovače, ale i že se např. nastaví nějaký flag kompozitoru, aby ty dekomprimované snímky nemohla jednoduše zachytávat jiná aplikace. I kdyby tohle nakrásně v Linuxu bylo podporované a třeba zapnuté v nějaké distribuční binárce konkrétního kompozitoru, tak to půjde velmi jednoduše vypnout a nahradit nějakým jiným buildem. Tohle je u jiných platforem prakticky mnohem složitější.
Finálně bude určitě mezi uživateli linuxového desktopu nemalý podíl těch, co jakoukoliv formu DRM odmítají úplně. Takže třeba idea, že by se třeba udělala pracovní skupina se zástupci od výrobců grafických čipů, Google (Widevine) a FreeDesktopu, resp. velkých distribucí a řekli si s čím je potřeba pohnout a jak to vyřešit :), mi přijde velmi nereálná.
7
Hardware / Re:Výběr telefonu - jak si vybrat správný model
« Poslední příspěvek od k3dAR kdy 26. 11. 2024, 23:35:58 »
asi jen PipePhone Pro + PinePhone Keyboard Case...
odkazy jsou na EU store, kde je to drazsi, ale je to (narozdil od Global store) s 2y zarukou, vcetne vsech poplatku/dph/postovneho... pripadne v tom Global vidim jen telefon a ne klavesnici :-)

EDIT: jo a jeste Unihertz Titan:
https://www.unihertz.com/products/titan
https://www.unihertz.com/products/titan-pocket
https://www.unihertz.com/products/titan-slim
8
Distribuce / Re:Automatická aktualizace Fedora
« Poslední příspěvek od ja. kdy 26. 11. 2024, 23:21:56 »
Discover by sa nemal priamo baviť s dnf, ale cez packagekit.

V konzole vyskúšať:

Kód: [Vybrat]
$ pkcon refresh --force
$ pkcon update
či nevypíše nejakú chybovú hlášku, ktorú treba riešiť a ktorú GUI potichu zhltlo.
9
Distribuce / Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
« Poslední příspěvek od Darina Lakovičová kdy 26. 11. 2024, 22:58:21 »
Ještě dodávám. Zatím neřeším přístup z venku protože nemám server. Ten až příští rok. Mám tu všude jen Linux ale vůbec mě nezajímá kdyby někdo přišel s Windows a něco mu nešlo. Má smůlu.
10
Distribuce / Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
« Poslední příspěvek od Darina Lakovičová kdy 26. 11. 2024, 22:39:00 »
Ahoj. Nemám server. Jen pět počítačů mezi sebou. Potřebuji si ulehčit práci při přístupu k jednotlivým diskům a souborům. Přesunout soubor v rámci sítě je jednodužší než mezi počítačema lítat s flashkou. Prostě ten soubor z mého pc přesunout přímo na konkrétní počítač. Nechci to řešit v podobě nějakyho centrálního serveru, dát to tam a z něho by si to počítač pak stáhl. Chci to přímo.
Samba je na všech počítačích a nějak funguje. Píši nějak protože mi nejde přesunout soubor do konkrétního adresáře v sambashare.
Ano jde to ale musím se přihlašovat jako root.
Chci si nastavit uživatele a sambu tak, aby měl plný přístup kdokoli, kdo zná user name a pass.

Dále jsem si chtěla sambu nastavit tak, že když budu na pc2 stahovat soubor tak ten se mi stáhne ale uloží třeba do pc2/home/user/sambashare/film/serialy/cz

V pc4 je 6 disků. Chci, aby k těmto diskům měl kdokoliv v síti přístup. Teda přesně ten, kdo zná přihlašovací údaje k tomu pc4.
Nevím jestli jde toto udělat pomocí samby ale myslím si, že ano.
Toto je v krátkosti to nejdůležitější co bych potřebovala poradit a zprovoznit.
Stran: [1] 2 3 ... 10